OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Niko, nejaké bližšie info o tých dvoch strojoch modernizovaných pre LPZS nemáš. Tá 0808 mala byť tuším hotová v lete, nie? Práce na nej vôbec začali, alebo len stojí? Tá nešťastná necertifikovaná už opravená 802x ďalej len "hnije" v hangári, alebo sa veci už trochu pohli?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše:- "tých 5 kusov v roku 2019 už príde aj s ochrannými prvkami." - ťažko. Nie sú na to peniaze. Aj teraz na to najlacnejšie - guľomety, museli nájsť peniaze mimo plánu (v tejto súvislosti je príznačné, že Gajdoš opäť klame - a každý trocha príčetný redaktor by na to prišiel - v Dlhodobom pláne rozvoja obrany žiadne dodatočné prostriedky na dodatočné vybavenie BH nie je).

Zmeny v dokumente sú samozrejme možné. Nie je to zákon o rozpočtových pravidlách. Aj aj tak to ide, stačilo ak niekde ušetrili a mohli si peniaze presunúť. V tomto su nase zakony flexibilnejsie ako tie ceske. A podla info z Presova, zatial BH oproti Mi17 prinasaju celkom slusne uspory. Ved nalietali za rok cez 300 hodin na stroj. Mi-cka by uz museli byt na kontrolach.

arten píše: - V ktorom - vyhrala Augusta - to bolo....
Napriek vseobecnej mylke, su to helikoptery AgustaWestland, bez "U" na druhom pismene.
arten píše: Doteraz napr. nepadol najlogickejší návrh - spojenie letky MV a MO.
MO SR to navrhovalo. Boli by treba zmeny zakonov a vrtulnikova letka MV SR by aj tak musela ostat v rukach policie. Teda musela, take su zvyklosti. Osobne s tym nemam problem, ale... To ze by preprava ustavnych cinitelov mala byt zabezpecovana OS SR je fakt. Teraz ma MV SR dopravnych pilotov, ktorych nevie vytazit aj OS SR. Zcestne.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader: Mozem len posunut dalej, co som pocul. 8008 stoji v LOTN uz celu vecnost. Prace na LPZS sa zacali no stoji to pre certifikacie tiez uz celu vecnost, svetlo na konci tunela ziadne. Cela vec je v podstate na lade a nehybe sa. 8024 tusim je ta druha. Tam sa prace pokial viem ani len nezacali. Problemy s certifikatmi boli aj pri afganskych MI-17. Kedze prvu afgansku MI-17 sa podarilo zgeneralkovat, da sa predpokladat, ze LOTN veri, ze sa s afganskymi certifikatmi zvezie aj nasa 8008. V kazdom pripade je 8008 uz taka mala kauza, nad ktorou vsetci vrtia hlavou a malo kto veri, ze dopadne dobre.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše: Inak nechcem sa tu hrat na to, ze viem ci MO SR ma, alebo nema peniaze na to, alebo ono. Ale ked uvazujem cisto obchodne, tak pokial mali byt do konca dodane napr. BOV 8x8 (tusim prvych 10, kludne ma opravte), ale kupene neboli uvolnuju sa budgetove prostriedky na kupu niecoho ineho a zaroven sa posuva plan nakupu povedzme BOV dozadu. Takze ak si pozrieme, co z dlhodobeho planu rozvoja sa tento rok nekupilo, budeme baj ocko vediet, kolko volnych prostriedkov ma MO na nakup "extra veci", ako je napr. system obrany pre BH. A to bez navysenia zdrojov na modernizaciu. Cize nie je to tak, ze by v budgete chybali peniaze, len sa zmeni ich ucel a posuva sa casovy harmonogram.
Presne tak.
Ved cely dokument je polozeny ma makroekonomickych prognozach a na zaklade toho sa bude upravovat. Ekonomika moze rast rychlejsie, ale aj pomaslie. % HDP a z toho plynuce prijmy rozpoctu MO SR sa budu kazdorocne upravovat podla politickej situacie. Boh nas chran pred modrozelenymi. To bude zase koniec viacerych sposobilosti OS SR, ako naposledy stihli za par mesiacov.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko:
ako tu už bolo odlinkované - deficit v pláne je už tento rok a budúci rok má byť (oficiálne) -267 mil. € . BTW - nákup F-16 už bude musieť ísť úplne z mimorozpočtových zdrojov (ako sa dá odvodiť aj z Kažimírových slov)

Flader:
- nedá mi ale musím - láskavo si najprv naštuduj aspoň históriu tohto vlákna, kde máš spravidla odlinkované všetko čo k tej ktorej téme verejne vyšlo. Ak ti vadí politický kontext do ktorého to zasadzujem - je to tvoj problém. Pre pochopenie aj budúcich dejov, je to však kľúčové (ako jasne vidíme napr. na ne-nákupe tých Bellov)

Juraj:
- "zatial BH oproti Mi17 prinasaju celkom slusne uspory." - tak to by som bol veľmi prekvapený, aj keď možné to je, kým trvá vstupná techn. podpora. Je to niekde odzdrojované?

- tak opravujem - Leonardo

- "MO SR to navrhovalo. Boli by treba zmeny zakonov a vrtulnikova letka MV SR by aj tak musela ostat v rukach policie. Teda musela, take su zvyklosti. " - zdroj?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

niko píše:Flader: Mozem len posunut dalej, co som pocul. 8008 stoji v LOTN uz celu vecnost. Prace na LPZS sa zacali no stoji to pre certifikacie tiez uz celu vecnost, svetlo na konci tunela ziadne. Cela vec je v podstate na lade a nehybe sa. 8024 tusim je ta druha. Tam sa prace pokial viem ani len nezacali. Problemy s certifikatmi boli aj pri afganskych MI-17. Kedze prvu afgansku MI-17 sa podarilo zgeneralkovat, da sa predpokladat, ze LOTN veri, ze sa s afganskymi certifikatmi zvezie aj nasa 8008. V kazdom pripade je 8008 uz taka mala kauza, nad ktorou vsetci vrtia hlavou a malo kto veri, ze dopadne dobre.
Tá agónia by už mohla skončiť. Asi by bolo najlepšie 0808 predať (ak by bez certifikácie vôbec bola predateľná) a pre LPZS (SAR) nakupovať nejaké LUH.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten: Mne len pride divne, ze sme dokopy tento rok nic nekupili a uz mame deficit. Pricom 20 % na modernizaciu z 1,1 mld. € je 220 mil. € na tento rok. Kde su tie peniaze ?
Inak nezaregistroval/ mozno prehliadol som tie zdroje na sekeru vo financovani modernizacie. Mohol by si ich preposlat ?

Flader plne suhlasim. Kupit nove a je pokoj. Toto je len spalovanie penazi a casu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Niko: tento rok na rozvoj bolo naplanovane 339 mil. € (31,3%)
Zaplatil sa C27J, 2ks BH, BVP-M, nova vystroj a podla vsetkeho (info tu a tam) pribudlo dost materiálu do skladov. Vystrojne suciastky tento rok za 13mil.€.
Do konca roka by mali byt letu schopne vsetky Mig-y.
Zaplatili sa zalohy na dodavky buduci rok a dalej za: 5ks BH, 25ks Zuzana 2, vyvoj BOV 8x8.

Buduci rok podla planu ma ist na rozvoj 400 mil. € (34,6%)
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arten: vies, ze tieto info sa nedaju odzdrojovat. No je to celkom logicke. Vyrazne nizsia spotreba a zaroven nove stroje potrebuju menej ND. A to o dost. Casom sa tato vyhoda samozrejme bude stierat, no mensia spotreba ostava.

Zlucenie letiek bolo armadou navrhovane este 2012/3. Ani jedno ministerstvo nesuhlasilo s odovzdanim kompetencii tomu druhemu. To, ze armada v demokraticky krajinach nesmie byt pouzivana na potieranie zlocinnosti, je znami fakt. Ale inak Zákon č. 321/2002 Z. z. - Zákon o ozbrojených silách Slovenskej republiky, § 4 Úlohy a použitie ozbrojených síl, odsek 4 jasne definuje na co je mozne OS SR pouzit.
Samozrejme da sa to doplnit do zakona, no pride mi krkolomne pouzitie armadnych vrtulnikov pri niektorych policajnych akciach. Aj pre system velenia, kedze vojak v tom vrtulniku, by musel prijmat rozkazy od policajtov. Ale nie je to samozrejme nemozne.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

- daju, na prekvapenie mnoho demokratickych štátov zverejňuje náklady. Uvidíme. Náklady nie sú len spotreba a tie celkové na BH sú obrovské.

- aha, takže niekdy v minulosti niekto niečo navrhol. No. Myslel som si. Ani jedna zo strán čo tie ministerstvá ovládajú dnes nemá záujem vzdať sa kontroly v prospech tej druhej. V takmer všetkých krajinách sú letky zlúčené, len u nás to nejde? Nechce sa mi veriť. Aby sme nešli ďaleko - LPZS.

Teraz si to tu len odložím (špeciálne pre Fladera, nika a spol.):
- tamtamy hovorili, že lámať sa to bude na náhrade Mi-17LPZS. Lebo tým končí životnosť.
- s tým korešpondovali aj informácie, že armáda plánuje dovybaviť aspoň 4 BH ďalšími systémami.
- teraz ste tu dali info, že nejako (zdanlivo) nepochopiteľne stojí modernizácia 8008 na LPZS.
Aké veľké bude vaše prekvapenie, keď "zrazu" zistíme, že kolabuje LPZS a treba to "urýchlene" riešiť? Napríklad nákupom ďalšieho vybavenia pre BH (ak sa presadí SNS), alebo kúpou Belov mimo ver. obstarávania (ak Smer)?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Len by som podotkol, ze BH neobjednaval SNS, ale minister obrany za Smer. Ale to je urcite jedno, lebo sa dozviem ako SNS dostava vsimne aj z FMS.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Juraj, nezabudni, že SNS v skutočnosti riadia ľudia okolo Kaliňáka s bratislavskej bunky v SMER-e :D
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Generálka stoji na certifikatoch pre motory od ruskeho vyrobcu, kedze boli generalkovane na Ukrajine.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

No asi vás to prekvapí, ale provízie dostane ten, kto dohodne kontrakt - teda ten kto práve drží "kľúče od miešačky."
Juraj FMS je len spôsob obstarania, nič viac. Nijako nevylučuje korupciu smerom od dodávateľských firiem ku objednávateľovi...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

To nema zmysel toto. To uz je stihomam bez zakladnych znalosti.
BH boli dohodnute na jar 2015. SNS prislo na MO SR na konci marca 2016. Zmluva bola davno dohodnuta.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Black Hawky vyzbroja len základnými guľometmi. Stále potrebujú miliónové

https://domov.sme.sk/c/20916193/vrtulni ... ticie.html

Aj keď vyzbrojenie vrtuľníkov má stáť takmer milión dolárov (860-tisíc eur), ohlásenú cenu celého kontraktu to podľa ministerstva obrany nezmení. Za deväť Black Hawkov zaplatí štát Američanom ohlásených 261 miliónov dolárov (224 miliónov eur).

Výhodnejší kontrakt sa podarilo rezortu podľa jeho hovorkyne Danky Capákovej vyrokovať v rámci pokračujúcich rokovaní o podobe zmlúv.

arten píše:- "tých 5 kusov v roku 2019 už príde aj s ochrannými prvkami." - ťažko. Nie sú na to peniaze. Aj teraz na to najlacnejšie - guľomety, museli nájsť peniaze mimo plánu (v tejto súvislosti je príznačné, že Gajdoš opäť klame - a každý trocha príčetný redaktor by na to prišiel - v Dlhodobom pláne rozvoja obrany žiadne dodatočné prostriedky na dodatočné vybavenie BH nie je)..
Cize ako arten????
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Ja neviem Juraj, ťažko porozumenie písenému textu? Ano SNS prišla na MO SR v 2016 - t.z. - že všetky dodatky na BH (spomínané aj Gajdošom) - odvtedy dohaduje SNS.

"Cize ako arten????"
Ak sa im podarilo dohodnúť že vybavenie za 860 tis. ešte američania dodajú v rámci pôvodnej ceny - tak sa bavíme o 0,32% ceny. To je skutočne výkon hodný gratulácie :razz:
(ak teda zase ministerstvo neklame. lebo zatiaľ - čo vyhlásenie, čo tlačovka - minimálne jedna lož).

no a keď budú zaobstarávať tie drahé ochranné a výstražné systémy, fliry, záchrané a zdravotnícke vybavenie, RS a PTRS - potom sa môžeme baviť... :wink:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4960
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Tvrdil si, ze na gulomety museli najst peniaze mimo a zaroven, ze 5 BH buduci rok pride bez tych gulometov. V dvoch vetach si takto odporovat a este aj nehovorit oravdu.
Je to len dokaz, ze nemas ziadneho insidera a vsetko info si cucas z prsta.
Aj navijaky a vnutorne nadrze boli dohodnute bez navysenia kontraktu.

Cize vsetky dodatky o ktorych hovoris maju hodnotu NULA.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak výstavba nového hangáru v Prešove začína nadobúdať reálne obrysy:

http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3633643&l=sk
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

No kedze BH uz velku cast vybavy maju, do LPZS im chyba uz len radar a FLIR. Naklady na stroj cca. 1 milon €. Takze ten velky kseft na ktorom sa bije SMER a SNS ma hodnotu cca. 4 miliony eur ? :D Arten nebolo to tak, ze si to zle pochopil a hovorili ti, ze bomba kseft je predlzenie zivotnosti MI-17 a ich prerabka na LPZS ? Ta stoji u jednej 8008 6,5 miliona eur. Pri dvoch strojoch sa bavime o 13 mil. €. Mimochodom predlzenie zivotnosti o 1000 hodin znamena pri nalete ako u nasich Black Hawkoch prevadzku na 3 roky. :roll: Z mojho pohladu draha zbytocnost.

Arten: K tej vymyslenej drahej prevadzke Black Hawkov, ktoru tu hejtujes dlhodobo. Nemas jediny dokaz, ze je to pravda. Preto, ze nie je. Si jediny clovek, ktoreho poznam, co toto tvrdi. Mozno by si namiesto pocuvania "zarucenych informacii od tajnych zdrojov" mohol radsej pokecat s pilotmi a technikmi a ziskat tak realne info. BH poraza nase stare Mi-17 v prevadzke na vsetkych frontoch.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“