Napoleonovo dvanáctiliberní dělo typu GRIBEAUVAL (1776)

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

kromě toho dosáhl snížení hmotnosti děl tím, že z nich odstranil veškerou výzdobu (dříve tak velice běžnou).
Takze takove ty charakteristicke "obruce" pobliz usti hlavne, kolem tela, kolem dna hlavne, a takovy ten cudlik ( stopka /kulicka / hlavice) za dnem hlavne maji nejakou funkci ?
- U obruci me sice napda ze zpevnujici, ale nejak mi to moc nedava u te mosazi smysl, spise bych cekal ze je to nejak z historickych duvodu
- a ta stopka ta vubec nevim k cemu ze je?
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Spíše bych se podíval na vlastní zdobení. To co popisuješ, jsou více méně pořád funkční části. Pokud by jsi byl ale napříkald v pařížské Invalidovně (kde je i Napoleon pohřben), tak by jsi stál u hlavní děl z doby Napoleonských válek a před nimi. Většina takových děl pak byla zdobená různými ornamenty, rytinami, falešnými dračímu tlamami atd. Neříkám, že jejich hmotnost byla kdoví jak velká (podle typu max jen pár kilogramů, či desítek kg), ale v každém případě se výroba zlevnila. Zdobnost ale nepostihovala jen hlavně. Také dřevěné lože, na kterém byla hlaveň umístěná, bylo často řezbářským kouskem umění, které ale mělo určitý vliv na hmostnost, ale především pořizovací náklady.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

no ja se ptam hlavne na to jakou funkci ty " funkční části" mely. Vzdy sem je pokladal za zdobeni
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Zase jste mi to zamluvili!
Délka hlavně: 2,29 m
* Hmotnost střely: 6 kg
* Ráže kanónu: 121,3 mm
* Délka hlavně: cca 1,2 m
* Vývrt hlavně: 32 mm

Jak je to s těmi mírami? To vypadá že jsou to údaje od dvou různých kanónů...

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... xb=2&vd=1-**

Ty "ozdoby" mohli sloužit ke snadnější manipulaci, třeba aby neklouzali provazy a podobně.

BTW zajímalo by mne jak se počítala ráže, ať počítám jak počítá furt mi to nechce vycházet...
BTW2 Syn si objednal: http://www.editionsatlas.cz/p/240561/Gribeauval.html
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Ten pacholík (stopka/čudl) je naprosto zásadní. Když jsi potřeboval hlavěň instalovat před střelbou do lafety, z přepravního uložení, nebo jakkoli jinak s ní manipulovat, tak jsi jednu smyčku lana dal kolem něj, a druhou pod ústí hlavně. Kdybys dal obě smyčky pod hlaveň, tak by se smekla, protože má kónické stěny (u dna jsou silnější než u ústí),zužují se k užšímu a tím lehčímu konci laufu... Proto je těžiště výrazně posunuté směrem od ústí.
Kdokoli s vazačským průkazem by ti barvitě popsal fofr se kterým by ti to spadlo :D
Jinou variantou je možnost použít vázací oko, do hlavně zašroubované, což u kanónu z pevnostních důvodů moc použít nelze (u malých kusů se však používalo jedno nebo dvě oka jako nálitky, u velkých se to nejspíš blbě lilo tak raději použili ten pacholík).
Ty obruče jsou pro zpevnění. I když se můžeme zamýšlet nad tím kolik by toho zachránily při případném roztržení hlavně, nemůžeme je počítat k "ozdobám". Zdobením se myslí různé nálitky a kování ornamentální či figurální, např. andělíčci, trigy, či květiny (vč. lilií když už se bavíme o Francii) na laufu.
Edit: Trošku jsem rozvinul to zúžení stěn aby bylo jasné proč je těžiště o hodně blíže dnu než ústí.
Uživatelský avatar
Scrat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 683
Registrován: 1/8/2009, 12:06

Příspěvek od Scrat »

Sice OT ale říká ti něco vázání na smyčku? Jeřábnické papíry mám a platné a řeknu ti že tohle úplně v pohodě, ten kónus není až tak extrémní. Jenom nesmí být vazač trotl.

Scrat
All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope.
Winston Leonard Spencer-Churchill
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Scrate, to je sice pravda, ale ten pacholík tam fakt je právě proto.
Asi se chtěli posichrovat, kdyby byl ten "chytrej" zabit, tak aby to zvládl i "ten trotl".
Mch kromě jeřábu, vazače, vysokozdvihu, svářečáku (vč. NC stroje na pálení kysl.), obsluhy plynového zařízení do 200MW (suška) a jiných, dnes pro mě naprosto zbytečných průkazů a dokladů... mám i řidičák - a to i na bagr :D takže vím a znám smyčku, a taky jsem viděl v Hamburku např. spadnout jachtu uvázanou naprosto dle předpisů, a přesto se vysmekla. Škoda několikatísícinásobně vyšší než kdyby žuchlo dělo do bláta. Prostě náhoda je blbec. Tak asi proto tam ten pacholík raději je.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Teď mě napadla ještě jedna věc: Pravděpodobně preferovali vázání za pacholík a za obůstí proto, že by si tu smyčku při položení kusu do lafety přiskřípli. A stejně tak by se jim (na lafetě) blbě smyčka na kus vázala.
Takže by to byla výhoda i u vazače netrotlovitého. Ale kdoví. Kanón jsem popravdě nikdy nevázal ani nezdvíhal, jen jsem to viděl jak v literatuře tak i při různých rekonstrukcích. A tam se to vždy vázalo jak to popisuju.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od El Diablo »

Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“