OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Tu dlhujem odpovede:
niko píše: Takze nakup Spartanov je nie len, ze dobra vec, ale hotove vykupenie pre OS SR. Totiz Slovensko je jedna z mala krajin, ktora nema dopravne letectvo.
Pokiaľ viem máme 6 L-410
niko píše: To, ze existuju kooperacne programy so spojencami a ze nam ruska Volga-Dneper, alebo ukrajinsky Antonov dokaze presunut material je sice pekne,
Ty myslíš ten dočasný program SALIS. Lenže okrem toho existuje SAC - kde sa spoločne kupujú a prevádzkujú C-17 zo základne v Maďarsku. A tam nie sme.
Ďalej je tu na Eur. úrovni program spol. prevádzkovania transport. letectva EATC, kde sa pridáva Západná Európa štát za štátom a už teraz dosahuje významné úspory. Ale samozrejme východoeurópske štáty si radšej budú kupovať a prevádzkovať taktickú transportnú kapacitu sami. Asi máme veľa peňazí... :rotuj:
niko píše: Za prve to nie je zadarmo. A ak si pozries zmluvy na CRZ, uvidis, ze tam tecu nemale sumy. Myslim, ze za 6,8 mil. € by mohli lietat Spartany skutocne pekne dlho.
Že sú súčasné naše zmluvy predražené je skutočne prekvapivé. :lol: Nijako z toho nevyplýva, že aj iné musia byť.
niko píše: Napr. nasi vysadkari musia obmedzovat vycvyk, niektore sposobilosti (vzdusne zasobovanie, nudzova evakuacia, MEDEVAC) vobec nie su. Cize skratene povedane treba dlho hladat takych blbcov ako sme tu na Slovensku, ktori si zlikvidovali dopravne letectvo a vytesuju sa, ze ich povozia za tazke prachy susedia, alebo contractori.
Tak teda tomu nerozumiem. Zlikvidovali sme si letectvo - ale piloti musia robiť zbytočné nálety, lebo pre nich nie je robota...
niko píše:Co sa tyka vladnej letky a naletu. Kazda jedna prepravna vladna kapacita je dobra vec. Kedze ich mame menej ako Pobrezie Slonoviny, ci Kongo. A to sme krajina NATO.
No a preto vláda UK lieta biznisclassom a vláda Litvy, alebo Estónska na predsedníctvo do Bratislavy v pohode vojenským transportom...
niko píše:Onedlho sa inak mozeme tesit na dalsi prirastok. Tento krat pravdepodobne v podobe bizjetu.
No a presne toto je ono. Kúpili sme Airbus, lebo bol "výhodný." Potom ďalší, lebo "výhodná" kúpa - ani trt k tomu či či ho naozaj treba. Hm a čo takto dva Fokkery? Kúpme ne? A ešte nejaké bizjety by to chcelo. Určite to bude "výhodná" kúpa. :-?
Len treba povedať pre koho...
niko píše:Chyba ale koncepcia.
A prosím ťa, v tom čo sa deje a chváliš je kde?? Voila! :razz:

Falder:
Flader píše:Arten, ako by teda malo vyzerať podľa teba dopravné letectvo OSSR? Mali by sme ho zrušiť úplne a nechať sa rozvážať spojencami (určite to budú robiť zadarmo, alebo iba symbolickú cenu), alebo ako by vyzeralo koncepčné riešenie?
Neviem. Akurát som citoval chlapíka, ktorý bol priamo z fachu a kritizoval nákup Spartanov, že v dobe, keď sa sťahujeme z misií a existencii spoločných programov je to vyhadzovanie peňazí...
Tak asi by mala byť nejaká koncepcia a z toho odvodené potreby a potom nákupy, ktoré by maximalizovali efektivitu práve zapojením do tých spol. programov...

EDIT:
Takže podľa tohto článku: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... loti-dost/
Nalietali (tri) lietadla vládnej letky v r. 2015 každé v priemere 5 hodín týždenne(!) V r. 2016 (4 lietadla) v priemere 4 hodín týždenne(!) každé - a to sa vozil každý týždeň do Popradu prezident, ktorému to teraz zatrhli (!!). (orientačne, lebo niečo sa vyradzovalo, niečo nakupovalo - ale predstavu to dáva).

Takže načo nám treba 2 x A319 a 2 x F100?
"má fungovať aj s poslaním, ktoré iné európske vládne letky nemajú. Ide o evakuáciu občanov z ohrozených oblastí, prepravu zranených a pacientov alebo obetí nešťastí či prevoz vojakov a policajtov na zahraničné misie."
Bum! Ako to len riešia "iné európske vlády"? Žeby nasilu nevymýšlali nezmyselné lety? :mrgreen:

No a teraz príde ďalší "logický" krok - To je všetko +- rovnaká trieda. Na mnoho ciest zbytočne predimenzované. A tak sa príde na to, že bude treba niečim nahradiť vyradzované Jaky. Takže, samozrejme - dokúpime bizjety :up: Aby sa "ušetrilo." :rotuj:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

arten píše: Neviem. Akurát som citoval chlapíka, ktorý bol priamo z fachu a kritizoval nákup Spartanov, že v dobe, keď sa sťahujeme z misií a existencii spoločných programov je to vyhadzovanie peňazí...
Tak asi by mala byť nejaká koncepcia a z toho odvodené potreby a potom nákupy, ktoré by maximalizovali efektivitu práve zapojením do tých spol. programov...
A to je koncepcia nemať vlastné dopravné lietadlá, lebo momentálne sa znižuje počet ľudí v misiách? Vidíš sám, že veci sa vo svete za posledných pár rokov hodne zmenili a ktovie ako sa zmenia v tých nasledujúcich. Rozhodnutie o tom, že potrebujeme nové stredné dopravne lietadlá padlo veľmi dávno. To že sa ministri obrany tak dlho rozhodovali podpísať kontrakt je vec druhá. Ďalšie omeškanie je spôsobené dlhou dobou čakania na výrobu. Bohužiaľ možnosť kúpiť lacnejšie už vyrobené stroje sme nevyužili.

Inak tie programy zdieľania leteckých kapacít nie sú náhodou určené pre trochu väčšiu kategóriu lietadiel ako je Spartan?
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

No ale to je presne ono - "Rozhodnutie padlo veľmi dávno" - teraz "sa znižuje počet ľudí v misiách" - a áno do budúcna situácia môže byť iná - ale to je presne dôvod prečo kúpiť taktické lietadlá tak, aby sa efektívne dali zapojiť do EATC a pripojiť sa k SAC nie? :wink:

A postaviť nejakú koncepciu, ktorá bude rátať kapacity MO+MV a nie kupovať nezmyselné kapacity pre vládnu letku s náletom lietadla 4h týždenne a vymýšľať si ich nasadenie. :roll:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Mal som vždy pocit, že sa tu primárne rieši OSSR nie MV. Ja som názor na ňu už vyjadril vyššie.
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Hektor »

Flander: sme v krajine kde je MV (polícia) materialne, finančne a personalne lepšie zabezpečené než armáda.
Ked sa bavíme o Fokkeroch, raz som šiel pracovne cez BA keď v rádiu moderatorka čítala správu o nákupe Fokkerov a Airbusov s tým že Tučka sú staré, nelietajú a dokonca sú pre poruchy uzemnené. A v tej chvíli pozriem z okna a vládne Tučko práve pristáva na letisku. Od tej chvíle mi je jasné že to bol kšeft (aj dovtedy som to vedel) a ludom sa povie "pravda" na zalepenie očí.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Flader Slovensko je vynimka v zmysle, ze sa tu delia prepravne kapacity medzi MV a MO. Teda v zmysle spravnosti musíme této kapacity spočítávat.

Arten:
Si prvy clovek, ktoreho poznam, co je spokojny s likvidaciou slovenskeho letectva. Vlastne je smutne, ze sme sa dostali do situacie, kedy sa musíme spoliehat na druhých a ludia su este radi. Predpokladam inak ale, ze to, co ti chlapik z ministerstva pred dvoma rokmi povedal, uz na ministerstve neplati. Europske kajiny NATO si po pruseri v Mali vytycili ciel zvýšit vlastne preravne a tankovacie kapacity. Ale kto vie, naší planovaci na MO, možno este stále spia.

Ale k tovojim reakciam:

1. Pokiaľ viem máme 6 L-410
Nazvat v 7 v podstate aeroklubovych lietadliel dopravnym letectvom je odvazne. Asi ako keby sme povedali, ze L 39 bude robit air policing namiesto MIG 29. L 410 sluzi v podstate len na cvicne lety pre urdziavanie sposobilosti pilotov. Jej prepravna kapacita, ak neberieme let medzi Kosicami a Bratislavou je v podstate 0. Inak uz aj aeroklubaci ich menia za vykonnejsie Pilatusy.

2.Že sú súčasné naše zmluvy predražené je skutočne prekvapivé. Nijako z toho nevyplýva, že aj iné musia byť.
Tak teda tomu nerozumiem. Zlikvidovali sme si letectvo - ale piloti musia robiť zbytočné nálety, lebo pre nich nie je robota...

Ci su zmluvy predrazene si nedovolim tvrdit. Skor tvrdim, ze obsahuju velke objemy prepravy. My sa u v podstate stále bavime len o jednej zmluve s Kuhne/Nagel na 6,8 mil. €. Tych zmluv je ale kvantum. No ale len za peniaze tejto jednej zmluvy by mohli dva Spartany lietat 9 rokov po 150 hodin rocne. No a 9 rokov vozit materiál pre armadu a zaroven cvicit pilotov. Problém nie je v tom, ze by sa nemalo kde lietat. Problém je v tom, ze platíme kontraktorom, aby lietali trasy, ktore ma lietat nase letectvo.

3.No a preto vláda UK lieta biznisclassom a vláda Litvy, alebo Estónska na predsedníctvo do Bratislavy v pohode vojenským transportom...

RAF ma vlastnu 32 letku na rozvoz papalasov. Co je ekvivalent našeho Leteckeho utvaru MV. Cize nie je pravda, ze by sa britsky politici vozili primarne bussinessclasom. V podstate takmer kazda krajina EU ma nejaky ekvivalent nasej vladnej letky. Na bratislavsky summit minuly rok prisli ucastnici 26 krajin na 21 specialoch, dve delegacie autom a tym padom 3 delegacie cisto linkou.

4.No a presne toto je ono. Kúpili sme Airbus, lebo bol "výhodný." Potom ďalší, lebo "výhodná" kúpa - ani trt k tomu či či ho naozaj treba. Hm a čo takto dva Fokkery? Kúpme ne? A ešte nejaké bizjety by to chcelo. Určite to bude "výhodná" kúpa.
Len treba povedať pre koho...

Bizjet ide dopravnemu uradu, nie LU MV. Ide o specialne meracie lietadlo.

5. A prosím ťa, v tom čo sa deje a chváliš je kde?? Voila
Myslis kupovanie lietadiel a zaroven podpisovanie zmluv so sukromnymi spolocnostami ? No nikde. Ved prave preto pisem, ze chyba koncepcia. Tu sme sa asi nepochopili.


Chlapi Fokkre su presne ta negativna stranka celej obmeny letoveho parku. Su sice lepsie jako stare Jak 40 ale tiez ziadna vyhra. Stroje polietaju este par rokov a mozeme ich vyradzovat. Jediny dobry argument na ich kupu bol, ze v Bratislave sa nachadza jedno z mala servisních centier Fokkerov na svete. A teda by nemal byt problém s ich opravami a nahradnymi dielami. No a tiez ich cena.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko:
ako je už tradíciou, dávaš mi do úst slová, ktoré som nepovedal. Ja som nič o spokojnosti s likvidáciou nepovedal. Spoločný nákup SAC a koordinovaný nákup a spol. prevádzka v rámci EATC nie je "spoliehat na druhých"

- Ty taxatívne tvrdíš, že "nemame dopravne letectvo" Ale máme - L-410 som spomenul preto.
- tými zmluvami fabuluješ, lebo samozrejme aj nákup a údržba niečo stoja. Pričom nijako neobhajujem zlé zmluvy.
- Briti - vymýšľaš si, o nich je to dosť známe - bola to politická vec. Lietajú linkami, najímajú si chartre - tu máš viac: https://goo.gl/FB8Aax, https://goo.gl/NAXKh1 Takže presne naopak - Briti zistili, že náklady na prenájom sú nižšie, ako prevádzka vládnej letky. Mali by sa ekonomiku učiť u Kaliho asi...
Najnovšie pre vládne a "kráľovské" účely nekúpili žiaden salónny Airbus - ale upravili "tanker" - zase - vyhralo najefektívnejšie riešenie...
Litovská vláda kľudne lieta na C-27J. Atď...
- neviem "aký prúser" bol v Mali, ale keďže ZE štáty teraz húfne participujú na EATC - tak asi to je cesta.
- F100 sú +- v tej istej kategórii ako A319, čiže scenár "ušetrime" menšími bizjetmi ešte príde...

Sumár - budeme mať:
2 x A319
2 x F100
2 x Spartany
6 x L-410

No a načo je nám samým takáto kapacita? :shock:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Hektor píše:Flander: sme v krajine kde je MV (polícia) materialne, finančne a personalne lepšie zabezpečené než armáda.
Ked sa bavíme o Fokkeroch, raz som šiel pracovne cez BA keď v rádiu moderatorka čítala správu o nákupe Fokkerov a Airbusov s tým že Tučka sú staré, nelietajú a dokonca sú pre poruchy uzemnené. A v tej chvíli pozriem z okna a vládne Tučko práve pristáva na letisku. Od tej chvíle mi je jasné že to bol kšeft (aj dovtedy som to vedel) a ludom sa povie "pravda" na zalepenie očí.
Presne toto som zdôrazňoval v jednom z minulých príspevkov. Kaliňák si pre svoj rezort rezort vydupe všetko ... :/
K dvom letkám, pokiaľ má na prevádzku letky peniaze nech si ju prevádzkuje, ak by to mala dostať na starosť armáda, tak by (ako to býva na Slovensku zvykom) dostala stroje ale prachy navyše na ich prevádzku nie.

...

Arten, nieje náhodou tých L410 len 5? Tá jedna nieje tuším dopravná ale na fotografický prieskum. (Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem)
Inak k tým L410, neviem si nejak predstaviť prepravu napríklad vojakov na cvičenie niekde do Pobaltia. Spartanom už mi to príde reálnejšie. (nespomínam lietadlá MV, pretože tie nie sú primárne určené pre armádu, ak ich môže využívať tak je to fajn, ale stále ú to oficiálne "civilné" stroje)
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arten, fakt rozmyslam, ci sa na tvoje prispevky oplati vobec reagovat. Tak ale podme na to este raz:

1. Ty taxatívne tvrdíš, že "nemame dopravne letectvo" Ale máme - L-410 som spomenul preto.
Ano, tvrdim. Hodnota L 410 ako prepravneho stroja je vlastne nulova. Pogoogluj o tom stroji, zistis, ze mam pravdu. Do Afganistanu (KBL) by doletelo letoveho casu 14 hodin, so 6 medzipristatiami a 10 vojakmi na palube. Cize realne 2 dni a 2 posadky. A 319 to da za 6 hodin a 3 minuty. L 410 je dobry cvicny stroj, vhodny aj na male vysadky. To je vsetko. L 410 dopravne letectvo nie je ! Neviem ako to inak vysvetlit. Prid sa prosim pozriet zajtra na SIAF a sam sa presvecis. :wink:

2. tými zmluvami fabuluješ, lebo samozrejme aj nákup a údržba niečo stoja. Pričom nijako neobhajujem zlé zmluvy.
Co konkretne fabulujem ? Zmluvu s Kühne/Nagel mam z Centralneho registra zmluv a cena letovej hodiny je dostupna na nete. Co konkretne bola fabulacia ? Alebo teda inak. Ak by aj OSSR mali dvojnasobnu cenu letovej hodiny, lebo si tam zapocitaju neviem co, stale sme pri 4,5 roka lietania. To ti pride malo ?

3. Briti - vymýšľaš si, o nich je to dosť známe - bola to politická vec.

VIP 32. (royal) squadron
https://www.raf.mod.uk/organisation/32squadron.cfm
+
1 x Airbus A 330 (ktory ma inak prevadzkove naklady ako nase dva A 319 dokopy)
+
2 x S 76 - Queen's helicopter
Nehovoriac o tom, ze maju este aj statneho dopravcu British airways.
Cize, hej vymyslam si. :roll:
Jo a inak ked Litovska vlada lieta na stretnutia s vlastnym C 27 J Spartan a nevyuziva sukromne spolocnosti, nepotvrdzuje to vlastne to, co som pisal o vyuzivani vlastnych kapacit ? :roll:

4. F100 sú +- v tej istej kategórii ako A319, čiže scenár "ušetrime" menšími bizjetmi ešte príde...

Na to, ze Fokre 100 su v tej istej kategorii ako A 319 si pre pana jana ako dosiel ??? Toto fakt radsej nerozoberajme. Povedzme, ze si pouzil velmi zle prirovnanie. :lol:

Arten nechajme to cele radsej tak.

Flader mas samozrejme pravdu. Z tych 6 strojov je jeden vo verzii FG. Teda vo fotoverzii. Mame teda 5 strojov. Stroje nemaju pretlakovu kabinu, takze mozu realne lietat iba do vysky 4000 m, rychlostou 330 km/h a preletovym doletom ca. 1000 km, realny je samozrelme mensi. V podstate ten stroj nemozes nikam poslat.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

No podla mna cela koncepcia dopravneho letectva je naprd...
Niko, uz sme sa na tuto temu bavili...

Spartan je nezmysel je to 10 tonka, v podstate to nic neodvezie, dnes takticke transportne lietadlo je v danej kategorii 10 ton zbytocny luxus resp. ak letectvo xy chce robit aeromobilne operacie, vratane prepravy vozidiel potrebuje vozidlo s nosnostou 20 ton a viac (ideal 40-60 ton)...

Co by letectvo potrebovalo je preradenie A 319 pod armadu a ich prestavba v style 737 cargo + ucelove moduly, ziskate tak lietadlo s podobnou prepravnou kapacitou a dovolym si tvrdit aj s mensimi nakladmi...


Vladnej letke by stacili 2 salonne lietadla pre 15-20 pasazierov v napr. G-650ER, Bombardier Global 7000, Falcona 7/8 rady pripadne 900ku
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11566
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

To ti zase Klingy nepřistane takřka všude. Podívej jen kde na světě si to dávají naše Casy. Za mne je to dobré.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Zemakt ale pristane, vsade kde je aspon nieco co sa da nazvat letiskom so betonovou resp. asfaltovou VPP, pokial 737 a 319 zvladaju VPP regionalnych letisk na Ruskom dalekom vychode a v strednej Azii, tak Afrika nieje az tak odlisna...
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11566
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

A polní letiště bez nebo s minimální infrastrukturou? To asi těžko. A to já myslím zejména. Prostě ne všude, či tam kde je potřeba. S tou narážkou na Casy jsem myslel ty jejich chartery do Mongolska s koníkama na palubě. Sám jsem byl překvapen jak to bez stresu dávaj na stepním letišti, či co to vůbec bylo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Zemakt, pri svojej uvahe vychadzam z toho kam sa AN-26 lietalo a kam lietaju nase OSSR dnes..
Aby si mi rozumel, niesom v principe proti nakupu taktickych transportnych lietadiel, len mam problem s tymito 10 tonkami ako su AN-26, Casa, C-27, Il-112
nic okrem ludi, a malych predmetov do toho nenalozis, pomaly ani takticke vozidlo 4X4 s prijatelnym doletom

Jedine lietadlo v tejto kategorii, ktore sa mne osobne svojou koncepciou paci je AN 148/178, ktore v sebe spaja vlasnosti 10 toniek a zaroven by napr. v pohode boli schopne nahradit Fokker 100 co sme kupili....

Keby sa kupovala 20tonka namiesto 10 ton napr. taka KC-390 alebo C-130 nepoviem ani slovo
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

niko,
1. len som ťa chytil za slovíčka - "nemame dopravne letectvo" - a to tak nie je. Túto spôsobilosť stále máme. (ináč, L410 zvládne veľa vecí ktoré si písal aj ty sám - výsadky, prepravu VIP, výcvik, etc.)
2. zase - neberieš ďalšie náklady, ale pointa je - no jasne že su externe kontrakty teraz predražené. nijako to neznamená, že musia byť vždy, všetky.
3. Briti - VIP 32. už fakticky neexistuje, A330 MRTT je vojenský "tanker" s vip úpravou.
4. "Fokre 100 su v tej istej kategorii ako A 319," - okolo 30 pasažierov, F má dostatočný dolet v drvivej väčšine úloh. (Áno, jednu 319 vieš upraviť na väčší počet). Zbytočné sú štyri.

"Jo a inak ked Litovska vlada lieta na stretnutia s vlastnym C 27 J Spartan a nevyuziva sukromne spolocnosti, nepotvrdzuje to vlastne to, co som pisal o vyuzivani vlastnych kapacit ? "
Určite. Ale toto nie je náš prípad:
Arten píše:Sumár - budeme mať:
2 x A319
2 x F100
2 x Spartany
6 x L-410

No a načo je nám samým takáto kapacita? :shock:
A teraz mi už odpovieš?
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Arten: no L-140 nazvat taktickych nakladnym lietadlom je trocha silne kafe je to lietadlo dobre na prepravu z BA-KE, zakladny trening vysadkarov, a to je tak vsetko je to v podstate ekvivalent AN-2...

Takze si skrtni tych 6 L-410 a zostane Ti 2x Fokker (fakt blby nakup, drahe na prevadzku a v podstate nepotrebne), 2x C-319CJ a 2x C-27

To ze ma vnutro vacsie dopravne kapacity nez obrana je dosledkom nezmyselnej struktury letiek a postavenia ministra
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

klingy podpisujem.

S tymi transportními modulmi A 319 je to podla mna velmi dobra myslienka. Teoreticky ani nie az tak draha. No potom by sa v podstate dalo hovorit o urcitej forme "strategického" dopravneho letectva. Na prepravu vacsieho nakladu nad 5000 km. K tomu patricnymi nakladmi. Aj tak by ale chybalo takticke dopravne letectvo. Prave na to pristavanie na luke a vysadzovanie paraganov atd. Suhlasim s tym, ze 20 tonka ala Hercules by bola asi lepsia, no letectvo ma presne to, co chcelo. Touto temou som raz zabil jeden vecer při pive az to skončilo remízou: "objednali sme presne toto, co potrebujeme". Tak teda nech maju 10 tonku.

Inak mal som si cez vikend na SIAFe moznost pozriet detajlnejsie novy slovensky Black Hawk (7640). Trochu prekvapilo, ze slovenska kabinova konfiguracia je 12 pax + 2 crew. Smerom od chvosta rady sedaciek 4+3+3+2, namiesto konfiguracie 4+4+3+2/3, ktoru ponuka Sikorsky. Medzi miestami palubnych strelcov a prvym radom troch sedaciek tak vznikol celkom slusny priestor. Vraj prave kvoli plánovanému vyzbrojeniu. Pravdepodobne tam pojde bedna s municiou.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13131
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

niko píše: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=191242 4 mil. € za Sakala ? :shock:
V roce 2014, společnost Excalibur Army s několika slovenskými podniky investovala 100 milionů korun do vývoje a výroby prototypu modernizovaného bojového vozidla pěchoty (BVP) - Šakal. Když tedy hodně přimhouříme oči, cena odpovídá. https://www.prumysl.cz/excalibur-army-d ... bvp-sakal/
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od klingy »

Niko, nase MOSR nevie co chce, oni jednudcho chceli nahradu za AN-24/26 v tej istej kategorii bez ohaldu nato, ze pozemna technika "pribrala", realita je taka, ze C-27 neodvezie ani Aligatora Master II

Ono riesenie taktickeho dopravneho letectva, by mohlo byt vo forme "zalozneho dopravneho kridla", teda dopravcu, ktory by vykonaval komercnu nakladnu dopravu, velkoobjemovych nakladov, pricom piloti by boli zalozaci a v pripade potreby, by si stroje a posadky stiahla armada...
...
Nieco na sposob Dankovho narodneho leteckeho prepravcu, len by bol nakladny...

Problem je v tom, ze na trhu (zapadnom), neexistuje vhodne lietadlo pre takehoto dopravcu :roll:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

No uz kde sa pohráváme s myslienkou polocivilneho dopravcu, tak podla mna by uplne stacilo dohodnu sa so "slovenskym" Air Cargo Global na tom, ze budu vozit armadne veci na daleke trate, možno s vojenskými posadkami, za nejake legislativne vyhody. Vojenski piloti by si iba urobili typovku na B 747. Tak by aspoň minimalne tie zaplatene dane ostavali na Slovensku. Ja len pripomeniem, ze ACG ma 3 Boeingy 747 - 400 cargo s celkovou kapacitou 312 ton ! No tento plan je mierne povedame sci fi.

Klingy Spartany konecne ozivia vysadkove jednotky, medevac, padakove zasobovanie zo vzduchu, specialne operacie a v neposlednom rade zasobovanie nasich jednotiek v zahranici. Suhlasim, ze Hercules by bol lepsi. No zopakovali sme proste to, co nakupili naší susedia. Klasicku 10, resp 11-tonku. Cesi´, Litva, Poliaci atd. to uz maju, kupime aj my. Pri porovnani s AN 26 je to niekolkonasobne lepsie lietadlo. Takze nie je co riesit. Z mojho pohladu padlo rozhodnutie prihliadajuc na to, ze letova hodina Herculesa je tri krat drahsia ako Spartana. V nasom pripade je kupa Spartana, kedže doteraz nemame nic, len tie aeroklubaky L 410 je to de facto ozivenie dopravneho letectva. Inak najnovsie info je, ze pride na jesen.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“