Tělovýchova v ČSLA

Odpovědět
kubiczech
Příspěvky: 2
Registrován: 11/4/2012, 18:22
Bydliště: Kolín

Tělovýchova v ČSLA

Příspěvek od kubiczech »

Dobrý večer, Vážení,
rád bych zde vznesl svůj dotaz, týkající se tělesné výchovy v ČSLA. Jde mi převážně o "služební TV", kterou známe v dnešním pojetí. Sháním relevantní literaturu, případně jiné zdroje (předpisy, vyhlášky či jiné právní akty), které by mi trochu objasnily, jak tělovýchova v té době fungovala. Kdo ji řídil, jak často byla, co se tam provádělo a jiné podobné otázky.

Dále bych se rád zeptal na otázku výročního přezkoušení, které známe z dnešní doby. Existovalo něco takového pro VZS? Nebo jen pro VZP? Jaké byly disciplíny, limity a jak se přezkoušení v od vzniku ČSLA až do jejího zániku vyvíjelo? Znovu ocením jakoukoliv informaci, případně nějaký zdroj, publikaci atd., který by mi k danému problému mohl říci více.

Poslední otázkou, kterou bych rád položil, je speciální tělesná příprava v tehdejším pojetí ČSLA. Jaké dovednosti se vyučovaly, kdo je vyučoval, jak často, podle jakých norem či předpisů. Nalezl jsem pouze zmínky o Těl 51-3,4,5,6.

Jen pro upřesnění, nejedná se mi o armádní vrcholový sport, Duklu, přebory a jiné soutěže pro vybrané jedince, spíše mi jde o tělesnou přípravu, kterou musela pravidelně absolvovat většina vojáků základní služby.

Děkuji za Vaše příspěvky!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pane kolego, myslím že jste to Vy, co se mi ozval na cestou soukromé zprávy z Válkay.cz. Zatím jsem Vám neodpovídal - byl jsem mimo domov a přednášel jsem na univerzitě.

Takže pro začátek: zde je seznam předpisů mající vazbu na tělesnou přípravu v ČSLA V ROCE 1989, kdy se začal její čas chýlit ke konci.

Těl-1-1 1989 Tělesná příprava v Československé lidové armádě 1
Těl-51-1 1998 Vojensko-praktické lezení
Těl-51-2 1999 Překonávání překážek a házení
Těl-51-3 1964 Metodika a technika výcviku v sebeobraně
Těl-51-3 2001 Boj zblízka
Těl-51-4 1966 Speciální tělesná příprava létajícího personálu
Těl-51-5 1966 Přebory čs.lidové armádě ve sportu a sportovních hrách
Těl-51-6 1968 Používání nadlehčovacích prostředků při základním plaveckém výcviku.

Dále bych chtěl upozornit na vojenské příručky které měly velko ambici vytvořit ze suché řeči služebního předpisu něco lepšího.

Ty nejlepší jsou:
Příručka pro podůstojníky, rok vydání 1962- velmi zajímavá záležitost.
Příručka pro poddůstojníky, rok vydání 1980, fascinující proměna věcí v čase.
Příručka pro průzkumníky, rok vydání 1984
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
kubiczech
Příspěvky: 2
Registrován: 11/4/2012, 18:22
Bydliště: Kolín

Příspěvek od kubiczech »

Dobrý den pane, ano, jsem to já. Sháním informace na toto téma na více místech a jsem rád, že jsou tématu znalí a ochotní lidé, kteří dokáží poradit. Ještě jednou děkuji za odpověď, pokusím se alespoň některé z těchto předpisů sehnat a projít!
Uživatelský avatar
Sup
svobodník
svobodník
Příspěvky: 28
Registrován: 14/2/2012, 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Tělovýchova v ČSLA

Příspěvek od Sup »

kubiczech píše:Dobrý večer, Vážení,
rád bych zde vznesl svůj dotaz, týkající se tělesné výchovy v ČSLA...
Ahoj, pokud ti to nějak pomůže, mohu přispět nějakými paměťmi od leteckého útvaru.

Obecně u útvaru tělesnou přípravu řídil a taky odpovídal za tělesnou připravenost příslušníku "Tělovýchovný náčelník útvaru".
O nějaké řízené pravidelnosti se nedalo moc hovořit vzhledem k nepravidelným směnám při létání. Spoléhalo se spíše na individuální tělesnou přípravu jednotlivců. Nějaká pravidelnost se dala vysledovat při "sportovních dnech velitele útvaru", které byly organizovány zpravidla u příležitosti "parkových dnů" a "přípravách na letní/zimní provoz". To byly pořádany turnaje mezi letkami ve fotbalu, nohejbalu, případně v pozemní formě hokeje.

Mimo tuto řízenou sportovní činnost, pochopitelně příslušníci útvaru sport provozovali docela často a v případě některých skupin i zcela pravidelně. Zpravidla při zrušeném létání, nebo místo oběda se sešli na fotbálku, nohejbalu nebo banďáku. Do oblasti sportování se myslím dal započítat i další aktívní odpočinek. My jsme měli tu možnost, že po práci jsme si mohli zajít v létě do bazénu, nebo v zimě do sauny, jelikož tyhle vymoženosti byly součástí letiště.

Přezkušování z tělesné přípravy probíhalo myslím jednou ročně v rámci pravidelných prověrek. Vzpomínám si na hod granátem dálka i cíl a zrychlený přesun. Možná že se přezkušovaly i jiné disciplíny, ale ty mi v paměti neuvázly. Stejně tak normy, ale ty zcela určitě najdeš v Těl-x-x, které ti vypsal Pátrač.

Ze speciálních příprav si vybavuji "Přežití pilotů", což byl několika denní pobyt mimo útvar s vloženými disciplínami, které byly ve smyslu názvu této přípravy. Detaily budou v předpisu pro létající personál. Tohle bylo rovněž v réžii tělovychovného náčelníka.

Rozhodně jsem si nevzpoměl na všechnu sportovní činnost, která se prováděla, ale snad pomohou jiní pamětníci.
...výrobky vycházející z mých dílen, jsou zatím příliš veliké a nehodí se než ku létání...
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“