Vrtulníky pro OSSR

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak napr. Kiowa Warior moze mat self protection systemy v podstate takmer rovnake ako BH. Osobne sa mi velmi pozdava obstaranie tychto vytunenych zihadiel- modernych armed scoutov. Hlavne za tu cenu. Vid Link.
http://www.dsca.mil/major-arms-sales/tu ... nd-support

No treba aj otvorene povedat, ze BH je vyrazne robustnejsi stroj. Okrem toho aj z casti pancierovany. B 429 ma vela casti z kompozitov a kdeakych polymerov. Mal by si teda drzat patricny odstup od horucych zon. Kombinacia BH ako utocno-vysadkoveho stroja a armed scouta B429 (alebo ineho stroja) ako vrchneho krytia CAS, ako to riesi napr. SOCOM mi pride velmi sikovna. A za dobre peniaze.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Len by to niekto musel chtieť ... :/ Ale bohužiaľ, to vyzerá, že s nejakým navýšením "bojovej sily" vrtuľníkového letectva nepočíta ani terajšia vláda, ani opozícia ...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

Tak a k mojej obľúbenej téme "kúpte tie Kiowa Warior blázni!" tu máme po chorvátskom nákupe za 2,5 mil USD/ks a tuniskom za 4,2 mil USD/ks nákup Grécky:

Gréci idú kúpiť 36 plne vybavených OH-58D, plus 24 s jednoduchším vybavením pre výcvik a tréning (a ešte 10 ks na náhradné diely) za 54 mil. USD... Teda orientačne 1,08 mil. USD za kus...
A v cene je aj výcvik a náhradné diely na dva roky.
:razz:

Keď to porovnám s Glváčovým pokusom o nákup civilných Bellov za ak si dobre pamätám 15 mil. USD/ks, ide ma šľak trafiť... :-x

(ešte k tým "dalším 9 BH." Nebudú - je to predsa už aj v Koncepcii aj v "pláne 2030" že ďalších 9 má byť LUH. Tak tu by som tie Kiowy kupoval okamžite...)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Tak snívať tu o Kiowách alebo iných ozbrojených ľahkých strojoch môžme, ale to je tak všetko. Dobre vieš, že nikoho zodpovedného to ani nenapadne riešiť (z celého politického spektra, nielen z terajšej vlády). To by naopak musel asi prísť americky veľvyslanec na úrad vlády a povedať toto vám ponúkame. Dovtedy sa nik ani nesnaží vôbec ískať info o podmienkach...
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od tomas.kotnour »

arten píše:Tak a k mojej obľúbenej téme "kúpte tie Kiowa Warior blázni!"
Mohl bych být tak smělý a zeptat se, které úkoly vyplývající z role LUH by mohla plnit OH-58D?
Já jenom že roli LUH plnily v US Army OH-58C, které byly nahrazeny UH-72A Lakota, spolu s vrtulníky UH-60.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

tomas.kotnour píše:
arten píše:Tak a k mojej obľúbenej téme "kúpte tie Kiowa Warior blázni!"
Mohl bych být tak smělý a zeptat se, které úkoly vyplývající z role LUH by mohla plnit OH-58D?
Já jenom že roli LUH plnily v US Army OH-58C, které byly nahrazeny UH-72A Lakota, spolu s vrtulníky UH-60.
Tomáši, treba to chápať v slovenskom kontexte. S LUH sa v našej koncepcii totiž pôvodne vôbec nerátalo.
Pôvodne boli útočné vrtuľníky vyradené s tým, že budú nakúpené "jednorožce" - plne univerzálne stredné vrtuľníky plniace aj úlohy bojovej podpory - 18ks (o podobné harakiri sa teraz snaží vaša armáda). Potom bolo zazmluvnených 9 "holých" BH a peniaze došli.
Takže zase otočka a ďalších 9 má byť LUH v prakticky civilnej konfigurácii.

Čiže 9 (a pri tých cenách kľudne aj viac) Kiow vlastne vráti letectvu aspoň časť (a vlastne možno aj oveľa viac) pôvodne zamýšľaných bojových schopností.
Sú to plnohodnotné prieskumno-bojové vrtuľníky s výzbrojou a ochranným a výstražným vybavením ďaleko presahujúcim čokoľvek čo máme a dlho budeme mať. V tom prípade by sme sa mohli vykašlať na (aj tak nereálne) upgradovanie BH na Battlehawky a ušetrili skutočne veľké peniaze.

(A ešte k tým prípadným úlohám LUH v OS SR - u nás je riešenie jednoduché a takpovediac "už roky tehotné," len sa nie a nie narodiť - a síce zjednotenie letiek MO a MV SR (ktoré pripravuje rozsiahlejšie nákupy LUH))
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Takto to samozřejmě působí logicky, bez větších připomínek. Co ale nálet, potažmo zbývající resurs. To je to co jsem mínil tím o chudobe.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 9/2/2018, 07:53, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

Zemakt píše:Takto to samozřejmě působí logicky, bez větších připomínek. Co ale nálet, potažmo zbývající resurt. To je to co jsem mínil tím o chudobe.
To je dobrá otázka. Čo som čítal USA nevyradzuje Kiowy ani tak z dôvodu životnosti, ale kvôli zmene koncepcie a peniazom. Po druhé, ak ich teraz kupujú ďalšie štáty, nejaká použiteľná životnosť, resp. pomer životnosť/cena tam ešte určite slušná je.

Pre porovnanie - MO SR chce o dva roky začať kupovať "civilné" LUH za cca 15,8 mil USD/ks. Od boka - koľko majú životnosť? 30 r.? To by bolo 0,52mil. USD/rok.
Teraz si to porovnaj s cenami tých Kiowa warrior. Ekvivalentne sa (podľa porovnávaného zahr. nákupu) zaplatia za 2-5-8 rokov...
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Hektor »

Chorvátsko vs životnosť, to je ten štát čo kúpil Ukrajinské MiG-21Bis čo sotva držia pohromade?
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Skeptik »

Hektor píše:Chorvátsko vs životnosť, to je ten štát čo kúpil Ukrajinské MiG-21Bis čo sotva držia pohromade?
Což nejspíš nebude chyba Chorvatska, že?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ono to cele samozrejme nie je také jednoduche. Kedze sa bavime o prezbrojeni 2. letky (SAR), tak prvoradou a zivotne dolezitou schopnostou novych LUH by musela byt samozrejme SAR. Sekundárnou je vycvyk a az tercialnou su bojove schopnosti. Cize Slovensko v pripade LUH bud hlada stroj s určitou schopnostou variability (hlavne utility-CAS), alebo stroj, ktory OS SR nakupia vo viacerych verziach. Tuto podmienku splna B429 (vid príspevky vyssie), alebo aj nakup starsich OH 58 D spolu s OH 58 C a ich nasledne upravy. A v podstate viacero strojov.

Inak to, ze boli B 429 ponukane neozbrojene, neznamena, ze to boli civilne verzie. Kongres nam schvalil predaj B 429 vo verzii vojenskeho SAR. Ale suhlasim, ze to bola draha ponuka.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Asi aj preto sa na túto ponuku MO vykašlalo tak ako na pôvodnú "Glvačovu" ponuku na Gripeny. Aj keď ono s tými ponukami cez FMS je to čudné, nezabúdajte, koľko bola pôvodná ponuka na BH a koľko sa vo finále platilo, takže aj tu reálna cena mohla byť o niekoľko desiatok percent nižšia.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko, nie že by som s tvojimi závermi nesúhlasil, ale zase tu máme problém s vydávaním tvojich želaní za fakty...
"prvoradou a zivotne dolezitou schopnostou novych LUH by musela byt samozrejme SAR. Sekundárnou je vycvyk" - no nie.
SAR bolo ponechané na bedrách tých 4 modernizovaných Mi-17. Po skončení ich životnosti to mali riešiť BH. Rovnako ako výcvik (už prebieha).

"Kongres nam schvalil predaj B 429 vo verzii vojenskeho SAR." - ani to nevieš.
SAR sa spomína (ak sa teraz nemýlim ja, píšem z pamäti) v tendri na LUH letky MV SR. Ktorý teraz nejako zamrzol, keďže nevyhral Kaliho favorit...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten píše:niko, nie že by som s tvojimi závermi nesúhlasil, ale zase tu máme problém s vydávaním tvojich želaní za fakty...
"prvoradou a zivotne dolezitou schopnostou novych LUH by musela byt samozrejme SAR. Sekundárnou je vycvyk" - no nie.
SAR bolo ponechané na bedrách tých 4 modernizovaných Mi-17. Po skončení ich životnosti to mali riešiť BH. Rovnako ako výcvik (už prebieha).
Moje zelanie je, ze B 429 ma riesit SAR, ked ich MO doslova v tejto specifikacii od Americanov dotazovalo ? Aaaale no. Dalej vycvyk. Mas pocit, ze piloti 2. letky z MI 17 lietaju udrziavacie lety na Black Hawkoch ? Podobne ako napr. piloti 1. taktickej letky lietaju na L 39 ?
arten píše:"Kongres nam schvalil predaj B 429 vo verzii vojenskeho SAR." - ani to nevieš.
SAR sa spomína (ak sa teraz nemýlim ja, píšem z pamäti) v tendri na LUH letky MV SR. Ktorý teraz nejako zamrzol, keďže nevyhral Kaliho favorit...
Arten nafukujes sa a prd vies. Pozri si vybavenie B 429, ktore slo do kongresu pre potreby MO (najdes na stranke kongresu). Neplet si to s tendrom MV.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

Niko, fakt neviem ako na toto zareagovať...
niko píše: Moje zelanie je, ze B 429 ma riesit SAR, ked ich MO doslova v tejto specifikacii od Americanov dotazovalo ?
No nedotazovalo (resp. z tohto naozaj nevieme): http://www.dsca.mil/major-arms-sales/go ... elicopters
(Ale kľudne buchi pravčkou do múru že hej...)
niko píše: Mas pocit, ze piloti 2. letky z MI 17 lietaju udrziavacie lety na Black Hawkoch ? Podobne ako napr. piloti 1. taktickej letky lietaju na L 39 ?
Nemám žiaden pocit. Viem, že dnes piloti cvičia na BH, nie na žiadnom LUH...
(ľavačka do múru)
niko píše:Arten nafukujes sa a prd vies. Pozri si vybavenie B 429, ktore slo do kongresu pre potreby MO (najdes na stranke kongresu). Neplet si to s tendrom MV.
Tak fakt neviem v čom sa "nafukujem" akurát tu dávam na pravú mieru sprostosti čo píšeš. Vybavenie je v linku vyššie, tak ešte raz: http://www.dsca.mil/major-arms-sales/go ... elicopters. Ano môže tam byť aj SAR vybavenie. Aleže by to bolo explicitne napísané? Nie.
(a hlavou do múru reality)

No čo? Keď si sa takto pobúchal o múr reality, lepšie? :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten najdi si original predkladacej spravy bud do kongresu, alebo to bol departement of state a nestrapnuj sa tu prosim ta tvoju nevedomostou. Pisal si mi, ze si si nasiel original schvalovania BH z roku 2015 (co som ja napríklad nenasiel), tak pre teba nebude problém vyhladat si podstatne novsi udaj z 2017.

Arten este raz. Vies, ze piloti 2.letky lietaju udriavacie lety na BH ? Vies urcite co sa ta pytam ?
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

:D
Vieš čo, ja sa tu budem kľudne "strapňovať svojou nevedomosťou" a budem naozaj rád, keď ma s nej vyvedieš jednoduchým linkom :wink:

AD2: no neviem. Ale celkom iste viem, že žiadne LUH dnes OS SR nemajú. A že sa cvičí na BH.

(ešte si trochu zatrénuj na tom múre :wink: )
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten tvrdit, ze piloti 2. letky lietaju udrziavacie lety na Black Hawkoch sveci o tvojej absolutnej nevedomostii v tejto problematike. Tento nezmysel dalej ani nebudem komentovat.

Jak si mi to ty napisal k Black Hawkom: "Pohadaj si, su to verejne informacie". Ja takto cakam na tvoj link o BH uz tusim pol roka.

Co ty mas s tym murom ? Co dnes vecer chlastas ? :lol:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od skelet »

Niko tady se diskutuje. Pokud zde hodlas nekoho urazet, tak se dle toho zaridime
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Skelet mas ten pocit, ze tu posobim ako agresor ? V tomto pripade myslim, ze by si minimalne mal napomenut oboch. Ked uz chces napominat.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“