Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Co by se stalo, kdyby? Nespecifické dotazy, různé názory z vojenství.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Smutná krabice »

Ještě k profesionalitě vojáků v zacházení se zbraněmi - když v Praze hlídkovaly "smíšené hlídky", "červení bareti" od 4. brigády, minimálně tři s těch hochů chodili v metru s prstem na spoušti BRENu, a snad každý druhý se naprosto neobtěžoval mířit se zbraní do země a přejížděl hlavní všechny, okolo kterých šel. Neměl jsem z toho dobrý pocit.

Ale hlavně: ti "profíci" od naší brigády rychlého nasazení tím prokázali, že mají násobně horší disciplínu zacházení se zbraní, než od oka 90% civilních držitelů zbrojních průkazů a jistojistě než 100% soutěžních střelců!
Naposledy upravil(a) Smutná krabice dne 13/7/2016, 16:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od skelet »

Toto jsem u "ostravských" nepozoroval. Prst měli U spouště, hlaveň mířila k zemi.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Smutná krabice »

V Ostravě myslím nebyli ze 4.b.r.n. Je možné, že jsou příslušníci 7. mechanizované v tomto lépe vycvičení, než certifikovaní bareti "rychlého nasazení"?
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Bleu »

V praze jsem take nci takového nepozoroval - to jsem po nich dost čučl právě kvůli tomuhle...
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt píše:I když Pátrači v tomto tématu končíš, tak pouze pár věcných:

Dle mého subjektivního dojmu vyplývajícího z pár profesních setkání z vojáky v poslední době, jsem nabyl dojmu, že oproti mé záklaďácké zkušenosti z let 95-96, je kvalita čs. vojáka uplně někde jinde. Chápej ve smyslu pozitivním. Ale bylo to opravdu pár setkání, chápu, žádný reprezentativní vzorek, to jo, nicméně jsem byl příjemně překvapen. A proto z mého pohledu v této věci připravena je, proč by nebyla. Ono to zase není nic světoborného.

Zde je to především průser Policie ČR jakožto kompetentního orgánu v této oblasti, tečka. Ano dá se říci, že Policie je stát, ale to je poněkud laciné, hledáš-li viníka. A Skelet má pravdu, co s tím má co dělat armáda? Ale ono je již pár let vcelku moderní, srát vojákům na hlavu. Tím myslím těm výkonným, tam se toho vejde: Gripeny, Pandury, Barták, die Singerin a spol. atd. to každému jde dost dobře.
Porovnávat profesionálního vojáka dnešní doby s vojákem základní služby z let 1995 až 96 je faul - v té době armáda procházela destrukcí snad úplně všeho na čem stála desítky let. Porovnávat vojáka a porovnávat systém zabezpečení munice je faul druhý, je to přece něco úplně jiného. Pokud jsem to pochopil špatně, omlouvám se.

Já netvrdím, že dnešní voják je blbý a neumí se chovat, když má v ruce nabitou zbraň. Já nejsem přesvědčený, že AČR je schopna zvládnout přesuny tisíců tun munice.

Má na to vozidla?

Má na to vyškolené obsluhy?

Nebo je to na civilních najatých službách?

V jakém stavu je ta munice?

Jak staré jsou třeba tankové granáty pro přáslavické tankisty?

Kdo střeží muniční sklady pohotovostní a muniční sklady centrální?

Možná je to to naprosto v pořádku a já budu rád.

To není průser PČR. To je průser vlády - vlád, od momentu kdy u zběsilost předat stovky tisíc tun vojenské munice civilním firmám bez toho, že by byla zajištěna transparentnost nakládání s touto municí daly do pohybu. Policie nemá pravomoc kontrol v tomto případě, to je povinností inspektorátů bezpečnosti práce a nebo nějaké jejich mutace. Možná báňského úřadu.

A nakonec - já armádě na hlavu neseru. Málokdo nejen na Palbě se snaží jako já, aby jsme měli armádu hodně dobrou.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Pravičák »

knezdub-před rokem 1989,se munice vozila v tancích a obrněné technice jen při Bojovém ostrém poplachu mimo posádku.Při tomto poplachu vyjížděla veškerá technika včetně kolové techniky míněno u praporů čtz (četa týlového zabezpečení) u pluku RTZ (rota tylového zabezpečení),tyto jednotky,měly trvale naloženou munici na těchto vozidlech-míněny jsou divize na plných počtech.Na vyvedění vojsk ve VVP (míněno plukovní a divizní cvičení vyjížděly vozidla bez munice,ta zůstavala v posádce),se munice dovážela na vozidlech RTZ daného útvaru.Tvrzení, že na vozidla,které vezly granáty a podobně muselo mít vozidlo brzdnou zkoušku a další certifikáty-dle mých zkušeností,se nezakláda na pravdě.Dobře si pamatutuji,že při cvičení "KRKONOŠE"jely divize na dálkový přesun k Polským hranicím s palebným průměrem ve vozidlech a týlové jednotky vezly další munici.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jen pravdivé informace z boje jsou jedinou cestou, jak dobré vylepšit a špatné napravit.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Alfik »

Pravičák píše:Tvrzení, že na vozidla,které vezly granáty a podobně muselo mít vozidlo brzdnou zkoušku a další certifikáty-dle mých zkušeností,se nezakláda na pravdě.
Sloužil jsem u sam. dopravní brigády a mohu potvrdit, že auta byla přidělena (která rota poveze proviant, která střelivo, apod.) po jednotkách nahodile, a všechna. Nebyla žádná auta která by měla nějaké zkoušky navíc. Buď to bylo auto ve stavu, nebo v opravě apod. Bylo-li ve stavu, vezlo co se odvézt mělo a co bylo přikázáno.
Akorát že před výjezdem s plným nákladem, tzn. i s palivem, střelivem, jak o tom píše Pravičák, jsme my, regulovčíci, dostali takové "upozorňující školení" abychom si uvědomili "že to není p*del, že jde i o životy civilů" :) Možná že řidičům to tak nějak velitelé taky připomenuli, ale to je vše.
Dokonce šoféři neměli ani žádné extra školení, takže paradoxně ti šoféři kteří vezli střelivo nesměli nakládat ani vykládat, nakládali vojáci přidělení ke skladům a vykládali si sami tankáni. Šofér mezitím "vykonával strážení auta" :)
PS: Předchozí věta neplatí o střelivu v bednách, např. do samopalů. To bylo považováno za zabezpečené a to nakládal kdo měl ruce. Přesné dělení už si nepamatuju, ale to že si tankáni vykládali náklaďáky sami jo.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od QVAK »

V 70. letech u dělostřeleckého pluku se dělostřelecká munice i při BOPO z posádky vyvážela jen na zvláštní rozkaz (ministerské prověrky). Palebný průměr byl naložený na T 111 s valníkem (pro každou palebnou četu, 3 děla, jedna souprava). Na střelby se munice vozila mimo kolonu těmito muničáky. Velitem transportu byl vždy NDV (náčelník dělostřeleckého vyzbrojování odd.) resp. důstojník pyrotechnik (od vyšší jednotky). Po železnici se muničáky směli navagónovat ale dopravovat pouze po tratích bez trolejí za zvláštních přepravních podmínek. Pod nimi pouze v k tomu certifikovaných vagónech bez vozidel. Munice se vydávala obsluhám v prvém palpostu a mezi palposty ve VVP se přepravovala na tahačích děl. Nevystřílená se od obsluh sezbírala do muničáku před opuštěním VVP. V civilních prostorech byla vždy přepravována na muničácích pod dozorem vojáka z povolání s kvalifikací a to i při doplňování resp. vyvážení muničních skladů. U RM bylo vytvořeno ve VVP doplňovací místo kde byla munice vydávána obsluhám jež ji na RM ukládali do příslušného místa uložení jež bylo součástí RM (pod raketnicí). Takto se přepravovala po VVP. Nabíjela se až v palpostu a tolik kolik bylo plánováno dle střelby (4-6 středových raketnic). V raketnicích nesměla být přepravována (jen při bojovém nasazení). Raketnice nesměli být vybíjeny jen vystřeleny. Nevystřelený granát při zádržce se již znovu nesměl opětovně vystřelit ale byl zlikvidován trhavinou na místě, nesměl být přepravován, zbylé sáčky se střelivinou byly zlikvidovány spálením po opuštění palpostu baterií. Nesměly být přepravovány.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 830
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od knezdub »

Co si mám představit pod pojmem: " Nevystřelený granát při zádržce se již znovu nesměl opětovně vystřelit ale byl zlikvidován trhavinou na místě"?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od Zemakt »

Zřejmě si ho opětovně neodpálil, vyndal z komory a pak bokem odpálil?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od QVAK »

knezdub píše:Co si mám představit pod pojmem: " Nevystřelený granát při zádržce se již znovu nesměl opětovně vystřelit ale byl zlikvidován trhavinou na místě"?
Vyjmul se z hlavně (pyrotechnik s dělmistrem což byl kvalifikovaný opravář děla, vojáci z povolání), zapalovač se vyjmul a zlikvidoval spolu s granátem, do otvoru se nacpal a zbytkem obalila špička granátu (10 dkg plastiku) a odpálilo se. Vždy v zákopu nebo díře (kopala obsluha). Vždy v palpostu po odjetí baterie na větší vzdálenost než 1 000 m. Jenom na Felbabce, VVP Jince byla trhací jáma vykopána cca 500 m od palpostu protože kasárna strážního oddílu a uložení NZ tankového pluku byly cca 500 m od palpostu. Tam se granát musel odnést ručně (pouze pyrotechnici). Vážil 46,5 kg....
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od davka »

.
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Re: Přesuny techniky - s municí či nikoliv?

Příspěvek od davka »

.............
Odpovědět

Zpět na „Fikce, dohady, dotazy“