OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:Tvrdil si, ze na gulomety museli najst peniaze mimo
ano nezachytil som tu informaciu, moja chyba
Juraj Tichý píše:a zaroven, ze 5 BH buduci rok pride bez tych gulometov.
to som nikde nepovedal
Juraj Tichý píše:e to len dokaz, ze nemas ziadneho insidera a vsetko info si cucas z prsta.
juraj, v tych vynimočných prípadoch keď sa dostanem k nejakej inside, resp. neverejnej info, to uvediem.
Juraj Tichý píše:Aj navijaky a vnutorne nadrze boli dohodnute bez navysenia kontraktu.
zdroj?

Juraj Tichý píše:Cize vsetky dodatky o ktorych hovoris maju hodnotu NULA.
niko píše:No kedze BH uz velku cast vybavy maju, do LPZS im chyba uz len radar a FLIR. Naklady na stroj cca. 1 milon €. Takze ten velky kseft na ktorom sa bije SMER a SNS ma hodnotu cca. 4 miliony eur ? :D Arten nebolo to tak, ze si to zle pochopil a hovorili ti, ze bomba kseft je predlzenie zivotnosti MI-17 a ich prerabka na LPZS ? Ta stoji u jednej 8008 6,5 miliona eur. Pri dvoch strojoch sa bavime o 13 mil. €. Mimochodom predlzenie zivotnosti o 1000 hodin znamena pri nalete ako u nasich Black Hawkoch prevadzku na 3 roky. :roll: Z mojho pohladu draha zbytocnost.
No to práve nevieme. Ten biznis na BH, ak by sa vybavili všetkým čo chcú, tak tie náklady budú smelo porovnateľné s nákupnou cenou.
niko píše:Arten: K tej vymyslenej drahej prevadzke Black Hawkov, ktoru tu hejtujes dlhodobo. Nemas jediny dokaz, ze je to pravda. Preto, ze nie je. Si jediny clovek, ktoreho poznam, co toto tvrdi.
A ešte pár ľudí - od klingiho po starlighta a nepamätám kto ďalší... Si fakt mimo a tými ad-hominem to nedoženieš. brzdi trochu niko... :roll:
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arten: starlight nie, pre nho je UH-60 dokonaly stroj... bola to smutna krabica...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

klingy píše:Arten: starlight nie, pre nho je UH-60 dokonaly stroj... bola to smutna krabica...
OK, tak smutná krabica. Klingy daj tu nikovi tie palivové dáta, to si tuším ty dával, že?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše: No to práve nevieme. Ten biznis na BH, ak by sa vybavili všetkým čo chcú, tak tie náklady budú smelo porovnateľné s nákupnou cenou.
Arten, cize dovybavenie jedneho stroja na verziu SAR ma teda stat 17 mil. $ ? Chlape ty nemas paru o com pises.
A ešte pár ľudí - od klingiho po starlighta a nepamätám kto ďalší... Si fakt mimo a tými ad-hominem to nedoženieš. brzdi trochu niko... :roll:
Arten len sa konecne chod porozpravat s ludmi od fachu. Na nejaku akciu, alebo na pivo atd. atd. Tvrdit, ze prevadzka nasich MI-17 je lacnejsia ako Black Hawkov je absurdne.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

#nikovestrawmany:
niko píše:
arten píše: No to práve nevieme. Ten biznis na BH, ak by sa vybavili všetkým čo chcú, tak tie náklady budú smelo porovnateľné s nákupnou cenou.
Arten, cize dovybavenie jedneho stroja na verziu SAR ma teda stat 17 mil. $ ? Chlape ty nemas paru o com pises.
"BH, ak by sa vybavili všetkým čo chcú, tak tie náklady budú smelo porovnateľné s nákupnou cenou."

niko píše:
A ešte pár ľudí - od klingiho po starlighta a nepamätám kto ďalší... Si fakt mimo a tými ad-hominem to nedoženieš. brzdi trochu niko... :roll:
Arten len sa konecne chod sa porozpravat s ludmi od fachu. Na nejaku akciu, alebo na pivo atd. atd. Tvrdit, ze prevadzka nasich MI-17 je lacnejsia ako Black Hawkov je absurdne.
"zatial BH oproti Mi17 prinasaju celkom slusne uspory." - tak to by som bol veľmi prekvapený, aj keď možné to je, kým trvá vstupná techn. podpora. "

A ano niko tvrdím, že náklady na celý životný cyklus (TCO) môžu byť pri BH aj niekoľkonásobne vyššie ako na Mi-17.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Ok arten. Takze ty si to myslel aj s vyzbrojenim. Aj tak to nebude 17 mil. $ na stroj, ale ok, ak pripocitame stovku Helfire II, tak to bude urcite dobry bussines. Na tom sa zhodneme. V kazdom pripade prerabka na SAR velke peniaze stat nebude.

Naklady na zivotny cyklus Black Hawka NIEKOLKONASOBNE vyssie ako u MI-17 je nezmysel. Arten ty nevidis kolko nas stoji prevadzka MI-17 na Slovensku ? Nie v Rusku, alebo niekde inde, ale ako to funguje u nas. Vrtulniky trcia dva roky v LOTN, piloti nemaju na com lietat, prestavba a GO jedneho stroja stoji 6,5 miliona € a potom lieta 1000 hodin. No a armada s nimi potom pocita len na max. 7 rokov. Cize lietaju polovicny pocet hodin ako Black Hawky, aby sme si ich rychlo nezodrali. :roll: Ekonomicke sialenstvo.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, prepac ale to nieje argument ale chyba nasho MO, ze za generalku plati statnemu podniku polovicu hodnoty novej 17ky
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

A vieme kolko takato generalka stoji u inych konkurenčných podnikov?
Zaroven je to trochu uzavrety kruh. OS SR lietaju na Mil17 malo, setri sa na opravach, LOTN ma malo zakaziek, co zvysuje jednotkovu cenu prace a OS SR potom platia opravy drahsie.
Kym LOTN nebude mat aj inych zakaznikov ako stat, tak to nebude dobre. Je to asi najhorsie scenar, ked si stat objednava sluzby u statnej firmy. Zla vymozitelnost kvality a v tomto pripade vobec dokoncenia diela. Keby tam bol sukromnik, sa to podla mna nestane. Lebo OS SR by ziadanim penale siahol na cudziu penazenku. Teraz sa len presunu peniaze z jedneho chlievika do druheho.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Klingy ako pise Juraj, je to zacarovany kruh. My proste nevieme lacnejsie tieto vrtulniky generalkovat a modernizovat. A dovody su vseliake, hlavne nie technicke. K tomu pride obmedzena schopnost LOTN ziskavat certifikaty a nahradne diely z rusky hovoriaceho prostredia a vysledok je taky aky je. Preto som uz aj raz pisal, ze najlepsie by bolo, ak by Lockheed Martin ziskal obchodny podiel v LOTN a trochu tam poprehadzal kocky. Aj ked si viem predstavit, ze jeho zaujem sa rovna nule. MI-17 vyradit, lebo je to jedna velka cierna diera a vziat co najviac komercne pouzivany typ LUH. Aby ho mohol servisovat hoci aj ATE. Napchat teraz 13 mil. € do dvoch dosluhujucych vrtulnikov nedava zmysel.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

V roku 2016 objednalo Madarsko generalnu opravu v Novosibirsku 4 +1 strojov za 12,8 mil. €
https://dailynewshungary.com/hungarys-m ... overhauls/

Behom jedneho roka boli vsetky stroje dodane a cena 4,5 krat lacnejsia nez LOTN?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Klingy jasne. Nehovorim, ze nie je lacnejsia cesta. Len u nas je to nastavene zial tak, ze LOTN v GO musi mat prsty. A nevidim volu to menit. Hlavne pri tychto starych strojoch. Na Slovensku je proste prevadzka Mi-17 velmi slusne draha a servis zdlhavy.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko bavime sa v globalnom meradle o nakladoch na GO MI-17, aj ked mi celkom nieje jasny rozdiel 4 mil. € LOTN vs Rusi (beriem, vyssie relativne vyssie platy v LOTN, dotovanie atd.) ale aj tak to neopodstatnuje ten rozdiel...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Klingy podstatny rozdiel v cene je ten, ze 6,5 mil. € sa u nas sklada z cca. 3,5 mil. € GO a cca. 3 mil. € prestavba na LPZS. Rusi robili Madarom len GO. Ale aj tak tu mame priepastny rozdiel. Ruska GO na dalsich 2000 hodin 2,5 mil. €, verzus slovenska na dalsich 1000 hodin za 3,5 mil. €. Ergo Rusi teda menia podstatne viac drakovych prvkov atd.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Je mozne, ze v cene bola skryta aj financna pomoc podniku, aby nekrachol. Napriamo poslat peniaze stat nemoze. Objednat predrazeno ano. No vysledok mal byt dva spickove vrtulniky. Nestalo sa.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Vratil by som sa k povodnej info, ze BH budu vybavene gulometmi a vyhladovo PTRS.
Ako je to so zavadzanim PTRS Spike pre OS SR. Ak mam spravne info na BOV 8x8 uz nemaju byt konkursy, ale prave Spike. (Dokonca Turra na BVP-M/BPsVI nie je osadena ziadnymi PTRS)

Neviete ako je na tom Izrael s integraciou tychto striel pre BH? Viem, ze pre AH64 ich integrované maju a zachytil som aj o pracach na BH(neviem v akom rozsahu). Predsalen oproti strelam Hellfire, maju Spike lepsie vykony.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Juraj izraelsky Elbit integrovane Spike do vyzbroje Black Hawku ma. Konkretne ich integroval na 4 kolumbijske Black Hawky. Podla mna ale touto castou OS SR nepojdu. Pri prevadzke sa ide podla standardov USAF a Sikorskeho, takze typujem, ze aj prerabka bude cisto v americkej rezii. Takze moj typ je Battle Hawk Level 2. Ergo vysadok ostane 11 ludi, ostanu dvaja bocni strelci, zabuduje sa novy radar, prilbove zameriavace, kridla s raketamy Hydra a Helfire 2+ neriadena vyzbroj. Level 1 ma iba neriadenu vyzbroj, takze ten to nebude a Level 3 ma zase uz aj pod nosom podveseny 30 mm kanon a tym zmenseny vysadok na 6 muzov.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Jestli se nepletu, tak Elbit je má integrované na S-70, ne na UH-60. Papírová vojna, je papírová vojna.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Skelet obidvaja mame pravdu. Elbit ponuka Spike na S-70. To je pravda. Ale v Kolumbii prerobil UH-60L na verziu AH-60L Arpia 4 s raketami Spike. Takze papiere ma aj na vojenske UHcka.
https://defence-blog.com/news/the-colom ... ia-iv.html
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Juraj, niko,

1.to sú mokré sny. kým nedôjde k prekopaniu Plánu 2030 nič nebude. Či si myslíte, že Battlehawk výbava tiež stojí 0,3% kontraktu a dostaneme ju v balíku? :wink:
(ozaj juraj tuto mi ešte dlhuješ zdroj: "navijaky a vnutorne nadrze boli dohodnute bez navysenia kontraktu.")

2. keď sa teda hráme ďalej "snívajte s nami," tak "Ergo vysadok ostane 11 ludi," nie je ani teoretická možnosť. Miesto výsadku obmedzuje aj manévrovací priestor strelcov, či dodatočné schránky na muníciu:
Obrázek

V skutočnosti, aj tých 6 je len teoretická možnosť. Zásadným limitujúcim faktorom je totiž hmotnosť. Po nevešaní všetkých sytémov + zbraní + munície je významne limitovaný výsadok a/alebo dolet. Takže lepšie vybavený Battlehawk už prakticky stráca transportnú kapacitu.

Prezentácia BH vpred dvoma rokmi v Poľsku:



3. čo má aj pre "snívajte s nami" zaujímavé implikácie. Treba totiž rátať s tým, že z našich 9 BH bude treba rátať s nasadením, kde časť strojov bude zabezpečovať bojovú podporu a časť transport. Ministerstvo to vôbec nerieši, ale môžete sa pohrať vy - s konfiguráciami nasadenia a aký veľký výsadok by sme vôbec mohli za akých okolností vysadiť v bojovej zóne...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten s tymi konfiguraciami mas tuto dole link s jasnym vysvetlenim:
Battlehawk level 1- plna kapacita vysadku, 11 pax
Battlehawk level 2 - plna kapacita vysadku, 11 pax, podla mnozstva nesenej vyzbroje
Battlehawk level 3 - obmedzena kapacita vysadku
https://www.defenseindustrydaily.com/ua ... ers-05078/
K tej nosnosti. Black Hawk ma relativne vysoku nosnost, takmer identicku s Mi-17, v podvese dokonca vyssiu. Ale ma priestorovo mensiu kabinu, ktora unesie ani nie polovicu vysadku Mi-17. Takze az tak hrozne by som to s tou nosnostou plneho vysadku 11 ludi, pri neseni vyzbroje nevidel. Ale ano arten, v zasade mas pravnu. Vonkajsia vyzbroj ovplyvnuje celkovu nosnost stroja a urcite budu existovat aj obmedzenia. Preto existuju vyrobcom urcene konfiguracie, napr. 8x Helfire+ 11 pax., 16 Hellfire+8 pax atd. Teraz si samozrejme tie konfiguracie vymyslam. :wink:
Inak sorry za ten 30 mm kanon, u level 3 je 20 mm kanon. Zle som si to pamätal.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“