Mechanické kulomety

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Mechanické kulomety

Příspěvek od vodouch »

Mechanické strojní pušky

Billinghurst Requa Battery gun
Toto ještě nebyla strojní puška ve smyslu zbraně, odpalující z jedné, nejvýš několika hlavní náboje postupně za sebou. Byla to salvová puška, u které se odpálil najednou značný počet hlavní.
Byla vynalezena Dr. Josephusem Requou, profesí zubařem, který ve věku 16 let strávil tři roky jako učeň u puškaře Williama Billinghursta. V roce 1861 na popud Alberta Macka začal Requa přemýšlet o vytvoření rychlopalné zbraně. Hovořil o ní s Billinghurstem, s kterým zůstali přátelé, a 11. července 1861 přišli s modelem návrhu. Poté, co byl příznivě přijat, postavili Billinghurst a Requa prototyp ve skutečné velikosti; náklady na jeho stavbu byly přibližně 500 dolarů.
Skládal se z pětadvaceti těžkých puškových hlavní ráže .52, z nichž každá byla dlouhá dvě stopy (61 cm), montovaných společně na rám, který mohl být vpředu nadzvednutý kvůli nastavení dostřelu. Nabíjely se současně všechny hlavně pětadvaceti náboji v dlouhé svorce. Každé nábojové pouzdro bylo uděláno z oceli a mělo zapalovací otvor na kuželové základně. Když byla zbraň nabita, kanál za náboji byl naplněn prachem. Prach byl zapálen kapslí úderem kladívka; odpálil všechny hlavně. Pokud byl prach v kanálu vystaven dešti, mohlo dojít k selhání. Kulky ráže .52 byly kónické a vážily přibližně jednu unci (28 g). Zbraň byla spuštěna lankem. Hlavně mohly být příčně posunuty kvůli rozptylu při použití nablízko. S obsluhou tří mužů mohla zbraň střílet sedm salv za minutu.
Jiný typ zbraně Billinghurst-Requa měl za řadou hlavní válec na vodorovné ose s devíti deskami s řadami nábojových pouzder; pouzdra se přisunula k hlavním pootočením válce a zabezpečila se ramenem s kolíky, které zapadly do dutinek na desce s odpalovanými pouzdry.
Oba typy zbraní byly velmi mobilní a mohly být montovány na stejnou velikost a typ podvozku, který užívala horská houfnice. Celou zbraň mohl jednoduše táhnout nebo odnést jeden kůň a montáž na bitevním poli byla rychlá a jednoduchá. Pro Unii bylo vyrobeno kolem 50 zadem nabíjených baterií Billinghurst-Requa a některé byly užity v bojích, byť s omezeným efektem. Byly užity hlavně v obraně mostů, odtud přezdívka „covered bridge gun“. Bylo také zaznamenáno jejich užití při obléhání pevnůstky Fort Wagner u Charlestonu.

Union Repeating Gun
Skutečný vynálezce zbraně není znám. Mohli by to být William Palmer a Edward Nuggent, uvedení v soudním případě týkajícím se zbraně před r. 1855. Wilson Ager byl agent American Arms Company, společnosti založené v roce 1855 za účelem výroby a prodeje zbraně, který nechal patentovat zbraň v Anglii.
American Arms Company udělala několik pokusů o upoutání U. S. armády, ale ta neprojevila zájem až do r. 1861, kdy R. S. Mills, obchodník American Arms Company, předvedl zbraň Abrahamu Lincolnovi. Na Lincolna udělala zbraň značný dojem, takže objednal deset zbraní v ceně 1300 nebo 1350 dolarů, jak uvádějí různé zdroje.
Byla to na tu dobu nákladná zbraň, když je porovnána se standardní mušketou, která stála asi tři dolary.
Plukovník Geary z ministerstva zbrojení řekl, že zbraně byly neúčinné a nebezpečné pro obsluhu. Návrh měl několik problémů. „Komory“ byly nebezpečné, protože když něco upadlo tak, že to udeřilo na zápalku, mohly vystřelit. Když ústí „komory“ nebylo mazané stejným způsobem jako válec perkusního revolveru, mohl vzniknout řetězový oheň uvnitř násypky. Při střelbě vycházely často velké ostré plameny po stranách zbraně a zcela vzadu, což mohlo být střelci krajně nebezpečné.
V principu se jednalo o značně velký, trochu modifikovaný revolver. Za hlavní bylo umístěno vřeteno s podélnými drážkami, které fungovaly jako nábojové komory. Každý náboj padl svou vlastní vahou z trychtýře násypky k nabíjecímu zařízení. Otáčením kliky byl aretován před hlavní (posunut vpřed a uzamčen zvedajícím se klínem), kladívkovým mechanismem odpálen, vystřelená nábojnice byla vytažena pákou od hlavně a vyhozena.
Odpalována byla tehdejší standardní US munice kalibru .58 (14,73 mm). Dlouhá střela Minié-Burton z olova byla nabita dohromady s nábojem černého prachu o váze 55-75 gránů (3,56-4,86 g) do 7 cm dlouhé ocelové nábojnice (z měkké oceli), na jejímž zadním konci seděl piston pro kapsli. Tyto nábojnice (s možností znovunabití) byly nazývány „komory“. Pro zamezení úniku plynů ze střelného prachu musely být „komory“ precizně srovnány na hlaveň, což se vždy nepovedlo.
Kadence zbraně byla 100-160 ran/min, praktická rychlost střelby byla 60-120 ran/min; efektivní dostřel byl 1000 yardů (900 m).
Zbraň byla mnohokrát užita v roce 1862, pak počet jejích nasazení klesal. Po skončení Občanské války byly zbraně prodány do šrotu.

Nordenfeldt gun
Nordenfeldtova zbraň byla mnohohlavňová strojní puška, která měla řadu od jedné do dvanácti hlavní. Byla odpalována taháním za páku zpět a vpřed. Byla vyráběna v mnoha různých rážích od puškové do 25 mm (1 inch).
Zbraň byla navržena švédským inženýrem Helgem Palmcrantzem. Ten vytvořil mechanismus pro nabíjení a odpalování mnohohlavňové zbraně jednoduchým posouváním jedné páky dozadu a dopředu. Zbraň byla patentována v r. 1873.
Výroba zbraně byla financována švédským výrobcem oceli a bankéřem (později výrobcem zbraní) Thorstenem Nordenfeldtem, který pracoval v Londýně. Jméno zbraně bylo změněno na Nordenfeldtovu strojní pušku. Podnik vyrábějící zbraně byl založen v Anglii, s prodejními úřady v Londýně, a na různých výstavách byla vedena dlouhá předvádění. Zbraň byla zavedena British Royal Navy jako doplněk jejích Gatlingových a Gardnerových kulometů.
Během předvádění v Portsmouthu desetihlavňová verze zbraně, střílející puškové náboje, vystřelila 3000 kusů munice bez zaseknutí náboje nebo chyby.
S vývojem Maximovy strojní pušky byla zbraň nakonec deklasována. Nordenfeldt se v r. 1888 sloučil s Maxim Gun Company a vzniklo Maxim Nordenfeldt Guns and Ammunitions Company Limited.

Gardner gun
Gardnerova strojní puška byla vynalezena v roce 1874 Williamem Gardnerem, bývalým kapitánem Unionistické armády během americké občanské války. Po vypracování prototypu šel Gardner do společnosti Pratt a Whitney, která po roce vývoje vytvořila vojenskou verzi zbraně.
Předvedení důstojníkům válečného námořnictva Spojených států amerických v roce 1875 bylo úspěšné, nicméně bylo doporučeno, aby Pratt a Whitney pokračovali ve vývoji zbraně, včetně vylepšení zásobovacího systému, které bylo navrženo E. G. Parkhurstem, inženýrem Pratt a Whitney. Armáda se zúčastnila zkoušky, ale neprokázala žádný zájem o zbraň.
Parkhurst přidal mnoho vylepšení bicího mechanismu zbraně, která ji učinila spolehlivější. Během roku 1877 se konaly další zkoušky s verzí zbraně ráže .45 (11.4 mm), která určila její úsťovou rychlost na 1280 stop za sekundu (390 m/s).
Zbraň měla jednu nebo několik hlavní, byla zásobována ze svislého zásobníku nebo násypky a byla poháněna klikou. Když se klikou otáčelo, zásobovací rameno zasunulo náboj do komory, uzavřelo závěr a odpálilo zbraň. Další otáčení klikou otevřelo blok závěru a vytáhlo vystřelenou nábojnici.
Dne 17. června 1879 byla provedena další demonstrace na Navy Yard, během které zbraň představili Francis Pratt a Amos Whitney. Zbraň vypálila celkem 10.000 nábojů v průběhu testu trvajícího celkem 27 minut 36 sekund se zastávkami ve střelbě, aby se vyřešil problém s jedním z vytahovačů. Zatímco test nebyl bez problémů, zbraň odpálila 4722 nábojů před prvním zaseknutím (počáteční zahřívací dávka 200 nábojů, následovaná 1000, pak 431 a pak 3071 náboji) a po zaseknutí bylo odpáleno asi 5000 nábojů bez incidentu.
Dne 15. ledna a 17. března 1880 byly provedeny dvojí testy na Sandy Hook Proving Ground před armádním revizním výborem. Zbraň účinkovala dobře, a výbor doporučil, aby armáda koupila omezený počet pro oblast hodnocení, s poukázáním na nízkou cenu zbraně.
Britská Royal Navy, která úspěšně rozmístila Gatlingovy zbraně, jevila zájem o zbraně Gardnerovy, a Gardner byl pozván do Anglie, aby předvedl svou zbraň. Britská Admiralita byla tak ohromena předvedením, že přijala zbraň a zakoupila práva na výrobu zbraně v Anglii. Gardner by zůstal v Anglii, aby dohlížel na konstrukci zbraně.
Britská armáda se poté zaměřila na strojní pušky a po sérii testů vybrala Gardnerovu zbraň. Během těchto testů pětihlavňová Gardnerova zbraň odpálila 16754 nábojů bez selhání; došlo pouze k 24 zaseknutím. Pokud byly vzaty v úvahu obsluhou vyvolané chyby, byly pouze 4 poruchy při 10000 výstřelech. Armáda přijala zbraň, i když její zavedení bylo opožděno z důvodu opozice v Královském dělostřelectvu.
Byla také zbraň Bira ráže .577/450 Martini-Henry, podobná Gardnerově zbrani, ale jen s jednou hlavní a navržená v Nepálu.

Gatling gun
O Gatlingově strojní pušce je mnoho informací, proto jen tuto poznámku. První Gatling z r. 1862 užíval „komory“ jako Union Repeating Gun. U. S. Army projevila malý zájem, dokud nebyla úspěšně postavena verze, užívající kovové nábojnice.

Literatura:
Lugs: Ruční palné zbraně
www.floridareenactorsonline.com
www.wikipedia.org
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Ripley machine gun
Strojní puška (uváděná jako salvová, tedy mitrailleuse), kterou patentoval v roce 1861 Ezra Ripley. Pravděpodobně nebyla sériově vyráběná, ale objevilo se u ní několik nápadů, které užil u své strojní pušky Richard Gatling; patentoval ji v následujícím roce.
Zbraň byla umístěna na dvoukolovém podvozku. Měla devět pevných hlavní. Náboje byly ve válci, přiloženém zezadu k hlavním. Za válcem byl odpalovací mechanismus s poháněcí klikou.
Otáčením klikou se postupně odpalovaly jednotlivé hlavně. Při rychlém otáčení byla dosažena vysoká rychlost palby, při pootočení bylo možno dosáhnout jednotlivého výstřelu. Pokud byly vystřeleny všechny náboje, válec byl vyměněn za nabitý a mohl být znovu nabit; byl konstruován jako válec perkusního revolveru.

en.wikipedia.org/wiki/Ripley_machine_gun
en.wikipedia.org/wiki/File:Ripley_gun_patent_img.png
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Defence gun
Zbraň, někdy označovanou za první strojní pušku na světě, patentoval v roce 1718 Angličan James Puckle; svou zbraň nazval Defence. Byla to jednohlavňová zbraň s křesadlovým zámkem, namontovaná na trojnožce. Ráže hladce vrtané hlavně byla 1,25“ (32 mm). Zásoba 11 nábojů byla umístěna v otáčivém válci. Zbraň mohla vystřelit 9 ran za minutu. Byla navržena pro použití na lodích, aby se zabránilo vniknutí nepřítele na palubu při abordáži.
Obrázek viz třeba na en.wikipedia.org/wiki/James_Puckle
Na zadní straně zbraně je vidět klika, ta byla ale užita jen pro zajištění nasazeného válce. Ze zbraně se střílelo klasickým postupem pro křesadlový zámek-ručně se otočil válec, natáhl se kohout, otevřelo se víčko pánvičky a zámek se spustil spoušťovou pákou.
Má být vystaveno několik exemplářů; v muzeích v Anglii, v Dánsku a jeden (donedávna) v dělostřeleckém muzeu v Leningradě.
Důvod označení „první strojní puška na světě“ se zdá být nejasný. Základem strojní pušky je mechanismus, který odpálí náboj a nahradí jej novým. Tady by mohla být důvodem označení jedině montáž zbraně na podstavci a absence čehokoli, podobného pažbě.
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 934
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Příspěvek od vodouch »

Našel jsem velmi zajímavou zmínku: Gatlingova strojní puška byla po pohonu klikou a elektromotorem zkoušena i s pohonem plyny ze střelného prachu. Systém byl patentován roku 1895. Zbraň fungovala asi takto: v blízkosti ústí každé hlavně byl vyvrtán otvor. Byla-li hlaveň v poloze, kdy byl odpálen náboj (pokud se nemýlím, byla úplně dole), byl proti otvoru konec odpružené páky, otočné kolem čepu. Plyny, unikající z hlavně, stlačily páku; ta přes řehtačkový mechanismus pootočila svazkem hlavní a posunula další hlaveň do odpalovací polohy.
Fungovat to mohlo, viz posilovač zpětného rázu (recoil booster). Zajímalo by mne ještě:
-jak se zastavila střelba (zablokováním páky, zacloněním plynového otvoru … ; taky stačilo přerušit přísun nábojů)
-jestli měla pohonná klika volnoběžku; klika byla nutná pro odpálení prvního náboje a jestli by se při automatické střelbě otáčela, mohla střelci nafackovat
Zmínku mám z jednoho zdroje a na další zdroj pro ověření nemohu zaboha narazit. Pokud byste někdo měl další informace, prosím o jejich uveřejnění.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“