Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Ředitel státního podniku LOM Praha Roman Planička, o náhradě vrtulníků Mi-2:
"Aktuálně potřebujeme nahradit vrtulník Mi-2 novým strojem pro základní výcvik. Jakým, uvidíme podle připravovaného výběrového řízení. Co se týče náběhu na západní stroje a výuku na nich, časovým horizontem je kvůli zmiňovanému ukončení životnosti vrtulníků Mi-2 rok 2018. Neměl by to být problém, nový vrtulník bude jednodušší než Mi-2. Mám vizi o zavedení západní platformy, aby rozšířila portfolio podniku, aby nebyl závislý pouze na Východu. Přál bych si rozvoj letového výcviku a obnovu leteckého parku v Pardubicích." Zdroj:
http://www.euro.cz/byznys/sef-lom-praha ... n=copylink
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od klingy »

Vedel by som si predstavit taky MD Defender 500
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

To může být cokoliv .. Robinson R66, Airbus H130 etc... líbil by se mi nákup H135, přeci jen ho používá i policie, takže by se tam mohla školit jak armáda, tak PČR.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Asi bych se nebál ani čistě cvičného vrtulníku, jako třeba Robinson R66, kdy kusová cena je 869 000 $, dle kurzu z roku 2016. Ale koukám, že ty MD 500 se prodávají zhruba za stejnou cenu. Radši bych byl pro Airbus H145, ale nevím, jak moc jde využít jako cvičný stroj, výhodou ale je, že jich je v republice a okolí docela dost, tak není problém s náhradními díly.
edit: koukám že skelet byl rychlejší :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

H145? Kolik jich v CR lita? Ec135 alias H135 ma PCR a dost zachranaru. Navic H145 je pro vycvik velka. Ten R66 je tak akorat
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Myslel jsem H135, jen se mi to už nechtělo opravovat. EC135 se mi hodně líbí, ale problém bude asi cena. Přeci jen standardní EC 135 stojí necelých 4 200 000 $ (80 mil. Kč) + speciální vybavení, byť tady by asi nebylo potřeba. Robinson R66 stojí jen 869 000 $. Výhodou EC/H 135 vidím ale v tom, že se dá využít i pro jiné účely, než jen tréning. Navíc by bylo skvělé, pokud by LOM navázal nějaké vazby s Airbusem. Tedy bych se nebál připlatit
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od klingy »

No ja vidim v MD 530 vyhodu v tom, ze v pripade potreby by sa dal relativne lahko modifikovat na ozbrojeneho prieskumnika (armed scout)/ vrtulnik pre specialne operacie bud priamo sadou od MD md helicopters alebo Dillon Aero
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Smutná krabice »

Robinsony mají obecně jiný systém řízení, než ostatní vrtulníky. Nevím, jak je to s R-66, ale pro R-22 a R-44 to platí. Takže to na výcvik není tak dobré.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Koukal sem, co používají jiné armády a hodně se mi líbí, že podobný problém nedávno řešili v Británii. V polovině roku 2016 byla dohodnuta investice 1,1 miliardy Liber (cca 34 mld.Kč). Jedná se o nákup 29 vrtulníků H135 a tři vrtulníky H145, rovněž výcvikovou základnu, digitální a jiné vybavení. Celkem zde bude pracovat 161 instruktorů a ročně bude vycvičeno celkem 286 pilotů. Díky smlouvě má mít práci celkem 220 občanů Británie. Jedná se o část celkové modernizace výcvikových kapacit celého letectva, která má zajistit kapacity pro výcvik na letouny Atlas, Voyager, Typhoon a Lightning II, až do roku 2033. Finančně celá zakázka vychází na 2,8 miliardy Liber - tedy 86,5 mld.Kč. Suma je to vysoká, ale pro představu to stačí, přeci jen nemáme ambice být světovou špičkou, co se týče výcviku pilotů :D

V současné době probíhá vrtulníkový výcvik na ruských strojích Mi-2 (6) a Mi-17 (6). Obměna se bude týkat strojů Mi-2. Ředitel LOM Praha Roman Planička doplnil: "Součástí modernizace, součástí zlepšování služeb, zkvalitňování a také zlevňování služeb pro našeho hlavního zákazníka je případný nákup nové techniky. Před námi stojí úkol nahradit program Mi-2 novým lehkým vrtulníkem pro základní výcvik a souvisí s modernizací letky vůbec: letounů a vrtulníků, které LOM Praha používá pro vojenský výcvik nejenom Armády České republiky, ale i zahraničních zákazníků. MI-dvojku by měl nahradit lehký vrtulník pro základní výcvik, já bych nerad jmenoval nějaké typy, abych nezavdával jaksi důvod k nějakým spekulacím, proběhne výběrové řízení a bude vybrán typ, který z hlediska provozních nákladů a schopností bude plně odpovídat potřebám našeho uživatele. V současné době uvažujeme o lehkém jednomotorovém vrtulníku, nicméně nedomnívám se úplně, že vrtulník typu Robinson je tou správnou volbou." Tedy Robinson odpadá. Pro nás by tedy byly opravdu ideální ony H135. Pro představu, tak Německo využívá k výcviku 19 H135, Austrálie 17, Jordánsko 12, Švýcarsko 20 atd. Nákup cca 6 vrtulníků H135 by tak byl docela v pohodě, víc nemá smysl + samozřejmě potřebné zázemí atd.

http://www.airbushelicopters.com/websit ... TS_JPG.jpg
https://www.airzone.tv/news/vrtulniky-m ... ne-stroje/
https://www.gov.uk/government/news/new- ... 28-billion
http://www.airbushelicopters.com/websit ... d_361.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_vo ... _republiky
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase
A není H 135 náhodou dvoumotorový? - https://cs.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_EC_135
Tím tato možnost podle mě padá také, navíc si nemyslím, že LOM má tolik peněz aby si mohl koupit 4 nové EC 135 za cca 20 mil. USD
Podle mě přichází v úvahu EC 120, AW 119, nějaká verze MD 530, PZL SW 4 a to je asi vše.
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od johnytapia »

Podle informací Práva i podle naších zdrojů komise ministerstva obrany doporučila nakoupit 12 vrtulníků UH-1Y. Tak je asi hotovo. Za mě OK

Zdroj: Armádní noviny
Naposledy upravil(a) johnytapia dne 22/3/2017, 21:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Jo, dobrá zpráva. Asi si koupím kraťasy v mariňáckym "digi", udělám fotečku a pošlu Skeletovi :D .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Tak dál už to je jen papírování. "Pan Šedivý očividně radil dobře..." :D
Do článku jsem přidal technické parametry UH-1Y Venom, když už je to jasné:

Bell UH-1Y Venom

Charakteristika:
Posádka: 1 nebo 2 piloti
Kapacita: až 3 020 kg (10 pasažérů)
Délka: 17,78 m
Průměr rotoru: 14,88 m
Výška: 4,5 m
Plocha rotoru: 168,0 m2
Prázdná hmotnost: 5 370 kg
Užitečný náklad: 3 020 kg
Maximální vzletová hmotnost: 8 390 kg
Motory: 2 × General Electric T700-GE-401C turbohřídelový,
1360 kW (1 828 shp) po 2,5', 1,150 kW (1546 shp) kontinuální pro každý motor
Výkony:
Nepřekročitelná rychlost: 366 km/h
Maximální rychlost: 304 km/h
Cestovní rychlost: 250 km/h
Bojový dolet: 241 km s 990 kg nákladu
Vytrvalost: 3,3 h
Dostup: 6 100 m
Stoupavost: 12.8 m/s
Výzbroj:
2 externí raketnice 70 mm (2.75 in)
- neřízené rakety Hydra 70
- laserem naváděné rakety APKWS II
- případně protitankové střely AGM-114 Hellfire
2 závěsy pro 7.62×51 mm M240D kulomet,
.50 in (12.7 mm) GAU-16/A kulomet,
7.62×51 mm NATO GAU-17/A Gatling kulomet
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Johnytapia
Nějaký odkaz by nebyl? Na armádních novinách to nemohu najít.
johnytapia
rotný
rotný
Příspěvky: 96
Registrován: 7/12/2016, 23:24

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od johnytapia »

Psali to jen na jejich sociálních sítích fb a twitter. Nějakej článek očekávám zítra.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od QVAK »

Naše LZS je vybavena lehkými vrtulníky bez vybavení pro lety za snížené viditelnosti natož v noci. Ani piloti a letečtí záchranáři nemají výcvik a přezkoušení pro jiné létání. Tudíž funguje jen za světla a když je hezky což je statisticky o dost méně než 1/2 dne. Při každém armádním letovém dni je aktivována vojenská LZS která je vycvičena pro zásahy za každého počasí i v noci. Čili nevyužívaná duplicita která je pro stát velmi drahá. Z tohoto pohledu státní LZS je jak funkčností tak rentabilitou velmi rozumné opatření které ale ničí základní mantru vzniku civilní LZS, privát je vždy za všech okolností výhodnější než státní.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Ostravska LZS, sveho casu provozovana DSA byla schopna zasahovat i v noci. Jak to ma novy provozovatel netusim
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od klingy »

Pani hlupa otazka, troska som sa v tom stratil, UH-1 ma nahradit len W-3 alebo aj MI-8?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

"Debata je nyní o tom, jak velký vrtulník potřebujeme, co všechno má umět. Z toho vychází, že armáda nepotřebuje ani transportní stroj, ale vrtulník s řadou zbraňových systémů, který přepraví několik vojáků. Vypadá to, že se určitě vejdeme pod deset miliard a koupíme dvanáct vrtulníků. Není to tak, že bychom měli pevný finanční strop a podle něj se rozhodovali" - politický náměstek MO Daniel Koštoval.
Původně to měly být lehčí vrtulníky, než W-3 s tím, že by plnily funkci i bitevní (místo Mi-24/35) a taky jako letecká záchranka. Dopadlo to ale tak, že W-3 se nechaly z generálkovat, to samé Mi-24/35 a dál bude provozováno 10 bitevních strojů - osm či deset let tady Mi-24/35 ještě určitě budou. Logické by tedy bylo, aby nové relativně velké stroje (Venom) nahradily Mi-8 (4) a původní Mi-17 (5). Později by se měly dokoupit i stroje jako náhrada za W-3 Sokol (10). Ve vzdálené budoucnosti by pak Mi-24/35 nahradily Vipery (10) a Mi-171Š (15) by nahradil třeba NH-90, nebo jiný větší stroj než Venom. Takhle bych si to uměl představit, akorát by se mohl vybrat i nějaký lehký stroj na "polo-civilní" použití - pro výcvik (2x Mi-2), přepravu pár lidí ale i záchranou službu (místo části W-3). Ideálně zmíněný H135. Předběžně se již MO dívá i na náhradu za stroje Mi-171Š, ty ale prošly modernizací a mají před sebou deset až patnáct let služby. Vybírat se budeme z tří až pěti modelů. Bude záležet na armádě, zda nebude chtít i několik velkých vrtulníků a k nim třeba helikoptéry střední velikosti jako třeba UH-60 Black Hawk. Podle zástupců MO, není pouze pořizovací cena, ale i náklady na celý životní cyklus stroje.
Naposledy upravil(a) Rase dne 23/3/2017, 15:10, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“