AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

V pondělí zemřel dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka z Centra vojenské kynologie v Chotyni. Sloužil na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Tam má česká armáda jednotku speciálních sil.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/26 ... -svym-psem
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Jeden bod ze zítřejšího jednání vlády: Veřejná zakázka „Munice 84 mm pro ruční protitankovou zbraň Carl Gustaf (CG)“, zadávaná s využitím obecné výjimky podle ustanovení § 29 písm. f) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů

https://apps.odok.cz/attachment/-/down/IHOAB5P95R1M
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

V posledním ATM jsou uvedeny konkrétnější specifikace pro vozidla výsadkového pluku.
Pořizovat se má zhruba 100 vozidel. Kapacita 6 vojáku s výstrojí, balistická ochrana stupně 2 podle STANAG4569 pro boky a podlahu a přepravitelnost C-130.
Co je ale zajímavé tak mají vzniknout kromě základní verze tři další modifikace.
Nosič 81mm minometu, automatického granátometu ráže 40mm a nosič PTRK. Všechny zbraně mají být použitelné jak na vozidle tak po jejich sejmutí na zemi.
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od royal »

tak tomuhle popisu by odpovídala tahle toyota:
http://www.armadninoviny.cz/na-vystave- ... epard.html
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

Tomu odpovídají Iveca :D Ale s těmi doplňkovými typy je to dobrá zpráva. Jsem zvědavý, jaký granátomet si koupí.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Tomu odpovídá i Perun :D
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Taky jsem myslel na Perun. Zajímavý bude taky výběr PTRK, tipuju že bude zaveden do celé AČR jako náhrada Konkursů.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

mě přijde že 81 mm minomet a 40 mm granátomet zvládne prakticky cokoliv se čtyřmi koly. V zaostalejších zemích by je dokázali přidělat i na skůtr :D
Přeci jen sme v době, kdy se i na tom starém Humvee zkouší 105 mm dělo M119, všelijaké další nářezy.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše:Taky jsem myslel na Perun. Zajímavý bude taky výběr PTRK, tipuju že bude zaveden do celé AČR jako náhrada Konkursů.
Možnosti jsou v podstatě tři, izraelský Spike LR2 (jeho předchozí verze je už v AČR zavedena), americký Javelin (též již ve výzbroji) a nová francouzská střela MMP.
Přičemž Javelin je z nich nejstarší a nemůže být použit k úderům mimo viditelnost obsluhy, zbylé dva systémy ano. MMP je nový a má ho jen Francie, kdežto Spike (byť v předchozí verzi) je nejrozšířenější moderní střelu ve výzbroji AČR a vyrábí se v Německu. Takže bych si tipnul Spike.

Spíše by mě zajímal vítěz druhého zvažovaného tendru, tj. lehká protitanková zbraň (náhrada RPG 7 a RPG 75), tady je těch možností mnohem více.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: Spíše by mě zajímal vítěz druhého zvažovaného tendru, tj. lehká protitanková zbraň (náhrada RPG 7 a RPG 75), tady je těch možností mnohem více.
Z těch možností mě napadají NLAW, CG mark4, AT4, Panzerfaust 3, C90 nebo STV Group přijde s vylepšenou RPG 7.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše:
Nesher píše: Spíše by mě zajímal vítěz druhého zvažovaného tendru, tj. lehká protitanková zbraň (náhrada RPG 7 a RPG 75), tady je těch možností mnohem více.
Z těch možností mě napadají NLAW, CG mark4, AT4, Panzerfaust 3, C90 nebo STV Group přijde s vylepšenou RPG 7.
Na průmyslovém dni se, pokud si dobře vzpomínám, vylepšená RPG 7 prezentovala, ale nikoliv od STV Group či jiné české případně evropské firmy, ale z USA. :D
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: Na průmyslovém dni se, pokud si dobře vzpomínám, vylepšená RPG 7 prezentovala, ale nikoliv od STV Group či jiné české případně evropské firmy, ale z USA. :D
Jo o tom americkém RPGčku jsem slyšel říkají mu PSRL. Ovšem i STV Group má ambice RPG-7 inovovat a vyrábět.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

S ohledem na to, že už máme ve výzbroji CG, mi přijde naprosto logické pokračovat s ní. Maximálně bych k ní ještě přidal malo lehkou jednorázovou střelu typu RPG-75. S PTŘS souhlasím s Nesherem, Spike dává jednoznačně největší smysl, je to celá rodina zbraní, některé typy i sdílejí stejnoe odpalovací jednotku. Javelin by měl smysl jedině kvůli kompatibilitě s Šestkou a Amíky.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

KOLT
Možná mi to uteklo, ale AČR už nemá ve výzbroji RPG-7 ?

Osobně se domnívám že více výhod je na straně RPG-7, pokud by se jí podařilo modernizovat alá Airtronic RPG-7USA.
Je lehčí, bez náboje kratší a skladnější (vůči M3), a není omezena použitím rážové munice ... u HEAT a termobarické munice velká výhoda (84 mm granát CG nikdy nebude mít takovou průbojnost jako 93 či 105 mm z RPG, nemluvě o tom, že konstrukce RPG umožňuje ráži kumulativní hlavice zvýšit, konstrukce CG ne).

Na straně Carl Gustav tedy zůstává jediná výhoda ... jako každá tarasnice se nabíjí zezadu = umožňuje palbu z "pevné instalace" (byť je otázkou, nakolik je to použitelné v reálném boji).
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik
Ovšem na stejném principu jako RPG-7 funguje i Panzerfaust 3 jehož munice má neporovnatelně lepší výkony. Alespoň tedy v porovnání s municí kterou má k dispozici pro RPG-7 AČR.
Osobně bych si dokázal představit Panzerfaust 3 pro mechanizovanou pěchotu a CG M4 pro výsadkové jednotky.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

Souhlas, ale Panzerfaust 3 ve výzbroji nemáme a vyrábět ho neumíme. RPG (LGL) - 7 ano = nezávislost.
Panzerfaust 3 je těžší, ostatně proto i výkonnější, a RPG-7 má všechny předpoklady se jeho výkonnosti přiblížit.

Jakou výhodu přináší Carl Gustav M3 či M4 pro výsadkové jednotky oproti RPG-7?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od KOLT »

Větší škála munice, vyšší přesnost, mnohem větší pravděpodobnost zásahu jedoucího vozidla, menší demaskující efekt. Ještě nějaké dotazy? :-)
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Panzerfaust 3 je těžší o 4.5kg ovšem pokud porovnáme průbojnost plus to že z Panzerfaustu můžete střílet s uzavřených místností, výhody podle mě jasně převažují. Pokud by AČR odebrala dostatečné množství jistě by byla možnost licenční výroby minimálně munice.

Domnívám se že hlavní výhody CG je v široké paletě dostupné munice která ji dělá opravdu naprosto víceúčelovou. Váha je u verze 4 jen 7kg což je na úrovni PRG-7 a je možnost jí přenášet v nabitém stavu. Ovšem co přesně na ní imponuje výsadkářům by museli napsat oni. Realita je taková že ač je RPG-7 zařazena od výzbroje armády tak ji u výsadkových jednotek nahradil právě CG.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Pro případ, že někdo neměl příležitost dívat se na přímý přenos v TV, případně být přímo v Praze na Evropské, přikládám link na záznam. Jen škoda toho počasí.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prel ... &source=hp
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Koukal jsem jen chvilku, shodou okolností když jeli PRAMY. Docela mne překvapilo, že komentář zněl, že palba je možná i z korby Tater, načež i to tak na defilé vypadalo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“