OSSR - C-27J Spartan

Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

Fokkery boli za dobru cenu a nahradili Jak40. Ak si dobre pamätám, oba stroje stali spolu 5mil€. Kupovali sa na 15 rokov služby.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Lynx »

A už aj niekam leteli?
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Lynx, určite, námatkovo si aj zrátaj, koľko krát je to zachytené AV geekmi.:
https://www.youtube.com/results?search_ ... vak+fokker
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:Niko: zaujimavy napad. Len by som to urobil naopak. Súkromná spoločnosť s bazou na BTS a zazemim na LZMC, stat by uhradzal cast nakladov a objednal by stabilne pocty LH rocne na dlhu dobu. Lietadla by boli pri krize okamžite k dispozícii štátu.
Juraj problem je len, ze takuto spolocnost na Slovensku nemame a ani v najblizsom obdobi nehrozi, ze by na Slovensku vznikla.
Pikujuci brizolit píše:niko, Tvoj model je veľmi zaujímavý a mne sa páči. Ak už zdieľame Sliač pre chartre, Kuchyňa by si konečne mohla niečo zarobiť tiež a ako cargo základňa pri BA. Len to je také, že to bude konkurovať BTS.ň
Tam by to bolo o lobbingu a Naď nemá brata , švagra a frajerku, či strýka a uja na Kuchyni. 8-)
Asi tak. Cely proces je mozny, ale dost narocny. Zlyhava to podla mna na tom, ze to takeho narocneho sa nikomu nechce a tlaky z vonku na nieco take neexistuju. Skor naopak. Zaujimavejsie je, ked si stat objednava sluzby z vonku.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Lynx »

Pikujuci brizolit: tak som si to zbežne pozrel, okrem leteckých dní tam bolo pár zaberov z letísk kam by odletel A319, L410, ale bežná komerčná linka, hoci aj s first class.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:
Juraj Tichý píše:Niko: zaujimavy napad. Len by som to urobil naopak. Súkromná spoločnosť s bazou na BTS a zazemim na LZMC, stat by uhradzal cast nakladov a objednal by stabilne pocty LH rocne na dlhu dobu. Lietadla by boli pri krize okamžite k dispozícii štátu.
Juraj problem je len, ze takuto spolocnost na Slovensku nemame a ani v najblizsom obdobi nehrozi, ze by na Slovensku vznikla.
Tiež by som videl problém v tom, či by súkromník dokazal byt konkurencieschopny lietadlami kategórie C-390 na cargotrhu.

Scotty87 píše: Když se dokáží domluvit Nizozemí, Belgie, Německo, Lucembursko, Norsko a ČR na provozování společné letky tankovacích letadel, tak by snad nebyl problém dohodnout se mezi dvěma státy. Doufám že jsme se od devadesátých let už přeci jen trochu posunuli a přinejhorším se ta letka dá vždycky rozdělit dvě ku jedné. :wink:
Ona by to nebyla stejně záležitost nejbližších let. Odhaduji že dalších 6-8 let budou obě armády realizovat jiné důležitější projekty.
Skôr sa tiež pridáme k tej prvádzke tankovacích lietadiel. Bohužial Vaše "broukpytlíkovství" a naše "čositodovoluješKnasimhufniciam" je este stale dostatocna rozbuska. 90tky su sice ďaleko, ale ono to neskoncilo v 1993. A este dlho to potrva, kym bude stol uplne cisty. Zostalo mnoho žabomýších vojen a primitívov na oboch stranách. (IMHO, az ked Slovencina a Cestina si budu opat tak vzdialene, ze "Masarykova mamička" bude zase lepšie rozumiet Nemecky, ako Česky, tak by to mohlo fungovať.)
Lynx píše:A už aj niekam leteli?
Lietať lietaju. Aj teraz v ramci repatriácií. Asi to nie je najvyťaženejší stroj na svete :D ale to tie Fokerry neboli ani do teraz. Jeden z nich mal nalietaných 3000lh. Ob za 5 mega aj s generalkou v Bratislave, pricom Jaky musel lietať do sovietskeho zväzu na GO. Dobrá kúpa.
Otázka je, či by Airbus dokázal sadu pre konverziu A310 na A310MRT, dokázal použiť aj na A319 :-?
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Lynx, ono pravá first class zo slovenska akosi nelieta, gro máme low cost carrierov na oboch letiskách, max premium economy napríklad u LOTu. U chartrov neviem, nepoužívam.
L-410 je za trest na dlhé a vysoké trasy, nepretlak letiaci nízko a pomaly. Nad Alpy by som s tým príliš nechcel :wink:
A A319 je overkill pri malej delegácii a rozumnej vzdialenosti.
Inak, mal som pár krát tú česť s Fokkerom, napr. zo Schipolu nako KLM City hopper, ak nesedíš medzi motormi a príliš veľa zhuleno ožraných cestujúcich nevyvádza,tak rýchly príjemný let. Opak Turboletu :D
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11600
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Zemakt »

Skôr sa tiež pridáme k tej prvádzke tankovacích lietadiel. Bohužial Vaše "broukpytlíkovství" a naše "čositodovoluješKnasimhufniciam" je este stale dostatocna rozbuska. 90tky su sice ďaleko, ale ono to neskoncilo v 1993. A este dlho to potrva, kym bude stol uplne cisty. Zostalo mnoho žabomýších vojen a primitívov na oboch stranách. (IMHO, az ked Slovencina a Cestina si budu opat tak vzdialene, ze "Masarykova mamička" bude zase lepšie rozumiet Nemecky, ako Česky, tak by to mohlo fungovať.)
"Bohapicodobretycoboljeden" :up: :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od niko »

Turbolet je taky lepsi aeroklubak. Do Kyjeva s nim leteli 4 hodiny, Linkou letis hodinu 40. Letiat s nim mimo Europu je sci fi. Inak neviem, co riesite na Fokkeroch, ved tie normalne lietaju v standardnom rezime.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

OT dotaz : Čo a prečo stále tu máte/máme problém s tými ČS vzťahmi, rokom 93 a podobne? :roll:
Tu je rok 93, dohrávaná kvalifikácia MS vo futbale v "zaostalých" Košiciach, , pre nepamätníkov rok 93 sa to už volalo Reprezentácia Česka a Slovenska a obe krajiny dvomi mamrdmi rozdelené. Paradoxne, ľudia fandili a akosi primálo "ruských" vlajok pri športe, ktorému príliš "inteligencia" nefandí... A viac Československých vlajok .
Vaše dejiny končia pri tých dvoch mamrdoch, pár stovák trolloch a ďalších 15 milión + názorov je ukradnutých? :-?
Koniec OT :wink:

EDIT: niko, my nič, my muzikanti :D
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

OT: Ono to samozrejme nebolo len o dvoch mamrdoch. Ta hnacia sila obyvatelstva k rozdeleniu bola v SR dost velka.
A ved to vidis do dnes aj na tomto fore. Ta citacia "ako sa to vyjadrujes o slovenskych hufniciach" ci "nas minister by mal poslat protestnu notu pre vyjadrenie k modernizacii BVP" je uz taky folklor toho vsetkeho.
Rozdelenie bola nevyhnutna kauzalnost dejinneho vyvinu. Ako vsetko co bolo umelo vytvorene, musi sa aj skoncit. Co si este nejako pamatame spolocny stat, tak to pre nas ma nejaku nostalgiu, emociu. Ale dnesnych maturantov, ked ucim ČSR (so vsetkymi plusmi aj minusmi) im to už nic nehovori. Cesi su im uplne vlazni, rovnako ako Poliaci ci Madari. Narodili sa desatrokov po rozdeleni. Ked tato generacia bude preberat stafetu v riadeni statu, bude ČSR pre nich to iste ako pre nasich dedov Rakusko Uhorsko. Na druhej strane to bude predpokladam take iste.
Paradoxne 2.ČSR a vznik vojnovej SR, je pre nich viac zaujimave ako 1. ČSR. Napriek uvedomeniu si stigmy s fasistickým statom spojenej, je to pre nich ovela ovela zaujimavejsia tema a su pri nej aktivni.

Koniec OT, potom to prosím niekto zmazte, nech to tu nesvinime.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od skelet »

Juraj: ta aktivita je logicka. To jsou ciste Vase dejiny. My jsme meli tu kliku, ze se muzeme oprit o tisic let historie, at uz byla jakakoliv. Vy jste historii sdileli s nami nebo s Madary.

Krom revnivosti je se spolecnymi jednotkami jeste problem v aktivite nasazeni. Mam pocit, ze my jsme o dost vice aktivnejsi, takze spolecna dopravni letka by pro nas byla vyhodnejsi s Polaky, kteri maji podobne nasazeni jako ACR.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

OT alert:
Juraj, ďakujem za info. Ja s tou hnacou silou mám opačné skúsenosti z tých 90tok, ale to nič nemení na Tvojom príkladu mladých, ktorý si uviedol Ty a výsledku, ktorý panuje :up:
K tej nóte a pod. za "fufnice" by som to zhrnul do tej párstovkovej troll skupiny vyššie. A aj Skeletovi :up:
Koniec OT. :up:

Mimochodom, niko, spomínal si nálet nad 15 percent plánu, koľko hodín ročne na pilota to robí náhodou nevieme?A plus sú tam posádky štyri alebo dve? 8-)

EDIT: pravopis
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

Skelet: No to je velmi zlozita otazka, do ktorej sa pustat asi nechcem. Len poviem tolko, ze slovenska historiografia sa uz zbavila nanosov a uprav historie z medzivojnoveho obdobia, kedy boli umyselne krivene dejiny a spolocne Uhorske kralovstvo s podstatnym podielom slovenskej slachty, bolo vykreslovane ako cudzi element, ktory sa slovenskeho naroda netyka. Toto mame nastastie za sebou. Z 1000rokov spoluzitia s Madarmi, je len 50 rokov utlaku. Chapem vsak, ze pre novy stat, bolo dolezite to vykreslovat inak. (A pikoska, ked ucim Lajosa Kossutha, veľkeho madarskeho bojovnika proti rakuskej tyranii, vzdy spomeniem zachovane listy, ktore pisaval rodine na Turiec a vsetky po slovensky. :) ) Uz som to tu raz tusim pisal, ale myslim si, ze mentalitou sme si ovela blizsi k Maďarom, ako k Čechom. Je to aj logicke. Nase kultury sa ovpylvnovali velmi dlho, az prakticky splynuli. Ovplyvnovanie z Čiech smerom na Slovensko bolo v stredoveku akurat tak husitske plienenie a evanjelicka biblia v cestine. To je proste malo. Az vlastne vznikom ČSR zacina vplyv ceskej kultury a vzdelanosti, na v tom case nie vlastnou vinou zaostalom Slovensku. Vlastne vdaka nasej tvrdohlavosti, zadubenosti "radsej sa ucit nebudes, ako keby si sa mal po madarsky ucit, sme potom ziskali moznost sa rozvijat. A pravom patrime k najuspesnejsim narodom 20 storocia v Europe. Ale dost! lebo uz idem hlbsie a to som nechcel. Toto nie je debata na net, ale k pivu. :lej:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od niko »

K tomu OT: Mna po tych rokoch uz nebavi to nekonecne masirovanie na co mame a na co nemame byt hrdi v ramci nasej historie. R-U bolo najprv zle, potom dobre, pricom 1948 berieme pozitivne kvoli slovenskym legiam, aj ked sme stali na tej zlej strane, 2. sv radsej ani nespominam. Z mojho pohladu mame pekne dejiny take, ake su a treba ich aj tak brat. Zazili sme 50 rokov protislovenskej madarizacie, ale odhliadnuc od toho sme mali pekne dejiny plne sikovnych a sebavedomich ludi fungujucich v multikulturnom kralovstve. Rovnako ako mnoho inych krajin.

Tema Spartan: Na jeden stroj mame 2 posadky. Nalet hodin presne neviem, mal by ale byt niekde v obstaravacich dokumentoch. Pohybuje sa niekde na urovni 200 h na stroj.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

K OT: niko tvoja veta mi uz par dni vrta v hlave. A asi zaklad je, ze na historiu clovek nema byt hrdy. Kym sa o nu nijako nezasluzil. Hrdi maju byt ludia na vlastne skutky.
Z histórie sa máš poučiť, historiu mas zachovavat ako odkaz predkov. Ale byt hrdy ci hanbit sa? Ja necitim ziadnu hanbu za odbobie 1939-45. Preco by som mal? Zakony som vtedy nepísal, neschvaloval ani nevykonával.
Čiže bavenie sa o historických udalostiach nema byt spojene s buchanim sa do prs, ci sebabicovanim.
Ale prostou intelektuálnou debatou.

Späť k Spartanovi.
Nie je 200lh rocne malo? Pri turbovrtulaku by som cakal, ze rocny nalet dokaze byt ovela ovela vyssi, atakujuci 1000lh rocne.
Ked si vezmem take ATR v sluzbach aerolinii, tie musia urobiť rocne ovela viac LH ako 200, nie?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:K OT: niko tvoja veta mi uz par dni vrta v hlave. A asi zaklad je, ze na historiu clovek nema byt hrdy. Kym sa o nu nijako nezasluzil. Hrdi maju byt ludia na vlastne skutky.
Z histórie sa máš poučiť, historiu mas zachovavat ako odkaz predkov. Ale byt hrdy ci hanbit sa? Ja necitim ziadnu hanbu za odbobie 1939-45. Preco by som mal? Zakony som vtedy nepísal, neschvaloval ani nevykonával.
Čiže bavenie sa o historických udalostiach nema byt spojene s buchanim sa do prs, ci sebabicovanim.
Ale prostou intelektuálnou debatou.
Presne tak. :up: Myslim, ze ulohou histrorikov ma byt v prvom rade historiu objektivne vysvetlit a nie vytvarat hrdinov a modly, alebo ako pises bicovat sa.
Juraj Tichý píše: Nie je 200lh rocne malo? Pri turbovrtulaku by som cakal, ze rocny nalet dokaze byt ovela ovela vyssi, atakujuci 1000lh rocne.
Ked si vezmem take ATR v sluzbach aerolinii, tie musia urobiť rocne ovela viac LH ako 200, nie?
Oproti aerolinkam je to samozrejme malo, ale vojaci vela nelietaju ani v zapadnych krajinach. Moje cisla treba ale tiez brat s rezervou, pamätam si len, ze toto cislo bolo spominane pri nakupe Spartanov. Realita moze byt vyssia.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Lynx »

Pár záberov z boja proti COVID v brazilii

https://www.linkedin.com/posts/embraer_ ... 07264-lud_
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od mikojan29 »

Tie KC-390 sú krásne a aj praktické. Vedel by som si 2 predstaviť v Kuchyni. :-?
A ešte 2 Spartany a mali by sme vymaľované. :lej:
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: C-27J Spartan

Příspěvek od Juraj Tichý »

K C-390 mame samostatne vlakno. :-)
A ziadne zbytočne airlifty :lol:
Ťažká brigada
Stredna brigada so schopnosťou rozvinu na diviziu
PVO
A potom si rozhadzujte na zbytočnosti :D :D :D
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“