OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

Skeptik píše:
Arthur píše:to niko:

Nepísalo sa náhodou, že rozdiel ceny je max. 10 % viac u F-16 V avšak voči novšému Gripen E/F a voči Gripenu C/D to je niekde 25% ~ 33% :?:
Ano, takto to vypadalo dle cenových nabídek indického tendru MRCA.

Jak to bude s cenou letové hodiny neví zatím nikdo.
Gripen C/D je asi na 60% F-16C/D, ale jak na tom bude F-16V či Gripen E/F nikdo neví, protože ta letadla operačne nelétají.
Díky, vedel som, že som to niekde zachytil. :roll:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arthur mozes dat prosim ta cely clanok z toho Dennika N, ked ho mas. Resp. hlavne ta pasaz s tym 6 mesacnym vycvikom by ma zaujimala. V tom clanku je viac peral. Ale ako som pisal. Plnu operacnu sposobilot do 18 mesiacov od podpisu zmluvy popiera ako Gajdos, tak i Galko a v podstate aj zdravy rozum.

Skeptik: Tych 60 % z ceny letovky F-16 je udaj vycucany z prsta. Tiez som ho uz par krat videl. Preto som sa k tomu tak opatrne vyjadril. Porovnanie slovenskych letoviek pokial viem nikto nevidel.
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 155
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Suger »

Flader píše:Inak v tieni nákupu stíhacích lietadiel tu trocha zabúdame na cvičné. Do konca tohto roka má byť spracovaná analýza "ako ďalej". Či bude možné a rentabilné predĺžiť životnosť L-39, prípadne či budeme smerovať k nákupu nových strojov. Podľa registra zmlúv mal LOTN posúdiť stav našich Albatrosov. Nevie niekto bližšie info ako to zatiaľ vyzerá?
Flader, ja osobne by som šiel už do nových a moderných univerzálnych cvičných lietadiel, vhodných pre výcvik stíhačiek 5.generácie (do budúcnosti)...dal by som šancu aj SAABu + Boeing :) v USA programe T-X https://www.facebook.com/Boeing/videos/ ... 811469111/
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Skeptik »

niko píše: Skeptik: Tych 60 % z ceny letovky F-16 je udaj vycucany z prsta. Tiez som ho uz par krat videl. Preto som sa k tomu tak opatrne vyjadril. Porovnanie slovenskych letoviek pokial viem nikto nevidel.
Není vycucaný z prstu, jen platí pro nějaké konkrétní podmínky. Otázkou je, za jakých podmínek budou letadla provozovaná na Slovensku.

Jinak pořídíte-li si F-16, zvláště pak levně, myslím, že na provozní náklady jaké by mělo Slovensko s MiGy-29, pokud by se je naučilo provozovat, můžete zapomenout. L&M se "zahojí" na údržbě. Ale to si bude muset slovenské MO a OSSR zjistit samy.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od arten »

jarosvk píše: Este tu bude niekto tvrdit ze Nad nieje predlzenou hlasnou trubou SAABu? Okrm artena ktory tu zase zacne politikarcit stylom SNS a podobne :sad:
Trikrát som si hryzol do jazyka po poslednom nikovom príspevku, že už to fakt nemá význam, ale vidím, že sa nedá... takže:
arten píše:
Flader píše:Arten, len jedna otázka, aby sme v tom mali jasno - odpovedz ÁNO alebo NIE:

Bolo podľa teba Glvačove priame rokovanie len so Švédskou stranou trasparentné a v poriadku?
Nie. Mal byť medzinárodný tender, kde by boli jasne stanovené kritéria, čo chceme, na základe čoho sa bude vyberať, atď. Vyberať by mala nezávislá komisia zložená zo zástupcov celej pol. scény (aj opozície), vojakov a expertov.

Vieš koho som voľne citoval? :wink:
No a keďže Flader sa neopýtal tak nech sa páči - Jara Naďa :eek: https://komentare.sme.sk/c/20853471/vyb ... w_hlav_spr

Aj keby sa Naď neviemako bil za Gripen, ono to dokonca milý jaro vôbec nemusí byť tak, že "je predĺženou rukou Gripenu." Skrátka z rôznych dôvodov človek môže preferovať nejaké lietadlo. Neznamená to, že je lobistom výrobcu, takto to proste nefunguje...
Takže navrhujem tému hádzania výkalov úplne uzavrieť.

CENA:
niko píše: Arthur cena F-16V vs. Gripen C nie je az tak rozdielna. Tam bude rozdiel ceny podla mna max. 10 % viac u F-16 V. Mozno ani tolko. Cena u Bahrajnskeho tendra bola 1,124 mld $ za 16 strojov bez vyzbroje. Takze sa da cakat, ze LM dalo velmi kompetitivnu cenu. Letovu hodinu ma vyssiu F-16V, kedze je to vykonnejsie lietadlo, pri ale porovnatelnej cene servisu.
To je tak veľa nepresností a dojmov v jednom, že postupne:

Cena Bahrajnských F-16V je úplne holých strojov a to preto, že Bahrajn už kompletnú infraštruktúru a výzbroj F-16 má a aj tak sa tam bude ďalej dokupovať.

Najnižšia cena redukovanej ponuky Gripenov pre Bulharsko bola niekde mierne cez 500 mil. € za 8 ks, pričom podobná ponuka F-16 (asi C/D, V určite nie) bola na niečo cez 750 mil€. Teda o 50% viac.
Cena plného balíčka na Gripeny bola niečo cez 800 mil USD, teda niečo pod 100 mil € za kus. Plný balíček F-16V pre nás je 178 mil.€/ks

Servis F-16 ani zďaleka nemá "porovnateľnú cenu servisu" ako Gripenu.

K cene prevádzky:
Arthur píše:Dá sa +/- autobus odhadnúť cenová ponuka za nákup F-16V vs Gripen C/D /(Gripen E/F) tj. o koľko je F-16V drahšia pri akvizícii a o koľko je F-16V vyššia cena prevádzkových nákladov (letová hodina) ?
Konečne dobrá otázka. Stále sa tu bavíme o cene za lietadlo a nejakých hodinových cenách prevádzky. Bez vyvodenia záverov.

Lenže - celková cena vrátane - prevádzky a náhradných dielov, (AFCAIG COST) za celú dobu životnosti môže byť pri F-16 kľudne aj dvojnásobná oproti Gripenu.
Cena AFCAIG + LOGISTICS COST, + OPERATING COST, + budúce modifikácie = teda kompletná cena za celú životnosť (TOTAL OWNERSHIP COST) môže byť kľudne aj trojnásobná!

No ale zásadný problém, ktorý tu zdá sa nikomu nevadí je - na nákup máme 1,1 mld do roku 2030 (v skutočnosti ešte menej). Čo vôbec chcete kúpiť za 78 mil € za kus?? :roll:
Nie je ani na Gripen...


a ešte pár poznámok k tomuto:
niko píše:
Arthur píše: To bol zase argument. Sériové F-16V existujú resp. vyrábajú sa ?
Ano. Pokial viem USAF ich ma. Upgradovane zo starych C/D.
Nie, nemá. Ani žiadna objednávka nie je podpísaná. Jedine upgrade Tajwanských F-16 A/B, kde sú použité niektoré riešenia z V.
Arthur píše: Všetci vieme, že abonentská zmluva bude preĺžená resp. budeme využívať MIG-29 keďže tie F-16V budú najskôr dodané v 2022 tj. kým nabehnú na operačnú spôsobilosť tak to budú musieť byť MIG-29 paralélne využívné a servisované min. do 2023 resp. 2024 ?
Ale však presne o to SNS ide. A nie do roku 2024, ale Danko úplne otvorene povedal, že chce prevádzkovať MiG-29 do roku 2030...
niko píše:Arthur miesas dve veci. Gripen C budu vyrobene do 20 mesiacov prve stroje. V starsich clankoch sa pisalo 18. K tomu potrebujes pripocitat vycvik a vybudovanie zazemia. Takto to potvrdil aj Galko s Gajdosom v debate v RTVS. F-16V by boli dodane prve stroje v roku 2022 uz s vycvicenymi posadkami. Vycvik by prebiehal priamo v USA s nasimi pilotmi. Tak to deklarovalo LM. Takze aby sme tie ponuky vedeli porovnat, musime vediet, kolko by trval vycvik v Svedsku. A to nevieme. Potom budeme vediet ako dlho budu prevadzkovane MIGy v jednom a v druhom pripade. Ale ano, suhlasim s tebou, ze naklady na prevadzkovanie MIGov by mali byt pripocitane k jednej aj k druhej ponuke.
[/quote]
Nie. Gripeny môžeme mať okamžite - dočasne zapožičané od švédskej armády a potom postupne nové - vzhľadom na nábeh E/F ich musia dodať v r. 2019.
Výcvik - Švédi garantujú výcvik posádok u nich doma do 18 mesiacov.
Prakticky by to prebiehalo tak, že po podpísaní kontraktu by naši piloti okamžite začali cvičiť na švédskych a postupne ako by nabiehali na nové stroje a prelietavali ich na Slovensko.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Vestly »

arten píše:To je tak veľa nepresností a dojmov v jednom, že postupne:

Cena Bahrajnských F-16V je úplne holých strojov a to preto, že Bahrajn už kompletnú infraštruktúru a výzbroj F-16 má a aj tak sa tam bude ďalej dokupovať.

Najnižšia cena redukovanej ponuky Gripenov pre Bulharsko bola niekde mierne cez 500 mil. € za 8 ks, pričom podobná ponuka F-16 (asi C/D, V určite nie) bola na niečo cez 750 mil€. Teda o 50% viac.
Cena plného balíčka na Gripeny bola niečo cez 800 mil USD, teda niečo pod 100 mil € za kus. Plný balíček F-16V pre nás je 178 mil.€/ks
Podla tvojich cisiel, je rozdiel medzi holou f-16V a f-16V s "plnym balickom" 110 mil. €, zatial co rozdiel medzi holym gripenom a gripenom s "plnym balickom" 38 mil. €. :mrgreen:

Obidva balicky maju ocividne podobnu hodnotu, vdaka comu je tvoje porovnanie velmi zmysluplne :up:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arten:
Servis nema ani zdaleka porovnatelnu hodnotu podla teba. Z coho si vychadzal ? Ja som vychadzal s verejnych udajov za cenu supportu Gripenu a udajov z DSCA na follov up pre F-16. Daj zdroj. Resp. vysvetli.

Kompletna cena zivotneho cyklu moze byt trojnasobna. Prosim ta daj aspon matricu, ako si na toto prisiel.

Svedi nam pozicaju ich stihacky, kym nevyrobia nase. Toto mas odkial ?

Jo a ohladom Nada. Ok. Takze on sa bije za Gripen, lebo sa mu paci. Jaaj taaak. :roll:
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

to Skeptik a Arten: díky.

Ja som veľmi zvedavý akými dátami nakŕmili útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR - preto bude veľmi dôležité aby ich analýza cenových ponúk bola bezpodmienečne VEREJNÁ.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arthur, arten:

Na margo tych rozpravok, ze Svedi dodaju lietadla, zazemie a vyskolia pilotov za 18 mesiacov, co ste tu popisali a nezazdrojovali. Dneska na FB sam Nad napisal, ze pri obidvoch ponukach sa pocita s vycvikom pilotov v trvani 2 az 3 roky. Podla skusenosti pilota. Cize okrem Gajdosa a Galka to potvrdil aj sam Nad. Tych 18 mesiacov od podpisu zmluvy do combat ready teda mozeme hadam zaradit do kategorie urban legend. :wink:

Inak ale s nadovou myslienkou nepreskolovat na novy stroj postupne, ale vyradit Migy naraz a skolit vsetkych pilotov naraz. Medzi tym zaplatit air policing zo zahranicia na 2-3 roky, kym nepridu nove lietadla, by som dokazal zit. Len neviem, ci by to bolo lacnejsie.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

niko píše:Arthur, arten:

Na margo tych rozpravok, ze Svedi dodaju lietadla, zazemie a vyskolia pilotov za 18 mesiacov, co ste tu popisali a nezazdrojovali...
Takže ešte raz môj príspevok.
Arthur 4/7/2018, 22:30 píše:KOLT: Sériová výroba F-16V block 70/72 ešte na nových linkách nenabehla presne tak ako sériová výroba Gripenu E/F.

Tu uvádzajú, že Gripen C/D vedia dodať do 18 mesiacov plne pripravené, schopné okamžitého nasadenia v bojovej operácii s tým, že garantujú, tréning pilotov, ktorý môže začať hneď "zajtra". Na to, aby sa s Gripenom naučili lietať, stačí šesť mesiacov. A do 18-mesiacov ho dokážu ovládať v plnohodnotnom rozsahu. Tradične to funguje tak, že piloti zahraničných zákazníkov prídu do Švédska, kde začnú lietať na gripenoch švédskej armády. Nemusia teda čakať, kým fyzicky vyrobia lietadlá pre ich armádu.
zdroj: https://dennikn.sk/1101593/manazer-zbro ... -nekupuju/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arthur tak este raz moj prispevok:
niko píše:Arthur mozes dat prosim ta cely clanok z toho Dennika N, ked ho mas. Resp. hlavne ta pasaz s tym 6 mesacnym vycvikom by ma zaujimala. V tom clanku je viac peral. Ale ako som pisal. Plnu operacnu sposobilost do 18 mesiacov od podpisu zmluvy popiera ako Gajdos, tak i Galko a v podstate aj zdravy rozum.
Ked je to v platenej casti toho clanku, tak ju sem zaves. V tom, co si zavesil je len tych 18 mesiacov na vyrobu a nie to, co tu ty tvrdis a traja ludia napriec politickym spektrom popieraju.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

Ako sorry, ale nemám Vám ešte zaplatiť predplatné?

Kedy bude plná operáčná spôsobilosť naprieč politickým spektrom F-16V ? A o to predsa ide!
Naposledy upravil(a) Arthur dne 6/7/2018, 22:40, celkem upraveno 1 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Vobec nie. Staci, ked odzdrojujes to, co tvrdis. :wink:

Asi si myslel operacnu sposobilost F-16V. Ta vyzera, ze je rok az rok a pol po Gripene.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

niko píše:Vobec nie. Staci, ked odzdrojujes to, co tvrdis. :wink:
Tretíkrát Vám tu dávam zdroj: https://dennikn.sk/1101593/manazer-zbro ... -nekupuju/

Naproti tomu Vy ste ho ani raz neuviedli :rotuj:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

No a treti krat to ziadny zdroj nie je. :roll: Cital som to x krat. Prosim Vas, kde je to tam napisane ? Mozno som to fakt prehliadol. No a platenu cast tu zverejnit nechcete, takze tam to nevidim.

Moje zdroje som uz tiez uviedol. Tak este raz detajlnejsie:
Nad - diskusia pod jeho prispevkom na FB k padu polskeho Migu.
Gajdos s Galkom - v poslednej slolocnej diskusii, ktoru spolu mali tusim v RTVS.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Arthur »

Sorry, ale od malička som vychovávaný a naučený si veci získavať vlastnými schopnosťami a nie cez známosti a rodinkártvo a zároveň si na ne zarobiť a preto nepovažujem za správne publikovať zdroje s plateným obsahom a je jedno či to je print verzia alebo papier tak ako tu zrejme nikto nerobí printscrn z časopisov ATM, LETECTVÍ + KOSMONAUTIKA a pod. Ďakujem za pochopenie a rešpektovanie.

Opäť všeobecné frázy na Vaše zdroje, ostatne aj tú nezdrojovú cenu Bahrajnských F-16V arten vo svojom diskusnom príspevku 5/7/2018, 00:13 logicky vyvrátil.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Arthur link na Bahrajn je problem ? :lol: Ved som tu pri diskusii so Skeptikom dal k tomu 3 linky. :D OK. Tu mas stvrty. Cena 1,12 mld. za 16 ks. F-16V. Mam ti pohladat aj tu diskusiu Galka s Gajdosom, ktoru sme tu uz tiez pred par mesiacmi rozoberali ? FCB hadam mas, toho Nada si teda pozriet vies. Uprimne, neviem ako sa fcb cituje.

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 60643.html

Cize tvrdis, ze je to v tom clanku napisane ako bude prebiehat vycvik na Gripenoch, ale v ziadnom pripade to nechces zverejnit, lebo nepovazujes za spravne publikovat zdroje s platenym obsahom. :roll: Ok. Dalej sa teda nepohneme. Arten, prosim ta hod to sem ty, ak mozes. Pripadne niekto iny, ak ma pristup.
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 155
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Suger »

Materiál (neutajovaná časť) k nákupu nového stíhacieho letectva. Odporúčaný nákup nových F-16 Block 70/72
https://rokovania.gov.sk/RPO/Material/1702/1
" 7.1. Ponuka na nákup, prenájom a lízing lietadiel JAS-39C/D Gripen - Švédske kráľovstvo
Švédska strana zaslala návrhy na tri spôsoby obstarania lietadiel (nákup, prenájom a lízing). Po posúdení a vyhodnotení všetkých troch spôsobov obstarania lietadiel, bol ako najvýhodnejší návrh vyhodnotený návrh na nákup lietadiel JAS-39C/D.Kontrakt je na úrovni vlád. Jedná sa jednomotorové nadzvukové taktické lietadlá,ktoré budú po inštalácii dátového prenosu (Link-16) plne NATO kompatibilné. Logistická podpora je zahrnutá na celú dobu trvania kontraktu (v prvých dvoch rokoch bude dodaný potrebný materiál a v následných ôsmych rokoch bude zabezpečovaná logistická podpora). Platby sú pri nákupe rozložené na 10 rokov. Navrhované ceny sú pevné a nemenné. V ponuke je zahrnutý letecký simulátor. Pre bojové využitie bude potrebné realizovať nákup štandardných leteckých riadených rakiet, munície, a výmetníc klamných cieľov využívaných v NATO cestou FMS (USA). Na zabezpečenie ich prevádzky bude potrebná zmena infraštruktúry letiska Sliač. Obhliadka letiska Sliač bola vykonaná v roku 2015. Dodávka prvého lietadla je možná 20 mesiacov od podpisu kontraktu (napr. ak bude kontrakt podpísaný v mesiaci august 2018, tak dodávka prvého lietadla bude možná v mesiaci máj 2020). Pre stanovenie celkovej výšky je potrebné zahrnúť aj náklady na zmenu infraštruktúry letiska Sliač, náklady na výzbroj a komunikačné zariadenia. Platnosť cenovej ponuky bola po navýšení o 3% predĺžená do konca roka 2018. V súvislosti s prípadnou realizáciou obstarania tohto typu lietadla, je slovenská strana povinná zabezpečiť švédskej strane, dodávky zariadení (pre výzbroj a komunikáciu) a softvéru už počas výroby lietadiel JAS-39C/D. Vzhľadom k štandardným schvaľovacím procesom v USA, môže dôjsť k omeškaniu týchto dodávok a tým k neskoršiemu obdržaniu lietadiel. Taktiež je potrebné vziať do úvahy aj spoločné rokovania (predpoklad trvania je 9a viac mesiacov) o konkrétnych podmienkach zmluvy, ktoré budú prebiehať až po rozhodnutí o výbere konkrétneho dodávateľa, čo oddiali samotnú dodávku lietadiel. V súvislosti s prípadnou realizáciou obstarania tohto typu lietadla, bude slovenská strana povinná, cestou uzatvorenia zmluvy s vládou USA, zabezpečiť švédskej strane, dodávky zariadení (pre výzbroj a komunikáciu) a softvéru už počas výroby lietadiel JAS-39C/D.
7.2. Ponuka na nákup lietadiel F-16 Block 70/72 – Spojené štáty americké
Kontrakt na nákup (lízing a prenájom lietadiel legislatíva USA neumožňuje) je na úrovni vlád prostredníctvom fondov FMS. Jedná sa o jednomotorové nadzvukové taktické lietadlá, ktoré sú plne NATO kompatibilné a sú ponúkané v najmodernejšom vybavení. Lietadlá F-16 sú preverené vo viacerých vojnových konfliktoch po celom svete a sú využívané v mnohých krajinách. Logistická podpora je pri tejto ponuke zahrnutá na 2 roky prevádzky a začne plynúť od dátumu prevzatia každého lietadla. Platby za lietadlá a výcvik sú rozložené na 7 alebo 5 rokov. Platby za letecké rakety AIM-9X sú rozložené na 12 rokov. Ponuka zahŕňa letový simulátor. Pre bojové využitie bude potrebné realizovať nákup štandardných leteckých riadených rakiet stredného a krátkeho doletu, protizemných riadených a neriadených bômb a ďalšej munície využívaných v NATO (sú súčasťou ponuky). Na stanovenie rozsahu zmien potrebných na prevádzku týchto lietadiel bola v roku 2017 vykonaná obhliadka letiska Sliač. Pre stanovenie celkovej výšky je potrebné zahrnúť aj náklady na zmenu infraštruktúry letiska Sliač, náklady na výzbroj a dopočet nákladov na logistickú podporu. Ponúkané lietadlá sú z uvedených ponúk po technickej (najmodernejšia avionika, ktorá je dodávaná do lietadiel 5. generácie) a taktickej stránke (nosnosť výzbroje a paliva, varianty výzbroje, taktický dolet a vytrvalosť vo vzduchu) najvýkonnejšie. Lietadlá sú koncipované tak, aby boli pripravené na ďalší prípadný technologický rozvoj (modernizáciu) v budúcnosti. Dodávka prvých lietadiel na Slovensko je možná v rokoch 2022/2023 ak bude zmluva podpísaná v roku 2018. Pre stanovenie presnej cenovej ponuky, bola požiadaná americká strana koncom roka 2017 o zaslanie a spracovanie LOA–Letter of Offer and Acceptance. V mesiaci máj 2018 obdržalo MO SR od vlády USA návrh troch LOA (LO-D-SAA -lietadlá F-16 a letecké rakety AIM-120 s platnosťou do 27.7.2018, LO-D-TAA-výcvik s platnosťou do 30.6.2018 a LO-P-LAH -letecké rakety AIM-9X s platnosťou do 24.7.2018 ) spolu s cenovými kalkuláciami. Do nákladov na prepravu sú zahrnuté len náklady na prepravu leteckých rakiet. Náklady na prepravu ostatného materiálu nie sú zahrnuté do obdŕžaných zmlúv. V súlade s pravidlami FMS, však všetky tieto ceny nie sú pevné a nemenné."
Z analýzy obmeny taktických stíhacích lietadiel pri zohľadnení všetkých faktorov: nákup lietadiel, munícia, náklady na výcvik na pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalších nákladov na prevádzkovania a pripadnú modernizáciu, s perspektívou používania nového taktického stíhacieho lietadla za horizont 2040 vyplýva, že je výhodnejšie obstaranie 14 ks lietadiel F-16 Block 70/72.
MO SR navrhuje v rámci obmeny stíhacích lietadiel MiG-29 realizovať americkú ponuku na nákup 14 lietadiel F-16 Block 70/72 a uzatvoriť príslušné zmluvné vzťahy s vládou Spojených štátov amerických.
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 155
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Suger »

Až teraz som si všimol, že na "OSSR kampak kráčíš?" je už debata v plnom prúde... :)
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak už je to tiež na stránke MO:

http://www.mosr.sk/42280-sk/vlada-prija ... lami-f-16/

Tiež som zvedavý na tú pripomienku. Ale tá sa týka verejnej časti, takže zrejme to nič zásadné nebude.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“