OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Ono to skôr vyzerá, že tie multicam doplnky sú u líšiek bežné.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Takto. Multicam bunda je k standardnej vystroji u SOF bezna vec aj u zahranicnych jednotiek NATO. Skor ma zaujima, ci si ich nakupili sami. To sa tyka aj tych zelenych softshelliek. Hold tu sa vidi stale este sila policajnych spec. jednotiek, ktore sa za statne vedia komplet obliect do UFPro, vojaci si hold veci najskor kupuju za vlastne. O UFPro, ako ma napr. aj rakuske Jagdkommando mozu snivat.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nie je žiadnym tajomstvom, ze vystroj ešte kríva. Zmeko hovoril, ze potrebuju este dva tri roky, aby dobehli dlh a dostali sa do želaného stavu.

Dôležité je k tomu spustiť objednávací eshop a zároveň zamedziť prenositelnosti bodov.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Ja si hlavne myslim, ze SOF by mali dostat moznost, podobne ako policajne Lynx commando, a niektore PPU, URNA, pripadne ako hotovostni technici v atomkach nakupit si spickove oblecenie aj od zahranicnych vyrobcov (vid. to spominane UFPro) a nespoliehat sa len na armadny standard. Ano, jasne, ze oblecenie jedneho vojaka potom vyjde na 2500 €, ale tak minimalne 3 bojove OSU 5.PSU a dve krizovky VP, ako jednotky, ktore sa pohybuju uz teraz bezne v extremnom prostredi by sme takto vystrojit mali. Nech si chlapi nekupuju tieto veci sami za vlastne.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nemyslím si, ze by si SOF mali kupovať podľa značky.

Maju si vyspecifikovat vystroj aku potrebuju a takú dostať. A je jedno kto ju výrobi.
Takato specka ma byt ako pre SOF, tak aj prieskumakov a ďaľších.
Ak je treba prespať vonku, ako shdo v pobalti, -18 je pre všetkých rovnaký.
Zároveň nemusia mat všetko nafasovane a výstroj stačí mat na sklade, ked ju budu potrebovať tak si ju vyzdvihnú.

Chápem, ze na vystroj špeciálov sú trochu ine naroky, ale netreba budovať armádu v armáde.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj nemas pravdu. Ja teda nechcem posobit ako nejaky obchodny zastupca UF Pra, aj ked tu znacku aktivne pouzivam, ale obliekaju ich nemecke KSK, rakuske Jagdkommando, logicky slovinske specialne sily, pobaltie, Norsko, Lynx comando, URNA, spanielske GEO, rakuska EKO Cobra atd. atd. Co ti chcem vysvetlit je, ze existuje za hrst znaciek (5.11, Crye Precision, UF Pro...), ktore nerobia nic ine len dookola vyvijaju nove a lepsie oblecenie pre specialne sily. Specialne jednotky z celej Europy a sveta, hlavne zapadneho si u nich kupuju specialne oblecenie pre jednotlive jednotky. Cize robia to tak vsetci. Nenavrhujem ziadnu specialnu slovensku cestu, len to, aby si toto oblecenie nemuseli kupovat slovenski operatori sami. Je totiz naivne mysliet si, ze armadny standard bude niekedy dosahovat uroven tychto znaciek, alebo ze si operatori tieto veci, z dovodu vlastnej bezpecnosti a pohodlia v robote nebudu kupovat. A tych 200 ludi v armade by sme mali vediet takto obliect.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Myslím, ze mám pravdu.
Armáda ma určiť špecifikáciu, nie značku ani typ. Špecifikáciu toho co potrebuje.
Ministerstvo ma výstroj zabezpečiť ak na to vie uvoľniť financie.
Príslušníci OS majú byť ustrojeni len v tom, co je schválené. Pamätáš si ten Azimut z vystvorcekovanymi nasivkami? Bolo to preto, ze ich nemali schválené. Pytal som sa na to.
To ze to teraz nefunguje, a veci si kupovať musia, je momentálne druhoradé.

V akom prostredí sa tych 200 príslušníkov SOF ocitne, ze potrebuju diametrálne odlišnu vystroj od lisiek, ci od prieskumakov (rôznych útvarov), ze oni si zaslúžia lepšiu vystroj ako ostatní?
Len by som to chcel lepšie pochopiť, to ze to tak robia inde je irelevantné.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Armada je jedna vec a SOF druha. Poviem to inak. Americku Deltu a zelene barety oblieka Crye Precision, europske jednotky viac Uf Pro. Kde robia tieto bohate krajiny ako USA, Nemecko, Norsko a vlastne vsetci s lepsou armadou chybu, ze neobliekaju operatorov SOF do tych istych maskacov ako obycajnych vojakov ? Preco nie je URNA, Lynx commando, alebo EKO Cobra oblecena do tych istych maskacov ako pochodzkari z PMJ ? Alebo mas pocit, ze SOF inych statov nosia armadny standard ? To, ze si parametre toho oblecenia musia zadefinovat vojaci vobec nespochybnujem. Ani to, ze nemusia chciet konkretnu znacku. Aj ked policajne SF si uz znacku vybrali a mozno by bolo rozumne nakupovat spolu. Problem je len v tom, ze takto uvazuju aj armadni logisti a tak dochadza k tomu, co sme videli u lisiek a to, ze chlapi nafasuju armadny standard a nasledne si kazdy kupi to, co potrebuje a na co ma. Jeden multicam bundu, iny softshell zelenu a vsetko za svoje, miesto aby sa to urobilo ako u policajneho UOU/Lynx, ze sa nakupi jeden vzor, jedna znacka pre vsetkych.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ja nevravím, že robia tieto, ako si veľmi dobre poznamenal bohaté krajiny chybu.
Ja by som rád vedel prečo.
Keď prší, na príslušníka SOF padá iný dážď ako na príslušníka ISTAR? ...

Zhodneme sa, že si vojaci nemajú kupovať vlastne vystrojné súčiastky. Ale VeSSO si musí zadefinovať, ako ich vojak má vyzerať, čo má mať vo výbave, aby boli rovnakí.
Majú dať špecifikáciu, PzS majú dať svoju špecku pre svoje jednotky a hľadať prieniky všade kde sa dá.
MOSR k tomu už len obstarávanie a naplnenie skladov.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Tak ono to nebudu objednavat PzS, ale SOCOM. PzS budu mat stale len standard.
Ale k tej otazke preco. Raz mi jeden clovek z 5.psu a rozpraval, ze ten rok spal 240 noci vonku v terene. Toto obycajny vojak nerobi nikdy. Vonku spi tak tyzden rocne, ak vobec. Netreba zabudat, ze velka cast prislusnikov 5. psu su horskymi vodcami (inak tajny typ ako ist na turu v Tatrach s vodcom zadarmo :wink: ). Nehovoriac o tom, ze SOCOM zlanuju, skacu padakom, plavaju v jazerach, lyzuju, driluju strelbu (na co je vhodne oblecenie obvzlast dolezite) atd., atd. To sa s bigosmi neda porovnavat. Kupovat pre bigosov specialne oblecenie su vyhodene peniaze, pre operatorov SOCOM nutnost. Co sa tyka ISTAR, ako jednotky SF tak ano, zasluzia si to aj oni, ale preboxovat nieco take cez PzS by bolo podla mna nerealne.
Aby som to zhrnul. Treba kracat s duchom doby, 90te roky su prec, dnes potrebuje operator SOCOM nie len moderne zbrane a elektroniku, ale aj oblecenie. A to vsetko samozrejme nie za vlastne.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Objednávať nebude ani PzS ani SOCOM, ale Úrad pre investície a akvizície MO SR.

MOSR nezabezpečuje výbavu pre voľnočasové aktivity prislusnikov 5.psu., nech su vodcami aj v Himalajach.

Nič Niko nechajme to. My dvaja máme od podstaty iný pohľad na potrebu výbavy SOF. Pre mňa su dva špeciálne vybavené vrtuľníky vyhodené peniaze, pre teba nutnosť.
Pre teba je prve SOF, pre mna PzS, lebo kto bude niesť najväčšiu ťarchu bojov, budu tie PzS.

Už dnes však MOSR objednáva rôznu výbavu podľa zamestnania. Napríklad máme topánky 2015 výberové pre väčšinu OS, 2015 pre výsadkárov a 2019 pre špeciálov. Dokonca aj s možnosťou výroby na mieru u každého typu, ak niekomu štandardné tabuľky nesedia.
Takže nemám strach o to, že chlapci z VeSSO dostanú to čo potrebujú a snáď do pár rokov ten výstrojný cirkus bude minulosťou.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Nová Obrana 4/2021 opäť plná informácií, tentokrát zo Vzdušných síl.

Napríklad aj o novom hangári pre C-27J, vybudovanom v spolupráci s NSPA. :-?

„Od vlaňajška je v riešení ďalšia požiadavka ozbrojených síl na akvizíciu cvičných taktických lietadiel, ktoré by zároveň mohli byť nasadené aj ako podpora pozemných síl vrátane súčinnosti s budovanou ťažkou obrnenou brigádou,“ avizuje Jozef Zekucia. „Aktuálne je však predčasné hovoriť o podrobnostiach, sme vo fáze zberu a porovnávania informácií. Môžem len povedať, že už máme ponuky z Českej republiky, Talianska, Kórejskej republiky či Veľkej Británie, ale všetko je len v začiatkoch...“

„Budeme musieť intenzívnejšie riešiť tiež nákup taktických bezpilotných leteckých prostriedkov. Či už na zabezpečenie zberu spravodajských informácií a prieskumu, na ochranu proti bezpilotným prostriedkom nepriateľa, ako aj na samotné bojové využitie,“

"V blízkej budúcnosti sa budú rozbiehať viaceré projekty, a to napríklad nové pásové bojové vozidlo, nový tank, kolesové bojové vozidlo 8×8, 4×4, obmena ručných zbraní, obmena nákladnej techniky (N2, N3, N2G, N3G, N3G s balistickou ochranou), prostriedky rádioelektronického boja, systémy velenia a riadenia a ďalšie. Realizácia všetkých uvedených projektov bude smerovať k dosiahnutiu spôsobilostí ťažkej mechanizovanej brigády v stanovenom termíne.“
https://www.mosr.sk/obrana/
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše: MOSR nezabezpečuje výbavu pre voľnočasové aktivity prislusnikov 5.psu., nech su vodcami aj v Himalajach.
Volnocasove aktivity ? Nerozumiem. Ked clovek spi vyse dvesto dni v ramci zamestnania v terene, aka je to volnocasova aktivita? Horski vodcovia su prislusnici 5. psu taktiez nie zo spasu, ale preto, ze ich pluk na to vycvicil a do tych hor ich posiela. Toto nema s konickom vobec nic spolocne. Ked chces aby sa clovek venoval praci ako poslaniu, tak ho treba patricne vybavit. To, ze by tomu mal stacit vojensky standard je nerealne. Ale o com tu vobec diskutujeme. Robia to tak vsetci v NATO a ja tvrdim, ze by sme nemali byt exoti a mali by sme to robit aj my. Ty tvrdis, ze armadny standard je dostacujucy a navrhujes specialnu slovensku cestu. Uz len to, ze chlapi si kupuju veci za svoje tvoje tvrdenie vyvracia. Juraj treba sa na to pozriet realisticky a nemat ruzove okuliare. Armadny standard je armadny standard, preto si kazda krajina vybavuje svojich specialov, specialne. A hlavne nehladat slovenske lowcostove cesty, ale robit to, co ostatni.

Inak ale hej, som na SOCOM zatazeny, priznavam. :D
Juraj Tichý píše:Objednávať nebude ani PzS ani SOCOM, ale Úrad pre investície a akvizície MO SR.
Na poziadavku SOCOMu, nie PzS.

Anyway. Korunu tym fotkam z vycviku Lisiek dal internetovy obchod Battle testet, ktory na fotke popisal, co vsetko si od neho nakupili vojaci za svoje.

https://www.facebook.com/battletested.sk/

Hlavne, ze sa fotkami tych vojakov chvali minister na svojom fcb. Komedia. :lol:
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

UH-60M dostanú dve desiatoky guľometov M240H vrátane náhradných dielcov, dokumentácie, náradia a výcviku.
zdroj: https://www.mosr.sk/obrana-42021/


Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Niko: Nechapeš ma.
Ja tvrdím, že majú dať špecku, jedny aj druhí a hľadať prieniky. Ale nie tým, že špeciáli podlezú latku. Nesnažím sa o lowcost riešenie, ale o rozumné a systémové riešenie.
Lebo im z toho možno vylezie, že toho špeciálneho oblečenia nepotrebujú 200ks ale 2000ks a jednotková cena bude oveľa nižšia a zároveň ho dostanú všetci, ktorí ho potrebujú.
SOCOM je súčasť celku, nie je mimo a má spolupracovať. Vo všetkom.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Juraj: Ok. Ved ono tych adeptov na specialne oblecenie by bolo aj v PzS dost. Ja v zasade nie som proti nejakemu spolocnemu systemovemu rieseniu. Trochu som skepticky, co do flexibilnosti PzS, ale zase celkom prekvapili pri vystrojovani ludi na Balt, takze mozno aj tam sa nieco fakt zmenilo. Tak dufajme, ze pride coskoro nejake systemove riesenie nech sa SOF, ale aj bezni vojaci nemusia zasobovat za vlastne a maju pristup aj k svetovym vyrobcom.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Juraj Tichý píše:Nová Obrana 4/2021 opäť plná informácií, tentokrát zo Vzdušných síl.

Napríklad aj o novom hangári pre C-27J, vybudovanom v spolupráci s NSPA. :-?

„Od vlaňajška je v riešení ďalšia požiadavka ozbrojených síl na akvizíciu cvičných taktických lietadiel, ktoré by zároveň mohli byť nasadené aj ako podpora pozemných síl vrátane súčinnosti s budovanou ťažkou obrnenou brigádou,“ avizuje Jozef Zekucia. „Aktuálne je však predčasné hovoriť o podrobnostiach, sme vo fáze zberu a porovnávania informácií. Môžem len povedať, že už máme ponuky z Českej republiky, Talianska, Kórejskej republiky či Veľkej Británie, ale všetko je len v začiatkoch...“

„Budeme musieť intenzívnejšie riešiť tiež nákup taktických bezpilotných leteckých prostriedkov. Či už na zabezpečenie zberu spravodajských informácií a prieskumu, na ochranu proti bezpilotným prostriedkom nepriateľa, ako aj na samotné bojové využitie,“

"V blízkej budúcnosti sa budú rozbiehať viaceré projekty, a to napríklad nové pásové bojové vozidlo, nový tank, kolesové bojové vozidlo 8×8, 4×4, obmena ručných zbraní, obmena nákladnej techniky (N2, N3, N2G, N3G, N3G s balistickou ochranou), prostriedky rádioelektronického boja, systémy velenia a riadenia a ďalšie. Realizácia všetkých uvedených projektov bude smerovať k dosiahnutiu spôsobilostí ťažkej mechanizovanej brigády v stanovenom termíne.“
https://www.mosr.sk/obrana/
Celkovo je tam veľa informácii, ktoré sme tu riešili a domnievali sa, ako to bude. Všetky ma potešili, vyzerá to, že ľudia, čo sú teraz na MO SR naozaj chcú posunúť OSSR ďalej, do 21. storočia. Držím im palce. :up:
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

LOTN zrenovuje lietadla VHÚ.
https://crz.gov.sk/data/att/2841437.pdf
Čiastočna renovácia sa týka Mig-15 bis, L-39V, Mi-8PPA akacia a Mig-19PM.
Práce zahrňujú
-náter a všetky potrebné renovačné práce povrchu zbierkových predmetov
- opravy, renovácie (prípadne výroba) skiel
- ošetrenie podvozkov a interiéru (čalúnenie)
- ostatné, individuálne špecifikované práce
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Dúfam, že ich dajú do toho nové hangáru, čo majú stavať v PN.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ten kým postavia,cto bude este dlho trvať. Dva, tri roky určite, ved len súťažili projektanta, nemajú ani stavebné povolenie.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“