Vrtulníky pro OSSR

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Nemozes kupovat nove zbrane, nahradne diely mozes. Uplne vyradenie ruskej techniky nie je podmienkou.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:Na AN sa zase obnovila tema nakupu dalsich dvoch UH-60 M cez program ERIP, tak to trochu rozprudim aj tu a prihodim par novych informacii.

Preco sme nekupili namiesto vrtulnikov naprikald radary, PVO, vozidla 4x4 ?
https://www.friendsofeurope.org/wp/wp-c ... ic_web.pdf
Odpoved je v tejto prezentacii. Program bol urceny iba na kupu vrtulnikov, pripadne BVP. Slovensko islo cestou vrtulnikov.

Jednalo sa o jednorazovu pomoc a sancu na modernizaciu, ktora uz nebude ? S najväcsou pravdepodobnostou nie. Slovensko, spolu s Polskom, Madarskom, Ceskom a Pobaltim budu velmi pravdepodobne zaradene aj do dalsej vlny ERIP (4).
https://www.defensenews.com/global/euro ... equipment/

Program ERIP teda bude pokracovat a je dost mozne, ze sucasne jednania ohladom dodavia UH-60 M a ich modernizacie boli aj sucastou pripravy na novu vlnu programu ERIP 4. Ze sa v novej vlne budeme snazit pretlacit LUH, alebo systemy PVO je podla mna najpravdepodobnejsie.
Hádam to tak bude.
Nejakých 6 LUH by určite setrilo prostriedky a tiež hodiny UH-60. Este su na SAR oveľa vhodnejšie ako MI-17.

Dufam ze to Nad bude koordinovať s plk. Mikulcom. Ten ako byvaly vojak, si myslím bude rôznym prepájaniam naklonený.
Stále ešte čakáme na zverejnenie analýzy, ako ďalej s letkou MVSR.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Juraj: Nie je nakup vrtulnikov MV podmieneny aj dotaciou EU ? Armada zase hraje svojimi nakupmi skor geopoliticku rolu. Ci sa toto podari sklbit je otazne, ale urcite by to bolo super.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Na policajné vrtuľníky budú použité peniaze z eurofondov a tá prvá súťaž nebola čistá. A aj tak tam fakticky vyhral Leonardo, lebo dali nižšiu sumu ako Bell, ktorý protežoval bývalý min. vnútra (ktovie asi prečo)...víťazi boli nakoniec obaja, len sa nevedelo, čo sa vlastne od koho má kúpiť a preto sa to nechalo vyšumieť do stratena a nič z toho nebolo. Novú súťaž by mali vyhlásiť teraz na jar.

K armádnym strojom. Je presne vidieť, prečo to SNS skorej nevyužila, v tom článku od Honzíka 11 je to pekne vidieť v texte. Čo sa týka výberu, je to určite dobré rozhodnutie, 50 mil. dolárov sa v tejto dobe len tak nenájde, treba využiť všetky možnosti ako sa dá. Ja by som bol ešte rád, keby sa aj ostatných 7 ks dovybavili aspoň sebeochrannými systémami a časom sa dokúpili ďalšie kusy, 11 ks BH je stále málo. LUH v počte 6 ks by bola výborná pomoc a tým pádom by mohli prebrať rolu SAR od Mi-17, ktoré by sa už len dolietali do doby životnosti a následne vyradili. Z letky MV SR by už konečne mali presunúť lietadlá pod MO SR, nech nie sme poslední mohykáni, veď by sa ani tak moc nezmenilo. Teda livrej určite, to by som aj privítal. Terajšia je trošku divoká na repre účely.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Prečítal som si diskusiu k clanku na AN (bohužiaľ) ale zaujala jedna info.
BH boli vybavené gulometmi a momentálne prebieha vycvik strelcov. Vie to niekto potvrdiť?
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Skoda tej mimoriadnej situacie, tym padom nezverejnuju planovane cvicenia v obvodoch. Strelbu budu typujem cvicit vo Valaskovciach.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

K nedávnej info o mobilných hangároch.
Maďarské riešenie pre H145M

Obrázek
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Pri "dynamickom vývoji" a "prekvapivých lokáciách" nasadenia je to plytvanie financiami, pôsobisko a home fleet je dané a "Dočasný hangár" je plytvanie financiami a rovnako na prd ako trvalé riešenie s úľmi. GB asi nedobyje Nitru kôli JLR, Nemecko nedobyje zasa Rakúsko a Devín kôli VW v BA, Stupave a Martine....
PS: klingonština opravená, dúfam 8-)
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

V súvislosti s vrtuľníkovým krídlom plukovník Uličný pripomína: „Pripravuje sa zmluva na vyzbrojenie časti vrtuľníkov UH-60M a tiež dobudovanie ich pasívnej a aktívnej ochrany na zvýšenie spôsobilosti pre plnenie rôznych úloh. Súčasný počet vrtuľníkov sa zvýši o ďalšie dva, ktoré budú vyčleňované pre potreby našich špeciálov, a taktiež sa pripravuje obstarávanie ďalších deviatich ľahkých vrtuľníkov, ktoré by postupne mali nahradiť Mi-17 v Leteckej pátracej a záchrannej službe.“
https://www.mosr.sk/obrana-42021/
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Aj doplnenie guľometmi M240H (20 ks), veľa nových info, na ktoré sme čakali. Som zvedavý na verziu, ktorú si naši vybrali pre špeciálov (dva nové stroje + prerábka 2 ostatných, čo už máme). Osobne by som bol radšej za prikúpenie ešte nejakých UH-60M do plného počtu letky + 9 LUH, ale oni najlepšie vedia, čo potrebujeme a môžeme si dovoliť.
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

Zaujímavé čítanie o UH60/S70...
https://www.defence24.pl/black-hawk-ocz ... tow-wywiad
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Mikulec skritizoval predošlé vedenie ministerstva, rezortu chýbajú vrtuľníky

Mikulec v tejto súvislosti skonštatoval, že predchádzajúce vedenia rezortu sa tri roky snažili obstarať vrtuľníky, ktoré žiadna z rezortných zložiek nechcela pre ich nevhodnosť a súťažiace strany sa vzájomne námietkovali.

Rezort vnútra ešte v roku 2017 uzavrel rámcové dohody s firmami Bell a Leonardo na dodávku maximálne ôsmich viacúčelových vrtuľníkov za 80 miliónov eur. Súčasné vedenie ministerstva však na jeseň 2020 informovalo, že vyhlási nové verejné obstarávanie, pretože dané stroje nevyhovujú požiadavkám rezortu.


https://domov.sme.sk/c/22646413/mikulec ... nikov.html


Inak dnes som v článku o transplantáciách na Slovensku čítal, že momentálne žiaden vrtuľník okrem UH-60 nedokáže preletieť z východu do Bratislavy so srdcom bez medzipristátia v Nitre.
Pre mňa to bola dosť prekvapujúca info.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 907
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od mikojan29 »

Konečne to niekto povedal otvorene a vie sa komu o čo išlo.
Bude zaujímavé sledovať, akú hmotnostnú kategóriu dajú do nového výberového konania.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše:Inak dnes som v článku o transplantáciách na Slovensku čítal, že momentálne žiaden vrtuľník okrem UH-60 nedokáže preletieť z východu do Bratislavy so srdcom bez medzipristátia v Nitre.
Pre mňa to bola dosť prekvapujúca info.
Uz davnejsie som diskutoval s jednym chlapikom od policajnych specialov na temu zasahu protiteroristickej jednotky z Bratislavy na vychodnej hranici za pouzitia Mi-171. Dospeli sme k tomu, ze je lepsie ist autom s majakmi ako letiet vrtulnikom. Kym ten vrtulnik pripravia nieco trva, potom sa ta Mi-171 drinda 170tkou a nakoniec musi urobit medzipristatie v Kosiciach na dotankovanie. To fakt radsej za 10 min sadnu do dodavok a hned vyrazia. To sa samozrejme pri BH s cestovnou rychlostou 280 km/h a bojovym radiusom 590 km vyrazne zmenilo. Uprimne by ma potesilo, keby aj policia, po vzore Poliakov, kupila aj dva Black Hawky ako nahradu za Mi-171. To by sme sa ale potom dostali na cislo 10 novych helikopter.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od skelet »

slovenské Mi-171 nemají přídavné nádrže?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Majú prídavné nádrže. Ale len tie na boku trupu. Nemá krídla ako tie vaše.

Niko: som zvedavý na zadanie tendra, či sa posunú od LUH vyššie. Možno niekde do kategorie Bell412. Neviem, či by UH-60 nebol už overkill.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11610
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Zemakt »

Nebyl. Pro naši Urnu je 412 malý. Požadují větší kategorii.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4964
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

V tejto kategórii sú aj väčšie stroje. Napríklad AW139.

UH-60 asi pre policajtov netreba, S-70 by bol vhodnejší. Ale to som poplietol ja, lebo Niko navrhoval Blackhawk po vzore Poliakov. A tí maju S-70.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ano, presne tak. Myslel som "civilny" S-70. V kazdom pripade, ak spravne chapem, chceju nasi policajti 8 vrtulnikov pre kraje, jeden na hranicu a dva velke MUH na kadeco. Cize ak by sa kupili 8 LUH a Mi-17 vymenili za Black Hawky + 1 B-429, tak by to bola vykladna skrina policie.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2529
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Vrtulníky pro OSSR

Příspěvek od Lynx »

V tejto kategórii a vlastne aj pre LUH pre OSSR je jednoznačne najvhodnejší a najperspektivnejsi EC145(M) ideálne s 5 listym rotorom. Netreba vymýšľať novoty, stačí sa pozrieť na Srbov ci Maďarov.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“