Zdroje informací pro článek

Máte problém s orientací na Palbě? Tak toto sekce je tu pro Vás

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Zdroje informací pro článek

Příspěvek od Lord »

Předešlé osvětové téma s názvem Jak napsat seriózní článek? se setkalo s určitými reakcemi. Ohlasy se zabývaly většinou pravopisem. Avšak pozor, aby jsme se nemotali jen kolem toho. Následující text proto významně doplní ještě důležitější aspekt a to je obsahová hodnota článku. Tedy věc prvotní. Jinak řečeno základem seriózního článku jsou důvěryhodné zdroje. Zdroje informací můžeme rozdělit například na osobní, knižní, časopisecké a internetové.

OSOBNÍ zdroje
Zažili jste to osobně, znáte to, viděli jste to, studovali jste to, pracovali jste na tom. To je pochopitelně ideální, ale spíše vzácné. Takový zdroj je také značně závislý na době studia nebo zážitku. Lidé po několika, a někdy i desítkách let, prostě věci vidí jinak než tehdy. Pod vlivem pozdějších událostí a pozdějších informací. Je to známý problém memoárů. Pro nás ovšem bohužel málo použitelný.
Málokdo viděl zbraňový systém (možná v muzeu nebo na výstavě). Málokdo tento systém ovládal nebo navrhoval a tudíž nezná osobně jeho mechanismy či parametry. Přesto je možné psát články z osobních zkušeností. Například o vaší návštěvě v muzeu, popis co jste tam viděli, jak to na vás působilo. Nebo jako doplnění k ostatním zdrojům. Osobním zdrojem je také vědomí a paměť. Studiem knih, časopisů, apod., by se Vám měli v mozku propojit jednotlivé informace. Pak jste schopni psát některé věci přímo z hlavy.

KNIŽNÍ zdroje
Vhodné pro psaní článku je, když vlastníte patřičnou odbornou literaturu. Nebo si jí půjčíte a prostudujete (nezaměňovat se slovem přečtěte). Toto je prostě nezastupitelné. Většina vydaných titulů, především pokud je autorský kolektiv s problematikou spjatý je ideální. Přesto všechno je vhodné zjistit odkud autoři čerpali informace (seznam použité literatury bývá u odborných prací obvykle uveden). Můžete si tak opatřit další literaturu pro bádání. Pochopitelně i u knih platí, že ne všechny jsou na stejné úrovni. Avšak je to zdroj informací, který je relativně ze všech zdrojů nejkvalitnější. Přesto je vhodné, pokud je to možné ověřit informací z více knih nebo archivů. Tak si můžeme být jisti pravdivostí informace. Bádáním v archivech se zde však zabývat nebudeme, bylo by to na samostatnou kapitolu.

ČASOPISECKÉ zdroje
Časopisy jako zdroj informací jsou na tom o něco hůře než knihy. Lze je rozdělit na časopisy odborné. Vydávají je většinou velká odborná nakladatelství, univerzity, instituty s vojenskou a strategickou tématikou. To je jistě velmi kvalitní zdroj. Nemusí se jednat o časopisy české, ale především pak zahraniční.

Na straně opačné stojí komerční časopisy, jejichž smyslem je vydělávat peníze. To je zdroj převážně špatný, honí se za senzací. Každý článek by měl obsahovat zdroje z kterých čerpal. Pokud jsou to historické a vědecké zdroje, je to dobré. Pokud se jedná jen o opisovače, a zdrojem je internet, mějte se na pozoru. Jméno autora článku je také velmi dobrým vodítkem. Pokud je dopisovatelem Jane’s Defence, případně publikuje a jeho jméno v tom případě znáte, jde o dobrý zdroj.

INTERNETOVÉ zdroje
Ze všech výše uvedených zdrojů, ten nejhorší pro sepsání článku, ale existují výjimky. Někdy se mu nelze vyhnout, pokud chceme zpracovat aktuální nebo mladou, čerstvou událost a techniku. Tedy když téma nebylo dosud odborně a literárně (knižně) zpracováno. Každopádně na internetu lze najít i kopie dobrých knih, publikací a manuálů.

Na internetu je obtížné rozlišit pravdu. Běžné na internetu je opisování. Naneštěstí lidé jsou leniví (všude), takže často použijí Ctrl C - Ctrl V. Originalitu je možné ověřit třeba pomocí vyhledávače Google, to vás pak zavede většinou k původnímu článku, kde je více informací.

První pravidlo by mělo být - hledám informace, tam kde je najdu nejčastěji. A to je tam, kde je téma článku doma. Tedy například o ruské technice hledám informace v Rusku, na ruských webech. Dá se říci, že v domovské zemi je k problematice nejvíce literatury, takže se o tom více píše i na internetu.
Na německém, případně italském serveru nebude s nejvyšší pravděpodobností více důvěryhodných informací o L-39 než u nás. Hledejte proto v domovské zemi výrobce. To je důležité. Avšak bez znalosti domovského jazyka to je obtížné. Základní slovní zásoba je nutná. Při překladech pomocí slovníku používejte také technický slovník. Stojí to zvýšené úsilí, ale jde to.

Pokud najdete server, podívejte se, co je zač. Často server fandů, má větší hodnotu než server výrobce, který sází na reklamu. Ten má ale zase často lepší terminologii. Většina serverů píše co je zač. Pokud je tam napsáno komerční, a nebo to z toho zjistíme, opatrně. Jde o peníze a pro ně jde napsat cokoli. Jde také zjistit, kde je server zaregistrovaný (podle IP adresy) a kdo je jeho vlastníkem. Server ve vlastnictví ruského ministerstva obrany nemusí být na všechno dobrý zdroj. Stejně tak server s doménou .ru a zaregistrovaný a vlastněný firmou v Římě. I servery, které se tváří jako velmi seriozní jimi velmi často nejsou. Špatné je opisovat informace z diskusního fóra, tam může každý napsat co chce.

Samostatnou skupinou je Wikipedie. Lze tam najít ledacos, ale také nesprávné či nepřesné údaje. Je to dáno způsobem provozu. Věrohodnost je vhodné ověřit. Spíše vás navede na problematiku a pomůže najít něco jiného. Ačkoliv má Wikipedie ve svých pravidlech uvedeno, že zdroje musí být důvěryhodné. A že jakákoliv informace, která není ověřitelná a která nemá uvedený zdroj, může být vymazána. Kontrola všech informací není prostě možná.

SHRNUTÍ
Pokud je informace čerpána z jednoho zdroje vystavujete se nebezpečí omylů. Je také důležité nakolik je onen zdroj důvěryhodný. Zjednodušeně lze říci, čím více originálních zdrojů, tím lépe. Informace z internetu je vhodné výše uvedenými metodami filtrovat. Téma o kterém autor článku píše, by mu mělo být blízké. Musí o tom prostě něco vědět. A tato znalost mu jistě pomůže odhalit špatné zdroje a napsat delší seriózní článek o dané problematice.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Nebylo by špatné vytvořit seznam zahraničních uznávaných webů - jistě na internetu existují. Jak ruské, německé, anglické ... pokud o nich víte a informace zde pokládáte za seriózní.

Na Palbě máme téma s názvem Dobré odkazy
www.palba.cz/viewtopic.php?t=708

Ne každý má knihy, internet nelze opomíjet. Ale rozdíly existují.

Rovněž není marné vytvořit seznam knih, literatury, případně časopisů. U článků by jste měli uvádět zdroje. Nebo je uvádějte v samostatném tématu s popisem. Usnadní to práci, případně hledání těchto zdrojů dalším zájemcům.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
stalker
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 7/11/2005, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Dobré odkazy

Příspěvek od stalker »

Mám jen takový nápad: to co je zajímavého v sekci dobré odkazy nějak uspořádat a zařadit, myslím tematicky.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Re: Dobré odkazy

Příspěvek od Fatale »

stalker píše:Mám jen takový nápad: to co je zajímavého v sekci dobré odkazy nějak uspořádat a zařadit, myslím tematicky.
jj, to je dobrej napad, ted jen komu se to bude chtit tridit 8-) ale napad se mi vazne libi :up:
válka je vůl
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Pro "tavarišča Aftamata" - Sa58:
Stáhni a nainstaluj si tento free Prográmek "Natálka"-ZDE:
http://www.slunecnice.cz/sw/natalka/

Je to výborná pomůcka při hledání podkladů či obrázků na ruskojazyčných sítích. Píše se do toho ruština českou klávesnicí - např. napíšeš česky Oružije a ono ti to vyhodí variantu v Azbuce - оружийе ,kteru pak lze vložit do vyhledavače. Akorát nefunguje funkce "pravou myší" - pouze Ctrl+C.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Dotaz - je možné nějak zařídít, aby bylo možno vkládat bibliografické citace zdrojů přímo do článku takovým způsobem jako je zvykem v odborné historické literatuře? V tomto případě - zprovoznit klasický systém poznámek na konci článku. Aby číslo poznámky fungovalo zároveň jako odkaz.

poznámka - nechtělo by to výše uvedené rozdělení zdrojů (ne, že by to nebylo jedno) tak nějak předělat, tak aby to vypadalo jako u lidí? Bude-li třeba rád se toho ujmu, ptám se proto abych náhodou někomu nelezl do zelí.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Odpovědět

Zpět na „Návody aneb jak na Palbu“