Pěchotní zbraně – část 1 – opakovačky

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Pěchotní zbraně – část 1 – opakovačky

Příspěvek od sa58 »

Pěchotní zbraně – část 1 – opakovačky

Už je to nějaký čas co jsem psal o historickém vývoji pušky coby hlavní zbraně jednotlivce (ZDE). Někde na palbě je i článek o zbraních z doby první světové války. I když tato témata nejsou rozhodně nejčtenější, pokusím se nějakých „populárním“ způsobem přiblížit tuto problematiky širokým masám.

Na konci článku o historických zbraních jsem se zmínil o nastupující éře – opakovačkách. Ty budou obsahem tohoto článku, v dalších dílech se zmíním o samonabíjecích puškách, samopalech a nakonec o moderních útočných puškách.

Takže něco o opakovačkách.

Po zavedení jednotného náboje a spolehlivých pušek – zadovek vznikla potřeba zrychlení střelby. I když zadovky znamenaly zrychlení palby a umožnili změnu taktiky na bojišti, ani dokonalé závěry nových pušek neznamenaly výrazné zrychlení palby. To umožnilo až zavedení opakovaček s jednoduchým nabíjením zásobníku.
Zásobníky samozřejmě existovaly i před nástupem těchto opakovaček, jejich nabíjení však spočívalo většinou ve zdlouhavém nabíjení pevně vestavěného zásobníku po jednom náboji. To sice umožnilo rychlou střelbu, vznikala však dlouhá prodleva při nabíjení zbraně. Proto se na konci 19. století konstruktéři zaměřili na vylepšení zásobování pušek, tzn. na rychlé znovunabití pušky.

Takže moderní opakovací puška je sestrojena z následujících komponentů:
- hlaveň s drážkovaným vývrtem
- pouzdro závěru a v něm umístěný závěr
- zásobník pod pouzdrem závěru (obvyklá kapacita 5 nábojů)
- mířidla
- dřevěná pažba

Ale začneme od asi nejdůležitější součásti moderní pušky – závěrem. Ten umožňuje dopravení náboje do nábojové komory, uzamčení hlavně, výstřel a vyhození prázdné nábojnice. Většina pušek byla opatřena odsuvným závěrem který ovládal střelec jednou rukou za pomoci držadla závěru. Většinou se jednalo o pohyb vpřed, vzad a pootočení závěru o 90°. Tím se uzamykala a odemykala hlaveň. Tvar držadla se přizpůsoboval jeho umístění (střední část, vzadu)
Některé zbraně byly vybaveny přímotažným závěrem u něhož odpadlo pootočení závěru a voják jej obsluhoval pouze pohybem vpřed – vzad. Tento systém měl urychlit nabíjení a zrychlit tímto střelbu. V praxi se však tento závěr ukázal jako náchylnější na znečištění a nebyl tak spolehlivý jako otočný s odemykáním. V praxi se rozšířil u pušek Mannlicher jimiž byla vyzbrojena například armáda Rakouska – Uherska.

Od závěru se přesuneme k zásobníkům opakovaček. Jen první modely a pušky systému Krag měly plnění po jednom náboji (u Kragu se náboje nasypaly do zásobníku), většina pušek měla zásobníky nabíjené pomocí rámečku nebo nábojového pásku.
Nabíjení rámečkem vynalezl v roce 1886 Mannlicher. Náboje jsou vloženy do nábojové schránky spolu s rámečkem který po vystřílení všech nábojů vypadl směrem dolů (viz. obrázek). Nabíjení za pomoci nábojového pásku se objevuje v roce 1889 u systému Mauser. Při otevřeném závěru se pásek nasadil do výřezu na závěru a tlakem na horní náboj se náboje zasunuly do nábojové schránky. Pásek se odstranil a při zavření závěru došlo k zasunutí náboje do komory. Nabíjení za pomocí rámečku bylo sice rychlejší, ale střelec musel tahat mrtvou váhu rámečku. Ta při stovce nábojů mohla činit i 220 g navíc oproti páskům.
Středové nábojové schránky zprvu používaly horizontální umístění nábojů, brzy se však objevuje systém Mauser, tj, umístění nábojů dvojřadově. Ten je pro jednoduchou konstrukci považován za nejlepší.

U moderních pušek se používá několik typů mířidel. Jelikož pušky používaly velmi výkonné střelivo, mířidla umožňovala střelbu na značnou vzdálenost – až 2000 m. Ovšem mířená střelba na takovou vzdálenost je fikce, používala se pouze pro střelbu na skupinové cíle.
Používají se různé systémy, z počátku převládají rámečková hledí s několika zářezy. Později ze uplatňují stavitelná sektorová hledí, některé pušky používají dioptrická hledí. Ty však znemožňují zamíření ve zhoršených světelných podmínkách, například za šera. Mušky jsou většinou umístěny u ústí hlavně na výstupku. Některé typy používají chránítka mušky.

Pažby pušek jsou vyrobeny ze dřeva, pouze některé pokusné vzory měly pažby z umělé hmoty. Na krku pažby se někdy používá podoba pistolové rukojeti.

Nyní něco o nasazení a zkoušenostech při použití těchto pušek. Po první světové válce dochází k úpravám podle taktických požadavků. Jde hlavně o zkrácení hlavně a odlehčení zbraně. Také jsou zkonstruovány nové náboje které nemají už takový výkon jako náboje z konce 19. století. Ale ten je zaveden před druhou světovou válkou jen ve Francii, ostatní státy dále používají klasické velmi výkonné střelivo.
Ráže pušek se pohybovala od 6,5 mm do 8 mm, používaly se jak náboje s okrajem (označované písmenem R), tak bezokrajové nábojnice. Během let se měnil i tvar střely od válcové k zahrocené střele.

Na závěr něco o používaných zbraních a jejich výrobcích. Největšího rozmachu se asi dočkal systém Mauser 1898 používaný hojně po celém světě. I naše předválečná armáda byla vyzbrojena zbraní založenou na tomto systému. Jednalo se o 7,92 mm pušku vz. 24 a karabinu vz. 16/33. Ve své době byly tyto pušky označovaný jako jedny nejdokonalejších modelů Mauser 1898 a byly hojně vyváženy do celého světa.

Jinak něco o zbraních používaných v době první světové války jsem už něco na Palbě psal – viz. ZDE a ZDE


Pokračování někdy příště.......

........................................................................................
Použité zdroje:
A.V. Žuk – Pušky a samopaly
Popelínský - československé automatické zbraně a jejich tvůrci


Obrázek když už Mauser, tak zbrojovácký - vz.24

Obrázek Mannlicher 1895 i s nábojovým rámečkem
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 22:55, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

nábojové pásky

Obrázek nábojový pásek pro Mosin 1891/30 - 7,62x54R

Obrázek anglický Enfiled ráže 303 - 7,7x56R

Obrázek Mauser 1898 - 7,92x57
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 22:58, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Marvin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 149
Registrován: 21/12/2005, 18:18

Příspěvek od Marvin »

Tohle je pro mě španělská vesnice takže až idiotsky laická otázka: To druhý číslo u roznačení munice je velikost celého náboje nebo prachové náplně?
Mimochodem v minulém díle si psal o nutnosti při nabíjení předovky stát. Mám orázek z manuálu c.k. armády kde je nabíjení předovky v leže. Bohužel nemám skener :(
Jestliže je nepřítel ukryt v nedobytné pevnosti, dbejte na to, aby se odtamtud opravdu už nikdy nedobyl.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

To druhé číslo je délka nábojnice, pokud je tam písmeno R tak je to nábojnice s okrajem.

No určitě jde nabíjet předovka i v leže, ale nabíjení ve stoje či v pokleku spíš souviselo s taktikou boje - na bojišti se pohybovaly formace, o nějakém krytí (kromě pevností) nemohla být řeč.

Z kterého roku je ten manuál C a K armády?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tady jsou rozměry náboje 7,92x57 (dnes 8x57) a 7,62x54R

Obrázek 7,62x54R

Obrázek 7,92x57
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 23:00, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alferi
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 24/2/2006, 16:31
Bydliště: Libčice, Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alferi »

Můžu se zeptat odkud máš obrázek vz.24?
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Alferi píše:Můžu se zeptat odkud máš obrázek vz.24?
To bude problém, já už si nepamatuju odkud jsem to stáhl :shock: . Ale česká stránka to nabyla.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alferi
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 24/2/2006, 16:31
Bydliště: Libčice, Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alferi »

sa58 píše:
Alferi píše:Můžu se zeptat odkud máš obrázek vz.24?
To bude problém, já už si nepamatuju odkud jsem to stáhl :shock: . Ale česká stránka to nabyla.
Něco už jsem našel tady: http://www.websitetoolbox.com/tool/post ... ?id=822839
Mimochodem, mám dojem, že ta fotka tady nahoře je exportní perská verze, nebo tak něco.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Alferi píše:
sa58 píše:
Alferi píše:Můžu se zeptat odkud máš obrázek vz.24?
To bude problém, já už si nepamatuju odkud jsem to stáhl :shock: . Ale česká stránka to nabyla.
Něco už jsem našel tady: http://www.websitetoolbox.com/tool/post ... ?id=822839
Mimochodem, mám dojem, že ta fotka tady nahoře je exportní perská verze, nebo tak něco.

no jo, máš pravdu, je to verze pro Persii

http://www.aliparsa.com/brno/brno.html

stačilo nakopnout :D


Obrázek Tady je ten znak co je nahoře na závěru
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 23:01, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Financ

vz.33

Příspěvek od Financ »

Naše armáda používala krátkou pušku vz.33? To je nějaký nový objev, ne? Pokud vím používalo ji jenom četnictvo a finanční stráž
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: vz.33

Příspěvek od sa58 »

Financ píše:Naše armáda používala krátkou pušku vz.33? To je nějaký nový objev, ne? Pokud vím používalo ji jenom četnictvo a finanční stráž

Ha, mám tam chybu. No stane se. Pokud mě ještě pamět slouží, používala se tato karabina taky u něměckých výsadkářů. Teda aspoň sem to někde četl, většinu fotek paragánů jsem viděl s MP a posléze s FG42
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alferi
svobodník
svobodník
Příspěvky: 26
Registrován: 24/2/2006, 16:31
Bydliště: Libčice, Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Re: vz.33

Příspěvek od Alferi »

sa58 píše: Pokud mě ještě pamět slouží, používala se tato karabina taky u něměckých výsadkářů.
Taky jsem to někde viděl. Myslím že u Franceva : Obrázek
Psalo se tam tuším o horských myslivcích (nejsem si jist, jestli to není to samé co výsadkáři :? )
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Tak úplný idot budu já, ale tak trochu nechápu:
1) Když se má závěr zavírat, jak to probůh dělá přes ten nábojový pásek? Vždyť jinak by plyny, které urychlují náboj vpřed musely unikat nahoru přes okolí (tak dokonalá izolacae v roce 1898 asi nebyla a navíc by tam ty náboje ani pak nešlo dát).
2) Tešn pásek je vložený z boku nebo seshora. Z obrázku není patrné, ale jestli seshora, jak probůh mířily?
3) Váha navíc 22g se mi nezdá nijak hrozná.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 301
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

To Atlantis: Jak přesně fungoval systém Mannlicher nevím, ale představuji si to takto: Střelec otevřel závěr a do prázdné nábojové schránky vtlačil (byla v ní pružina?) nábojový pásek s náboji. Při nabíjení byl silou pružiny vytlačen náboj z nábojového pásku vzhůru před závěr, který jej poté vsunul do nábojové komory - podobně jako u dnešních zásobníků. Samotný rámeček zůstával uvnitř nábojové schránky a po nabití posledního náboje vypadl ven.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

to Atlantis: Až budu doma tak sem hodím nějaký obrázek jak funguje ten rámeček. Ale Martan to popsal přesně, rámeček vypadne po vystřílení nábojů vlastní vahou dolů.

Jinak funkce závěru jde vidět tady na tom videu Mosina. Ten ale používá k plnění pásek.

http://www.palba.cz/dload.php?action=category&cat_id=8
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tady jsem sprostě okopl něco ze Žuka....

Obrázek Zásobníky opakovaček
Naposledy upravil(a) sa58 dne 1/5/2008, 23:02, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Financ

Re: vz.33

Příspěvek od Financ »

sa58 píše:Ha, mám tam chybu. No stane se. Pokud mě ještě pamět slouží, používala se tato karabina taky u něměckých výsadkářů. Teda aspoň sem to někde četl, většinu fotek paragánů jsem viděl s MP a posléze s FG42
U výsadkářů a horských myslivců se nepoužívala vz.33, nýbrž její varianta G33/40. Co se týče výsadkářu tak ti měli i G33/40 se sklopnou pažbou.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: vz.33

Příspěvek od sa58 »

Financ píše:
sa58 píše:Ha, mám tam chybu. No stane se. Pokud mě ještě pamět slouží, používala se tato karabina taky u něměckých výsadkářů. Teda aspoň sem to někde četl, většinu fotek paragánů jsem viděl s MP a posléze s FG42
U výsadkářů a horských myslivců se nepoužívala vz.33, nýbrž její varianta G33/40. Co se týče výsadkářu tak ti měli i G33/40 se sklopnou pažbou.
Zjevně máš v tomto směru víc znalostí, nechceš zde spáchat nějaký článeček?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“