OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Zemarkt také tie klasicke slovenske prusery zo zahranicia, co sa aj verejne objavili v poslednych rokoch. Zname vyslanie sniprov do pola s novymi antimaterialovymi puskami bez nabojov - Amercania pomohli. Dodanie vysielaciek na misie bez bateriek - Francuzi pomohli. Vymena maskacov prichadzajucych-odchadzajucych vojakov, kdeže jedny dosli na misiu v zelenych. Neschopnost vymenit v poli chlapom materiál, hoci len znicene rukavice atd. atd. Pre toto velmi silno pochybujem o schopnosti nasej armády vybudovat vlastnu logisticku cestu do vzdialenosti 6000 km, sklad, strazenie a zasobovanie celej brigady municiou s osobitnym kalibrom.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

niko píše:
klingy píše:Niko, aby sme si rozumeli, mne nevadi opustenie 30x165 za podmienky, ze bude nahradeny progresivnym riesenim 40mm alebo 50mm co bude mat prespektivne riesenie, ale 30x173mm nema pre mna ziadnu pridanu hodnotu...
Klingy rozumiem tvojmu a aj Fladerovmu uhlu pohladu. V podstate nechcete zavadzat další, velmi podobny kaliber do vyzbroje. V podstate by som s tym suhlasil, ak by slo o 1. mb. 2.mechanizvana brigáda je ale z mojho pohladu urcitym sposobom expedicna jednotka, resp. jej casti budu vyuzivane na expedicne ulohy. Preto mi v tomto pripade ta 2A42 vadi. Hlavne pre zlu povest slovenskej logistiky v zahranici. Tak uvidíme, aky pohlad na vec bude mat nase MO.

Zase sa vytahuje téma stihacieho letectva.
https://dennikn.sk/967539/nominanti-sns ... mom-ruska/
No Dennik N, sira a ohen, argementy okrem strasenia a zavyslosti na RF ziadne, rovnako ako vcerajsia reportaz od Kovacica na TV Narkoza, ktora bola tazko tendecna a potvrdzuje to, co si hovori Zeman o novinaroch, Kovacic nema paru o schopnostiach nasho strojarskeho priemyslu, a ani ako funguje vyroba modernych zbranovych systemov, ale zato to nahradzuje kompanim do MO a anti SNS udernictvom, keby mal Kovacic paru, tak by napr. vedel, ze jedinym podnikom v byvalom CS, ktory mal schopnost produkovat pancierove plechy bol v Cesku a nikto kvoli "par" plechom nepostavy specialnu valcovnu, mimochodom MO nevari na vode, par rokov spat si dalo vypracovat analyzu o moznosti vyvoja a vyroby vozidiel 8X8 a 4X4 nasim strojarskych priemyslom...

http://www.tvnoviny.sk/domace/1898145_s ... bec-dokaze

Niko, teraz si presne popisal, kto nikto neriesi, vsetky jednotky maju certikaty a bla bla bla sme svetovy, ale ked pride na realitu tak, sme na tom horsie nez CSLA
Mame dva samostne logisticke prapory a xy logistickych zakladni velitestvo a niesme schopny zabezpecit zakladny proviant, jednoducho armada nieje o len o technike armada je o systeme vycviku a logistiky, to tvori 75% uspechu pri plneni ulozenych uloh..

Pozri sa napr. na PODAP, vsak to je hamba, 3/4 Azijskych krajin maju pokrocilejsie potravinove davky, ako mi, a to je presne obraz nasej armady, a NATO moze, dat tolko certifikatov kolko chce, Armada ako celok nieje sposobila plnit si svoje ulohy a nakupy novej techniky tento problem nevyriesia, mozna prave naopak ho este zhorsia je poterba zmenit cely system fungovania armady od myslenia, systemu vycvikum, organizacie az niekde na konci je nova technika...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Projekt "EuroArtillery" jsem osamostatnil a naleznete ho zde:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=297&t=7888
Diskuzu k němu tedy veďte v příslušném vláknu - ať můžeme snáz sledovat vývoj
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

klingy píše:Ano Arten uz som sa raz Ti k tomu vyjadroval

Cesi si vybrali taky kanon, aky si vybrali, preto lebo ziadny vhodny kanon nevyrabaju, Slovensky zbrojarsky priemysel kanon vyraba
---
Cesi nevyrabaju municiu, dokonca com som pochopil nevyrabaju municiu, ani Poliaci, oni ich skladaju z dovezenych komponetnov, mi pre 30x165 mame kompletnu linku, od tahania nabojnice az po vyrobu kompletnej zovstavy
----
Ad nepresnost ano pri kadencii 500 ran je 2A42 nepresna, pri kadenci 200 ran je jej presnost absolutne postacujuca, autoamticky kanon nieje odstrelovacka puska...
Air burst, nieje problem kanonu ale nadstavca a municie

Mimochdom, kolko Airburst municie vystrielaly Cesi a Poliaci za tych 10 rokov pouzivania MK 44, zeby (0)? a maju vobec ich kanony nadstavce na programovnu municiu a SRP podporujuce tuto municiu
---
Nizka ucinnost municie? Hmm no ked pouzijes 3UBR6 tak ano, ked pouzijes modernu poklabiernu municiu tak je vykon porovnatelny
---
Modernizacny potencia, co tym myslis?
klingy píše:Niko, aby sme si rozumeli, mne nevadi opustenie 30x165 za podmienky, ze bude nahradeny progresivnym riesenim 40mm alebo 50mm co bude mat prespektivne riesenie, ale 30x173mm nema pre mna ziadnu pridanu hodnotu...
Klingy,
1. Modernizačný potenciál - vie sa jednoducho (výmenou 5 častí) zmeniť na 40mm, 2A42 nie
2. Programovateľná munícia - vie mať nastavec na airburst muníciu, 2A42 nie
3. Presnosť - neviem odkiaľ máš že pri kadecii 200 je OK, ja som všade našiel len, že je podstatne horšia ako Mk.44 (nie je to moja parketa, hadal si sa o tom tusim s Dzinom)
4. Kompatibilita so spojencami je, pri 2A42 nie je
5. Účinnejšia munícia. Podstatne. (Ten 30x165 M929 od Nexteru sa u nás vyrába, či čo? Koľko stojí v porovnaní s 30X173mm?)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

klingy píše:Niko, teraz si presne popisal, kto nikto neriesi, vsetky jednotky maju certikaty a bla bla bla sme svetovy, ale ked pride na realitu tak, sme na tom horsie nez CSLA
Mame dva samostne logisticke prapory a xy logistickych zakladni velitestvo a niesme schopny zabezpecit zakladny proviant, jednoducho armada nieje o len o technike armada je o systeme vycviku a logistiky, to tvori 75% uspechu pri plneni ulozenych uloh..
Pozri sa napr. na PODAP, vsak to je hamba, 3/4 Azijskych krajin maju pokrocilejsie potravinove davky, ako mi, a to je presne obraz nasej armady, a NATO moze, dat tolko certifikatov kolko chce, Armada ako celok nieje sposobila plnit si svoje ulohy a nakupy novej techniky tento problem nevyriesia, mozna prave naopak ho este zhorsia je poterba zmenit cely system fungovania armady od myslenia, systemu vycvikum, organizacie az niekde na konci je nova technika...
Klingy suhlasim. Ze material nie je, je jedna vec. Ze materiál v skladoch je, ale vojakom sa nevyda, lebo je ho skoda, to uz je vec druha. Preto chodi cast vojakov v starych maskacoch, aj ked v skladoch su nove. Cely ten systém logistiky treba prekopat.

Inak Dennik N, tak isto ako Markizu, nemá cenu riesit. Tam ide o to, aby v tyzdennom reporte cinnosti zakaznik videl, kolko clankov a reportazi bolo zverejnenych. Tak tocia dokola to iste.
Z mojho pohladu suvisi predlzenie abonentnej zmluvy s Rusmi so skutocnostou, ze sa stahuje vyrobna linka na F 16 z Texasu do Juznej Karoliny a v prevadzke bude az od roku 2019. Takze v 3Q 2018 dostane MO mandat, 4Q 2018 objedna lietadla a 2019 pojdu do vyroby. Dodanie 2021-2022. A vlastne som celkom rad. Nadutost Saabu, ktory kade chodi, tam sa velkohubo vyjadruje, ako ma podchyteny slovensky trh mi uz lezie na nervi.

Jo a sprava dna je, ze v Trencine spusta MSM vyrobu nakladnych aut Tatra.

https://slovensko.hnonline.sk/1081257-v ... e-sto-ludi
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

klingy píše:Kovacic nema paru o schopnostiach nasho strojarskeho priemyslu, a ani ako funguje vyroba modernych zbranovych systemov, ale zato to nahradzuje kompanim do MO a anti SNS udernictvom, keby mal Kovacic paru, tak by napr. vedel, ze jedinym podnikom v byvalom CS, ktory mal schopnost produkovat pancierove plechy bol v Cesku a nikto kvoli "par" plechom nepostavy specialnu valcovnu, mimochodom MO nevari na vode, par rokov spat si dalo vypracovat analyzu o moznosti vyvoja a vyroby vozidiel 8X8 a 4X4 nasim strojarskych priemyslom...
No lenže Kovačič tam nič také netvrdí...
niko píše: Inak Dennik N, tak isto ako Markizu, nemá cenu riesit. Tam ide o to, aby v tyzdennom reporte cinnosti zakaznik videl, kolko clankov a reportazi bolo zverejnenych. Tak tocia dokola to iste.
V čom, konkrétne, je problém?

niko píše:Jo a sprava dna je, ze v Trencine spusta MSM vyrobu nakladnych aut Tatra.
Tak vidíš kto vyhraje tender 4x4 :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše: V čom, konkrétne, je problém?
Neviem presne, co sa ma pytas. Kde je problem pri takomto fungovani medii ?
arten píše: Tak vidíš kto vyhraje tender 4x4 :wink:
Tak, ze to ma Tatra dobre nasliapnute je verejne tajomstvo. Ved to uz aj Danko verejne povedal. Skoda toho Aligatora. Ale uvidime, no.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Aby to nakoniec nebol nejaký hybrid. Podvozok z Husara a skriňa z niečoho iného.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

A nakonec se tam budou montovat obyčejné sedmičky pro OSSR :-?
ObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

skelet píše:A nakonec se tam budou montovat obyčejné sedmičky pro OSSR :-?
Alebo iné "štátne" zákazky na Slovensku.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

niko píše:
klingy píše:Jo a sprava dna je, ze v Trencine spusta MSM vyrobu nakladnych aut Tatra.

https://slovensko.hnonline.sk/1081257-v ... e-sto-ludi
A taktiež tam vidieť to modernizované BPsVI "Svatava" s TURROU-30

Inak krásne odpovedal ten človek od Aligátora Master II redaktorovi Kovačičovi - čo všetko musia nakúpiť aj to toho najreálnejšie z hľadiska výskumu a vývoja Aligátora od zahraničných spoločností. Takže ako to je s dosiahnutím podielu 70% pri BOV 8x8 a 80 % VTV 4x4 slovenskej výroby ?

http://www.tvnoviny.sk/domace/1898145_s ... bec-dokaze
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Pán redaktor by si aspoň mohol overiť informácie. Potom by asi s prekvapením zistil, že sa nejedná o druhú, ale tretiu generáciu Aligátora...
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Tak ho mal ten zástupca od Aligátora ako laika opraviť a nie tvrdiť cit.
"ten prvý Aligátor bol úspešný pretože je zavedený v armáde v počte 40ks" "red. no iba v našej" "no tak je len v našej, ale tento druhý je už aj medzinárodne úspešný pretože bol dodaný do juhovýchodnej Ázie, kde plní svoje úlohy ako veliteľské vozidlo" "red. koľko kusov" "2ks boli dodané"
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko píše: Z mojho pohladu suvisi predlzenie abonentnej zmluvy s Rusmi so skutocnostou, ze sa stahuje vyrobna linka na F 16 z Texasu do Juznej Karoliny a v prevadzke bude az od roku 2019. Takze v 3Q 2018 dostane MO mandat, 4Q 2018 objedna lietadla a 2019 pojdu do vyroby. Dodanie 2021-2022.
No to je mimoriadne naivný postoj. To si vážne myslíš, že SNS čo len minútu vážne uvažovala o F-16? Predĺženie súvisí tak s tučným bakšišom od Rusov....
Flader píše:Pán redaktor by si aspoň mohol overiť informácie. Potom by asi s prekvapením zistil, že sa nejedná o druhú, ale tretiu generáciu Aligátora...
Prečo tretiu?
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

arten píše: Prečo tretiu?
"ALIGATOR MASTER II

Názov:ALIGATOR MASTER IIZaradenie:Ľahké obrnené vozidlo 4x4 tretej generácie
Počas úvodného dňa veľtrhu obrannej techniky IDEB 2016 spoločnosť KERAMETAL predstavila 3. generáciu obrneného vozidla Aligator."

Citácia zo stránky Kerametl-u http://kerametal.sk
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

O MASTER jedna som v živote nepočul :shock:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten píše: No to je mimoriadne naivný postoj. To si vážne myslíš, že SNS čo len minútu vážne uvažovala o F-16? Predĺženie súvisí tak s tučným bakšišom od Rusov....
Arten pozri si aktivity Lockheedu v ostatnom case v Chorvacku, Bulharsku, Polsku a pochopis o com pisem.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

http://forum.valka.cz/topic/view/96267#358483
V podstate rovnaká kategória vozidla ako bol prvý Aligátor. Armáda ale o neho v podstate neprejavila žiaden reálny záujem.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arten, Arthur, problem s Kovacicovou reportazou je, ze podsuva, ze nas priemysel nieje okrem zmontovania dielov schopny vyrobit nic z toho vozidla, pritom to ma dva haciky okrem toho, ze nesrpavne hovori o pancieri, pricom ide o nasho stareho znameho kamarata Armox, cize ocel, ktoru zial bohu na Slovensku nevyrabame v US Steel takuto ocel jednoducho nevyraba, a neviem, ci taketo ocele maju technologiu

Rovnako v Martine mame vyrobcov ako prevodoviek tak motorov , ktory potrebnu technolgiu na vyrobu velkoobejemovych motorov ma, takze to je o ekonomike prenesenia vyroby na Slovensko...

Tak technicky su nase podniky (v sirsom zmysle) sposobile licencne vyrobit vsetky ostatne sucasti vratane motora a prevodovky, polonaprav, kabelaze, sedaciek interierovych casti atd...
A co ma vytocilo najviac bola prave ta pasaz s Aligatorom Aligator je rovnaka skladacka ako Eagle alebo Turecke vozi a TUR ci co tam Poliaci dotrepali, v konecnom dosledku je rovnaka skladacka aj Patria o ocividne to nikomu vo Finsku nevadilo...

Takze keby doticny novinar mal paru o teme a pan minister, je podmienkou uspechu v tendre prenos vyroby a v akom rozsahu, ake technologie, ktore nas priemysel nedokaze vyrobit, ziskame, poviem o.k spravne kladene otazky dobra novinarcina, ale pytat sa poslanca s OLANO (Vasecka sa volal?, u ktoreho som mal pocit, ze ani neive o com je rec) a cudzich vyrobcov (kazdy vyrobca, bude tvrdit, ze SR priemysel nieje schopny vyprodukovat to ci ono, lebo on chce predat konecny vyrobok nie know-how), ci dokazu nase podniky nieco vyrobit, to jedndocho nepovazujem za solidnu novinarcinu
---
Arten k 2A42 Ti napisem osobitny komentar...
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Klingy: veď som to písal minule
Arthur píše:
Rase píše:Arthur:
tak nějak souhlasím, přeci jen i u Šakala se tehdy mluvilo o ceně 1 mil euro. Asi do toho nepočítali věž a... motor, převodovku atd.
Osobně mě fascinuje co si jsou schopny podniky říct za modernizace starých bevepeček.
Aspoň to má reálnu vypovedaciu hodnotu o kapacitách resp. možnostiach / schopnostiach výskumu a vývoja v podmienkach slovenského bezpečnostného a obranného priemyslu na týchto BVP na rozdiel od dymovej clony "vývoja" pri BOV 8x8 čo predviedli včera na Priemyselnom dni.
Tatrapan, IFV Šakal/Mexa, Aligátor 4x4 Master II, BPsVI, Tatrapan 8x8 CC, SpGH ZUZANA 2, TMG EVA 155, SpGH DIANA atď. (http://www.zbop.sk/files/ZBOP2016_brochure-4.pdf)

Inými slovami, nie čo by bolo keby...

A ako som písal, redaktor Kovačič je laik (venuje sa hlavne politike) - malo byť psou povinnosťou ak bol v niečom v nevedomí (omyle) mu to zo strany zástupcov jednotlivých výrobcov, či OS SR (MO SR) s pokorou vysvetliť. Paradoxne však tí, ktorí tomu rozumejú - publikujú sú buď persony non gráta min na MO SR, lebo sa nepríjemné (fundovane) pýtajú, hlavne keď je ticho a nikto neodpovedá. Veď si vezmite koľko redaktorov a pod. sa tejto téme vôbec venuje. Stačí si pozrieť tie tlačové besedy...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“