Vrtulníky pro OSSR

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

takže finaly - žiaden dôkaz, že "B 429 ma riesit SAR" teda nemáme. A predpokladám, že pointa "2 letky" je že cvičia na Mi-17. V súčasnosti (aké prekvapenie).
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Arten, nvm, ale minimálne WESCAM MX-10 by sa asi nenakupoval k vrtuľníkom, čo majú rozvážať papalášov. Skôr by som ho čakal vo vrtuľníkoch SAR, prieskumných alebo policajných.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten pointa ohladom vycvyku bola v tom, ze vobec nevies co znamena cvicny stroj. Ono ta to mozno prekvapi, ale nalet ktory musia piloti podla predpisu Let 3-1 absolvovat a ktory ty poznas pod pojmom rocny nalet, absolvuju nie na jednom stroji. Na znizenie nakladov lietaju zaroven na lacnejsich strojoch. Kedze armada tieto nema, lietaju na strojoch sukromnej spolocnosti. Uz chapes co som sa ta pytal ? Piloti MI 17 budu pre znizovanie nakladov riesit udrziavace lety na BH ? Nevies co pises.
arten píše:takže finaly - žiaden dôkaz, že "B 429 ma riesit SAR" teda nemáme.
Arten zaujimave ako ofenzivne pretlacas tvoje nazory. Bohurovno tvrdis, ze v USA nebola podpisana ziadna opcia na BH, lebo je to napisane vo verejnych dokumentoch kongresu. Utocis, si osobny a vseliako odvadzas pozornost, ale link mi za pol roka aj po asi 4 dotazoch neposles. Ked urobim to iste, tak zase klasicka pesnicka. Mam buchat do muru, nic neviem atd. atd. Podla mna tie dokumenty kongresu ani zverejnene neboli.
To iste aj s tym tvojim SAR. Tak ked sa ti nechce hladat. Modelova situacia: Mam na jednej strane kratky link, ktory si sem zavesil, ze OSSR hlada vrtulniky dovybavene systemom pre SAR - WESCAM a na druhej strane presvecenie artena, ze zase dovybavia BH. Comu uverim ? Alebo mas niekde dokaz, ze idu vybavovat BH pre SAR ? Daj. Ja bez problemov zmenim nazor. Nebijem sa za LUH.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

Flader - to je v poriadku, je to jeden z predpokladov SAR. Ale tých je viac a tie tam nie sú. A mne sa primárne nepáčilo nikove bohorovné tvrdenie, že "tak prvoradou a zivotne dolezitou schopnostou novych LUH by musela byt samozrejme SAR." a "ked ich MO doslova v tejto specifikacii od Americanov dotazovalo" - nič z toho nie je podložiteľný fakt.
niko má obdivuhodnú schopnosť vydávať vlastné interpretácie za fakty a špeciálne v našom SK prípade, kde sa dokonca aj napísané veci jednoducho ignorujú, treba byť vo vyjadreniach min. presný/opatrný...

niko - ja si z teba robím srandu (už fakt neviem ako mám reagovať), ty nadávaš a útočíš. Little bit different...
A stále sme v tom, že nevieš podložiť to čo tvrdíš... (tak našiel si to alebo nie a len zase fabuluješ? :rotuj: )
AD: "neviem čo píšem" - no ja som napísal, že výcvik prebieha na BH. A že BH mal byť do budúcna jedinou výcvikovou platformou. To je skrátka fakt. Či aj (teraz) prebiha na iných typoch a či sa koncepcia nemení v čase, nevylučujem...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten ak vies, ze budu BH prerobene na SAR, tak to zazdrojuj a nasa diskusia je tym uzavreta.

Inak sranda, ze tebe sa nepacilo moje tvrdenie o SAR. Ja som to pisal hlavne preto, lebo si bohorovne tvrdil, ze MO kupuje v podstate civilne stroje. Zmysel v mojom komentary bol hlavne v tom, ze islo o "vojensky" SAR, kedze dopytovane vrtulniky mali satelitnu komunikaciu a sifrovanu komunikaciu, identigikator vlastny cudzy atd. No a to samozrejme civilne stroje nemaju. Cize podciarknute spocitane: vydavas vrtulniky s vojenskym a SAR vybavenim za civilne a hole a vysvetlujes tu, ze im na SAR nieco chyba s odvovodnenim, ze SAR budu robit BH lebo si to ty proste tak myslis. Podobne ako podla teba opcia na 9 BH neexistuje. A ja tu vydavam dojmy za fakty. :razz:

Vycvyk uz radsej nechajme tak. Proste to nie je tvoja silna stranka.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Arten, prepáč, ale ty tiež svoje (a tvojich známych, resp. novinárov) názory a "politické analýzy" vždy predkladáš ako fakty a jedinú skutočnosť. Ale keď sa niekto druhý odváži z dostupných informácii vyvodiť iný záver ako ten tvoj tak hneď to napádaš.
Inak vysvetli mi prosím, aké ďalšie konkrétne predpoklady máš na mysli, že by mal vrtuľník SAR (LPZS) mať a tie dopytované B429 ho evidentne nemali? Neber to prosím ako provokáciu, fakt ma to zaujíma, čo by mal podľa teba ešte mať.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko píše:Arten ak vies, ze budu BH prerobene na SAR, tak to zazdrojuj a nasa diskusia je tym uzavreta.
tvl... niko keď si pozrieš pôvodnú koncepciu, tak BH mali byť jediné vrtuľníky, ktoré nám mali ostať aj po vyradení tých 4 Mi-17 LPZS.
Ako to bude teraz ani srnka netuší, lebo v novom Pláne 2030 je už zrazu 9 LUH.
niko píše:kedze dopytovane vrtulniky mali satelitnu komunikaciu a sifrovanu komunikaciu, identigikator vlastny cudzy atd. No a to samozrejme civilne stroje nemaju. Cize podciarknute spocitane: vydavas vrtulniky s vojenskym a SAR vybavenim
a zase sme doma. to máš odkiaľ? lebo v zverejnených podkladoch to nie je. čiže - buď to dolož, alebo mlč.

Flader:
- no v tejto konkrétnej diskusii je to presne naopak ako píšeš. niko používa nejaké tvrdenia a ja ich rozporujem na základe verejne známych a dostupných zdrojov/ resp. žiadam by ich potvrdil zdrojmi...
(ešte odpoveď na otázku - tak na SAR samozrejme nestačí kamera, musíš mať aj ďalšie špecializované záchranárske vybavenie - "žeriav" na vyzdvihovanie, úpravu na transport ležiacich pacientov, množstvo zdravotníckeho vybavenia, atď...)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Arten, keď si teraz prečítaš tvoj posledný príspevok pozorne, tak zistíš, že sa hádate o ... (ničom). Pôvodne ako aj ty uvádzaš malo byť len tých 18 BH a nič viac. Tak by logicky SAR robili BH. Ale teraz keď sa hovorí 9BH +9LUH tak sú dve možnosti ktorý stroj bude vykonávať SAR. Takže logicky, ak BH sú holé ako sám hovoríš. B429 boli dopytované minimálne s WESCAM MX-10 (ktorá aj podľa teba je jeden z predpokladov SAR). Tak logicky aj mne z toho vychádza, že pre tieto úlohy bude určený B429. Na čo iné by tie Belly potom boli?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Skor nez sa pustim do tychto natahovaciek nove info z dnesnej besedy z ministrom. Do roku 2019 budeme mat 7 BH, nie 9.

Arten pozri. Vymyslel si si tu opciu na BH v udajoch kongresu a ja som tusim v stredu poctivo prebehol podla mna hadam aj vsetky materialy, ktore su verejne k teme vrtulnikov. Nechce sa mi to zase hladat hodiny, ale ked sa tomu povenujes Belly najdes. Je tam sprava, ktora je v podstate s technickymi detajlami a potom dokument s dotazmi roznych ludi. No a tam je spomenuty SAR.

K LPZS - navijak by tam mal byt, inak tie ostatne vecy si mylis s vybavenim zachranarskeho vrtulnika prvej pomoci. SAR nie je to iste.

Arten to co tvrdis o BH ako LPZS mas z doby, ked sa nepocitalo so zavedenim LUH.

Arten nie ja, ale ty tu vydavas tvoje (aj ked niekedy logicke) dedukcie za fakty. Prosim ta:

1. Zazdrojuj mi spravu kongresu, ktora potvrdzuje, ze ziadna opcia na BH nebola.
2. Zazdrojuj mi, kde sa uvadza ze z 9 objednanych BH budu 4 prerobene na SAR.
3. Zazdrojuj mi, odkial mas ze vycvykovou platformou buducnosti VzS bude BH.
4. Zazdrojuj mi, ze dotazovane Belly boli v civilnej verzii.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

niko píše:Skor nez sa pustim do tychto natahovaciek nove info z dnesnej besedy z ministrom. Do roku 2019 budeme mat 7 BH, nie 9.
7? Redukuje sa celkový počet, alebo sa len dodanie posledných 2 posúva?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

No minister povedal nieco v zmysle: garantujem, ze 2019 budeme mat 7 kusov. Takze skor to vyzera na posun dodavky.

Inak Flader checkni si spravy.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

Flader jasne že o ...ničom. Len mi vadí nikova voľná interpretácia faktov..
niko píše:inak tie ostatne vecy si mylis s vybavenim zachranarskeho vrtulnika prvej pomoci. SAR nie je to iste.
Tak ty sa tu prezentuješ ako odborník a potom napíšeš toto?? Samozrejme, že pre SAR musíš mať vybavenie na poskytnutie prvej pomoci, stabilizáciu pacienta atď... (ináč neviem či naše LPZS dokonca priamo nie sú v IZS)
niko píše:1. Zazdrojuj mi spravu kongresu, ktora potvrdzuje, ze ziadna opcia na BH nebola.
Dokázať neexistenciu niečoho? :rotuj: :mrgreen: Žiaden ani americký ani náš materiál nič o opcii nehovorí (aspoň ja som nenašiel. nájdeš - postni)
niko píše:2. Zazdrojuj mi, kde sa uvadza ze z 9 objednanych BH budu 4 prerobene na SAR.
3. Zazdrojuj mi, odkial mas ze vycvykovou platformou buducnosti VzS bude BH.
dookola...
arten píše: tvl... niko keď si pozrieš pôvodnú koncepciu, tak BH mali byť jediné vrtuľníky, ktoré nám mali ostať aj po vyradení tých 4 Mi-17 LPZS.
Ako to bude teraz ani srnka netuší, lebo v novom Pláne 2030 je už zrazu 9 LUH.
niko píše:4. Zazdrojuj mi, ze dotazovane Belly boli v civilnej verzii.
To je jednoduché - pretože neboli schvaľované ako "vojenské vybavenie," ale ako "ostatné..."

EDIT - tak som si predsa len pozrel tie belly podrobnejšie. A hneď prvý link mi vyhodil tento report:https://www.congress.gov/congressional- ... %5D%7D&r=1
- niko mal pravdu keď hovoril o komunikačných systémoch a IFF. Prečo? Lebo je to "štandardné vybavenie vrtuľníkov."
- zaujímavé že kamery mali mať len 4 stroje z 9
- výslovne sa tam píše, že stroje nemajú žiadne výstražné a ochranné prvky (ASE) - a teda nemôžu lietať v bojovej zóne
- o žiadnom "navijak by tam mal byt" ani o žiadnom SAR vybavení a určení ani čiarka (aspoň teda ja som nenašiel. niko iste rád upresní)

Toľko teda niko k tomu tvojmu "voľnému" narábaniu s faktami...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

arten píše: Tak ty sa tu prezentuješ ako odborník a potom napíšeš toto?? Samozrejme, že pre SAR musíš mať vybavenie na poskytnutie prvej pomoci, stabilizáciu pacienta atď... (ináč neviem či naše LPZS dokonca priamo nie sú v IZS
Arten LPZS je sluzba je sluzba patrania a pomoci pri leteckych katastrofach, koordinuje ho Záchranné koordinačné stredisko.
Letecku zachrannu sluzbu netreba predstavovat. Nie je to to iste. Ergo aj vybavenie vrtulnikov je ine. No a vybavenie na poskytnutie prvej pomoci maju na palube vsetky lietadla podla zakona. Ale asi uznas, ze pri LPZS nie je potrebny napr. prenosny inkubator. Ked uz ideme do extremov. Okrem toho su dnes tieto veci uz z drvivej casti mobilne. Vid. A319 MV.
Jo a nemyslim si, ze som odbornik.
arten píše:Dokázať neexistenciu niečoho? :rotuj: :mrgreen: Žiaden ani americký ani náš materiál nič o opcii nehovorí (aspoň ja som nenašiel. nájdeš - postni)
Pockaj, ved uz pol roka sa tu ohanas materialom z kongresu o schvalovani BH, kde ziadna opcia nieje. Takze teraz sa dozviem, ze ziadny material neexistuje ? Ci kde je ? WTF ?
arten píše:... niko keď si pozrieš pôvodnú koncepciu, tak BH mali byť jediné vrtuľníky, ktoré nám mali ostať aj po vyradení tých 4 Mi-17 LPZS.
Ako to bude teraz ani srnka netuší, lebo v novom Pláne 2030 je už zrazu 9 LUH.
Arten povodna koncepcia nesedi odkedy prenikla informacia o snahe kupit LUH. Ved o tom sa tu dokola bavime. Takze este raz. Mas aktualne info o tom, ze budu 4 BH vybavene na SAR ?

arten vyborne nasiel si. Este najdi aj tie komenty o ktorych som ti pisal. A mne ten dokument o BH, ktory uz ani neviem ci existuje.
No a k tvojmu vysvetlovaniu faktov:
- Neviem, ako citas ten material, ale povedat, ze IFF a Satcom je zaklanym vybavenim Bell 429 je proste hlupost. Bez urážky. Kedze je tam zoznam veci, tak je podla tvojej logiky zakladnym vybavenim aj WESCAM. To maju aj policajne a ATE vrtulniky SATCOM a IFF ? Prosim ta neblazni. :wink:
- Ano stroje nemaju ziadne vystrazne systemy na posobenie v bojovych zonach. Ako aj vsetky ine cvicne a SAR stroje.
- Ano specialne vybavenie je len pre 4 stroje. Cize presne tolko, kolko potrebujeme na SAR.
- Ano, naviak som tam nenasiel ani ja. Neviem preco tam naviaky nie su. Faktom ale je, ze napr. ATE, ktora riesi letecku zachrannu sluzbu na Slovensku nakupovala B 429 tiez bez naviakov. Taktiez policajne vrtulniky boli dodane bez naviakov (vid obrazok). Aj pri ATE aj pri MV boli nasledne domontovane. Rovno poviem, ze neviem preco.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od arten »

niko už to skrátka neuhráš...
- SAR musí mať zdravotné vybavenie,
- materiál kde by sa spomínala opcia na BH skrátka nie je (ak nájdeš postni),
- "IFF a Satcom je zaklanym vybavenim Bell 429" netvrdím ja, len citujem z materiálu - "The Bell 429 standard configuration for Communications, Navigation and Surveillance (CNS) consists of Garmin GTN 650/750 NAV/COM/WAAS GPS system. The Identifier, Friend or Foe (IFF) will be the APX-123," (admin prepáči, niko si to iste preloží),
- stroje neboli schvaľované ako "military equipment" ale "other,"
- nemajú ASE,
- navijaky ani iné SAR vybavenie v tom konkrakte skrátka nie sú
...a tu to môžeme ukončiť. Skrátka - vymýšľaš si "jako když tiskne..."

Nemienim túto debatu viesť ďalej a zaplieňovať tu téma, ak nevieš odolať píš mi do SZ.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

arten píše:"The Bell 429 standard configuration for Communications, Navigation and Surveillance (CNS) consists of Garmin GTN 650/750 NAV/COM/WAAS GPS system. The Identifier, Friend or Foe (IFF) will be the APX-123,"
To akože štandardná (zákaldná) výbava každého B429 má byť identifikátor "vlastný / cudzí"? Nie je tu náhodou kontext trochu iný. Nie je to štandardná výbava v tom, že ju malo mať všetkých 9 strojov?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten, Flader: Zakladnu civilnu vybavbu nakupilo napriklad MV. Tuto je link. IFF ani Satcom tam nie su. Text chapem tiez tak, ako Flader. IFF a SAtcom su v zakladnej konfiguracii, ktoru MO dopytovalo.
https://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1851442&l=sk
Inak v samotnom popise APX-123 v tom materiale stoji, ze sa jedna o vojenske zariadenie.

K tomu rozdielu medzi leteckou zachrannou sluzbou (ATE) a LPZS. No nie je to to iste. LPZS ma patrat po spadnutych lietadlach, vyslobodit posadky, popripade podat prvu pomoc, zatial co LZS je v podstate letecka zachranka-sanitka. LPZS ak to chceme rozobrat tak je nejako detsky povedane nieco ako hasici pri autonehodach. Ale k tomu vybaveniu:
Interier MI 17 LPZS. Vsimnite ti si rozne pily, klieste a ine vyslobodzovacie zariadenia. Na palube sa moze nachadzat lekarsky tim. Ten je ale opcionalny. Zachranarske kurzy posadky samozrejme maju. Vsetky veci su ako vidno mobilne. Ergo premiestnitelne do ineho stroja. Vid obrazok.:
http://www.pluska.sk/thumb/images/galle ... 800&h=1000
http://www.pluska.sk/thumb/images/galle ... 800&h=1000
Letecka zachranna sluzba ATE. V podstate tiez 90 % zdravotnickych zariadeni je tiez mobilnych. Predsa len je to ale ine vybavenie ako u LPZS.
http://www.pluska.sk/images/gallery/fot ... 3-v0.0.jpg
Navijaky a ine vybavenie. No neviem, preco tam nie su navijaky, zase sa nekupovali ani pri jednom B 429, ktory na Slovensku lieta. Je mozne, ze ich proste prevadzkovatelia montuju dodatocne, lebo ich bud Bell nedodava, alebo maju lepsiu ponuku od ineho vyrobcu. No co sa tyka ineho vybavenia zamysli sa sam arten. Nakupoval by si ho zase, ked ho uz mas v MI 17 ?

Arten naco ti je na SAR ASE ?

Arten pol roka mi tu vypisujes, ze ked som taky blby a neverim, ze v kratka sprava dsca obsahuje vsetko (co inak uz sa aj pri tychto Belloch vyvracia), tak nech si pozriem verejny material kongresu. A teraz sa dozviem, ze si ho vobec nevidel. Ale argumentujes s nim pol roka. Booooze chlape. :roll:

Zdroje na prerabku 4 ks. BH na SAR. Nie tie tvoje stare, ale aktualne mas ?
Zdroje na to, ze uz len BH bude vycvykova platforma. Nie tie tvoje stare, ale aktualne mas ?
Inak k tomu vycvyku sa este mozeme zastavit. Tvrdit, ze po nakupe LUH bude zakladny vycvyk prebiehat na BH, je ako keby si povedal, ze po nakupe F 16, budu piloti riesit zakladny vycvyk na F 16 a potom si urobia typovku na Albatrosy a budu lietat na Albatrosoch. :D
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od klingy »

Mne pridu tie B 429 na SAR/CSAR male, ako cvicny a armed scout ok
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Tak ona Lakota, alebo Kiowa nevyzerajú od B429 o moc väčšie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Tak je to urcite mensie, ale na SAR v podstate ok. Taky "novodoby standard". Odvezu jedneho leziaceho a jedneho sediaceho pacienta+maju operatora Wescam a palubneho zdravotnika. 4 crew + 2 pax. Klingy ber to tak, ze pri väcsich leteckych nehodach, ale v podstate aj pri malych aj tak potrebujes sucinnost s inymi zlozkami IZS. Dolezite je lietadlo v prvom rade najst. Len si zober Husakovu zenu.

Inak uz ked sme pri Bell 429. Policia uz moze nakupovat.
https://www.aktuality.sk/clanok/562777/ ... a-vinnika/
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Flader »

niko píše:Inak uz ked sme pri Bell 429. Policia uz moze nakupovat.
https://www.aktuality.sk/clanok/562777/ ... a-vinnika/
No to zase bude internet plný "leteckých odborníkov" ...
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“