AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Rase:

Dovolil by som si nesúhlasiť. Posledný konflikt na Ukrajine ukázal aké dôležité je delostrelectvo a raketomety a dokonca aj tanky. Samotné BVP a OT hrali terciálnu úlohu.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Arthur: A ci to nebolo tým, že tu terciálnu ulohu hrali na Ukrajine práve vozidlá radu BMP?
BVP Bradley v Iraku hrali prave v poctoch znicenych irackych tankov hlavnu ulohu. A znicili tých irackých tankov viac ako samotne Abramsy.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Arthur:
Tak obě to byly armády Sovětského typu, postavené primárně kolem tanků a dělostřelectva. Obě strany si asi jsou vědomy že BMP-1/2 jsou v podstatě jen pojízdné rakve, tak sloužily akorát jako pásový transportér obsypaný z vnějšku pěšáky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Ten clanek o Czdefence je pekny. Hezky tam rozepisuje, proc je modernizace BVP-2 vyhazovanim penez.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Keby zasypali aj nové BVP delostreleckou palbou a gradmi, uraganmi a smerchami menšej ako 25m tak ten ich STANAG level 5 by plnil funkciu Vášho obľúbeného štetkolaku :mrgreen:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Aby někteří zjistili o čem norma STANAG 4569
Snad se tu nikdo nebude zlobit, když zde dám odkaz na vojna.net, odkud je i ta přehledná tabulka
Obrázek

oproti tabulce je už i level 6, který má odolat munici 30 mm APFSDS nebo AP, ze vzdálenosti 500 m, respektive střepinám 155mm dělostřeleckého granátu ze vzdálenosti 10m
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

Takže vlastně potvrzuješ, to co napsal Arthur :wink:

Pozn. Já netvrdím, že vyšší ochrana BVP je zbytečná ... to by se mi ze všech nabízených BVP nemohla nejvíc líbit Puma, která ta ostatní převyšuje o třídu ... ale je fakt, že je má-li se BVP dostat k nepříteli na účinný dostřel svého kanónu, musí logicky vstoupit do palebného pole těžkých děl, raketometů a hlavně PTŘS. Následně pak i všech RPG a pancéřovek. A pak už je jedno, zda je Level 4 či Level 5.

Možná proto Israel Defense Forces na tuto kategorii zcela rezignovaly, ve prospěch těžkých OT s odolností tanku. V jejich boji "vždy proti přesile" nemají klasická BVP moc šancí na přežití na hrotu útoku.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik píše:Takže vlastně potvrzuješ, to co napsal Arthur :wink:
Pokud se dělostřelecký granát nedopadne blíž než 25m tak by měla posádka přežít. Tady opravdu nevím co potvrzuje Arthurova slova, v jeho preferovaném BVP-2 by byli všichni vojáci mrtví.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

Však nikdo netvrdí, že by modernizovaný BVP-2 byl rovnocennou náhradou za moderní BVP.
Jen to, že je to levnější dočasné řešení, pokud na moderní BVP nejsou (a zatím ani nebudou) finance.

A jen tak mimochodem, jaká je pravděpodobnost, že ten granát padne zrovna cca 25 m od BVP?
Protože padne-li 15 m, je to jedno a padne-li 35 metrů, je to také jedno.
Nehledě na to, že pravděpodobnost zásahu střepinou 2,4 m (BVP-2) vysokého vozidla je přeci jen menší než 3,3 m vysokého vozidla (Lynx).

Ale proboha, jak píšu na začátku, modernizované BVP není plnohodnotnou náhradou moderního BVP.
Je to přechodné řešení, s následným využitím u druhosledových jednotek.

Vy to všechno pořád hrotíte do stavu "všechno nebo nic".
Jako děti: "Když mi tu hračku nekoupíš, tak už s tebou nikdy nebudu mluvit."
Tak reálný svět nefunguje. Reálný svět je o kompromisech. Bohužel.
Položte si jednou otázku: "Co bude, když budeme muset z finančních důvodů odložit nákup BVP o 5 let?"
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Ne, jen ti neustále tvrdíme, že modernizace BVP-1/2 je mrháním prostředků, které je lepší pak přelít do jiných programů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Alfik »

Scotty87 píše:
Alfik píše: Zcela zjevně netušíš, jak funguje politika. Naopak, s občany se samozřejmě diskutuje i o autech pro policisty, jen to neprobíhá na ulici. Máme zastupitelskou demokracii, nikoli přímou. Takže ta diskuse se děje na půdě zákonodárných sborů.
Neboli, jak jsem již napsal, pokud chce politik býti zvolen, nemůže prosazovat opak toho co chtějí jeho voliči. Aspoň ne furt nebo moc dlouho a okatě :)
Kupujeme-li auta pro policii, je to proto, že to občané buď přímo požadují, nebo aspoň tolerují.
Stajně tak se diskutují zbrojní zakázky pro armádu. KVAČR byla sválena jak vládou tak výborem pro obranu. Stejně tak občané zjevně tolerují armádní nákupy.
Ano. Samozřejmě. Takže vlastně vyvracíš cos napsal a potvrzuješ co jsem napsal já? Nebo? :)
Tvl to je jak u blbejch na dvorečku (neber si to jako urážku). Politici se sešli, a dohodli se / odhlasovali si nějaké hausnumero. Třeba 2%. Je to stejně ad hoc číslo jako třeba když se v programu polit. strany objeví odhad inflace za deset let, nebo oteplování oceánu v příštím století.
Je to JEN!!! politikama přijaté číslo vycucané z prstu!!!
Kdykoli, třeba právě teď, nebo zítra, letos, prostě kdykoli, se můžou zase sejít a odhlasovat třeba nulu!
Promiň, ale připadá mi, že kdyby si odhlasovali že se zakazuje občanům dýchat pod trestem smrti, tak ty se přihlásíš jako kat...
Je to jen výsledek jednání a hlasování. Není to gravitační konstanta, pí, odmocnina ze dvou, Avogardovo číslo... rozumíš tomu? NENÍ to přírodní zákon. Je to jen dohodnuté hausnumero. Nemusíme jej plnit pokud to nedokážeme, nebo nebudeme chtít, a navíc, můžeme kdykoli vyvolat nové dohadování! Politici dohodli, politici můžou dohodnout další - jiné.
K 2% HDP došlo NATO jako k minimální výši výdajů za kterých se dá budovat a udržovat armáda schopná reálného nasazení. V nedávném proslovu k senátorům říkal že je AČR schopna bez zásadních omezení fungovat s 1,85 HDP. Ovšem naši volení zástupci přislíbily 2% a na každém dalším sumitu NATO tento cíl potvrzují. Až se začne jednat o něčem jiném můžeme so o tom bavit, ale zatím stále platí závazek dosáhnout 2% HDP na obranu.
Tím jen potvrzuješ co jsem napsal. Je to dohodnuté číslo ke kterému se mmntálně chceme přiblížit - a taky, pokud se podpora ze str. občanů vytratí, se jej můžeme elegantně zbavit - změnit jej.
Hele, dohodněte se konečně jak na tom to Rusko je. Dokážete (a nikoli jen zde, na Palbě) tvrdit současně že je playte, že se mu lodě potápějí a že tanky netankují, a letadla nelítají, a současně tvrdit že má nad EU převahu???
Nejste náhodou všichni tak trochu schizofrenní? Co na to docent Chocholoušek? Aneb, "Komu chybí osobnost ať si vezme ode mně, já jich mám dost!"
:mrgreen:
Jistě že má Rusko problémy se zbrojními projekty. Ostatně kdo je nemá. Ovšem stále mají k dispozici dost prostředků k přečíslení minimálně středo a východoevropských států. Já rozhodně ruskou armádu nepodceňuji. Jistě papírové porovnání NATO a Ruska vychází jednoznačně ovšem reálný pohled dává značně jiný obraz. O tom proč si nemyslím že je Evropa vojensky silnější než Rusko jsem odpovídal Skeptikovi. Navíc mám pocit že na rozdíl od Ruska degradace vojenských schopností evropských armád neustále pokračuje. Zatím je Evropa naprosto závislá na vojenské síle USA a nemám pocit že by to chtěl někdo změnit. Bohužel.
Áha! Tohle bys tu neměl psát :)
Protože pak píšeš to samé, co tu celé roky píšu já. Totiž, že tzv. "západ" se na nás zase vys...kašle, jakmile se mu to bude hodit, a že mu nevěříš (já taky ne, nejsem Dzin či Pegeučko a pár dalších). A že totální závislost záp. Evropy na USA je klíčem k tomu, co nás pohřbí.

PS: Sakra, nějak se mi domotaly ty quote a /quote :) ale srozumitelné (co kdo napsal) to snad je.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik
Protože to tak stojí, všechno nebo nic. Na nějaká dočasná řešení nevěří. V našem prostředí se totiž stávají trvalými. Viz. pronájem pouze 14 Gripenů s tím že po překonání škod z povodní se odkoupí a zvýší se počet na požadovaných 24. Píše se rok 2020 a Gripenů je stále 14 v pronájmu. Podobné je to se seškrtání počtu Pandurů. Dodnes se podařilo koupit pouze 20 dalších strojů, přitom potřeba 4.BRN je podstatně větší. To stejné by se opakovalo s nákupem nových BVP. Pokud se seškrtají počty tak se na požadovaný počet už s největší pravděpodobností nedostanou. Ať projekt roztáhnou do delšího času a sníží roční splátky. Proč ne, ale seškrtání počtu je cesta do pekla.
Proč je nesmysl cokoli investovat do stávajících BVP-2 nejlépe odpovídá článek který sem linkoval Arthur.
Dopad dělostřeleckého granátu na vzdálenost 25 metrů by vozidlo mělo vydržet. Pokud dopadne blíž tak šance na probití pancíře logicky vzrůstá. BVP-2 možná díky své siluetě schytá méně střepin, ale jejich dopad bude fatální (a zdaleka ne jen na 25 m)
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Proste potvrdili presne ze keď dopadne takýto 155mm granat vo vzdialenosti menšej ako 25m tak sa nové BVP so stanag 4569 lv 5 premení na ich obľúbený stetkolak. Game over.
Naposledy upravil(a) Arthur dne 12/5/2020, 09:49, celkem upraveno 1 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Alfik píše:Ano. Samozřejmě. Takže vlastně vyvracíš cos napsal a potvrzuješ co jsem napsal já? Nebo? :)
Samozřejmě že ne. Diskuze ve sněmovně je naprosto něco jiného než se ptát Pepy a Karla v hospodě na růžku co si myslí o nákupech techniky pro armádu. Takový systém mají ve Švýcarsku, u nás naštěstí ne.
Tím jen potvrzuješ co jsem napsal. Je to dohodnuté číslo ke kterému se mmntálně chceme přiblížit - a taky, pokud se podpora ze str. občanů vytratí, se jej můžeme elegantně zbavit - změnit jej.
Změnit jej můžou politici při vyjednávání na půdě NATO. Jistě. Ovšem to že je pro optimální rozvoj armády nutné dávat minimálně 2% HDP není výmysl politiků, ale vojenských odborníků z NATO.
Áha! Tohle bys tu neměl psát :)
Protože pak píšeš to samé, co tu celé roky píšu já. Totiž, že tzv. "západ" se na nás zase vys...kašle, jakmile se mu to bude hodit, a že mu nevěříš (já taky ne, nejsem Dzin či Pegeučko a pár dalších). A že totální závislost záp. Evropy na USA je klíčem k tomu, co nás pohřbí.
Já věřím v kolektivní obranu NATO. Ovšem to znamená kolektivní obrana v čele s USA. Evropskou část aliance nepovažuji samostatně za schopnou jakékoli větší akce. Bohužel Evropa s tím krom silných řečí není ochotná nic prakticky dělat.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Arthur furt je to o 55metrů blíž, než u těch ukrajinských BVP-1/2. Game over.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11605
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

menšej ako 25m
Což může být i vzdálenost dopadu 5 m ale i 24,5 m že. O befku taktně mlčíš což Arthure? V pohodě, je to u tebe norma. Nicméně asi se shodneme na tom, že zničit se dá vše. Není to žádné moudro. I klingonský křižník se dá odpálit C4 kou.

Edit: pozdě, a tak se zeptám Arthure ještě na jednu věc. To tak pohrdáš lidskými životy ve svém cost tažení úmyslně, nebo ti to zatím pouze nedochází?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

S tými Godzilimi siluetami (až na výnimku CV90) s posadkovymi vezami budú ako na strelnici a vo vzdialenosti menšej ako 25m už stanag 5 plni akurát tak funkciu vášho obľúbeného stetkolaku. Takže naozaj to nie je o viere ale o faktoch.
Za ďalšie je úplne jasné co by aj z väčšej vzdialenosti spraví strepiny so senzormi a pod.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Arthur píše:Proste potvrdili presne ze keď dopadne vo vzdialenosti menšej ako 25m tak sa nové BVP so stanag 4569 lv 5 premení na stetkolak. Game over.
Myslím že nezničitelná vojenská technika ještě nebyla nikdy vyrobena. Ovšem neznamená to že pokud granát dopadne na 24 m stane se z moderního BVP kouřící vrak. Jen směrem k dopadu granátu vzrůstá pravděpodobnost pobití pancíře.
Nepochybuji o tom že finská modernizace BVP-2 by přímý zásah dělostřeleckým granátem nejen přežila, ale současně by ho odrazila zpátky na nepřítele.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Ako vidno v otázke viery čo sa stane vo vzdialenosti menšej ako 25m ide u Vas (česť výnimkám) logika bokom.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Arthur: ty zde prosazuješ něco co se k těm "25metrům" ani nedostane. Toliko k té víře a logice.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“