Stav Luftwaffe v září 1938?

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Je někde v literatuře zpracováno do detailů jak vypadala Luftwaffe v září 1938? Tím nemyslím nějaké odhady nebo celkové počty letadel, ale konkrétní čísla. Tedy jaké bojové jednotky měla Luftwaffe k dispozici, kde se nacházely, kdo jim velel a jaká letadla a v jakém počtu se u jednotek nacházela. Pokud to někdo zpracoval, může někdo znalý věci uvést kde?

Poznámka - složení a umístění Luftwaffe, tedy jaké konkrétní jednotky existovaly a kde se nacházely, jsem schopný dát dohromady. Stejně tak i většinu velitelů těchto jednotek až do úrovně staffel (alespoň tedy u stíhačů). Spíš mne zajímá výzbroj, zejména stíhacích jednotek.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Tak komplexně netuším. Možná pár poptávaných údajů by jsi vysosal z minisérie popisující evropská letectva za mnichovské krize, která vycházela v LK někdy na konci osmdesátých let. Za relevantnost s ohledem na stádium dnešního bádání však neručím. Teoretický bych to ještě mohl mít doma, tak pade na pade.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jirka5222
Příspěvky: 1
Registrován: 4/7/2010, 16:53
Bydliště: Šternberk

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od jirka5222 »

Miloslav John: Září 1938 (1), Září 1938 (2)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Zemakt »

Tak je to ročník 88, Fiedler, Jiří - Kuník, František – Matyáš, Svatopluk: Vojenská letectva v době mnichovské krize. OMG to mi bylo 12 let :shock: . Na určitý věci mám fakt dobrou paměť, a na jiné...., no jeli zájem zítra se to pokusím někde vyštrachat.

EDIT: tak jsem to našel, žel bohu je tam víceméně vše, jen skladba jednotlivých typů u skupin a eskader ne. Mám to na scanovat?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

jirka5222 píše:Miloslav John: Září 1938 (1), Září 1938 (2)
I když ty knihy jsem neměl v ruce dobrých 10 let, obávám se že John tam má stav z jara 1939. Například myslím uvádí že Luftwaffe měla v září 1938 9 skupin střemhlavých bombardérů i když ve skutečnosti jich bylo 6.
Zemakt píše: Tak je to ročník 88, Fiedler, Jiří - Kuník, František – Matyáš, Svatopluk: Vojenská letectva v době mnichovské krize. OMG to mi bylo 12 let :shock: . Na určitý věci mám fakt dobrou paměť, a na jiné...., no jeli zájem zítra se to pokusím někde vyštrachat.

EDIT: tak jsem to našel, žel bohu je tam víceméně vše, jen skladba jednotlivých typů u skupin a eskader ne. Mám to na scanovat?
Za scan budu rád, díky.
ObrázekObrázek
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od ringlett »

Já to měl kdys zpracovné, ale o všechny materiály jsem přišel při nehodě harddisku. Ale tedy z ČS pohledu to bylo celkem veselé čtení.

Jako stíhací letouny převážně Ar 68, He 51, pár Befek B a C, něco hodně málo D (komplet do 50 ks), jinak starší věci, dvě skupiny Ju 87A, Hs 123, různé starší mašiny. počty už nedám, jako bombardéry ještě převážně Ju 52, ale už i Do 17 a He 111, s tím, že větší problém představovali ty Do 17.

Mimochodem někde tady na palbě by se solidní podklady měli vyskytovat. Stále si pamatuji tu leteckou megaakci PALBA 1938. Sice jsem se tenkrát nemohl účastnit, ale podle videí, snímků a záznamů účastníků to musela být řacha.
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od ringlett »

P.S.
V odkazech mám tohle, sice to není úplně přesné, ale ...

Kód: Vybrat vše

http://althistory.wikia.com/wiki/German_air_force_order_of_battle_-_October_1,_1938_(Fall_Gr%C3%BCn)
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

ringlett píše: Jako stíhací letouny převážně Ar 68, He 51, pár Befek B a C, něco hodně málo D (komplet do 50 ks), jinak starší věci, dvě skupiny Ju 87A, Hs 123, různé starší mašiny. počty už nedám, jako bombardéry ještě převážně Ju 52, ale už i Do 17 a He 111, s tím, že větší problém představovali ty Do 17.
Přesně tohle je problém který řeším - nikdo zřejmě neví kolik letadel jakého typu Luftwaffe v září 1938 vlastně měla. A k tomu mému pátrání do kterého se teď pouštím mne přiměly právě debaty a články kde se vyskytují podobné věci co píšeš. Bombardovací Ju 52 už Luftwaffe vůbec nepoužívala, Ju 87 měla víc než dvě skupiny, He 51 se u bojových jednotek již prakticky nevyskytoval a ten počet Bf 109 u stíhacích skupin je prostě krajně podezřelý protože vím kolik jich bylo vyrobeno do června 1938 (přes 900 kusů, k Legionu Condor jich šlo z toho přesně 86 exemplářů). Naopak se třeba prakticky nikdo nezmiňuje o Heinkelech He 45 u bitevních jednotek.

Obrovská spousta lidí, včetně historiků, se pustila do nějakého hodnocení šancí našeho letectva proti Luftwaffe v září 1938. Přitom nikdo (pokud je mi známo) nepředložil jasná podložená fakta o Luftwaffe - kolik měla letadel toho kterého typu a třeba i kolik lidí se zkušenostmi z Legionu Condor bylo v září 1938 v Německu. Většinou se to právě omezí na nějaké obecné - většinu stíhaček Luftwaffe tvořily zastaralé dvouplošníky a ze Španělska se ještě většina letců nevrátila. A já bych tedy rád věděl kolik přesně těch dvouplošníků bylo a kolik letců z Legionu Condor bylo doma, když už se to tedy používá jako argument.
ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od kenavf »

Farky píše:... Většinou se to právě omezí na nějaké obecné - většinu stíhaček Luftwaffe tvořily zastaralé dvouplošníky a ze Španělska se ještě většina letců nevrátila. A já bych tedy rád věděl kolik přesně těch dvouplošníků bylo a kolik letců z Legionu Condor bylo doma, když už se to tedy používá jako argument.
No práve že som sa skôr stretol s tým že napríklad v tankoch sa prisudzovala určitá vyrovnanosť ale v letectve väčšinou prisudzujú Nemecku nadradenosť s ktorou by mali naše Avie B-534 troška problém držať krok a zároveň deficit ČSR v protivzdušnej obrane.
napr. https://vlkovobloguje.wordpress.com/201 ... -srovnani/
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

kenavf píše: No práve že som sa skôr stretol s tým že napríklad v tankoch sa prisudzovala určitá vyrovnanosť ale v letectve väčšinou prisudzujú Nemecku nadradenosť s ktorou by mali naše Avie B-534 troška problém držať krok a zároveň deficit ČSR v protivzdušnej obrane.
napr. https://vlkovobloguje.wordpress.com/201 ... -srovnani/
Články, debaty a argumenty které v nich zazní se pochopitelně často liší. Moc bych chtěl okomentovat ten konkrétní článek, ale nebudu se do toho vůbec pouštět. Jen stojí za povšimnutí že se tam autor o počtech moderních letadel vyjadřuje stejně vágně a nejasně jako většina ostatních.
Není účelem tohoto vlákna porovnávat stav s naším letectvem, nechci aby se z toho stala další variace na téma "Měli jsme se bránit?". Ani není mým cílem dokázat to či ono, stejně tak jako mi vadí že někdo napíše že "většina německých stíhaček byly dvouplošníky" bez nějakého doložení čísly, tak úplně stejné výhrady mám k tvrzení typu "většinu stíhaček tvořily Bf 109" když to také není ničím podloženo. Jen se snažím zjistit jestli to co hledám už někdo někdy zpracoval a zveřejnil.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Polarfox »

Farky píše:Jen se snažím zjistit jestli to co hledám už někdo někdy zpracoval a zveřejnil.
Upřímně já bych to v našich luzích a hájích moc nehledal. Šance tu je, protože přeci jenom rok 1938 je jedno z nejvíce rozebíraných vojenských témat u nás vůbec a nejsou už 90tá léta a najde se tu pár lidí, co hledá dál než za Ašským výběžkem, ale jako se vším tady, naše strana rozebraná nezřídka do posledního šroubku, zatímco přeshraniční přesah obvykle vysoce tristní. Zkusil bych jako odrazový můstek zahraniční fóra, tam by mohl být nějaký odkaz na něco více či konkrétní literaturu. Je to německá branná moc, patrně nejrozmázlejší téma co existuje...pokud najdeš poslední kořistní dělo zahrabané v kdejakém norském fjordu, najdeš tam skoro určitě v nějaké předkousané formě i toto. Když budu mít někdy čas, zkusím pátrat po vlastní ose.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od ringlett »

Já to chápu, měl jsem to zpracované poměrně podrobně, ale už bohužel nemám a z hlavy si to nepamatuji.

Zkusil bych zahraniční fóra typu Axis history forum atp.
Problém je v tom, že solidní informace u nás moc dostupné nejsou a za západě to nikoho v podstatě nezajímalo.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Tak já pochopitelně hledám i v zahraničí, ale jak psal správně ringlett, ono to mimo nás skoro nikoho jiného nijak zvlášť nezajímá. Takže na zahraničních fórech a literatuře se toho moc najít bohužel nedá, jen střípky. Všichni v zahraničí se celkem logicky primárně zabývají Luftwaffe až od roku 1939 (s malou výjimkou v podobě Legionu Condor), údaje z roku 1938 se občas vynoří jen jako vedlejší produkt. Vím kde bych zřejmě našel jednotlivé střípky, v knihách asi jsou, jenže to je strašný práce. A taky jde o to že spousta těch knih je většinou už velmi těžko k sehnání a o roku 1938 je tam třeba z 400 stran jen pár odstavců nebo jedna tabulka.

Ultimátním zdrojem pro jednotky Luftwaffe je pochopitelně https://www.ww2.dk/ , tam se dá najít obrovské množství informací vytažených z archívních dokumentů. I tam je bohužel zrovna stav Luftwaffe v roce 1938 celkem opomíjený a informace nejdou do detailů nebo jsou podivné, viz třeba stav stíhaček k 26.9.1938 - https://www.ww2.dk/oob/statistics/se26938.html Počty letadel a pilotů budou sedět, typ letadla nesedí určitě protože ty skupiny nebyly tehdy vyzbrojeny jenom Messerschmitty Bf 109D, to je naprostá krávovina. Mám podezření že ta tabulka je prostě co se týče typu letadel odfláknutá, protože koho by do detailů zajímalo jak na tom byly Němci v září 1938.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Polarfox »

Jasný, události do roku 1939 jsou okrajovka, to bezesporu. Ale je i dost silný proud literatury, který se zabývá mezidobím mezi světovými válkami a počátky/vzrůstem jednotlivých složek ozbrojených sil. Jen to není tolik známé. Takže bych rozhodně flintu do žita ještě neházel. Existují knihy a články i na mnohem bizarnější věci.

Říkám, zkusím se ti časem na to podívat, ale takhle z hlavy teď nic nemám. Jsem převážně lodičkovej (plus námořní letectvo), od čehož se odvíjí moje zdroje a kontakty. Ale jsem celkem výkonej v hledání, takže třeba se poštěstí :wink:
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1386
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od KOLT »

Mám dojem, že výše zmíněný J. Fiedler v tomto směru pátral v archivech v Německu.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Polarfox »

KOLT: Otázka je nakolik je to aktuální a přesné. V přístupu k informacím/obecné dostupnosti/šíři dnes a před pár lety je často zásadní rozdíl. A čím více do minulosti jdeš, tím je to markantnější (není to univerzální pravidlo, ale většinou je to znát). Pokud nevíš kdy, do jaké míry a v čem se dotyčný hrabal, ev. od koho/z čeho to přebíral a jaká šíře reálně existuje, tak je to prostě vždy velká neznámá.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

KOLT píše:Mám dojem, že výše zmíněný J. Fiedler v tomto směru pátral v archivech v Německu.
V té záležitosti kterou spoluvytvořil v roce 1988 pro Letectví+Kosmonautiku odkazuje pouze na literaturu, ze zjevných důvodů. Jestli po roce 1989 pátral v Německých archívech v záležitosti zrovna Luftwaffe 1938 netuším, nepodařilo se mi najít že by něco takového bylo zveřejněno. Což ještě nutně neznamená že nikdo nic takového nepublikoval, proto jsem také tady položil ten dotaz.

Ta práce v L+K z roku 1988 je velmi dobrá, místy řekl bych až vynikající. Například konkrétně ve výčtu jednotek Luftwaffe v září 1938 je tam velmi malé množství chyb či nepřesností. I zde jsou však bohužel počty jednotlivých typů letadel často pouze odhadnuty, což rozhodně není ideální. Není to ideální protože je to vyzobané z nejrůznějších knih a článků, nikoliv přímo z archívních materiálů. Navíc je dnes poněkud obtížné dostat se k citovaným zdrojům a podívat se odkud čerpaly, protože některé jsou i z poloviny 50. let. V některých pasážích se také objevují zřejmé faktické chyby a s některými závěry autorů by se dalo celkem s úspěchem polemizovat. Nicméně je to velmi dobrý odrazový můstek a to je ta práce stará 30 let, na dobu vzniku to je fantastické.

----------
Vím myslím úplně přesně jaká dokumentace z Militärarchivu by celé to moje malé hledání vyřešila, alespoň tedy ty konkrétní typy letadel a jejich počty u jednotek. Možná se do toho zakousnu a tu dokumentaci získám, ale je to celkem na okraji mého zájmu takže ještě nevím jestli tomu chci vůbec věnovat energii a čas. Proto jsem doufal že už to někdo udělal.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Ramon »

Ještě jsem zatím nenarazil na moc českých prací o Luftwaffe v roce 1938, které by vycházely z archivních zdrojů. Ty starší myslím čerpají spíše ze zahraniční literatury (německé a taky polské - to je myslím případ článků v L+K). Johnovo Září 1938 je pak prakticky nepoužitelné. Organizaci LW k 22.9.1938 popsal Eduard Stehlík v HaVu 1/2009 (ale výzbroj a sílu neřeší), ten už vychází z německých archivů. Nic dalšího českého k LW jsem zatím nezaznamenal - i když pár posledních let už to moc nesleduju. Obecně - až tak v posledních deseti letech se objevují publikace na téma roku 1938 vycházející z německých archivů - všechny se ale zatím zaměřují spíš na útočné plány pozemních jednotek, k detailu na letectvo se zatím asi nikdo moc nepropracoval.
Farky píše:Ultimátním zdrojem pro jednotky Luftwaffe je pochopitelně https://www.ww2.dk/ , tam se dá najít obrovské množství informací vytažených z archívních dokumentů. I tam je bohužel zrovna stav Luftwaffe v roce 1938 celkem opomíjený a informace nejdou do detailů nebo jsou podivné, viz třeba stav stíhaček k 26.9.1938 - https://www.ww2.dk/oob/statistics/se26938.html Počty letadel a pilotů budou sedět, typ letadla nesedí určitě protože ty skupiny nebyly tehdy vyzbrojeny jenom Messerschmitty Bf 109D, to je naprostá krávovina. Mám podezření že ta tabulka je prostě co se týče typu letadel odfláknutá, protože koho by do detailů zajímalo jak na tom byly Němci v září 1938.
Zajímavé je že u stavů stíhaček např. k 8.1.1939 už jsou jednotlivé typy rozlišeny. Já to vždycky zkoušel kombinovat s historií jednotlivých eskader - např.https://www.ww2.dk/air/jagd/jg131.html - ale taky to není asi dostatečná přesnost...
Obrázek
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Farky »

Ramon píše:
Farky píše:Ultimátním zdrojem pro jednotky Luftwaffe je pochopitelně https://www.ww2.dk/ , tam se dá najít obrovské množství informací vytažených z archívních dokumentů. I tam je bohužel zrovna stav Luftwaffe v roce 1938 celkem opomíjený a informace nejdou do detailů nebo jsou podivné, viz třeba stav stíhaček k 26.9.1938 - https://www.ww2.dk/oob/statistics/se26938.html Počty letadel a pilotů budou sedět, typ letadla nesedí určitě protože ty skupiny nebyly tehdy vyzbrojeny jenom Messerschmitty Bf 109D, to je naprostá krávovina. Mám podezření že ta tabulka je prostě co se týče typu letadel odfláknutá, protože koho by do detailů zajímalo jak na tom byly Němci v září 1938.
Zajímavé je že u stavů stíhaček např. k 8.1.1939 už jsou jednotlivé typy rozlišeny. Já to vždycky zkoušel kombinovat s historií jednotlivých eskader - např.https://www.ww2.dk/air/jagd/jg131.html - ale taky to není asi dostatečná přesnost...
U některých jednotek ten kombinační způsob dá alespoň jistotu typu letadla, u řady z nich bohužel ani to ne protože je tam kolikrát zahrnuto moc dlouhé období. Třeba II./JG 132 má uvedeno v období 1.10.35 - 1.11.38 jako výzbroj He 51 a Bf 109B/D a současně je tam jasně uvedeno že se tato jednotka v únoru 37 jako vůbec první přezbrojila na Bf 109B. Jak jsem psal, roky před válkou jsou tam v tomto ohledu bohužel dost odbyté.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Stav Luftwaffe v září 1938?

Příspěvek od Skeptik »

Farky, asi to není to, co sháníš, ale třeba to pomůže.
Údaje jsou z článku o zavádění Bf-109 k Luftwaffe … bohužel mám jen vytištěnou kopii.

Stíhací Gruppe Luftwaffe k 13.3. 1938 (Anšlus Rakouska) … 12 Gruppe + Legion Condor. 6 vyzbrojeno Bf-109 B a C, 6 vyzbrojeno Ar-68 E a F. He-51 stahovány a převedeny k protizemním útokům.

1.7. 1938 rozhodnuto o zformování dalších 8-mi Gruppen … z části s AR-38, z části s Bf-109 B/C. Výjimkou byla III/JG.132, která kromě Ar-68E dostala i 12 He-112B-0 (původně určené pro Japonsko)

Počet Bf-109 (B a C) k 1.8. 1938 … 643 stíhacích letadel u jednotek, z toho 318 Bf-109

K 19.9. 1938 Luftwaffe převzala 583 Bf-109 B/C/D … ne všechny ale již byly u jednotek

K 1.11. 1938 došlo k rozdělení stíhacích jednotek na lehké (leichten) a těžké (schweren - od 1.1.1939 Zerstören). "Lehké" Gruppe vyzbrojeny směsí Bf-109B/C, s výjimkou I/JG.130 (následně přeznačena na I/JG.131), která měla Bf-109 C/D-1 a I/JG.133 s AR-68.

Správnost negarantuji, je to článek, nikoli kopie archiválií.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“