Jak napsat seriózní článek?

Máte problém s orientací na Palbě? Tak toto sekce je tu pro Vás

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Jak napsat seriózní článek?

Příspěvek od Lord »

Vážení čtenáři a uživatelé Palby, chcete napsat a vložit do Palby dobrý a seriózní článek? O jakých psát tématech a kde čerpat informace? Tento článek poskytne nezkušeným uživatelům recept jak na věc. Než se do psaní článku pustíte, musíte mít především patřičnou motivaci. Za svůj článek na Palbě honorář nedostanete, ale kupodivu peníze vůbec nemusí motivovat k napsání kvalitního článku. Zájemce o psaní článků musí najít vhodné téma, o kterém by se dalo psát. Pro znalce to nebývá většinou problém, mají věci srovnané v hlavě a obvykle disponují zdroji informací a literatury. Ale i ostatní autoři, když budou trochu přemýšlet, najdou jistě mnoho zajímavých témat. Stačí občas něco přečíst, zamyslet se a ujasnit si cíl. Sami můžete vidět jak je Palba zaměřena, jaké má sekce a témata, to mnoho napomůže. Pokud Vám něco chybí, klidně vytvoříme sekci novou. Je možné psát o letadlech, tancích, o starověku, první a druhé světové válce, bitvách, osobnostech, o životních příbězích vojáků a mnoho dalším.

Pro psaní článků by jste měli mít dostatečnou slovní zásobu, znát pravopis a mít schopnost u psaní přemýšlet. Pro vlastní článek se pak předem pokuste shromáždit co nejvíce informací. Někdo má k dispozici literaturu, oblíbené je i zaGooglovat. Na internetu lze najít informace v angličtině, ruštině či jiném jazyku, pak přijde na řadu překlad. Je-li vhodné, můžete i citovat krátké úryvky z jiných článků, citace známých osobností či autorit v oboru. Citace nesmí tvořit většinu textu vašeho článku, od vlastního textu se musí odlišovat jiným typem písma a viditelně oddělena (např. uvozovkami).
Ke článku je rovněž vhodné připravit několik názorných obrázků.
Jak začít psát? Aby měl článek určitou strukturu a logiku musíte si ujasnit o čem píšete, komu to píšete a co tím chcete říct. Vhodné je si promyslet osnovu článku. Začátek článku by měl čtenáře zaujmout a vtáhnout do problematiky. Další text by měl na sebe logicky navazovat. Rovněž by jste se v článku neměli odvolávat na věci, které jste nevysvětlili. Článek by měl mít i závěr, kde by mělo proběhnout určité shrnutí.

Než článek vložíte do Palby, měli by jste si překontrolovat pravopis. Znovu pročíst celý text a případně udělat korektury, něco zkrátit nebo přidat, článek lépe rozčlenit, zkontrolovat smysl vět, souvětí a spojek. Zkontrolujte si zda je článek napsaný v jedné osobě. Jsou mezi větami a slovy všude mezery, tečky, čárky, otazníky u tázacích vět? Je článek v rámci možností srozumitelný i laikům? Máte-li čas, nechte text den odležet a pak se na něj podívejte znovu, pokud se vám líbí vložte ho do Palby.

Po zveřejnění článku sledujte reakce čtenářů a odpovídejte jim. Případné polemiky by měly probíhat na základě faktů, dedukce nebo analýzy. Neměli by jste se hádat a vést osobní spory. Pokud má někdo k vašemu článku výtku můžete danou pasáž, chybu opravit, článek zeditovat. Když s kritikou nesouhlasíte snažte se argumentovat věcně a bez emocí. Pokud článek nečte tolik čtenářů, kolik jste doufali, nebo jsou na něj slabé reakce, nepropadejte panice. Vojenská oblast a chápání věcí technických není dáno každému. Doufejte, že postupem času přečte článek stejně stovky lidí a možná zareaguje i znalec.

A přínos pro Vás? Psaním článků, reakcí čtenářů a odpověďmi se jednak sami zdokonalujete, ujasňujete myšlenky, rozšiřujete obzor znalostí a získáváte zpětnou vazbu. A to je důležité!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Zdravím, nechtěl sem byt nikdy kritik, ale..Prosím tě, to musíš mět v každé větě slovo článek? Nenašlo by se nejaké synonymum?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Čau Hydro,
je poznat že víš něco o slohu a stylistice, to je dobře! Doufám, že se podle toho budeš řídit. Přemíra používaní slova článek je patrná, máš pravdu. Někdy používám text, šlo by použít i téma. Pravdou je, že když někdo něco napíše, tak hodně lidí hodnotí především nedostatky. U tohoto tématu jsem použil výkladový styl, tak jsem se nemohl příliš vyhnout používání slova článek. Z maturitního slohu jsem měl jedničku. Na rozdíl o mých spolužáků, pro které to byla obávaná disciplína a mnoho jich nedopadlo nejlépe. Diplomovou práci jsem napsal a obhájil rovněž na jedničku. Se slohem a pravopisem problém rozhodně nemám. Určitě ne všechny moje příspěvky zde jsou bez chyby, ale snažím se psát kulturně. Pravda nemám vždy včas vše po sobě překontrolovat či opravit.

Ale zpět k podstatě problému. Toto téma má za cíl seznámit čtenáře a přispěvovatele s naší filozofií a cíli. „Neschopné“ se přizpůsobit těmto novým podmínkám můžeme prostě a jednoduše z našeho fóra vyhodit. Dát prostor pouze seriózním lidem. Chcete to? Chcete, aby se k nám vrátil zpět Redboy, souhlasíte s jeho myšlenkami? Máme se stát „tvrdšími“? Pak to bude stát nevyhnutelně oběti.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Výborně, tento text by si měl přečíst každý, kdo bude článek vypouštět do světa (viz má nedávná kritika, autor se kapánek naštval, jeho chyba, článek byl z hlediska pravopisu velmi špatný).
Jen si dej pozor, když už píšeš o pravopisu, právě na ty chyby - viz např.:
Citace, ale nesmí tvořit většinu textu - přebývá čárka
Aby měl článek určitou strukturu a logiku musíte si ujasnit o čem píšete - chybí čárky kolem musíte si ujasnit
Pokud má někdo k vašemu článku výtku můžete - opět chybějící čárka
Když s kritikou nesouhlasíte snažte se - stejné

Tím si nemysli, že tě tím chci třeba zešměšnit, jak říkám, když už o něčem píšeš, dávej si na ni pozor:-) (klidně tento příspěvek smaž:-) )
A když už píšeš, že je dobré nachat článek uležet den, připsal bych tam klidně "pár dní" :lol:
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

čet.Hrad - není to uplně blbej nápad.
Asi píšeme trochu spontáně. Určitě od vzdálenosti od školy. Určitě i od používání textu a jeho souvislosti k českému jazyku.
Máš možnost sehnat buď stylistu, nebo člověka, který nám vytkne chyby?
Nebo byl bys schopen se této fce ujmout?
Rád bych se i jako 3tí generace přispívajících do Palby mnoha kravinám proti českému jazyku vyhnul.
Mám i k českému jazyku tuto přípomínku:
Mnoho i fundovaných textů, jak odborných, tak stravitelných ( a především stravitelných pro širokou veřejnost), je psáno tak, jak zobák narost.
Všeho s " Mírou"
To nevyvrací Tvůj původní zámysl. Ano, odborný článek by měl být psán česky.
Především by však v něm neměly být pravopisné chyby. Především by však měl být obsahově správný!
Možná, že jsem měl dát otazníky na poslední dvě věty. Možná?
Mám jiné přesvědčení!
Obsahově správné je víc!
Jestliže dokazuješ věc, na čárku aháček, tečku otazník - no prostě nekoukáš.
Kdo se tak tváří sice tvoří oficielní dějiny. O všem obsah je kolikrát zavádějící.
Ten člověk většinou jede jen nastudovanou, naprosto věc, která neodpovídá tomu jak to bylo.
Vidím těch chudáků, kteří si myslí, že ví mnoho!!!
K tomu bych měl čet Hrad dodat toto - ač starej kozel - češtinsky sleduji, jak obsahově, tak - hlavně obsahově. tebou uznávané weby.
Češtinou správně - ovšem ta historie, ta historie.
Nedostatek podkladů, povrchnost, dokonce jsem zjistil na některých webech naprostou mystifikaci.
Taky čeština.
Obsahově plytké.
To je historie?
Je to ale čeština!!!
Naposledy upravil(a) michan dne 8/6/2007, 21:51, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Tím tedy pro mne končí i to malé psaní a účinkování na Palbě. Já se slohu nebál, ale měl jsem skoro pravidelně 1/4. 4 z češtiny. Co nadělám, když uzavřete Palbu pro slabší v pravopise. Tož budu muset jít jinam, kde nejsou tak cimprlich.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dědo, já se taky nebojím - takových bylo. Dyť Víš....
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Pánové, největší problém dělá lidem shoda podnětu s přísudkem. Tedy měkké nebo tvrdé y. Můžete dát prohnat text kontrolou pravopisu, avšak ta neodhalí samozřejmě všechny chyby. Avšak myslím, že mezery mezi další větou, a že věta začíná velkým písmenem, to si můžete klidně ohlídat.

Souhlasím s Michanem ohledně obsahu článku, je to důležité, možná více než ten pravopis. Nevím jak na tom kdo s pravopisem je, zda to dělá schválně, řekl bych spíše „z nedbalosti“ a „ne kontroly“ nebo mu to opravdu činí nepřekonatelný problém. Mám taky tendenci jak je článek hotov, ho ihned šoupnout na Palbu. Později zde uvidím třeba i chyby, které jsem předtím neviděl, jak pravopisné, tak z hlediska stylistiky, říká se tomu „autorská slepota“. V tom případě je vhodné, když dáte článek přečíst někomu jinému. Ale ne vždy to jde. Pak pomůže, když necháte text alespoň den odležet, možná i více, ale nesmíte na to zas pro jiné povinnosti zapomenout, a nechat si „zaneřádit“ hlavu něčím jiným.

Zkrátka řečeno, tohle je jen určitý mustr, každý si to může trochu přizpůsobit sobě, ale obecně to co jsem napsal platí pro psaní kvalitních článků. Pravděpodobně se tady z toho nebude ihned střílet. Věřím, že dojde ke zlepšení. Při psaní kratších příspěvků Vám jejich znovu přečtení a případně oprava zabere zhruba tři minuty navíc. Kontrola delšího článku, stylistika, pravopis třeba hodinu navíc, ale vyplatí se to. Je zřejmé, že po zveřejnění že už s editací patlat nebudete, a není to ani efektivní.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Lněnička
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 22/7/2006, 22:32

A co použít "berličky"

Příspěvek od Lněnička »

Pravopis je pochopitelně také důležitý, ale na rozdíl od věcné správnosti se mu dá docela pomoci nějakým korektorem gramatiky. Tím nemyslím kontrolu překlepů ale nástroj, jako je Lingea Lexicon nebo to také umí verze Wordu 2003 a 2007. MS Word to umožňuje i pro jiné jazyky, jako němčinu nebo angličtinu.
Vzhledem k tomu, že mnozí z těch, kteří sem přispívají se živí i sepisování jiných materiálů, možná že by se jim vyplatilo kupříkladu Lingeii těch cca 1000 Kč nechat utržit.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Nějak se mě zdá, že původní Lordův příspěvek nebyl jen o pravopisu a gramatice. Osobně přeferuji raději technické a historické informace, i když to zrovna není "košer" česky.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Je pravdou, že obsahovou kvalitu poměrně hodně článků kazí pravopis. Nejsem sice nějaký expert na češtinu, ale ve škole mi nikdy nedělala problémy. Pokud by jste někdo měl zájem, můžete mi článek před zveřejněním poslat na e-mail, nejlépe ve formátu rtf nebo txt, příp. doc. Já je prohlídnu a do 1-2 dnů, podle velikosti, vám jej opravený vrátím. Nezaručuji, že opravím všechny chyby, určitě v něm nebudou ty do očí bijící.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Martanova nabídka zní dobře.
Jinak jsem doplnil téma o zdroje informací, viz
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1997
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

michan píše: K tomu bych měl čet Hrad dodat toto - ač starej kozel - češtinsky sleduji, jak obsahově, tak - hlavně obsahově. tebou uznávané weby.
Češtinou správně - ovšem ta historie, ta historie.
Nedostatek podkladů, povrchnost, dokonce jsem zjistil na některých webech naprostou mystifikaci.
Taky čeština.
Obsahově plytké.
To je historie?
Je to ale čeština!!!
No přiznám se, že ve tvém víceméně heslovitém psaní trochu tápu:-) češtinsky sleduješ jak obsahově, tak hlavně obsahově - asi jsi myslel na něco jiného:wink: Mnou uznávané weby?! Žádné jsem neuváděl :shock: Pokud myslíš internet obecně, je to jeho hlavní problém - každý si může napsat cokoliv, co se mu zlíbí. Ať třeba seriózní článek se všemi náležitostmi, tak i úpné nesmysly a ještě špatně jazykově.
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

No a ohledně obsahové stránky - to snad ani není nutné zmiňovat, bez toho by snad ani článek nemohl projít:-)
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Tunac píše:Tím tedy pro mne končí i to malé psaní a účinkování na Palbě. Já se slohu nebál, ale měl jsem skoro pravidelně 1/4. 4 z češtiny. Co nadělám, když uzavřete Palbu pro slabší v pravopise. Tož budu muset jít jinam, kde nejsou tak cimprlich.
Pokud by ti to činilo nepřekonatelný problém, klidně využij nabídky Martana. Tvoje témata jsou zajímavá. Chápejte, že je stále lepší psát i kratší články a témata. Toho se nevzdáváme. Stále to jsou informace, které mohou upozornit či navést k dalšímu bádání, a v tom vidím přínos. Tak byla Palba od začátku koncipována, aby šlo případně informace doplňovat. Avšak měla by se respektovat určitá hierarchie a přizpůsobit "štábní kultura".
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Jsem jediný, komu přijde diskuse o pravopisu absordní? :D
Obrázek
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Příspěvek od čet.Hrad »

Hans S. píše:Jsem jediný, komu přijde diskuse o pravopisu absordní? :D
Je to vidět .... píše se absurdní :lol: Není to nijak divné ve vztahu ke článkům. Pokud po sobě autor nedokáže zkontrolovat pravopisné chyby, jak mohu věřit, že po sobě zkontroloval faktické chyby. Nebo alespoň může požádat někoho dle něj zdatnějšího o pomoc s korekturami (já jsem také musel "zaangažovat" min. dva další kamarády při gramatickém vylaďování článku). Příspěvky ve foru, tam se to nemusí nijak dodržovat, i když pořád pravopis je vizitkou pisatele. O obsahové stránce se snad zmiňovat nemusím :D
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

čet.Hrad píše: Je to vidět .... píše se absurdní :lol: Není to nijak divné ve vztahu ke článkům. Pokud po sobě autor nedokáže zkontrolovat pravopisné chyby, jak mohu věřit, že po sobě zkontroloval faktické chyby. Nebo alespoň může požádat někoho dle něj zdatnějšího o pomoc s korekturami (já jsem také musel "zaangažovat" min. dva další kamarády při gramatickém vylaďování článku). Příspěvky ve foru, tam se to nemusí nijak dodržovat, i když pořád pravopis je vizitkou pisatele. O obsahové stránce se snad zmiňovat nemusím :D
A pak skončíme tak, že si pod článkem nebudeme povídat o něm samotném, ale rozebírat hrubice. Souhlasím, že pravopis je velkou vizitkou pisatele, ale já osobně bych na nikoho netlačil. Na to v mém okolí žije až moc dislektiků, na kterých vidím, jaké jim psaní činí potíže - a přesto faktické chyby nedělají. Ale to je fuk, já si budu psát stejně podle sebe a když to někdo nechce číst, tak ať nečte :).
Obrázek
Uživatelský avatar
stalker
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 7/11/2005, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stalker »

Mám na to také názor: pokud jsou v článku pravopisné chyby ve větším množství, tak to prostě ten článek i autora degraduje ... proto je opravdu lepší si to raději nechat zkontrolovat a ten čas tomu dát. Jde hlavně o ty základní odborné články, v následné diskusi už je to opravdu jedno.
Admini to asi opravdu vše stihnout odkontrolovat nemohou, ale přeci jen by měl být autor takového příspěvku upozorněn na to že nemá pravopis v pořádku a případně vyzván k opravě příspěvku. Pravopis je prostě určitá norma, podle mne užitečná a je dobré ho dodržovat, i když je to norma nevynutitelná.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Myslím, že ani v následné diskusi by to jedno být nemělo. Jinak řečeno i diskuse na Palbě by měla mít určitou úroveň! A jelikož někdo toho v následném příspěvku obsahově až tolik nenapíše, tím více vyniknou chyby. Uznejte "blbý" dotaz a ještě s chybami je katastrofa.

Jsem rád, že na Palbě probíhá odborná diskuse, která je často doplňována i nákresy a fotkami. Obecně tlachat lze všude jinde, i o technických věcech, existuje dnes mnoho fór. Přesto Palba je trochu jiná. "Obecným tlacháním" by jsme za chvíli nesmírně zaplnili databázi, jiná fóra to řeší čas od času pročištěním, ale naše fórum zde není kvůli potěšení z tlachání - to jděte raději jinam.

Naše Palba je o tom, že diskuse většinou probíhají na základě uveřejněných článků. Tedy je zpracováno více či méně nějaké téma, kolem kterého se točí dotazy, doplnění či další rozvíjení tématu. Čím déle Palba na českém internetu existuje, tím více poznávám, že bychom se měli profilovat tímto způsobem. A to vzhledem k rozvoji internetu, rozšířováním nabídky všelijakých jiných diskusí a také se vymezit vůči konkurenci. Měli by jsme být opěrným bodem v záplavě všecho možného. Tento opěrný bod by měl být relativně kvalitní vůči okolí.

I když původně byla Palba založena tak trochu i kvůli tlachání, postupem času si přesto našla svoje vlastní vyjádření a cestu. A to díky tomu, že lidé zde začali sami od sebe uveřejňovat kratší či delší články nebo pojednání. Ostatně tato nabídka platila od začátku. Přesto od doby založení Palby se mnoho věcí změnilo, jak jsem výše uváděl změnil se internet, částečně se změnilo naše vedení a "stará garda". Přišli noví lidé se svými vizemi a to je dobře. Je to normální životaběh. Palba v minulosti několikrát prošla krizemi identity či musela bojovat o své čtenáře. Neměla to nikdy jednoduché. Před třemi lety věděl o tomto projektu jen úzký kroužek zasvěcených. Dnes o něm ví tisíce lidí! A to je velký úspěch. Na "trh" jsme vstupovali již v době nasycenosti, byli jsme agresivním nováčkem a uspěli jsme!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Návody aneb jak na Palbu“