Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Odpovědět
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od josefg »

Argonantus píše: Nezdá se mi proto, že by 60 km denně v létě po Německu bylo nějak nesmyslně moc.
moc to není, jen pro těch tvých 4000 tanků to znamená cca milon litrů nafty denně
Odkázal bych na toho generála Zachariáše, který ten plán zřejmě taky psal, zmiňuje se o tom. A říká i další důležité věci - například, že plány jsou psané jako maximální a že se během druhé světové války žádný podobný plán nestihl. Zjevně počítali i s možností, že se jim to zdrží a co z toho vyplyne.
Spousty tanků byly navíc dlouhododobě zakonzervovány ve foliích.
No a? Ty byly na Slovensku. Proč by nás měly zajímat první den?
kurňa, sem netušil, že Znojmo leželo na Slovensku, :shock: (právě ta dlouhodobě uložná technika potřebovala ty zmiňované baterie.)
Tanky v Žatci z uložené 16. td znám, neb jsem s nimi jezdil. A kupodivu, mobilizace ani třetí světová k tomu nebyly potřeba.
Víš on byl rozdíl, mezi technikou uloženou, dlouhodobě uloženou, zakonzervovanou, ale i technikou NZ. No myslím, že je načase přiznat, že píšeš sice ohnivě, ale moc o tom nevíš.
Navíc výkon tankových motorů přepočtený na tunu je cca kolem 15kw
No a ? Proč je to zajímavé?.
Kvůli náchylnosti tankového motoru k přehřátí, tankisto, tu narážku by ten kdo v tanku doopravdy jezdila spoň jako řidič měl okamžitě pochopit. :lol:
Národní hospodářství by se rovněž muselo připravovat aspoň rok dopředu.

Pročpak? Jak dlouho se připravovalo národní hospodářství na Krkonoše? Jak dlouho se připravovali Jazov a spol. na svržení Gorbačova?
Netušil jsem, že Poláci a Gorbačov byli v NATO, :D :D , pravda možná vycházíš z pořadů na YouTube, kde Gorbačova obviňují někteří ruští publicisté, že se zaprodal, ale to zaprvé tenkrát nikdo nevěděl a za druhé pochybuju, že by NATO šlo kvůli němu do války. A "Krkonoše" se nekonaly pokud vím právě proto, že hrozilo krveprolití. Nakonec je otázka, zda to nebyla jen forma nátlaku na Poláky, aby si udělali pořádek doma sami.
Evropa je plná protitankových překážek, najít tankovou cestu je dost velký problém.
Krčím rameny. V tanku jsem jezdil a podobnou cestu hledal.
dálniční tělesa i dlouhé úseky běžných silnic jsou pro tanky nepřekonatelné.
No, staří vlci si to zjevně nemysleli, když tam chtěli vést manévrový boj, že?
Bojuješ tam, kde je to pro tebe výhodné, :) , nebo tam kde tě k tomu nepřítel donutí :( a kde to pro tebe výhodné není. V každém případě platí, že abys mohl někde bojovat, musíš tam nejdřív dojet a když jedeš na západ a všechny překážky máš od severu k jihu moc míst k manévrování nemáš. A když nemáš místo k manévrování musíš zastavit a rozptýlit se, taky zamaskovat, jinak tě roznázně nepřátelské letectvo. Když nezastavíš sám dojde k nahromadění masy vojsk na malém prostoru a to je přímo lístek do nebe, pavilónu :lol: hloupých
Taky jsem dělal dva roky SPS předpokládám, že víš co ta zkratka znamená a tak o plánování a zabezpečování přesunů vojenských jednotek něco málo teoreticky i prakticky vím
Jinak sověti párkrát takové tankové výlety dělali a šlo to; koneckonců, ani Saddámovy Tčka to do Kuvajtu neměla 20km, že.
Už tu padly poznámky o Pattonovi a o Rusech 1968 u nás - natočili někam ke 200 kilometrů za den. A měly zaručeně větší šunky, například ten Patton.
Především, měli tanky v provozu, přezkoušené se zaběhnutými motory i převodovkami, tedy ty v dobrém stavu. U tanku který právě vyjel z uložení je po GO nebo nový, dokud neujedeš aspoň 100km tak ho musíš šetřit, jinak nikdy nevíš co se ti podělá a konktétně u tanků je havárie motoru hodně rychlá. U NZ obvykle musíš nejdřív vyměnit pryžové hadice protože jsou napůl rozpadlé.
No a ještě jednu maličkost, to že někde projede jeden tank, neznamená ani to, že tam projede ještě druhý, to by zkušený tankista měl taky vědět, a kde projede tanková rota, nemusí projet prapor, tank totiž dost devastuje cestu po které jede, ve stoupání pak velice snadno utrhne svah a tankisti jsou rádi, že se nepřevrátí, na doupově tuším, na Mětikalove, nad střelnicí že to bylo, se při cvičení utrhl svahs tankovou rotu a na kopec se už nedostali, byli rádi že se žádný nepřevrátil, spuštěné stabilizátory nejsou v převracejícím se tanku příjemní společníci, to, ale přece víš. :D
EDIT: - překvapení mobilizací - no, jestli někdo chce, založte to, ale doporučuji předem toho Zachariáše. Protože mne přesvědčil, že o tomto bodu věděl už tehdy mnohem víc, než my tady dohromady. I když o něm mlčel jako hrob, protože to je ta největší politická pumelice ze všeho.
Ta politická pumelenice je spíš velký pšouk, na nějakou pochybnou objednávku, protože se stejná terminolgie a plánování mobilizačního rozvinutí používalo až někam do poloviny 90 let včetně skryté mobilizace, kterou tak rozebíráš v jiném vlákně. Panatuju si, že až někdy po 93roce se to začalo pomalu měnit. A to zvláštním způsobem, začínalo mobilizacní cvičení a rozhodčí, kteří přijeli na zahájení nám na úvod řekli, že se to sice odcvičí, když je to v plánu, ale bez povolávání záloh, a až do zrušení mobilizačních plánů jako takových se už podobná cvičení se zálohami nebudou plánovat, protože se republika rozhodnutím vlády bránit bez spojenců nebude a nebude ani masově cvičit zálohy protože je to všechno moc drahé. Tedy nevadilo, že skrytá mobilizace je překvapivá pro perspektivního nepřítele, ale vadilo že je obrana drahá, já bych doplnil drahé to bylo, ale hlavně nedalo se to dojit, tedy tunelovat.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Vallun »

josefg - ať už si myslíš cokoliv, tak vždycky slušně prosím!
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Argonantus »

Josefe, mých 4000 tanků to není. Není to můj plán. Je to plán tvých nadřízených. Já vážně nemohu za to, že se ti nelíbí.
Mně chtěli svěřit jen deset tanků, proč, to nevím dodnes.
Jestli to utěší tvoji duši, jsi lepší voják, než já, v každém případě - já nejsem voják vůbec a nechci být.

Znojemský motostřelecký pluk by měl úkoly ve 4. tankové divizi ve 4. armádě na jihu. Je zařazen do prvního sledu, takže pokud opravdu byly u něho zakonzervované tanky, nějak by se to řešit muselo. Třeba tak, že by dojely později. Ono totiž, ve vší úctě, to jeden prapor tanků T - 55 nerozhodne.
Se 4. td jsem se setkal v Jindřichově Hradci, a skutečně mám dojem, že nebyla na plných stavech. Takže asi podobný systém, jako 16.td.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Vallun »

Argo - Calvera velel všem uloženkám 16.td? To jsem úplně nepochopil z článků předtím...
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Zbrojnoš
desátník
desátník
Příspěvky: 55
Registrován: 20/1/2014, 17:13

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Zbrojnoš »

"...militarismus je rostlina, pro niž neexistují státní hranice, roste všude. Hlásá, že válka mezi Východem a Západem, mezi levými a pravými, mezi bílými a žlutými je nevyhnutelná. Rozšiřuje šeptanou propagandu, že nově vynalezené ničivé zbraně jsou tak strašné, že je nutno použít jich ihned, než jich použije jiná země. Nutí celý svět, aby žil v neustálém strachu před smrtí."

(Zástupce žaloby za Spojené státy americké, brigádní generál Telford Taylor v Norimberku 30. srpna 1946.)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Pátrač »

Ne Vallune. Každý útvar který stavěl nějakou mobilizovanou sílu, měl v tabulkách počtů skupinu pro ošetřování uložené techniky a materiálu. Takže Calvera měl v péči jen ty tanky v Žatci. Tanky dalších pluků 16. td měl v péči někdo jiný a to platilo pro vše, co bylo kde pro 16. td uloženo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Vallun »

Aha, dík. Tedy je možné že žatecký pluk byl ve špičkovém stavu, ale jiné nikoliv...Jde mi totiž o odstranění rozporů mezi předřečníky...:)

Ještě: Zbrojnoš - dobrá citace:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Pátrač »

Příliš paušání závěr. To že Calvera byl borec a měl to v pořádku neznamená, že jinde byl vysloveně bordel. Osobně si myslím že to bylo dost individuální ale nepaušalizoval bych. Je to nemoudré. Ale osobně bych po zmobilizování pár dní stmeloval a vychytával závady a to i u Calvery.
Ale viděl jsem i sklady materiálu a techniky NZ, kde to bylo vrakoviště a hnojiště.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Argonantus »

Příliš paušání závěr. To že Calvera byl borec a měl to v pořádku neznamená, že jinde byl vysloveně bordel.
Tak asi.
osobní zkušenosti, z toho co jsem viděl, se týkaly skoro vždy A pluků, kde se technika prostě používala a cvičilo se tam, konkrétně Jindřichův Hradec, Strašice, Žatec, a nahlédl jsem do Loun a Podbořan.
Nejslabší se jevily jednoznačně Strašice, kde to fakt moc nefungovalo; ale i zlopověstné Strašice byly schopny vyjet na to divizní cvičení. A to v takovém počtu, že žádné potíže nebyly vidět.
B-pluk jsem viděl jediný, a to ten žatecký a uznávám, že byl naprosto atypický. Prostě to nastartovalo a jelo, tečka. Jestli to před tím cvičením kontrolovalii víc, než obvykle, to není v mých silách zjistit. Kontrolovali to totiž nepřetržitě. Západní družice by z toho nezmoudřela.

Jestli byl Calvera borec, s tím by asi nesouhlasil žádný voják z Žatce, ti by ho chtěli vidět smažit se v pekle, ale vzpomínám si, že jsem párkrát řešil, jestli to náhodou není ten vzácný typ důstojníka, co by dokázal ve válce i něco vyhrát. Dodnes nevím - buď by byl génius, nebo by se mu to rychle rozsypalo. Zase tak často jsem s ním do styku nepřicházel; osobně si mne všiml jednou a ihned mne seřval jak alíka. Jako skoro všechno živé. Byla to fakt strašně zvláštní figura; už to jeho odstavení na B pluk za trest za šikanu vojáků z povolání mluví za vše. Tohle nám zase bylo čímsi sympatické; on prostě nevnímal rozdíl mezi vojáky z povolání a záklaďáky nebo záložáky; všechno to byli vojáci, kteří museli poslouchat jako hodinky. Nějakého záložního poručíka s kýblem něco natírat, to jsem viděl taky.
Nevšímal si jen těch, kterým velet nemohl, a to byli v jeho očích jedině dva lidi v okolí - velitel A pluku a velitel kontrarozvědky, ty nechával být. Možná velitele divize by asi toleroval - zpětně by mne docela zajímalo, kdo by 16. td vlastně velel a zda se to dá někde zjistit.

Ale k věci.
Apokalyptické historky o tom, jak "byl poplach a nic nevyjelo", nicméně to zažil vždycky někdo jiný, než ten, kdo to vyprávěl, se mi trochu zdají být vojenský folklór, asi jako ty plánované ztráty nebo blbí tankánik, bigoši a dělostřelci. Nemohu se zbavit dojmu, že kdyby se to nějakému nešťastnému veliteli opravdu stalo, byl by to docela veliký průser; já vlastně neznám v tehdejší vojenské liturgii hrůzostrašnější zločin, než ohrozit BoPo celého pluku. To je tak na ugrilování plamenometem,.

Problémy jako vybité baterky a zteřelé hadice se dají řešit, pokud šéf uloženek není debil. Mohl by si toho totiž všimnout dřív, kdyby si to občas zkontroloval.

Docela realistické stran tohoto problému se mi zdá být to hodnocení Krkonoší. Vad jako maku, ale většinou všechno vady za jízdy a rozhodně to není tak, že by byl vadný tank navždy vyřízený. Prostě to opravili a jelo se dál.

To, co tu temně naznačují různí skeptici jsem prostě nikde nikdy neviděl, je mi líto. Rád bych, aby to byla pravda - představa tanků, které nikdy nikam nevyjedou, by celý problém válečného nebezpečí elegantně řešila.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 20/2/2014, 19:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Vallun »

Pátrač, Argo - já to nemyslel tak,že by jinde bordel určitě byl, ale chtěl jsem si potvrdit, že i 16.td měla víc skladů techniky než to Calverovo a v každém z nich mohly panovat nějak rozdílné podmínky:) Což Argo potvrdil...větší ambice nemám, mne by tehdy nikdo nesvěřil ani vzduchovku, natož tank - a ne,že by mi to vadilo:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Argonantus »

Někde tu někdo psal o B pluku Strašic v místě jménem Felbabka.
Pamatuju si na to místo jen tak, že jsem si ho našel na přijímači na mapě a říkal si, že by tam byla skvělá vojna - malá jednotka v lese, kde chcípnul pes.
No, ale pak jsem pochopil, že tankisty u uloženek tak nutně nepotřebují, takže jsem se tam nikdy nedostal.

V Žatci byll skoro proti nám protiletecký pluk a ProTe, což oboje mělo zřejmě taky svoje béčko, viz seznam OMS, ale fakt netuším, kde to bylo schované. Tam byly někde ty tažené protiletecké kanony a béčkové opravny tanků.
A největší záhada je B velitel divize.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od kopapaka »

Argonantus píše:Apokalyptické historky o tom, jak "byl poplach a nic nevyjelo", nicméně to zažil vždycky někdo jiný, než ten, kdo to vyprávěl, se mi trochu zdají být vojenský folklór, asi jako ty plánované ztráty nebo blbí tankánik, bigoši a dělostřelci.
Jo, sem si tak vzpomněl na chlubení Anglánů před pouštní bouří, jak se jim u MBT připravovaných na nasazení v Iráku podařilo zvýšit provozuschopnost z 75% na 98%...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od josefg »

Argonantus píše:A největší záhada je B velitel divize.
Kádrovým velitelem "B" byl obvykle zástupce velitele "A", na toho se vydával i personální rozkaz, tehdy se nazýval rozkaz ve věcech kádrových. Ale neplatilo to bez vyjimky. Kádrový velitel nemusel být z nějakého důvodu k dispozici a tak byli funkcionáři určováni pouze na základě BoRo s tím, že až to přijde, tak se to dodatečně vyřeší podle situace. Tak jedině by se to dalo zjistit v mobilizačních dokumentech té doby, pokud se zachovaly.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od cover72 »

Hle: mapa, jakou jsme potřebovali, byla již v roce 1989 zveřejněna NATO pro civilní využití:
http://www.3ad.com/history/cold.war/col ... ails.2.htm

Je z ní naprosto zřejmé, s jakými místy počítalo NATO jako s terénními koridory pro tanky VS.
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od Argonantus »

Je. Mapa je dost přesná ohledně dislokace sil NATO, ale dost optimistická ohledně sil VS. Zdvojenými B divizemi se skutečně nezabývá; jsem překvapen, že nejen Zaloga, ale je to zřejmě obecný problém.
U těch rusů 22. armády se taky nějak nemohu dopočítat - ono toho bylo poněkud víc, než dvě divize.
S Všerubským průsmykem se fakt nikdo nezabýval. S ohledem na to, že tam Němci prohráli už v roce 1041, nezdá se mi to být moudré. A drží to tam fakt jen dvě divize.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Podporučík Argonantus ve válce, která nebyla III

Příspěvek od cover72 »

Hele, co jsem našel v průběhu prací na A-10:
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“