Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Pochybuji, že by si AČR pořídila nějakou exotiku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11609
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Kouzelnik: jen k tomu porovnání. Z principu porovnáváš neporovnatelné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

skelet píše:Pochybuji, že by si AČR pořídila nějakou exotiku.
jj, doufejme že MOČR objedná POUZE to, na co stačit peníze na akvizici i na provoz/MRO (a že uzavře nějakou smysluplnou opci peníze na další mašiny/vybavení, pokud by se ukázalo že tentokrát se rozpočtáři spletli opačným směrem než dosud a peněz se utratilo míň).
Např. ohledně BlackHawků s Hellfiry nebo Venomem s Hellfiry a/nebo s Plamenem, holt bylo by potřeba počítat s extra penězi na servisní zázemí, bo nevím kdo v nejbližším okolí by provozoval (=a měl zajištěné servisní zázemí) mašiny ve stejné/podobné konfiguraci (Tunis? Bahrain? nevím jestli USMC má servisní zázemí poblíž). A o to míň koupit např. kusů. Holt asi tak jak to udělalo Polské námořnictvo = ze 14 strojů přejde na 4 ks.... Ok, možná je ve hře ještě polský W-3A navalizovaný Sokol (Anakonda) a taky asi všech 14 dosavadních mašin nebylo plně provozuschopných (ale to jen odhaduji, neověřoval jsem si to křížově).

Zemakt píše:Kouzelnik: jen k tomu porovnání. Z principu porovnáváš neporovnatelné.
Dobrý večer, pane Zemakt

přiznám se, že Vám nerozumím. V čem je mimo porovnání obrovské částky za servisní zázemí u "nabušených" mašin? V tom, že v polském případu servisní zázemí (a to zejména pouze soft-skills, dokumentace a "chytré" mašiny) na jednu mašinu v jedné konfiguraci je ve stovkách milionů Kč (spíš v miliardách Kč - celková hodnota polského offsetu za AW-101 je uváděna 395 PLN)? Myslíte, že v v ČR tak drahé zařízení nebude pořízeno (nebo spláceno v cenách MRO) určitě nebude, chápu Vás správně?

Já nevím jestli to tak v ČR bude. Můžu nabídnout pouze dosavadní čísla části zařízení pro MRO MiLů- pro srovnání LOM vykazuje na konci roku 2017 (=poslední zveřejněná účetní závěrka) ostatní dlouhodobý nehmotný majetek v pořizovacích cenách 127 mil. Kč a to zahrnuje dokumentaci k motorům (nejen vrtulníkové ale i Albatrosy), k MRO pro Mi-17/171 a asi částečnou dokumentaci k Mi-24/35 (a snad i cosi pro Mil-2... text na straně 106 se mi nedaří úplně dobře přečíst).

Nebo jste myslel, že když Poláci chtěli aby servis AW-101 se dělal v prostorách WZL-1, tak že v ČR to určitě nebude stejně... Já to neumím odhadnout - osobně dost pochybuji, že by LOM dokázal rentabilně zajišťovat MRO pro nové mašiny ve stejném rozsahu jako nyní dělá MRO pro MiLy. Např. nejnovější článek (viz mnou citovaný článek Economie) nebo články pana Stratilíka z euro.cz dost často opakují, že nějakou roli v servisu mašin má LOM hrát. Proti mých pochybnostem hraje i to, že si MOČR drží LOM přestože čistě z ekonomického pohledu a pohledu zmenšující se role MiLů v AČR by asi bylo nejlepší oříznout LOM o divizi MRO vrtulníků/letadel.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11609
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Zde si tykáme, díky a ahoj.

No, je to jednoduché. Tebou výše uvedené "nabušené?" čtyři typy jsou defacto z několika úhlů pohledů dvě až čtyři rozdílné karegorie vrtulníků. Za prvé vojenský vs militarizovaný, za druhé váhové/vykonostní specifika, účelová specifika, atd.. Nu a z toho pak plynou věci provozní.

Mmj. narozdíl od obsahu amerických nabídek není o těch evropských nic moc zřejmého. Je to cena pouze za kus, holý kus? Nikdo neví. Takovéto porovnání je o ničem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Zemakt píše:Zde si tykáme, díky a ahoj.

No, je to jednoduché. Tebou výše uvedené "nabušené?" čtyři typy jsou defacto z několika úhlů pohledů dvě až čtyři rozdílné karegorie vrtulníků. Za prvé vojenský vs militarizovaný, za druhé váhové/vykonostní specifika, účelová specifika, atd.. Nu a z toho pak plynou věci provozní.

Mmj. narozdíl od obsahu amerických nabídek není o těch evropských nic moc zřejmého. Je to cena pouze za kus, holý kus? Nikdo neví. Takovéto porovnání je o ničem.
Ad tykání - OK

Prosím tě, to jsme si nerozuměli. Já totiž celou dobu se snažím diskutovat POUZE o kroku který bude následovat po objednávce/dodávce mašin - servisu, dokupování výbavy/upgradech plus jak intenzivně AČR dokáže mašiny používat, tj. jde mi o UDRŽITELNOST. Když vidím (ekonomicky negramotné) výroky např. pana našeho pana premiéra na téma vrtulníků, tak se stydím, protože si připadám jak z banánové země. A přitom v jiných oblastech se naše země nemá za co stydět - např. v oblasti energetiky - za rozumné peníze dokončení JETE1+2, otvírka ložiska pouze u Bíliny (=zakonzervovat ložisko pod H. Jiřetínem směrem k Litvínovu mj. kvůli obrovské tloušťce skrývky/mocnosti ložiska), IKL, diverzifikace cen za dodávky zemního plynu.

Čili ta nabušenost k AW101 - kdy na servisní zázemí nabušené verze AW 101 bude potřeba řádově větší peníze než na servisní zázemí 4 dost mezi odlišných mašin MiL - 2, - 8, - 14, - 17, - 24

Pokud jde o to srovnání Venomů, Black Hawků, 139M a 145M z článku pana Stratilíka, tak já to uváděl jen jako velmi orientační - vůbec mi nešlo o srovnání např. z pohledu cena/výkon - mě je to totiž více méně lhostejné jaká to budou mašiny, mě zajímá především aby bylo následně na jejich provoz.

P.S. Ale když už jsme u toho srovnání 4 mašin - mě osobně přijde METODIKA uváděných čísel PROVOZNÍCH NÁKLADŮ jako naprosté oblbování lidí - jednak např. při odhadu nákladů na 20 let dopředu je nesmysl, aby vyšlo nějaké JEDNO číslo. Mělo by být např. jedno číslo např. na 5-10 let provozu a na zbytek roků provozu by mělo být nějaké rozmezí. Druhé metodické pochybení je "házet všechno do jednoho pytle" - přece BlackHawk ve výbavě "holobyt" musí mít odlišné provozní náklady od "nabušené" mašiny
R.I.P.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Hellfire na Blackhawku neni exotika. Je to moznost, kterou nekdo chce, nekdo nechce. Venom umi APKWS, pokid chceme neco jineho, tak bud AH-1Z nebo finance. Ale opet to neni exotika.
Exotika je jiny motor, zcela jina avionika apod.
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

skelet píše:Hellfire na Blackhawku neni exotika. Je to moznost, kterou nekdo chce, nekdo nechce. Venom umi APKWS, pokid chceme neco jineho, tak bud AH-1Z nebo finance. Ale opet to neni exotika.
Exotika je jiny motor, zcela jina avionika apod.
OK. Asi jsem použil nevhodné slovo exotika, beru zpět.

Mě jen překvapilo, že polský LOM na servis 4 typů mašin potřeboval NĚKOLIKRÁT míň peněz na servisní zázemí (včetně budov) než nyní bude potřeba na servisní zázemí pro 1 typ AW 101, jedné konfigurace, akorát pořádně "nabušené" CSAR+ASW.

Já nevím jak tento paradox (čím větší unifikace více dosavadních typů do jednoho typu, tím několikrát víc za servisní mašiny,...) napsat výstižněji. Možná by se dalo inspirovat K. Čapkem, že všehochuťový dort od pejska a kočičky není nic moc
R.I.P.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Ale na tom neni nic nepochopitelneho. Vzdy je to o vybave tech masin, kde nic neni, tak se nemuze nic pokazit, ale kde nic neni, tak se nic neudela.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše:Hellfire na Blackhawku neni exotika.
Tak menuj kto ich má :wink:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Minimalne Tunis. Proste je maji certifikovane. Se s tim smir ;)
ObrázekObrázekObrázek
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

skelet píše:Ale na tom neni nic nepochopitelneho. Vzdy je to o vybave tech masin, kde nic neni, tak se nemuze nic pokazit, ale kde nic neni, tak se nic neudela.
To si nerozumíme. Já bych ještě chápal, kdyby investice Leonarda do WZL-1 (offset) do servisního zázemí byla na úrovni/lehce nad úrovní dosavadní hodnoty servisního zázemí pro 4 navzájem mezi sebou odlišné typy MiLů.

Ale několikanásobně víc na servisní zázemí pro 1 typ, jedné konfigurace?

Tj. já nezpochybňuji, že "nabušené" AW101 holt potřebují hodně drahé servisní zázemí. Pak je ale otázkou jestli se vyplatí, aby jeden typ byl multifunkční, když dosavadní celková investice do servisní zázemí pro specializované vrtulníky byla menší. Na opačnou stranu (=ve prospěch multifunkčnosti) hraje, že potřebuje míň leteckého i (a možná i míň) neleteckého personálu. Ale je otázkou kolik dám za výcvik/trénink - např. pokud by BlackHawk měl současně plnit funkci transportního i protitankového (Hellfiry) vrtulníky, tak asi by nestačila dosavadní intenzita výcviku/tréninku pilotů - myslím (nevím, to bo jsem laik) že je dost odlišná profese pilotovat transportní nebo protitankový vrtulník.

P.S. Polemika která okrajově zmiňuje i srovnání akvizičních nákladů na multifunkční (AW 101) vs. specializované (Caracaly různých verzí). https://theaviationist.com/2019/05/01/l ... -14-helos/.
R.I.P.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11570
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Kouzelnik
a) + b) výběry už jsem to tu psal, jde o to, že pořizované vrtulníky nemají být jen pro potřeby výsadku, ale i pro náhradu Mi-24. Proto jsou vybrány ony dvě koncepce, které toto splňují. Ty jsou navíc prověřeny reálným konfliktem a to jak tzv. symetrickým tak asymetrickým.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše:Minimalne Tunis. Proste je maji certifikovane. Se s tim smir ;)
Pozor, Tunis si nechal naceniť Battlehawky (a vychádzalo to na nejakých 50 mil za kus ak sa nemýlim), ale odobrali len 8ks holé stroje s tým, že kity budú dodané v budúcnosti (ak).

A nejaké kity nakúpili SAE.

Podľa mňa exotické dosť :wink:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

arten: pokud to má papír, tak to žádná exotika není. Exotika je podstatná změna avioniky, draku, motorů apod.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše:arten: pokud to má papír, tak to žádná exotika není. Exotika je podstatná změna avioniky, draku, motorů apod.
Tak potom rozdielne chápeme pojem exotický. Sériový Battlehawk ešte nikto nikdy nevidel :D
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Jmenuje se Arpia a používá jej (bojově) Kolumbie. A ano, máme rozdílné představy o tom co je to exotika.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4961
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Skeket: ked Arpia, tak kolko drogovych kartelov posobi vo vasukich pralesoch? :D
Cize si zmenil nazor na UH-60M? Toto vlakno som si nedavno presiel cele a vystupoval si ako najvacsi odporca zavedenia UH60 v AČR.
Naposledy upravil(a) Juraj Tichý dne 3/6/2019, 16:36, celkem upraveno 1 x.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše:Jmenuje se Arpia a používá jej (bojově) Kolumbie.
Arpie nie sú Battlehawk... Sú to H-60/S-70 rôzne upravené Elbitom a miestnou fabrikou...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17793
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Juraj Tichý: nezměnil jsem názor, jen nemám zapotřebí z toho dělat exotiku
Arten: můžeš tomu říkat třeba simsalabim. To že vydáš papír, že UH-60M umí vyflusnout Hellfire není žádná exotika. A ten papír proto Sikorski má. Není co dál řešit.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Skelet,
tak mnoho ľudí by tu s tebou nesúhlasilo, že papier = nie je čo riešiť a hovorili by napr., že treba kúpiť zavedené a prevádzkovo osvedčené riešenie.

No a druhá strana veci je, že je Blackhawk je drahý nezmysel - podľa pôvodného Tuniského nacenenia vychádzal kus na vyše 58 mil USD (a to bol Level 2) a aj tak nemáš plnohodnotný bitevník.
Aj preto Tunisania pokiaľ viem od neho upustili a nakúpili radšej tie kiowa Wariory...
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“