Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Smutná krabice píše:Ad NL: to jsem zde již psal. Nizozemci létají výsadky s Chinooky krytými palbou Apachů Longbow. Předvádí to ostatně co tři roky na svém ekvivalentu "DOD letectva".
Existuje vôbec v nejakej armáde NATO prax výsadkov bez podpory útočných vrtuľníkov, len z podporou zbraní samotného transportného vrtuľníka?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

S požadavkem na nákup nových víceúčelových vrtulníků přišlo ministerstvo obrany již před šesti lety s odůvodněním, že se chce zbavit 17 ruských bojových vrtulníků Mi-24/35, protože nechce být závislé na dodávkách ruských dílů. Ukázalo se ale že vojáci mají nerealistické nároky, marketingový průzkum, který trval dva roky, skončil a nikdo neprošel. Nyní má armáda urychleně formulovat, jaké vrtulníky vlastně potřebuje. Poté MO vypíše nové zadávací řízení. Kolotoč se tedy točí dál - rok za rokem. Tímhle stylem si opravdu můžeme počkat na ten Valor nebo Defiant .))
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:S požadavkem na nákup nových víceúčelových vrtulníků přišlo ministerstvo obrany již před šesti lety s odůvodněním, že se chce zbavit 17 ruských bojových vrtulníků Mi-24/35, protože nechce být závislé na dodávkách ruských dílů. Ukázalo se ale že vojáci mají nerealistické nároky, marketingový průzkum, který trval dva roky, skončil a nikdo neprošel. Nyní má armáda urychleně formulovat, jaké vrtulníky vlastně potřebuje. Poté MO vypíše nové zadávací řízení. Kolotoč se tedy točí dál - rok za rokem. Tímhle stylem si opravdu můžeme počkat na ten Valor nebo Defiant .))
Bohužel, tendr se v podstatě ruší a začne nový, takže promarněných 6 let, o interních nákladech nemluvě.
https://www.novinky.cz/domaci/461490-mi ... -nuly.html
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Bohužel, takto to dopadá vždy, když připravuješ cinknutý nákup :(
Takto, nebo trestním oznámením (CASA; Pandur) nebo mezinárodním skandálem (Gripen) :(

Uvidíme, jestli "Karla" dokáže rozbít ten politický klientelismus zavedený kdysi Kalouskem na MO a přežívajícím dodnes.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Franz Trubka »

Vojaci predali Karle nove specifikace
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/armad ... position-1
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Takže už nie náhrada Mi-17, ale náhrada Mi-24/35.
Ale znova "dvanáct víceúčelových vrtulníků, které dokážou v boji palbou podporovat pozemní síly." :rotuj: :rotuj: :rotuj:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Náhrada za vrtulníky, které se dle konceptu 2025 mají řešit po roce 2025.. buď je ten článek blbě napsaný nebo někdo hledá ÚČEL nových vrtulníků a kličkuje jak zajíc.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Už to ale nemá být bojový vrtulník, ale jen stroj s palebnou podporou - proč v tom pořád vidím ten UH-1Y, který má jen kulomet a ne PTŘS
Přijde mi že MO by pro tento stroj napsalo zadání, i pokud by se vybíral nový cvičný vrtulník.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od royal »

Nechápu proč náhrada za Mi-24/35 není nějaký jiný bitevník, např. AH-64E, AH-1Z nebo Tiger.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Rase píše:Už to ale nemá být bojový vrtulník, ale jen stroj s palebnou podporou - proč v tom pořád vidím ten UH-1Y, který má jen kulomet a ne PTŘS.
Protože se to na něj snaží napasovat?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Rase
Ještě nezapomeň na raketnice pro 70mm rakety.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Skeptik píše:
Rase píše:Už to ale nemá být bojový vrtulník, ale jen stroj s palebnou podporou - proč v tom pořád vidím ten UH-1Y, který má jen kulomet a ne PTŘS.
Protože se to na něj snaží napasovat?
To určitě též, ale hlavně peníze. Moderní bitevní helikoptéra je strašně drahá, takže i kdybychom si je mohli dovolit, tak jich nebudeme mít více než 8, možná 10. A pak vzniká otázka co s nimi, do misí někde v Afghánistánu je nepotřebujeme, to zajistí mnohem lépe spojenci (hlavně USA) a v případě nějakého konfliktu v Evropě se je budeme pravděpodobně bát nasadit abychom o ně za pár dní nepřišly. Takže já bych bitevní vrtulníky klidně zrušil (ze států naší velikosti, pomineme-li dožívající Hindy v bývalých státech VS) má bitevní vrtulníky v NATO pouze Řecko. Za peníze, které se tím ušetří by se daly modernizovat (včetně integrace moderních zbraní) L 159, které stejně dříve nebo později budeme muset řešit.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Stále môžete odobrať za zbytkovú cenu modernizované Kiowy od USA, ako to urobili Chorváti.
A doplnit napr AW 139...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nesher:
tak zrovna A129 Mangusta má stát 18 mil dolarů a být nejlevnějším bitevním vrtulníkem na Západě. Viděl jsem i cenu 22 mil, ale třeba nově vyrobený Viper vychází na 31 mil. Pokud si ale porovnáme že UH-1Y nás má vyjít i se zázemím, kusově na 28,7 mil, tak za mě bych se Mangusty nebál. Navíc oproti Venomu má Mangusta i lepší výzbroj než jen kulomety. Aby i s vybavením, nebyla ta mangusta levnější než tenhle americký stroj... takže tak.
ps. čísla jsou z wikipedie
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Nesher:
tak zrovna A129 Mangusta má stát 18 mil dolarů a být nejlevnějším bitevním vrtulníkem na Západě. Viděl jsem i cenu 22 mil, ale třeba nově vyrobený Viper vychází na 31 mil. Pokud si ale porovnáme že UH-1Y nás má vyjít i se zázemím, kusově na 28,7 mil, tak za mě bych se Mangusty nebál. Navíc oproti Venomu má Mangusta i lepší výzbroj než jen kulomety. Aby i s vybavením, nebyla ta mangusta levnější než tenhle americký stroj... takže tak.
ps. čísla jsou z wikipedie
A to jsou systémové ceny nebo jen výrobní cena? Řekl bych to druhé, kdežto u Venomu je to cena systémová a vlastně ani to, protože je to jen maximum schválené kongresem, vydělené 12. Takže vlastně nevíme nic.
A hlavně, znovu kladu otázku, opravdu potřebujeme bitevní vrtulníky? A jestli ano, tak přesně kolik a na co? Já myslím, že ne. Rozhodně mi přijde lepší modernizovat ALCy než cpát peníze do bitevních helikoptér, které se budeme bát použít. Protože ta otázka není zda bitevní nebo víceúčelový stroj, ale zda k tomu víceúčelovému ještě držet i bitevní. Takže takl
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Nesher: to s těmi L-159 je vcelku velmi dobrá alternativa. Nebránil bych se tomu. Ovšem jestliže rezignujeme na bitevní vrtulníky, tak jediná alternativa chystaného nákupu je čistě vojenský stroj. Bell nebo Sikorski, možná H-225, ale ta je asi moc velká. Což ovšem v táboře "zcivilistů" moc radosti nevyvolá :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nesher:
v tomhle nejsme v rozporu, osobně si taky myslím že bitevní stroj nepotřebujeme a nápad s Alcou dává smysl mnohem víc

Zemakt:
už to tady bylo zmíněno hodněkát, ale i v Evropě můžeme najít hodně vojenských vrtulníků, které by se v klidu daly použít jako náhrada za Mily.
Namátkově AW101, NH90, EC 725 Caracal atd. Vybíral bych tedy z nich + přikoupit nějaké lehčí stroje až doslouží Sokoly, nebo dřív.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1745
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Rase píše:Nesher:
v tomhle nejsme v rozporu, osobně si taky myslím že bitevní stroj nepotřebujeme a nápad s Alcou dává smysl mnohem víc

Zemakt:
už to tady bylo zmíněno hodněkát, ale i v Evropě můžeme najít hodně vojenských vrtulníků, které by se v klidu daly použít jako náhrada za Mily.
Namátkově AW101, NH90, EC 725 Caracal atd. Vybíral bych tedy z nich + přikoupit nějaké lehčí stroje až doslouží Sokoly, nebo dřív.
Až bude AČR nahrazovat 171 je ten výčet naprosto OK (byť bych tam klidně zařadil i US produkci), ale pokud chce AČR rozšířit (a to slovo podtrhuji) schopnosti o víceúčelový vrtulník schopný palebné podpory pozemních sil (vzhledem k tomu, že se mají Hindy generálkovat v LOMu, tak na diskuzi čím, případně zda vůbec, je nahradit je čas), tak je podle mě mimo Venomu jediný kandidát, AW 159, vše ostatní jsou buď stoje příliš velké (UH 60, NH90........), případně militarizované civilní mašiny.
Jestli to dává smysl je věc jiná (zase tak do toho, jako ostatně nikdo z nás, nevidím), prostě AČR to tak chce.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od niko »

Dnes je zaujimavy clanok na Flight Global o rozhodnuti francuzkej armady o zaradeni do vyzbroje H 160M v ulohe armed scout od roku 2024. Kapacita toho vrtulnika je 2+12 a vo verzii armed scout by mal byt schopny niest 20 mm kanony, rakety Brimstone atd. Mozno by to nebola zla volba aj pre letectvo ACR.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Přesně tak. Na "SuperLynxe" jsem se ani neopovažoval pomyslet. Nicméně a opět, nezapomínejme na zkušenosti PČR a opravarenské pražské středisko. Co se Bellu týče.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“