OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Arten:

:lej:

Len by ma zaujímalo v časti Tanky nad novými (cena/výkon) ukrajinskými NATO verziami T-84-120 "Yatagan" sa potencionálne neuvažuje ?

Čo sa týka tých modernizovaných 35 ks BVP (najskôr 17 ks BPsVI a neskôr 18 ks BVP-M) presne som od počiatku tvrdil (hlavne vedel kam to povedie), že tým otvorili pandorinu skrinku tým, že jeden mechanizovaný prápor takto modernizovali, že ťažko bude cesta späť, samozrejme nebrať do úvahy niektorých zbožné priania, že 5+ rokoch sa Turry demontujú a namontujú na nové BVP (nerentabilné a hlavne nereálne).
Ono dokonca ako si pamätám z jednej tlačovky MO SR Gajdoša zo začiatku roka ONI uvažujú ešte nazvymeto to "opciou" na dovybavenie ďalšej mechanizovanej roty do podoby BVP-M za predpokladu ak sa 2 ks BVP-M osvedčia v Pobaltí. To by sme teda v roku 2019 potencionálne mali už jeden mechanizovaný prápor BVP-M + jedna mechanizovaná rota BVP-M => buď tá rota bude dlhodobejšie vyčlenená v Pobaltí (a len sa budú na nej rotácie točiť) alebo je opäť zadelané na domodernizovanie ďalšieho mechanizovaného práporu (viď. ICH "medicína" vyššie...).
Suma sumárum - proste kocky už boli dávno hodené a preto len aby bolo jasne tiež v modernizácii presadzujem čo najefektívnejšie riešenie (hlavne transparentnosť) a vôbec sa nebránim predstave ďalšej modernizácie dvoch mechanizovaných práporov BVP (ak sa motvrdí, že 35 ks nestálo 44,5 mil EUR) teda nie ako doteraz, ale ako ste písal vo vlákne: v "POLEMIKA - Racionálna modernizácia BVP-2"
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Flader píše:pripadá mi to ako odkladanie problému. ČR stále nemá vôbec vybrané BVP, dokonca tuším ani ešte oficiálne nezačali výber, stále je to akýsi prieskum.
No veď presne preto je ideálny čas začať obstarávanie spolu.
Flader píše:Taktiež si neviem spomenúť kedy nejaký projekt spoločného obstarania, alebo spoločného niečo iného vôbec fungoval. A to ani v československom podaní, nieto ešte V4, či dokonca s Rumunskom.
Ale toto je problém, ktorý musíme zvládnuť. Štáty Západnej Európy dokážu robiť spolu spoločné vývojové a výrobné projekty na úrovni veľmi zložitých systémov ako lietadlá. A VE štáty nevedia spolu ani techniku obstarať? Ešte raz - obstarať??
Flader píše:Čo sa týka BVP1 a 2 spolu so špecializovanými vozidlami. Koľko je ich zostatková životnosť? 10 rokov? To znamená reálne o 5-6 rokov budeme zase riešiť ako ich nahradiť (keď si to nechceme nechať na poslednú chvíľu).
No veď to píšem. Za lacno zúžitkovať ešte použiteľnú techniku a v druhej polovici 20tich rokov začať obstarávanie novej techniky pre túto brigádu.
Flader píše:Pri tom vtedy (ak by sme šli do spoločného výberu ťažkých BVP s ČR) budeme možno mať sotva prvé kusy BVP pre ťažkú brigádu.
Neviem prečo by sa nemal nákup BVP zvládnuť v prvej polovici 20tich rokov.
Flader píše:Nie je potom lepšie aspoň časť techniky vymeniť už teraz pokiaľ sú na ňu financie aj politická vôľa?
No veď áno. Ale tej čo je priorita - pre ťažkú brigádu.

Pozri, pýtal si sa na môj názor. Vidím to takto. Netvrdím, že je to jediné možné riešenie, ale ktokoľvek bude ďalej riešiť stratégiu rozvoja armády, nejako sa bude musieť vyrovnať s:
- prioritami,
- obmedzenými zdrojmi na ťažkú brigádu
- s tým, že tu máme nesystémový prápor modernizovaných BVPčiek...


Arthur
- pochybujem že v armáde niekto vôbec rieši nové tanky, tam sa podľa mňa nepohli za myšlienkový horizont "T-72"...
K zbytku - ako som písal, nesystémová a podľa mňa zlá modernizácia. Ktorá teraz ale determinuje ďalšie kroky... :roll:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Ja by som si napríklad tie BVP-M vedel predstaviť pre AZ. Pokiaľ by sa postupne podarilo vybudovať jedne takýto "záložný" prápor operátori aj velitelia už by mali skúsenosti s používaním diaĺkovo riadenej veže. Ak by dokonca Turra bola použitá aj na vozidlách profesionálnej armády, tak by to bolo o to lepšie.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ved to da logiku. Minuli sme 5% rocneho rozpoctu na
nesystémový prápor modernizovaných BVPčiek
a tak uz niet inej cesty, ako minut dalsie desiatky milonov na dalsi
nesystémový prápor modernizovaných BVPčiek

:rotuj:
Vysledok bude ten isty, mozno tazka brigáda bude o dva ci tri roky skor, ale za to strednu budeme mat postavenu na vozidlach rodiny BMP, neschopnu spolocnych operacii s najblizsimi spojeneckymi krajnami a ich KOT. To bolo reci o zjednocovani vyzbroje. :lol:

(Preferencia CV90 - nikto neocakaval nic ine.
Techniku treba kupovat od spojencov a nikoho ineho)
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Obrana december 2018

Je tam dobry clanok o cviceni delostrelcov s pouzitim UH-60M a plnym vyuzitim Delosys-u

https://www.mod.gov.sk/readme1/?dataid= ... JpX6RhUfX8
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Flader píše:Ja by som si napríklad tie BVP-M vedel predstaviť pre AZ.
Neviem či sme tak bohatí, že si môžeme dovoliť dávať jedinú modernizovanú techniku (alebo 20 ročné húfnice) AZ...
Juraj Tichý píše:Ved to da logiku. Minuli sme 5% rocneho rozpoctu na
nesystémový prápor modernizovaných BVPčiek
a tak uz niet inej cesty, ako minut dalsie desiatky milonov na dalsi
nesystémový prápor modernizovaných BVPčiek
zase prekrucuješ moje slová. (nikto neočakával nič iné)

Je rozdiel vyhadzovať 1,5 mil na vozidlo s nezmyselnou Turrou a iné ľahká modernizácia v štýle Fínskej/Alžírskej/Ruskej s cieľom zúžitkovať ešte tú techniku a preklenúť asi 10 ročné obdobie.
Juraj Tichý píše:ale za to strednu budeme mat postavenu na vozidlach rodiny BMP, neschopnu spolocnych operacii s najblizsimi spojeneckymi krajnami a ich KOT. To bolo reci o zjednocovani vyzbroje.
Jasne, lebo žiadni naši spojenci nemajú BVP. Oh wait! Žeby Poliaci? Česi, Rumuni, Bulhari? Chorváti, Slovinci klon BVP? A väčšina z nich si ich ešte chvíľu podrží.
Juraj Tichý píše:Vysledok bude ten isty, mozno tazka brigáda bude o dva ci tri roky skor,
No a sme pri jadre. Tak ako je Plán nastavený dnes, tak žiadna ťažká brigáda nebude. Môžete sa tu hádzať o zem, ale to je tak všetko, čísla nepustia.

Takže preto moje myšlienkové cvičenie na tému:
Ako za vyčlenené peniaze udržať do r. 2030 dve funkčné brigády, z toho jednu ťažkú (a ideálne aj využiť už existujúcu/modernizovanú techniku).
Ale rád si prečítam akékoľvek iné riešenia tejto otázky. :wink:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ospravedlňujem sa, tak som ťa pochopil. Že chceš v modernizácii na štandard BVP-M pokračovať.
Jedna vec je akesi zuschopnenie existujucich BVP1/2 vo vlastníctve OSSR. Nieco ine skupovanie tejto techniky od okolitých statov.

Ak máme problém s nedostatkom financii pre ťažku brigadu (Ak vobec, ale pre diskusiu berme ze hej) - riesenie sa podla mna nachadza v tom, co si naznacil vcera. A to Projekt P4-3. Ten by som presunul na obdobie po 2030, poprípade ešte je možné rozhodnutie uplne na system HIMAD rezignovať. Alebo na základe vývoja ekonomiky, HDP, výšky rozpočtu MOSR sa rozhodnúť daný projekt pozastaviť až do doby, kedy sa zistí či peniaze budu alebo nie.
( predstava- projekt P4-3 je na 8 rokov s cielom 605 mil€ , cize 76mil€ ročne. Modelová situácia - pri rozpocte 2% HDP, HDP 100mld€ a náraste HDP o 5%, je nárast rozpoctu 100mil€. Tym chcem povedat, ze kazdy dalsi krok v modernizacii musi byt postaveny na kratkodobom a strednodobom vyhlade vykonu ekonomike a pruzne reagovat rusenim projektov "este pocka" v prospech tých "NEPOCKA")

Takze eventualne zrusenie P4-3
sa nám uvoľní 605 mil€.
Co spolu s projektmi P4-1, P4-6,8,9 a 10 robí 1,823 mld €. To je dostatok financii na riešenie tažkej brigády o 3 mechanizovaných a 1 tankovom prapore. Tanky obstarať IV.generacie, ale s potencialom dalsej modernizacie. Co LEO ani Leclerc uz podla mna nie su. Cize bud M1A3 alebo K2. Osobne by som preferoval M1A3 z geopolitickych dovodov.

Vydry by som nechal bežať tak ako boli predstavene pre kooperaciu s Pandurmi a Rosomakmi, ktore su rovnakej alebo nizsej odolnosti a su tiez plavajuce.
Musime byt schopny nahradzovat straty vlastnym priemyslom. Dalej pracovat na dalsich verziach Vydry pre potreby strednej brigady.

Co sa tyka obstaravacieho procesu BVP. Ano obstaravat s Cechmi by bolo idealne a krasne utopisticke. A hned ako si predstavime, ake by to bolo uzasne, sa vratme do reality. :D (bohužial) Ostatne pri tempe MOČR sa celkom môže stať, že tender nebude uzavretý ani v roku 2022. Ak Česi obstaraju dostatocne skoro, vyziadať si informacie pre dodatcnom pripojeni. Podmienkou je nakup vlada-vlada bez, nielen v ČR, oblubenych sprostredkovatelov.

EDIT:
PS: to sa to diskutuje bez tych politickych kecov, co? Ja SNS tiez nemusim, Danko podla mna je plateny Moskvou a jeho zmyslanie ohrozuje buducnost SR, tak ako si ju ja predstavujem. Mimochodom aj ja som ten koho plati Soros, :lol: Nevynechal som jediny protest. No sem to nepatri, lebo zatahovanie politiky do odbornej debaty iba vsetko zmrší.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Ak máme problém s nedostatkom financii pre ťažku brigadu (Ak vobec, ale pre diskusiu berme ze hej)
Už som to tu písal a nebudem sa opakovať. Čisto na tanky je tam 258 mil, na BVP 450mil.
Pričom na strednú brigádu s troma prápormi (jedným ľahkým) je 417 mil. + asi 300 mil z BOV 4x4 čiže zhruba rovnako...
Juraj Tichý píše:Co spolu s projektmi P4-1, P4-6,8,9 a 10 robí 1,823 mld €.
Neviem prečo sem ťaháš P4-6,8,9. Ide o špecializované vozidlá, ja riešim čisto tanky a BVP (kde sa čiastočne prekrýva len P4-6 Pásové zdravotnícke vozidlá). Na tie chýba - na tanky minimálne 250 mil (skôr 350) - na BVP (aj bez zdrav. vozidiel) asi 450 mil až 850 mld (pri 3 práporoch). Takže 700 až 1,2 mld.
Juraj Tichý píše: riesenie sa podla mna nachadza v tom, co si naznacil vcera. A to Projekt P4-3.
Takže nie len že 605 mil€ z neho nestačí, ale znamenalo by to zastavenie zrušenie obmeny "PLRK stredný dosah."
Takže tiež si sa dostal - k rušeniu programov...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše: Už som to tu písal a nebudem sa opakovať. Čisto na tanky je tam 258 mil, na BVP 450mil.
Pričom na strednú brigádu s troma prápormi (jedným ľahkým) je 417 mil. + asi 300 mil z BOV 4x4 čiže zhruba rovnako...
A ja sa budem opakovať už tiež po neviem koľkýkrát. To, čo je napísane v pláne modernizácie nie je sväté. Či kupujeme F-16tky za 1,1mld€?
arten píše: Neviem prečo sem ťaháš P4-6,8,9. Ide o špecializované vozidlá, ja riešim čisto tanky a BVP (kde sa čiastočne prekrýva len P4-6 Pásové zdravotnícke vozidlá). Na tie chýba - na tanky minimálne 250 mil (skôr 350) - na BVP (aj bez zdrav. vozidiel) asi 450 mil až 850 mld (pri 3 práporoch). Takže 700 až 1,2 mld.
- 850 milard €? To snáď nie?! :D

Tahám to sem preto, že ty si z plánovanej ceny za BVP pre AČR - 53mld Kč, vydedukoval koľko to bude stáť nás. (diskusny príspevok hádam vyhladavat nemusim)
Ale tých 53mld Kč je systémova cena, vrátane pásových zdravotníckych vozidiel, vyprosťovacích vozidiel,... Rovanko keď si kúpime nové moderné tanky, tak nam P50N, AM50 a MT55 nebudu stačiť. A na to sú projekty P4-6,8,9. Nestavaj prosím ťažkú brigádu bez potrebnej logistiky. Bude na nič a stáť na buzerplaci.
Ako si prisiel na to, ze na 30 tankov potrebujeme 600mil.€ nechapem. Tebou preferovany K2 ma cenu z 2013 8,5mil dolarov, poprípade tu. Čiže na 30 tankov nam staci 255mil USD cize asi 222mil€. Program P4-10 ma alokovanych 258mil€, ostava nam 36mil€ na palebny priemer.
arten píše: Takže nie len že 605 mil€ z neho nestačí, ale znamenalo by to zastavenie zrušenie obmeny "PLRK stredný dosah."
Nestačí na čo? Na nákup Patriotov. Samozrejme, že nestačí. Na modernizáciu S300? Rozhodne stačí.
arten píše: Takže tiež si sa dostal - k rušeniu programov...
Precital si to cele? Napisal som, ze ak zobereme premisu (kvoli diskusii) ze penazi je malo, jednym z rieseni je zrusenie/odlozenie nejakeho menej doleziteho programu. To kolko bude penazi zalezi od vykonu ekonomiky. Neexistuje hodnoverny vyhlad ekonomiky po roku 2022 a vsetko po tomto roku je hruba predikcia na zaklade v sucasnosti znamych informacii.

Zrusenie sposobilosti HIMAD je na diskusiu. Ja tvrdim, ze mat funkcny S-300 je dobra vec.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

len stručne:
Juraj Tichý píše:
arten píše: Už som to tu písal a nebudem sa opakovať. Čisto na tanky je tam 258 mil, na BVP 450mil.
Pričom na strednú brigádu s troma prápormi (jedným ľahkým) je 417 mil. + asi 300 mil z BOV 4x4 čiže zhruba rovnako...
A ja sa budem opakovať už tiež po neviem koľkýkrát. To, čo je napísane v pláne modernizácie nie je sväté. Či kupujeme F-16tky za 1,1mld€?
jasné, ale peniaze sú tam len jedny, chápeme sa? treba sa do toho vojsť.
Juraj Tichý píše:
arten píše: Neviem prečo sem ťaháš P4-6,8,9. Ide o špecializované vozidlá, ja riešim čisto tanky a BVP (kde sa čiastočne prekrýva len P4-6 Pásové zdravotnícke vozidlá). Na tie chýba - na tanky minimálne 250 mil (skôr 350) - na BVP (aj bez zdrav. vozidiel) asi 450 mil až 850 mld (pri 3 práporoch). Takže 700 až 1,2 mld.
- 850 milard €? To snáď nie?! :D

Tahám to sem preto, že ty si z plánovanej ceny za BVP pre AČR - 53mld Kč, vydedukoval koľko to bude stáť nás. (diskusny príspevok hádam vyhladavat nemusim)
Ale tých 53mld Kč je systémova cena, vrátane pásových zdravotníckych vozidiel, vyprosťovacích vozidiel,... Rovanko keď si kúpime nové moderné tanky, tak nam P50N, AM50 a MT55 nebudu stačiť. A na to sú projekty P4-6,8,9. Nestavaj prosím ťažkú brigádu bez potrebnej logistiky. Bude na nič a stáť na buzerplaci.
Ako si prisiel na to, ze na 30 tankov potrebujeme 600mil.€ nechapem. Tebou preferovany K2 ma cenu z 2013 8,5mil dolarov, poprípade tu. Čiže na 30 tankov nam staci 255mil USD cize asi 222mil€. Program P4-10 ma alokovanych 258mil€, ostava nam 36mil€ na palebny priemer.
Takto, špecializované vozidlá môžeš z toho úplne vyradiť, nech sa počíta lepšie. Pretože:
- sú v samostatných programoch
- priem cena je +- rovnaká, takže zoberieš priemer napr. s českého tendra a prenásobiš požadovaným počtom bojových, veliteľských, atď.

K2 - cena 2013 8,5, cena 2018 (Katar) tuším 10,5 mil. , cena 2025... Chápeš o čo ide? Môžeš kľudne rátať 5% ročný nárast cien techniky (takže som s porovnaním na základe českých BVP ešte veľmi milostivý).
Skrátka - chýba tam okolo miliardy (minimálne)
Juraj Tichý píše:
arten píše: Takže nie len že 605 mil€ z neho nestačí, ale znamenalo by to zastavenie zrušenie obmeny "PLRK stredný dosah."
Nestačí na čo? Na nákup Patriotov. Samozrejme, že nestačí. Na modernizáciu S300? Rozhodne stačí.
arten píše: Takže tiež si sa dostal - k rušeniu programov...
Precital si to cele? Napisal som, ze ak zobereme premisu (kvoli diskusii) ze penazi je malo, jednym z rieseni je zrusenie/odlozenie nejakeho menej doleziteho programu. To kolko bude penazi zalezi od vykonu ekonomiky. Neexistuje hodnoverny vyhlad ekonomiky po roku 2022 a vsetko po tomto roku je hruba predikcia na zaklade v sucasnosti znamych informacii.

Zrusenie sposobilosti HIMAD je na diskusiu. Ja tvrdim, ze mat funkcny S-300 je dobra vec.
Modernizácia zastaralého S-300P je nezmysel a to už nehovorím o nekompatibilite so systémom PVO NATO...
(A máš ďalší systém na ktorý chýbajú poriadne peniaze... :roll: )
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše:jasné, ale peniaze sú tam len jedny, chápeme sa? treba sa do toho vojsť.
Nechapeme. Tie peniaze uz boli realne navysene oproti planu.
arten píše:
Takto, špecializované vozidlá môžeš z toho úplne vyradiť, nech sa počíta lepšie. Pretože:
- sú v samostatných programoch
- priem cena je +- rovnaká, takže zoberieš priemer napr. s českého tendra a prenásobiš požadovaným počtom bojových, veliteľských, atď.
Ja o voze ty o koze. To co ma ČR v jednom baliku my mame v 4 programoch. Preco by som to nemal zratat dohromady?
arten píše: K2 - cena 2013 8,5, cena 2018 (Katar) tuším 10,5 mil. , cena 2025... Chápeš o čo ide? Môžeš kľudne rátať 5% ročný nárast cien techniky (takže som s porovnaním na základe českých BVP ešte veľmi milostivý).
Skrátka - chýba tam okolo miliardy (minimálne)
Ok, vies mi odzrojovat ten predaj/cenu K2 pre Katar? Ja som nic take nenasiel.
Preco by som mal pausalne rátať ročný nárast ceny techniky 5%? Co klesajuca cena F35?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Inak ako nahrada S-300 sa nam moze crtat francuzsky ASTER 30 SAMP/T. Singapur objednal dve baterie a 200 rakiet za cenu 651mil €.
Ma zaujimave parametry - dosah 100(120)km pri maximalnej vyske ciela 20km, pravdepodobnost zasahu 97%, v=4,5mach. Jedna bateria ma schopnost vystrelit 48 rakiet, sledovat 100 cielov a utocit na 10 cielov sucasne.

Okrem toho je aj menej vykonny Aster 15.

http://www.defense-aerospace.com/articl ... eport.html
https://www.armyrecognition.com/france_ ... .html#Data
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Páni, dokedy tie exČSLA S300PMU vydržia ešte vo výzbroji? Myslím hlavne rakety, kedže tým už odchádza životnosť, nie?
Plánujú ich vystrieľať Bulharskej Šabli ako v 2015? 8-)
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

SME.sk > Blog.SME.sk > Vladimír Bednár > Modernizácia OS SR
10 najčastejších neprávd spojených s vozidlom BOV Vydra
zdroj: https://vladimirbednar.blog.sme.sk/c/49 ... vydra.html
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Hall
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 267
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Hall »

Nové letiskové raday (projekt P2-6) budú pravdepodobne od českej firmy Eldis.

https://domov.sme.sk/c/22009208/ministe ... darov.html
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
arten píše:jasné, ale peniaze sú tam len jedny, chápeme sa? treba sa do toho vojsť.
Nechapeme. Tie peniaze uz boli realne navysene oproti planu.
Ok, tak 25x... navysenie bolo teraz. Staci na prebiehajuce programy. v 2024 dosiahneme 2%. odkial chces potom navysovat?
Juraj Tichý píše:
arten píše:
Takto, špecializované vozidlá môžeš z toho úplne vyradiť, nech sa počíta lepšie. Pretože:
- sú v samostatných programoch
- priem cena je +- rovnaká, takže zoberieš priemer napr. s českého tendra a prenásobiš požadovaným počtom bojových, veliteľských, atď.
Ja o voze ty o koze. To co ma ČR v jednom baliku my mame v 4 programoch. Preco by som to nemal zratat dohromady?
Dobre, tak 2x - lebo by si aj pocet vozidiel musel rovnako navysit. Chapem, ze to je dobre na zneprehladnenie diskusie, ale ta pointa je stale tu:
- na prapor (min 33) bojovych tankov je tam len 258 mil, na asi BVP 66 bojovych + 30 - 40 dalsich specialnych verzii len 450mil...
Juraj Tichý píše:
arten píše: K2 - cena 2013 8,5, cena 2018 (Katar) tuším 10,5 mil. , cena 2025... Chápeš o čo ide? Môžeš kľudne rátať 5% ročný nárast cien techniky (takže som s porovnaním na základe českých BVP ešte veľmi milostivý).
Skrátka - chýba tam okolo miliardy (minimálne)
Ok, vies mi odzrojovat ten predaj/cenu K2 pre Katar? Ja som nic take nenasiel.
Preco by som mal pausalne rátať ročný nárast ceny techniky 5%? Co klesajuca cena F35?
[/quote]
Jaj, Oman: https://defence-blog.com/army/oman-to-a ... korea.html
Lebo F-35 je este len nabiehajuci program, da sa cakat zvrat niekedy co ja viem v pol. 20 tich rokov a potom nabehne klasicka spirala...
5% - zhruba to tak vychadza rast cien techniky rocne. Ak ma niekto lepsi odhad tak mozno opravi.
Hall píše:Nové letiskové raday (projekt P2-6) budú pravdepodobne od českej firmy Eldis.

https://domov.sme.sk/c/22009208/ministe ... darov.html
A kde sa stratil, ten genialny napad "kupime tri druhy radarov od jednej firmy a usetrime?" Zrazu je vsetko inac? :razz:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

arten píše:
Hall píše:Nové letiskové raday (projekt P2-6) budú pravdepodobne od českej firmy Eldis.

https://domov.sme.sk/c/22009208/ministe ... darov.html
A kde sa stratil, ten genialny napad "kupime tri druhy radarov od jednej firmy a usetrime?" Zrazu je vsetko inac? :razz:

Arten, asi si nevšimol, ale tu sa jedná o letiskové radary. "Zjednotil" sa nákup 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu. https://www.mosr.sk/42455-sk/ministerst ... 12-krajin/
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Flader píše:
arten píše:
Hall píše:Nové letiskové raday (projekt P2-6) budú pravdepodobne od českej firmy Eldis.

https://domov.sme.sk/c/22009208/ministe ... darov.html
A kde sa stratil, ten genialny napad "kupime tri druhy radarov od jednej firmy a usetrime?" Zrazu je vsetko inac? :razz:

Arten, asi si nevšimol, ale tu sa jedná o letiskové radary. "Zjednotil" sa nákup 3D radarov stredného, malého a blízkeho dosahu. https://www.mosr.sk/42455-sk/ministerst ... 12-krajin/
OK tak asi treba doplnit:
"Možným variantom riešenia obmeny RL techniky VzS OS SR je aj obstaranie multifunkčných rádiolokátorov konštruovaných na rovnakej technologickej platforme (závisí od ponúk výrobcov), nakoľko ponúkajú väčšie možnosti ich využitia oproti jednoúčelovým radarom. To znamená, že jedno zariadenie môže napríklad plniť funkciu prehľadového radaru, navádzacieho radaru pre protilietadlové raketové komplety, ako aj radaru pre riadenie letovej prevádzky s variabilným dosahom. "
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Otvor si prosím ten link a tam nájdeš napísane, že:
Ministerstvo obrany SR oslovilo v súvislosti s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu vlády 12 krajín.
To, že by síce mohli nové 3D radary zvládnuť aj funkciu letiskového ej síce pekne, ale evidentne sa s tým neráta a letiskové sa nakúpia zvlášť.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Tak evidentne to bol zámer. A zrazu neplatí.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“