Spolupráce armády se spolky a zájmovými organizacemi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Spolupráce armády se spolky a zájmovými organizacemi

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Spolupráce armády se spolky a zájmovými organizacemi

"Chceme co nejvíce podporovat zájmy a dovednosti obyvatel ČR a intenzivní spoluprací se spolky a zájmovými organizacemi současně zvýšit naši obranyschopnost. Věcný záměr zákona nechceme psát za zavřenými dveřmi, ale rádi bychom zapojili širokou veřejnost. Budeme proto vděční za všechny názory a podněty, které se objeví na diskusním fóru na Facebooku." - Ministr obrany Martin Stropnický

Vláda České republiky svým usnesením ze dne 5. června 2017, projednávala přípravu návrhu věcného záměru zákona, kterým budou vytvořeny právní podmínky pro zvyšování fyzické zdatnosti obyvatel České republiky, jejich znalostí a dovedností a vytváření mravních vlastností a etických zásad, které by mohli využít k obraně státu (zákon o dobrovolné účasti obyvatel na zajišťování obrany státu). Rovněž schválila záměr Ministerstva obrany využít fyzického, vědomostního, dovednostního a věcného potenciálu obyvatel České republiky k jejich dobrovolnému zapojování do plnění úkolů ozbrojených sil České republiky a vytvořit širokou základnu pro zvyšování jejich fyzické zdatnosti, znalostí a dovedností a vytváření mravních vlastností a etických zásad, které by mohli využít k obraně státu. Dne 24. července bylo zahájeno meziresortní připomínkové řízení k návrhu věcného záměru zákona o připravenosti občanů k obraně státu, který Ministerstvo obrany zpracovalo na základě usnesení vlády ze dne 5. června. Připomínkové řízení k návrhu věcného záměru zákona končí dnem 11. srpna 2017. Materiál detailně rozpracovává záměr Ministerstva obrany vytvořit mezi občanem a Českou republikou kvalitativně nový, partnerský vztah umožňující využívat individuálních schopností, znalostí a dovednostní fyzických osob ke zvyšování odolnosti státu a současně umožnit na základě dobrovolnosti a mimo výkon branné povinnosti přípravu občanů na řešení životních situací v nestandardních situacích, posilovat jejich sociální odpovědnost, úctu k sobě i druhým, stejně jako zvyšovat jejich fyzickou připravenost a mravní hodnotu.
Návrhem věcného záměru zákona jsou posuzovány možnosti řešení budoucí právní úpravy spolupráce státu a občana v rámci jeho přípravy k obraně státu, resp. přípravy k podpoře plnění úkolů ozbrojených sil v případě vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. Materiál vyhodnocuje možnosti a podmínky takové spolupráce, a to včetně nabídky státu zapojit se dobrovolně do aktivit směřujících ke zvyšování fyzické zdatnosti a psychické odolnosti, zvládání životních situací v nestandardních podmínkách, získávání nových poznatků a informací. K tomu jsou pro občany vytvářeny motivační pobídky tak, aby dobrovolným zapojením se do výcviku, výchovy nebo osvěty byla k obraně státu v obecné rovině připravena velká část obyvatelstva. Adresáty úpravy jsou proto všichni obyvatelé České republiky v širokém věkovém, vzdělanostním nebo dovednostním spektru, ale také v celé škále možností jejich fyzické zdatnosti a zdravotní dispozice.

Armádní teritoriální zálohy

Návrh věcného záměru zákona se kromě jiného zabývá také vyhodnocením možností, za jakých by bylo možné pro Českou republiku využít výjimky podle čl. 6 odst. 2 směrnice Evropského parlamentu a Rady 95/46/ES o kontrole nabývání a držení zbraní. Proti té Česká republika dlouhodobě protestuje. Právě členové spolků, kteří absolvují střelecký výcvik u armády, by na "zakázané" zbraně získali výjimku. Implementace směrnice je sice plně v působnosti Ministerstva vnitra, avšak základní podmínky pro dobrovolný výcvik střelců k obraně státu musí stanovit Ministerstvo obrany. Vše má fungovat na dobrovolném základě, ne všichni vlastníci zbraní tedy budou muset armádní výcvik podstupovat. Silný vliv na ministerstvo mají v tomto směru i různá zájmová uskupení. Jako přílohu k návrhu totiž ministerstvo připojilo i návrh Lex - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní, což rozhodně nebývá zvykem. Lex dokonce navrhuje vznik armádních teritoriálních záloh, které by tvořili členové střeleckých spolků. V krajním případě by se podle kritiků předlohy mohlo stát, že by z nich vzešly paramilitární jednotky typu domobrany. Podle ministerstva to ovšem nehrozí a mluvčí ministerstva Petr Medek tvrdí, že zákon bude obsahovat právní mechanismy, jak zabránit tomu, aby do systému obrany státu pronikly extremistické skupiny.
Dodejme, že obdobné snahy o vybudování domobrany jsou i v sousedním Polsku, kde se na jejich vybudování již několik let pracuje, pod označením - WOT (Wojska Obrony Terytorialnej). Celkově má ve WOT do roku 2019 sloužit 53 000 vojáků, z toho 5300 profesionálních vojáků. Náklady na vybudování WOT do roku 2019 se odhadují na 3,5 mld.zlotých (21,9 mld.Kč), z čehož dvě třetiny na pořízení výzbroje, výstroje, vybavení a dopravních prostředků. Hlavním úkolem WOT je chránit lidi a infrastrukturu na území Polska před vojenskými, polovojenskými i nevojenskými hrozbami (přírodní/průmyslové katastrofy). Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense 2017 výzbroj a vybavení pro družstvo lehké pěchoty budovaných jednotek polské teritoriální obrany. Většina výzbroje a výstroje je polské výroby.

Branné spolky pomáhající armádě

Ministr obrany Martin Stropnický považuje návrh za velmi přínosný pro všechny strany, neboť sleduje jak veřejný zájem, tak podporuje aktivity občanů v zapojování se do "věcí veřejných" prostřednictvím svých koníčků a dovedností. Stát tak poprvé ve své historii oceňuje bohatství, které je vytvářeno schopnostmi a znalostmi jeho obyvatel, a nabídkou na jejich rozvíjení vytváří předpoklady pro zvyšování odolnosti jedinců, a tím celé České republiky. Za velmi významnou součást tohoto dlouhodobého projektu pak považuje, že fyzický výcvik je spojován se vzděláváním, výchovou k odpovědnosti, sounáležitosti k místu, ve kterém žijeme, popřípadě týmu, s nímž sdílíme své sociální role, stejně jako s výchovou k mravnosti a úctě k sobě i druhým. Pracovní koncepce uvedeného záměru Ministerstva obrany předpokládá vytvoření široké nabídky možností a variantních podmínek také například pro zvyšování fyzické zdatnosti občanů, jejich znalostí a dovedností v oblasti zdravovědy, orientace v terénu, popřípadě jiných aktivit, jejichž zaměření je možné využít ve prospěch obrany České republiky. Nárok na finanční podporu státu výměnou za pomoc armádě, tak budou mít nejen střelci, ale i další zájmové organizace. Například kynologové, radioamatéři, potápěči či amatérští letci. Ministerstvo mezi podporované skupiny zařadilo i biatlonisty, modeláře či "zálesáky". Celkově by mohlo jít o statisíce lidí.
Ministerstvo obrany svým plánem navazuje na prvorepublikové tradice, kdy se na obraně země podíleli například příslušníci Sokola. Podobný systém fungoval i před rokem 1989 - komunisté sloučili kynology, potápěče, amatérské letce a radioamatéry do Svazu pro spolupráci s armádou neboli Svazarmu. Vedle peněz by armáda zmíněným organizacím pomáhala i poskytnutím instruktorů či prostor. V případě speciálních odborností půjde o doplnění některých dalších znalostí a dovedností, například zdravovědy nebo teoretické přípravy pro podporu úkolů ozbrojených sil. Pokud by se členové spolků zúčastnili dobrovolných cvičení, mohli by podle jednoho z návrhů během nich dokonce pobírat stejnou finanční odměnu jako aktivní zálohy. Výměnou za to by během konfliktu či živelní katastrofy museli narukovat a pomoci armádě. Povinně by rovněž poskytovali své osobní údaje, a to zřejmě i o svém zdravotním stavu. Ministerstvo plánuje v souvislosti s tím zřídit nový úřad, který by na organizace spolupracující s armádou dohlížel. Ten by stát vyšel až na šedesát milionů korun ročně. Další náklady by si vyžádaly odměny za činnost školitelů, posílení krajských velitelství armády a příspěvky dobrovolníkům. Předložením materiálu Ministerstvo obrany jednak naplňuje své koncepce a dlouhodobé záměry v oblasti posilování obranyschopnosti České republiky, jednak reaguje na zjevně patrný celospolečenský jev, že spolu s měnící se bezpečnostní situací ve světě a detekováním stále nových bezpečnostních hrozeb se zvyšuje také odpovědnost občanů za stát a ochranu jeho hodnot.

Zdroje:
https://apps.odok.cz/veklep-detail?p_p_ ... tab=detail
http://www.mocr.army.cz/scripts/detail.php?pgid=456
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/sto- ... 40678.html

Obrázek
modelové družstvo WOT - velitel, mladší střelec, mladší medik a mladší radista
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Spolupráce armády se spolky a zájmovými organizacemi

Příspěvek od Rase »

Příprava občanů k obraně státu (POKOS)

Vláda včera schválila Koncepci přípravy občanů k obraně státu 2019–2024. Materiál předpokládá, že se budoucí učitelé budou na tuto problematiku připravovat už na vysokých školách napříč obory. Stále se počítá s tím, že k širšímu zapojení veřejnosti do #POKOS napomůže větší spolupráce se spolky. K tomu by měla pomoci novelizace zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky a systém dotací akreditovaným spolkům, kdy se počítá s vyčleněním až 200 mil Kč ročně. Provádění přípravy občanů k obraně státu řídí Ministerstvo obrany, na přípravě občanů k obraně státu se mohou podílet i občanská sdružení, církve, náboženské společnosti a další právnické osoby v součinnosti s příslušnými krajskými a obecními úřady. Na akreditované školení pro učitele základních a středních škol se nově mohou přihlásit rovněž studenti pedagogických fakult. Školení je bezplatné.
15. června 2015 provedeno školení učitelů základních škol
8. listopadu 2016 bylo proškoleno 6 učitelů základních škol
30. března 2017 bylo proškoleno 35 učitelů základních škol
2. listopadu 2017 bylo proškoleno 6 učitelů základních škol
4. října 2018 bylo proškoleno 11 učitelů základních škol
Další termíny školení u KVV České Budějovice jsou plánovány na:
7. března 2019
5. listopadu 2019
Přihlásit se je možné na email: kvvcb@army.cz ještě den před konáním školení.

http://www.mocr.army.cz/scripts/detail. ... gyk8liNnMY
http://www.kvvcb.army.cz/priprava-obcan ... tatu-pokos
http://www.pokos.army.cz/
http://www.palba.cz/album/albums/userpi ... /pokos.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Spolupráce armády se spolky a zájmovými organizacemi

Příspěvek od Rase »

Založena sekce průmyslové spolupráce na MO

K prvnímu lednu 2020 vznikla v rámci ministerstva obrany Sekce průmyslové spolupráce. Do funkce náměstka byl na základě výběrového řízení jmenován dosavadní ředitel Odboru průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný. Hlavními prioritami bude rozvoj domácího obranného průmyslu kvůli zvýšení vlastní obranyschopnosti v případě krize, podpora exportu a českých zájmů na zahraničních trzích a rovněž prohlubování partnerství prostřednictvím spolupráce obranných průmyslů.

https://www.facebook.com/Ministerstvoob ... =3&theater

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“