Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3844
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Jelikož MO nebylo schopné několik posledních let vyčerpat všechny přidělené finance, tak bych se toho nenajdou potřebné prostředky nebál.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Obrana avizuje, že do nákupu bude výrazně zapojen český průmysl. O přesném rozsahu se podle vedení ministerstva jedná.
Takže pořád nic konkrétního ... jak se zapojí, v jakém rozsahu a za jake peníze. Zda jako "autorizovaný servis" či jen za práci "ve mzdě" pro Bell Aviation Czech.
Musíme dál čekat.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3844
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Smlouva na nové vrtulníky má být podepsaná do konce roku, znovu to zopakoval ministr Metnar na Dnech NATO. NGŠ Opata považuje za ideální cílový stav 8 Venomů a 8 Viperů.
„Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky,“ řekl Metnar.
Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata řekl, že vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. „Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou,“ řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. „A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete,“ řekl Opata.

Uvedl, že vrtulníky Venom a Viper létají ve dvojicích nebo v párech, protože se vzájemně doplňují. „Je to komplexní systém a my jsme za to rádi, protože tím komplexním systémem H1 jsme získali naprosto unikátní schopnost pro podporu pozemních jednotek. Názor letectva na ideální poměr vrtulníků by byl určitě 12 - 12, já jsem přesvědčený o tom, že armáda naší velikosti by měla dostatečný počet osm - osm. Ale každopádně nám to otvírá možnost dalšího rozvoje vrtulníkového letectva do budoucna,“ řekl Opata.

Uvedl, že armáda bude výhledově řešit i výměnu vrtulníků Mi-17 nebo Mi-171 po roce 2030. „Těšíme se, že díky novým strojům, díky novým typům vrtulníků, díky trochu jinému systému létání a vedení boje přitáhneme do letectva i mladou generaci z vysokých škol,“ řekl Opata.
https://www.lidovky.cz/domov/metnar-sml ... _domov_vag
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Tak z vrtulníků pro AČR už je téma pro širý lid (něco ve stylu všichni umíme trénovat nároďák líp než ten "hejhula", který je momentálně na lavičce).

Tak si to užijte, až Vás kámoši přepadnou se "sofistikovaným" dotazem o vrtulnících. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-k ... niky-78874

Autorem reportáže je Jan Klíma. Dříve (za komunismu) píšící, nyní spíše televizní novinář, proslavený mj. sérií názorových reportáží o podezřelém (posléze pravomocně odsouzeném Jiřímu K.), které vnášely jiné pohledy než jaký pohled zaujaly všechny pravomocně rozhodnuté soudy https://www.forum24.cz/josef-klima-meni ... dne-pozde/

P.S. Máte někdo ponětí k jakému období a jakým provedením vrtulníků se vztahují data ze kterých vyšel graf v linknutém videu ( v čase 4:26 )? A jaká byla metodika pro vyhodnocení výsledků prezentovaných v grafu?
R.I.P.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Jak Klímu a jeho reportáže moc nemusím, tak tady evidentně trefil hřebíček na hlavičku.
Vše potřebné je dobře zdokumentované, Říha se kroutí jak had aby nemusel říci pravdu ...

Trapný pokus o dehonestaci Josefa Klímy, na základě toho, co dělal před 30-ti lety ve zcela jiném společenském systému, jak vyšitý že sloupků Rudého Práva vypovídá hlavně o autorovi. Zvláště když totálně opomíjí, že za těch posledních 30 let se stal:
- držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky (2006);
- držitelem Ceny Jana Beneše (2009);
- 5x držitelem ocenění TýTý za osobnost televizní publicistiky;
na tom, že je to skvělá a logicky uspořádaná reportáž.

Tedy nic moc nového v ní není ... teda pro ty, co se o tento problematický nákup průběžně zajímají.
Ostatně skvěle to v té reportáži zhodnotil Šándor ... "máme splněno" :???:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Ohledně mého stručného medailonku autora ... jestli to moderátorům vadí, tak ať můj koment smáznou. Já to psal hlavně pro čtenáře mimo české reálie (a stejně tak to dělám často a pravidelně u spousty dalších autorů). Radši bych si ušetřil psaní a dal bych odkaz na wiki, jenže heslo o novináři Klímovi je nic moc - na wiki IMHO chybí popis jeho převažujícícho zaměření ("hluboký lidský příběh")

Ohledně věcného vyznění reportáže - kdybych ji chtěl hodnotit tak to udělám. S jedinou výjimkou a to je ten graf na který jsem upozornil neboť je mi nejasný.

Pěkný večer všem.
R.I.P.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Ať se na mě lidé na MO nezlobí, ale řekl bych, že ten graf bude kvalitou odpovídat ostatním porovnáním v tomto projektu. USMC každoročně zveřejňuje Marine Aviation Plan, ve kterém popisuje stav realizovaných a plánování nových programů pro svou leteckou techniku. Pro nás, jako budoucí uživatele, jsou nejzajímavější kapitoly týkající se vylepšování systému H-1. (Jinak spousta zajímavého čtení)
2015
2016
2017
2018
2019
3rmo
desátník
desátník
Příspěvky: 45
Registrován: 22/9/2019, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od 3rmo »

jedna věc mě sere co se týče výběru bvp pro ačr všichni bečíte že puma je nejlepší pro naše vojáky kvůli jejich ochraně (nejdrahší bvp = ok, masírka médií)
ačr chce bojové vrtulníky opakuji bojové = drahé tak je vše špatně , masírka médií = levnější italské nevyzkoušené AW139M je cool?????
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

3rmo píše: ačr chce bojové vrtulníky opakuji bojové = drahé tak je vše špatně , masírka médií = levnější italské nevyzkoušené AW139M je cool?????
Ahoj, vítej na Palbě.

Obecně platí, že má smysl číst Palbu, protože se zde objevují hodně zajímavé informace. Dalším bonusem je to, že díky použitému publikačnímu systému je relativně pohodlné vyhledávání v diskuzích.

Pokud by snad bylo Tvým cílem: "shrnout relativně složitou problematiku do pár vět a o nich tvrdě diskutovat", tak bych na Tvém místě zvážil jiné weby, např. aktivní ve vyvolávání hádek je uživatel "givi.ru" nebo tak nějak na armadninoviny.cz

K věci: Z mého osobního pohledu nevím o tom, že bych preferoval konkrétní mašinu (=takže mě vynech ohledně "AW139M je cool"), ale jde o jiné aspekty akvizice i provozu (a celkově MRO) vrtulníků. Ohledně technických paramentů i jiných mašin viz např. tento názor http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=298 ... 63#p264063.

P.S. Doufám, že u Tebe neplatí: "Jen dogmatikové a fanatici znají jedinou pravdu a všechny odpovědi." (Pavel Tigrid). Tj. máš-li názor, tak já osobně bych uvítal když jej podpoříš argumenty (a vzhledem k záplavě fake-news, tak bych byl moc rád, kdyby sis ověřil věrohodnost zdroje svých argumentů).
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11672
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

kdyby sis ověřil věrohodnost zdroje svých argumentů
No, vzhledem k obecně známému, což obsah tvrzení je, tak nějaké oěřování je úplně zbytečné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3844
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik píše:Jak Klímu a jeho reportáže moc nemusím, tak tady evidentně trefil hřebíček na hlavičku.
Vše potřebné je dobře zdokumentované, Říha se kroutí jak had aby nemusel říci pravdu ...
Naopak mluvčí ministerstva má naprosto logické argumenty. Požadují vrtulník pro bojové nasazení který už byl v požadované konfiguraci nasazen v boji. Jediné co se dá vytknout je že si podobnou podmínku nestanovilo ministerstvo hned na začátku.
Kdyby byl Klíma schopná novinář tak se pana vyhozeného anonymního experta zeptá v kolika letectvech létá AW-139M v konfiguraci kterou požaduje AČR. Navíc mam značnou nedůvěru k lidem kteří si nedokáží stát za svým tvrzením a vystupují anonymně se změněným hlasem. Ovšem nejlepší hláška pana experta je že s jeho odchodem vymizela z komise veškerá informovanost. :roll:
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Scotty87 píše: Naopak mluvčí ministerstva má naprosto logické argumenty. Požadují vrtulník pro bojové nasazení který už byl v požadované konfiguraci nasazen v boji. Jediné co se dá vytknout je že si podobnou podmínku nestanovilo ministerstvo hned na začátku.
S takovouto logiku ale musíme nakupovat téměř veškerou techniku v USA ... prostě proto, že v posledních 25 letech prakticky nikdo neválčí :wink:
Ne tento argument je falešný a zástupný. Je to jasná snaha o výmluvu.

Jinak výběrová komise se dá vždy postavit tak, aby vybrala (a odůvodnila) to, co "vedení" chce. Ne každý má dostatek integrity a osobní odvahy na to, aby rozhodoval nezávisle v situaci kdy ví, že "mocná osoba" chce konkrétní výsledek.
To že došlo k úplné obměně výběrové komise v okamžiku, kdy padlo politické rozhodnutí za každou cenu nakupovat u Američanů, je více než vypovídající. Bylo nutno eliminovat všechny, kteří by mohli porovnávat.

Velmi zajímavý rozhovor na toto téma s člověkem, který ví o čem je řeč ... Jiří Hynek, předseda Asociace obranného průmyslu
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... m=z-boxiku
Pro ty, co mají ideový problém s Parlamentními listy vybírám to co se týká vrtulníků
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Kouzelnik »

Zemakt píše:
kdyby sis ověřil věrohodnost zdroje svých argumentů
No, vzhledem k obecně známému, což obsah tvrzení je, tak nějaké oěřování je úplně zbytečné.

@Zemakt, jestli myslíš, že jsem svou poznámkou přestřelil, tak se klidně omluvím. Mě jenom šlo o to diskutovat se znalostí věci... protože z jistého úhlu pohledu je i není pravda tvrzení nevyzkoušené AW139M. Čili odkaz na konkrétní zdroj argumentů IMHO urychlí/vyjasní diskuzi... jestli jde pouze koncepční otázku "jak moc/málo a v čem vyzkoušené mašiny potřebuje AČR" nebo jestli o otázku konkrétních parametrů mašin (výkon, odolnost proti ostřelování,...) nebo jestli o prověření funkčnosti dosud integrovaných zbraní či jak (ne)reálná je integrace zbývající výzbroje...

Scotty87 píše:
Skeptik píše:Jak Klímu a jeho reportáže moc nemusím, tak tady evidentně trefil hřebíček na hlavičku.
Vše potřebné je dobře zdokumentované, Říha se kroutí jak had aby nemusel říci pravdu ...
Naopak mluvčí ministerstva má naprosto logické argumenty. Požadují vrtulník pro bojové nasazení který už byl v požadované konfiguraci nasazen v boji. Jediné co se dá vytknout je že si podobnou podmínku nestanovilo ministerstvo hned na začátku.
Kdyby byl Klíma schopná novinář tak se (...) zeptá v kolika letectvech létá AW-139M v konfiguraci kterou požaduje AČR. (...)
@Scotty
a) Technická poznámka, která je velmi důležitá - jestli jsi mluvil o Filipu Říhovi (já jsem reportáž viděl pouze 1x a to letmo), tak nejde o mluvčího, ale o náměstka, který by měl odborníkem. A ten zásadní problém, který AFAIK ovlivňuje většinu akvizic je dlouhodobá personální nestabilita. viz info z roku 2017: "na postu akvizičního náměstka bude sedět již pátý člověk za tři roky" https://www.euro.cz/politika/skatulata- ... ni-1327848. Čili i kdyby došlo k další výměně náměstka, tak situace se velmi pravděpodobně nezlepší, bo kořeny problematických otázek pochází zejm. z minulosti

b) neměl bych od reportáže velká očekávání. A večer jak ji budu rozebírat s kamarády, tak jim řeknu, že prostě do pár minut nejde vměstnat tak složitá problematika. Jelikož pan Klíma je docela populární, tak jsem včera postnul, že možná i Vás "přepadnou" kamarádi (jako mě přepadli včera) s tématem akvizice vrtulníků pro AČR, které se IMHO stává hospodským tématem.

c) přesně tak jak jsi popsal jednu ze slabin reportáže - v reportáži chybí spousta důležitých otázek (=AW-139M v nabízené konfigurace patrně neexistuje), tak proto jsem považoval za nezbytné postnout, že pan reportér se zaměřuje na dost odlišné reportáže o "hlubokém lidském příběhu" (a možná proto pan Klíma neupozornil, že reportáž o vrtulnících je silně neúplná, např. s ohledem na její rozsah).
R.I.P.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4229
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Alfik »

3rmo píše:jedna věc mě sere co se týče výběru bvp pro ačr všichni bečíte že puma je nejlepší pro naše vojáky kvůli jejich ochraně (nejdrahší bvp = ok, masírka médií)
ačr chce bojové vrtulníky opakuji bojové = drahé tak je vše špatně , masírka médií = levnější italské nevyzkoušené AW139M je cool?????
Vítej na Palbě.
Jestli je It. vrtulník "klacek dole zaostřený" neboli "kůl" nevím. Ale vím, že součástí vyjednávání jsou i věci jako "politická cena" a "cena ceny" neboli "nechci slevu zadarmo". Odborníci (včetně mě samotného :D ) často trpí jakousi profesní slepotou, která se projevuje klapkami na oči :)
Takže, sice ten It. stroj může být dole zaostřenější, ale třeba nesplňuje ty další podmínky. Např. to, že když vezmeme vrtulníky z USA, tak máme vyšší pravděpodobnost dostupnosti oprav, údržby a inovací, spolu se stálejší cenou téhož, než v tradičně rozhárané Itálii. A k tomu máme tu politickou výhodu... nezanedbávejme ji. Mě se sice nelíbí (jsem spíše technicky založený než diplomaticky, uměl bych navrhnout "něco" pro vrtulník ale nikoli vyjednat jeho cenu), ale žijeme na téhle planetě - ne na Vulkánu nebo Q´onosu, kde je všecko tak nějak průzračnější a jednodušší.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3844
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Skeptik píše:S takovouto logiku ale musíme nakupovat téměř veškerou techniku v USA ... prostě proto, že v posledních 25 letech prakticky nikdo neválčí :wink:
Ne tento argument je falešný a zástupný. Je to jasná snaha o výmluvu.
Tak v Afghánu se už pár evropských vrtulníků vystřídalo včetně našich Mi-171. Kupodivu ale žádný z nich nebyl AW-139M.
Uvidíme co týmy tvrdých loktů nakonec vyjednají. Potom budeme moct hodnotit přínos pro domácí průmysl. Co už hodnotit můžeme je přínos pro vrtulníkové letectvo a ten je nezpochybnitelný. Odbornost komisí můžeme těžko hodnotit když nevíme kdo seděl v první a kdo v té druhé. Je ovšem přinejmenším podivné že první komise naprosto ignorovala že AW-139M neměl (nemá) integrovanou žádnou z požadované výzbroje a spokojili se pouze s příslibem výrobce. Jak by řekl Hynek: "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají."
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11672
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

@Zemakt, jestli myslíš, že jsem svou poznámkou přestřelil, tak se klidně omluvím.
:up: v pohodě.
protože z jistého úhlu pohledu je i není pravda tvrzení nevyzkoušené AW139M.
Tak jestli to myslíš tak, že AW 139 létá, tak jistě ano. Je to vyzkoušený vrtulník. Bohužel pro něj, zatím ne v požadované konfiguraci. O cenové kalkulaci vhodné pro další diskuzi nemluvě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3979
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od HONZIK11 »

Nesnáším lidi, kteří se mnou mluví a mají ruce v kapsách. To je znak těch, kteří absolutně neví o čem mluví a v podstatě zabíjejí čas svými otázkámi ocividne s napsanym slohem, lobistickym zájmem do rohu zahnanou firmou. Z uvedené reportáže mi jediné vyplynulo:,, Změnilo se obsazení výběrové komise a to je podezřelé.
Ostatní jsou všeobecně známé tlachy.
Buďme rádi, že snad piloti budou mít Bell. Jde o jejich práci a tato jim bude ulehcena zkušenostmi policejních pilotů a servisaku Bellu který je v ČR již letany. Plně souhlasím se Scottym87 kupte si vrtasa a my vám pak možná, někdy, za další miliardu z něho uděláme bitevnika. Nebo taky ne. Na co vlastně takový stroj potrebujete, my ho taky nemáme vlastně ano Turci nám ho dodělali.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 22/9/2019, 11:49, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17824
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Skeptiku: jelikož v boji se používají NH90, H225 (včetně starších verzí) a mnoho dalších typů, tak tvá poznámka je silně zavádějící.
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3696
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od seabee »

Skeptik píše: S takovouto logiku ale musíme nakupovat téměř veškerou techniku v USA ... prostě proto, že v posledních 25 letech prakticky nikdo neválčí :wink:
Ne tento argument je falešný a zástupný. Je to jasná snaha o výmluvu.
Tak v posledních 25 letech skoro nikdo neválčil? A co Čečna, Gruzie, Ukrajina, Podněstří? Aha, to byly jen policejní akce pro zajištění veřejného pořádku a bezpečného "Blízkého zahraničí".

A požadavek na zakoupení vyzkoušené techniky je falešný? zástupný? výmluva? To tvrzení je trochu na hlavu, ne? Co Kalouskovy padáky třeba?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“