Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12973
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

mě hlavně na celé věci zaráží fakt, že během docela krátké doby, nutnost vyplynula ze zářijového protiteroristického cvičení Démon 2018, se vnitro rozhodlo že potřebuje větší vrtulníky, a aktuálně hodlá nákup navrhnout vládě. Ví se jaké typy připadají v úvahu a vlastně i cena. Oproti tomu MO za cca 6 let nekoupilo nic, neví se co (jede se nanovo), za kolik a ministr ani nic nenavrhl vládě. Proč mi přijde že vnitro dokáže nakupovar rychle a efektivně když chce, ale MO neumí a asi ani nechce...
myslím že MV si dokáže onen nákup i dostatečně zdůvodnit a obhájit - potřeba opravdu jsou
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

O potřebě velkých vrtulníků se mluví už delší dobu.
https://domaci.ihned.cz/c1-63788770-pol ... notka-urna
royal píše:mám několik poznámek:
3. nevíte někdo kolik má členů jeden tým URNa?
Policie má nyní k dispozici pouze menší helikoptéry, do kterých se vejde maximálně sedm plně vyzbrojených mužů. Celá jednotka má ovšem zpravidla dvojnásobný počet policistů.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

Dzin píše:Co se týká ceny, může to být i tak, že se jedná o prostředky vyčleněné na pořízení a ne přímo, za kolik budou jednotlivé vrtulníky nakupovat. Její součástí mohou potom být i další vybavení a služby, než jen samotný vrtulník.
I tak je to nesmysl, když to přeženu, civilní vrtulník této kategorie stojí 20 mil. €, Super Puma o dost méně. Vážně mě nenapadá co by v tom mohlo být, abychom se dostali na systémovou cenu 80 mil. za kus.

Jinak Mi 8S a Mi 17 se min do roku 2026 (a pravděpodobně ještě déle) nahrazovat nebudou. Ostatně na GO a upgrade avioniky Mi 17 podepsalo nedávno MO smlouvu s LOM.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Nesher: to znamená, že to je opět další úprava plánu. Takže nakonec jediný vyřazený vrtulník bude Mi-35.. paráda
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Nesher: to znamená, že to je opět další úprava plánu. Takže nakonec jediný vyřazený vrtulník bude Mi-35.. paráda
No, to už je celkem stará věc (z loňska), viz odkaz níže. Dále letos v létě AČR zveřejnila seznam nejdůležitějších modernizačních programů (některé za rok 2025) a náhrada Mi 8S/17 tam není. Ostatně by na to ani MO nemělo peníze, bude rádo když zvládne (finančně a procesně) nová BVP, MO před několika dny přiznalo, že zřejmě nebude schopno paralelně financovat a procesovat několik velkých modernizačních projektů na jednou, probíralo se to ve vláknu "financování armády".

https://www.lidovky.cz/domov/obrana-uza ... _domov_ELE
http://www.acr.army.cz/assets/technika- ... -01508.pdf
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/2229678
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Mi-17 spolu s Mi-24 se měly vyřadit a nahradit novými vrtulníky UH-1Y/AW-139. Takže zkrátka budeme provozovat čím dál tím více typů vrtulníků. Úžasné..
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Mi-17 spolu s Mi-24 se měly vyřadit a nahradit novými vrtulníky UH-1Y/AW-139. Takže zkrátka budeme provozovat čím dál tím více typů vrtulníků. Úžasné..
Ne neměly, nové víceúčelové helikoptéry měly od počátku nahradit jen Mi 24/35 v Náměšti, kbelských Mi 17/8s se to nikdy netýkalo, kdysi se sice uvažovalo, že by stroje "bílé" letky nahradily nové stroje, ale od toho se upustilo, ono dopravní úkoly, které primárně plní Kbely nejsou na rozdíl od bojové/transportní role základny v Náměšti zase tak důležité.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Promiň, ale měly, a to včetně W-3. Očividně se to ovšem v poslední koncepci opět změnilo. No nic.. vezmeme si popcorn a budeme to sledovat. Větší šaškárna už to snad být ani nemůže.
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:Promiň, ale měly, a to včetně W-3. Očividně se to ovšem v poslední koncepci opět změnilo. No nic.. vezmeme si popcorn a budeme to sledovat. Větší šaškárna už to snad být ani nemůže.
Projel jsem všechny dostupné zveřejněné dokumenty stran modernizace AČR, ostatně většina je k dispozici i na Palbě a naposledy se o náhradě M 17 psalo v roce 2016 v tom smyslu, že budou po skončenění technické životnosti nahrazeny, což bezpochyby budou, ale odhadem tak za deset let. To samé W3A. Ostatně těžko lze předpokládat, že 12 Venomů nahradí 10 Sokolů, 5 Mi 17, 2 Mi 8s a 17 Mi 24. Zvlášť když jsou ve výzbroji jiné základny.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Musel bych si projet sve zdroje, ale ono se taly puvodne planovalo, ze W-3, Mi-17 a Mi-24 odstavi kolem roku 2021, aby se jim nemusela platit generalni oprava. Z toho nejdrive vypadly Sokoly, ted jak koukam i Mi-17. No co uz. Z vyberu vrtulniku, ktery daval jakys takys smysl se stala saskarna. Opet.
Zkratka misto abychom resili systemovou dodavku, se to zase lata a lata..cele ministerstvo obrany by si zaslouzilo vyhodit na hodinu
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12973
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Tak asi budu muset přehodnotit počáteční nadšení. Docela zajímavě celý plán na nákup vrtulníků pro IZS zhodnotil bývalý poslanec Bohuslav Chalupa:
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 61770.html
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Rase
No, s některými věcmi, co tam píše by se dalo úspěšně polemizovat, resp. jedná se o nesmyslné "dotazy". Když to vezmu postupně
1) má MV zpracovanou Koncepci výstavby IZS tak jak jsem svého času požadoval od p. ministra Chovance (a neodpustil jsem si mu doporučit, aby si lidé z MV laskavě vzali vzor z AČR a jejího KVAČRu - alespoň)?
IZS spadá pod Hasičský záchranný sbor a ten je organizačně začleněn pod MV, přípravou koncepce by tedy mělo být odpovědno. Nadruhou stranu, HZS na svých stránkách tvrdí, že koncepci a realizaci IZS má, takže je otázka, jak to tedy je.
2) z jakého důvodu uvažuje pan ministr vnitra o nákupu vrtulníků, které (pokud vím) příliš nekorespondují s tím, co řeší a má za úkol ministr obrany (trvající resortismus?, zájem o provizi, záchranu ČSSD a posílení svého mocenského vlivu (bez peněz do politiky nelez)?, neochota ke spolupráci?, nekompetence?...nebo všechno dohromady)
Tady trochu nechápu, proč by měl MV v tomto případě zohledňovat to, co řeší MO v rámci nákupu vrtulníků pro potřeby AČR. Viz. dále
3) proč stát nenakoupí - nejlépe způsobem Goverment-Goverment - potřebný počet stejného typu(ů) vrtulníku pro potřeby obrany a bezpečnosti jako zbraňový systém (stejná logistika, personalistika, výcvik pilotů a technického personálu, stejný servis - stejné provozní zázemí po celý životní cyklus)? Opravdu nevidím velký rozdíl mezi potřebami příslušníků URNY a kluků od šestesjedničky....
Souvisí to s otázkou č. 2. Policie ČR resp. URNA a AČR má sice některé stejné, ale také dost rozdílných taktických postupů a působí v dost rozdílných operačních prostředích. Třeba takoví základ, že v případě URNY se nepředpokládá, že se její vrtulník stane cílem nějaké PVO jakéhokoliv typu, zatímco AČR toto musí řešit poměrně běžně. Rozdíl mezi působením URNY a 601. je potom docela viditelný.

Celkově to vypadá jen jako klasické politické prohlášení za účelem za každou cenu zdiskreditovat soupeře. A nebo o tom opravdu nic neví.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12973
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Díky moc za vysvětlení :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

k otázce č.3: ministerstvo vnitra pravda nepotřebuje ochranu proti PLŘS, ale pak se ty rozdíly začínají stírat. Takže je otázkou, proč to neudělat tak, že AČR zakoupí například 2x H225 (určené pro potřeby policie , tj. Flir, jeřáb, příprava pro fast rope, příprava pro zástavbu ochranných systémů) + (opci na) 3xH225 pro VIP + opci na 20 kusů H225m.
A ideálně tuhle zakázku spojit s výběrem na 12x LUH.
Rázem by se soutěžilo o nějakých 37 vrtulníků.. to by byly nabídky a předbíhání se. Jenže ono neee :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

skelet píše:k otázce č.3: ministerstvo vnitra pravda nepotřebuje ochranu proti PLŘS, ale pak se ty rozdíly začínají stírat. Takže je otázkou, proč to neudělat tak, že AČR zakoupí například 2x H225 (určené pro potřeby policie , tj. Flir, jeřáb, příprava pro fast rope, příprava pro zástavbu ochranných systémů) + (opci na) 3xH225 pro VIP + opci na 20 kusů H225m.
A ideálně tuhle zakázku spojit s výběrem na 12x LUH.
Rázem by se soutěžilo o nějakých 37 vrtulníků.. to by byly nabídky a předbíhání se. Jenže ono neee :mrgreen:
A rázem je též po BVP, dělech, PTŘS a dalších věcech. Navíc, H 225 je dobrý jako náhrada Mi 171š a ty opravdu v tuto chvíli nahrazovat nepotřebujeme. Navíc opce není na věky, ale je časově omezená, takže až se za 10 let začne řešit náhrada Mi 171š, těžko bude Airbus je ochoten dodat za cenu vysoutěženou v roce 2019, tedy možná bude, jen si předpokládaný nárůst ceny promítne do současných cen.
A dále, dopravní letectvo, neplést s vrtulníkovým, potřebuje nahradit 5 kusů Mi 17 a 2 kusy Mi 8s. Přičemž pro většinou úkolů, které dnes Kbely plní je vrtulník kategorie H 225 silně over kill, na to by stačil vrtulník o kategorii níž. Prostě VIP nebudou mít salónek, ale budou sedět normálně v kabině na lepších sedačkách, když to stačí např. britské královské rodině, tak by to český prezident mohl též přežit. To samé platí i pro převoz odběrných teamů IKEMu a dalších špitálů. Takže za mě Mily nechat ve Kbelích dožít, to samé 171 v Náměšti a až dožijí, nahradit v Náměšti bojovým strojem, případně dvěma (jedním menším a druhým velkým) a do Kbel koupit 4-5 vrtulníků kategorie AW 139. Otázka zůstává co se Sokoly, podle mě by se AČR měla zbavit LZS, to vážně není věc armády. A pak by stačilo 5-6 strojů kategorie EC 145, prostě lehký polocivilní stroj stroj schopný nahradit Sokola jak v dopravě důstojníků, tak i zraněných s co nejnižšími náklady.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

A rázem je též po BVP, dělech, PTŘS a dalších věcech.
opravdu? LUH chceme nakupovat, takže ty BVP neohrozí. Vrtulníky "navíc" chce nakupovat ministerstvo vnitra, takže je to otázka čistě pro ministerstvo financí, aby vyjmulo onu částku z rozpočtu (např.rok 2020) a tutéž částku vložilo do rozpočtu ministerstva obrany. Takže prostředky navíc jsou leda za VIP vrtulníky a opci. Opět nic, co by zrušilo rozpočet ministerstva obrany, potažmo ministerstva financí.
Navíc, H 225 je dobrý jako náhrada Mi 171š a ty opravdu v tuto chvíli nahrazovat nepotřebujeme.
ano, proto měl LUH umožnit vyřazení W-3, Mi-17 a Mi-24, aby se tyto nemusely generálkovat. Jak to dopadlo víme všichni..
Navíc opce není na věky, ale je časově omezená, takže až se za 10 let začne řešit náhrada Mi 171š, těžko bude Airbus je ochoten dodat za cenu vysoutěženou v roce 2019, tedy možná bude, jen si předpokládaný nárůst ceny promítne do současných cen.
opce není na věky, ale můžeš ji uplatňovat postupně. Vrtulník H225m byl dán jako příklad, dosaď si za ten typ cokoliv je ti libo.

Jenže s nesystémovým počínáním ministerstva obrany je toto všechno naprostá ironie, protože jsou mistři chaosu. Takže se to bude látat, látat a látat.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

skelet
URNA nepotřebuje REB ochranu, nemusí mít nějak velkou ochranu proti palbě (toto nebezpečí je při operaci URNY velmi nízké), nepotřebuje nošení podvěsné či palubní výzbroje, stejně jako SW a další vybavení pro její použití. Nepotřebují takovou nosnost, protože její příslušníci se přepravují s lehčím vybavením, spíše by bylo nutnost mít větší kapacity pro přepravu lidí. Nepotřebují velký dosah a ani dostup, nároky na výkony nejsou tak velké. Jejich operace jsou časově výrazně omezené a nepřítel o dost slabší.

Ano, dají se najít styčné body, ale těch je relativně málo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Dzin jen jsi zopakoval to co jsem napsal, promin
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

skelet
Aha, tak to se omlouvám, nějak jsem to z toho nepochopil.


Ještě bych jen zmínil, že v tomhle bych viděl problém hlavně to, co nakousl Nesher. Tedy jakmile se začne uvažovat, že někdo nakoupí něco dohromdy s armádou, tak to obvykle dopadne tak, že požadavky armády nikdy nejsou zohledněny s odůvodněním, že je přeci důležitější "mírové" použití.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Vzhledem k tomu, že většina mašin má civilní/vojenské provedení v tomto není moc problém. Problém by nastal jen u UH-1Y a s otazníkem u UH-60/S-70
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“