OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Takže treba odpovedať... :???:
Pravdepodobne naši piloti absolvovali štandardný výcvikový program USA. Teda nie len let v noci, ale asi aj všetky možné bojové situácie ktoré môžu nastať, aj keď "sa s nimi neráta."
A s letom v noci sa (dúfam) ráta, aspoň v tom "upgrade tých ("až") 4 strojov."

To však neznamená, že naše stroje reálne túto schopnosť majú, ako tu podsúva Niko. Nemajú.
"Výcvik na" "máme vo výbave." (Základy logiky chlapci)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader Black Hawky samozrejme mozu lietat v noci a za zlych poveternostnych podmienok. Arten vehementne tvrdi, ze bez okuliarov na nocne videnie nocne lety nie su mozne len preto, kedze nevie, ze vrtulnik moze lietat v noci aj bez nich. Okuliare na nocne videnie sa vo vyzbroji letectva ale nachadzaju tiez. Cize nic nebrani tomu, aby nase posadky lietali v noci. Preto tieto lety aj nasi piloti cvicili. To je cela storry.

Arten precitaj si ten clanok. Pise sa tam presne to, co som ti pisal ja pred mesiacom tuto na fore. Ergo, slovensky vrtulnik je schopny lietat v noci + dalsie veci. Inak na margo tych okuliarov, ktore su na nete kupitelne za 7000 €. Nemaj pocit, ze sa jedna o nejaku high tech techniku. Su to obycajne okuliare na nocne videnie, nic ine. Oproti ostatnym veciam malickost. Ak ta nepresvecim, ze ich nasi maju, a asi ani vyjadrenie tvojho kamosa bezpecnostneho experta, ani Glvaca, ani montaze na prilbach slovenskych pilotov aj s vysiacim kablom napajania, atd. atd. Tak si teda pockajme. Ked sa nesi trochu rozletaju, zacnu cvicit aj nocne lety a na nete uvidis fotky. Potom sa zrazu z vrtulnika "nevybaveneho" za 7 tisic stane nocne zihadlo. :lol:
Naposledy upravil(a) niko dne 19/9/2017, 22:39, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Ano arten. Nasi absolvovali vycvyk pre lety v noci v roku 2017, aby mohli lietat v noci v roku 2020, ked pridu 4 vyzbrojene Black Hawky. No a samozrejme, ze im za 3 roky nepadnu papiere. Kde ty na tie hluposti chodis. :roll:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Niko, tak ma pouč. Ako vie BH plniť bojové úlohy v noci aj bez night vision, dodaj zdroje na "bezpecnostneho experta, montaze na prilbach slovenskych pilotov aj s vysiacim kablom napajania" atdˇ. Do toho. Rád uznám svoj omyl :wink:
(lebo zatiaľ tu (znova) máme len reči :rotuj: )

EDIT: ešte raz si neustrážiš jazyk a budeš tu dávať (tretíkrát) útoky ad-hominem typu "hlúpsti" budem to riešiť.
(je to ináč dosť úbohe, že namiesto vecnej argumentácie sa znižuješ k osobným útokom.
k veci - ak pilot absolvuje štandardný výcvikový program, tak skrátka - absolvuje štandardný výcvikový program...)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten nevie. UH 60 M nevie plnit zlozitejsie bojove ulohy bez night vision. To mas pravdu. Ale to ani nikdy nebola tema diskusie. No dokaze v noci a za zlych poveternostnych podmienok plnit transportne ulohy. Mas uplne dostacujuce vybavenie - IFR, viacere navigacie, atd. Taketo lietanie je aj sucastou vycvyku napr. obchodneho pilota. Ale toto sme uz raz rozoberali.
Glvaca som ti vesal uz davnejsie, si povedal, ze on nevie co hovori. Ten bezpecnostny expert, ktoreho poznas sa vyjadril v tom materiale co som zavesil, o ktorom si pisal, ze si s nim velmi dobre oboznameny, no a montaze (kable, suche zipy na baterky, atd.) je jasne vidno na obydvoch zverejnenych videach Black Hawkov. Teda video priletu do PO (03:05) a video preletu nad BA ku dnu ustavy (18 sekunda).
Arten co sa tyka tvojich vyhrazok. Nemyslim, ze tvoja forma komunikacie, s ktorou si zacal ako prvy by bola v poriadku. Davam ti cestne slovo, ze ked sa znormalizujes, spravym to iste.
K leteckemu vycvyku. Odkial vies, ze absolvovali vycvyk. Nebola to len typovka a skolenia instruktorov, zalietavacov ? Komplet vycvyk za 3 mesiace ?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

No aby sme to uz uzavreli. Dajme si pre a proti a kazdy citatel nech si urobi nazor sam. Takze:
Okuliare na nocne videnie
ZA:
- ich nakup oznamil minister Glvac v tlaci
- Nagy a dalsi experti to potvrdili
- piloti absolvovali v USA vycvyk v nocnom lietani pomocou nich
- piloti maju prilby s montazami na NV. Napriek tomu, ze ta montaz je domontovatelny doplnok a nie sucast prilby
- ludia zo zakladne to potvrdili

PROTI:
- okuliare na nocne videnie sa nenachadzaju na zozname nakupovaneho vybavenia zverejneneho v ramci FMS
- Bednar to poprel

Arten takto to asi uzavrime. Tu uz nic viac nevymyslime.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

http://www.teraz.sk/slovensko/p-gajdos- ... lanok.html v podstate len potvrdzuje, že ide o politické vydieranie. Keď budú peniaze pre pozemné sily bude hneď aj rozhodnutie o stíhačkách.

Napadla ma ale ešte jedna konšpiračná teória (Arten, fakt je to len myšlienka bez nejakých dôkazov): Čo ak to predlžovanie a naťahovanie je schválne, aby sme sa dostali do úplnej časovej tiesne. Nie však preto, aby sme podpisovali ďalšie zmluvy s Ruskom. Čo ak ide o to, aby sa v tiesni kúpil iný stroj ako sa doteraz uvažovalo. Doteraz sa stále hovorilo, že MO chce novovyrobené jednomotorové stroje. Ale ak bude čas naozaj súriť tak to môžu zrazu kľudne už byť aj nejaké olietané modernizované ktoré by teraz asi neprešli. Predsa len tých "lietaniek" je momentálne na trhu dosť. F-16, Gripen, MiG-35 sú len zverejnené oficiálne priznané ponuky. Neoficiálnych (alebo zatiaľ neopriznaných) môže byť viac. To podporuje aj to dnešné vyhlásenie, že sa rokuje s viacerými európskymi krajinami.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Myslím, že na stroje ruského či čínského původu můžete s klidem v duši zapomenout.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Gajdos na svojom FB profile: "Iné ako proeurópske a proatlantické riešenie budúcnosti nadzvukového letectva nepripúšťam!!!". A nasledne vyjadrenie MO na jeho stranke: "V žiadnom prípade nepočíta s nákupom nových stíhacích lietadiel MiG a odmieta mediálnu kampaň o tom, že sa črtá nová koaličná kríza.". No a kedze konkurentom Gripen C/D boli podla dennika n F 16 V, ktore su vyrazne drahsie, vylucovacou metodou sa dostaneme zase len ku Gripenom.

http://www.mosr.sk/40494-sk/p-gajdos-in ... pripustam/
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Alebo moja konšpiračná teória vyššie :D
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader uprimne dufam, ze da mylis.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Aj ja, ale možné je všetko, najmä ak sa stále opakuje, že sa rokuje s vládami v Európe. V podstate sa v rámci EU (európske riešenie) vyrábajú tri lietadlá (Gripen C/D a E/F beriem v tomto prípade za jedno). Z toho dve sú ale dvojmotorové, ktoré si nové dovoliť za tú cenu určite nemôžme. Takže ak vylúčime mimoeurópsku F16 tak potom oproti Gripenu stoja vlastne len olietané lietadlá.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko - to nemá význam. zase opakuješ už vyvrátené veci... Dobre. Skúsim to zistiť.

Flader - žiadna košpiračná teória, tam teraz podľa "tamtamov" naozaj prebieha tvrdý boj lobistických skupín umožnený "koaličnou krízou."

K tomu nákupu:
MO stále natvrdo nepotvrdilo, či chce aj BVR schopnosti a PZ kapacitu (v koncepčných dokumentoch to ale "platonicky" je).
Ak sa ale nakúpi len air-policing, k dispozícii je naozaj XY oveľa lacnejších možností....
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ja len dúfam, že smerákom tak záleži na dotiahnutí kšeftu so so stíhačkami, že sa záhadne nájdu peniaze nielen na ne ale aj na pozemné sily a rozbehne sa konečne modernizácia naplno.
Uživatelský avatar
absik mmr
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 100
Registrován: 4/12/2015, 17:13
Bydliště: nestále

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od absik mmr »

Nemáte niekto odkaz na zdroj za čo a v akej výbave nám vlastne ponúkajú Gripeny?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

To úplne rpesne nevie nikto. Ponuky oficiálne zverejnené neboli. Tu o pár strán dozadu bol odkaz na zahraničné stránky kde sa uvádzali dáke neoficiálne info. ale tie doteraz nik nepotvrdil.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader/arten: Podla vcerajsej tlacovky a besedy s Gajdosom je zrejme, ze "favorit" zvysil cenu o niekolko sto milionov kvoli pozemnemu zabezpeceniu a servisu atd. a zaroven prisli aj dalsie cenove ponuky, ktore boli vyrazne nizsie. Cize typujem, ze Saab mal v ponuke nejake skryte naklady a Taliani s Portugalcami znizili ceny za stare rachotiny, mozno dolozili modernizaciu. Ked uz sme pri tych konspirackach. Gripenu sa inak dobre sutazilo, ked stal proti drahej F 16 V a politicky nepriechodnemu MIG 35.

absik mmr: Uz sme to tu rozoberali - Jas 39 Gripen C/D blok MS 20. Verzia na ktoru modernizuju Cesi, trochu vyssia verzia, ako maju Madari. Tak to aspon potvrdil Saab.

arten. :lol: Noze mi osviez pamät, co z mojho posledneho prispevku si tu ty uz vyvratil. :lol:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

niko píše: arten. :lol: Noze mi osviez pamät, co z mojho posledneho prispevku si tu ty uz vyvratil. :lol:
Niko, nerýp už. Konečne ste sa prestali vadiť ako malý chlapci na WC pri cikaní.

Osobne sa mi tiež moc nepáči, že vlastne saab nemá vážnu konkurenciu. Takto ej jasné, že bdue chcieť zarobiť čo najviac. Moc by som sa ale nebál ani tých olietaných lietadiel, ak by boli za adekvátnu cenu. Predsa len Poľsku tie F-16 slúžia dosť dobre. Tak aj nám by myslím dobre slúžilo aj lietadlo, ktorého drak je síce už starší ale zmodernizované na súčasný štandard.

Len pre ľud by sa to ťažko vyvsetlovalo, prečo sa kupujú lietadlá za stovky miliónov a niesú pri tom ani len nové. Či toto neni hlavný kameň úrazu, prečo sa o olietaných strojoch doteraz neuvažovalo nahlas.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

http://www.teraz.sk/slovensko/p-gajdos- ... lanok.html

Tak, už sa zrazu nevylučuje ani dvojmotorový stroj. Vylúcený však určite MiG. Má to byť proeurópske a proatlantické, takže tie korejské stroje sú asi tiež definitívne mimo hru.

Moja konšpirácia zatiaľ nebola ministerstvom vyvrátená :D :D :D
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader: Ak sa kupia stare F 16 povedzme Block 40 a modernizuju sa na standard F 16 V, tak ta cena bude tiez okolo 1,1 mld. Plus, minus. Vychadzajuc z bahrajnskeho obchodu. Tak by Slovensko ziskalo vykonnejsie lietadlo, no zase s vyssimi prevadzkovymi nakladmi.

- Dvojmotorovy stroj - stare talianske Typhoony, Tranche 1.

tema arten: Nemyslim si, ze prave ja tu vyrypujem. Hlavne nie som ten, kto tuto diskusiu zivi uz mesiac. Myslim, ze som slusne poziadal artena, nech mi vysvetli, co z mojho posledneho prispevku je uz vyvratene.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“