Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11602
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

To je furt dokola :down:

Co se týče tendrů, výš jak dlouho se vleče tendr na přezbrojení celní správy Rase?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13192
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

No právě, nejhorší je, že ty Mily mají taky omezenou životnost, byť je zatím nikdo neřeší. Mi-171š sice ještě 10 let, ale vzhledem k tomu, že 5 let se zatím řeší nákup vrtulníků který je kategorií sám pro sebe a reálně nic nenahrazje, tak už je nevyšší čas začít hledat nové stroje (rodinu) která nahradí všechny vrtulníky sloužící u AČR. Všech kategorií a velikostí. Přeci jen nebudou vyrobené hned a lépe bude když onu enormní sumu (desítky miliard) bude splácet postupně. Kolik to tak bude ? když se rozšoupneme tak půjde o kolik - nadhodím sumu 80-100 mld (!?) možná víc, méně asi ne. ps. celní správu netuším

2021 - končí životnost vrtulníků W-3A Sokol
2022 - končí životnost vrtulníků Mi-8/17
2026 - končí životnost vrtulníků Mi-24V
2028 - končí životnost vrtulníků Mi-171š
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11602
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

celní správu netuším
nekonečně dlouho Rase, nekonečně.

Proto když slyším slovo tendr, mám osipky.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt píše:
celní správu netuším
nekonečně dlouho Rase, nekonečně.

Proto když slyším slovo tendr, mám osipky.
Celní správa provozuje vrtulníky???

Tendry jsou OK ... pokud se je nesnažíš ojebat :(

A jak už jsem tu psal, aktivita jak to udělat, aby se koupily Belly - za každou cenu - běží již minimálně 4 roky.
A sorry, nevěřím, že jsou to "čistá" jednání. Na to byli pánové v uniformách a pánové od Bell Textron příliš familiární a o nákupu mluvili jako o hotové věci. Neviděli se poprvé a tendr, pokud vím, v roce 2014 ještě neběžel.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13192
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Skeptik:
tomu odpovídá to dění s vyhazováním lidí z vyhodnocovací komise (jak píše Právo), kterým se tebou zmíněná praxe nelíbí.
Teď je otázka, na čí straně je Koštoval a jeho komise, která má ten spor rozsoudit.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11602
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

V budoucnu možná dron, ale naráží to na určité legislativní problémy ohledně registrace u ÚCL. Jinak prdlajz Skeptiku, až se ti jednotliví účastníci začnou odvolávat a odvolávat, tak si začneš drbat hlavu.

Nicméně neobhajuji podbáby, pouze zdravý rozum.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt, ale prdlajs :)
Mám za sebou několik desítek tendrů (včetně prvního českého, který byl zveřejněn v evropském věstníku), a všechny nakonec proběhly úspěšně. Tedy ne, že by se někdy někdo k ÚHOSu neodvolal ... ale když je vše správně a transparentní, tak žádný problém :) jen "drobné" zdržení (max 30+30 dní).
Tedy s výjimkou té šílené administrativy spojené s českým zákonem o veřejných zakázkách :(
Civilní sektor (státní či státem ovládané podniky) dělá tendry dnes a denně ... a bez větších problémů. Jediný, kdo tendry nezvládá jsou uniformované složky státu :(

A jaké "přezbrojení Celní správy" máš tedy na mysli?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11602
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Civilní sektor či podniky s podílem či majoritou státu, fajn.
Jediný, kdo tendry nezvládá jsou uniformované složky státu :(
No a tady je právě ten zakopaný pes, bohužel.

K CS. Jedná se zejména o přezbrojení krátkými zbraněmi. Konkrétně výměnu vz. 82 (většinově) a CZ 75, CZ 75 D (menšinově). S tím by se měla svést i náhrada vz. 58 (kolem stovky). Jestli se dobře pamatuji, tak se to již táhne od 2013 a světla na konci tunelu pořád nět. A to se jako bavíme o počtu cca 1 500 ks pistolí. Pro případného vítěze objem vcelku minimální, PR ovšem nezanedbatelný. Já říkám, že se to hne až nastane první pořádnej průser.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Něco málo jsem o přezbrojení CS zaslechl, a skutečně to je docela průšvih. Především způsob, jakým se CZUB odvolala a jak dosáhla "svého", byl typický pro její působení v rámci OS ČR....
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Ale k tématu – jsem zastáncem Venomů v tomto tendru, protože na rozdíl od Raseho jej považuji za podstatně lepší * stroj. Nicméně přesto bych "tendr" zrušil (i s tím rizikem, že to bude znamenat táhnutí se dalších x let). A je jedno, jestli se pak bude vybírat v klasickém tendru nebo v režimu vláda-vláda. Hlavní je, aby se vybíralo s koncepcí, ne v takovémhle chaosu, kdy se zadání nejméně dvakrát změnilo. Žádné "vypsáno, aby zvítězil Bell" totiž rozhodně nehrozí, zpočátku neměl ani nejmenší šanci, protože cena byla stanovena cca na 1/3. Teprve, když přišla ukrajinská krize, zvýšila se ochota investovat do armády a tudíž vůbec začala být reální koupě takhle velkého a drahého stroje.

Jak tu Rase dával data životnosi těch vrtulníků, tak je myslím už každému jasné, že bychom měli vypsat komplexní tendr, který by pojal více kategorií a řešil náhrady za existující stroje. Když budeme chtít po výrobci 12 víceúčelových strojů, dává nám to mnohem menší vyjednávací pozici, než když budeme chtít 12 LUH, 18 UH/CH a 12 AH...
Uživatelský avatar
royal
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 19/4/2017, 15:21

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od royal »

Také jsem zastáncem Venomů, ale je fakt že současné "výběrové řízení" či co to je, vypadá velmi divně např. kvůli různému měnění požadavků nebo kvůli určení vrtulníků.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13192
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Když to vezmeme komplet, tak bych byl asi rovnou na nákup od jednoho výrobce. Přeci jen každá z velkých firem má stroje kategorií co by se nám hodily. Třeba takový Airbus by nám mohl nabídnout větší stroj H225 Super Puma / nebo NH-90, bitevní Tiger a lehký místo Sokola třeba AS565 Panther nebo H145. Augusta může nabídnout jako větší stroj AW101 Merlin, lehkou AW139M a bitevní Mangustu. Bell pak může poslat Venom, Viper a výhledově třeba i ten Valor (když se zasníme). Sikorsky by to nějak postavil kolem verzí UH-60 Black Hawk a třeba bitevní AH-64. Osobně bych byl pro ten balíček od Airbusu, když sme v té evropě a Fr-Ger budou rádi :D Navíc z toho třeba získáme nějaký bonus (výcvik a servis pro východní Evropu ) - nebo alespoň množstevní slevu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Rase píše: 2021 - končí životnost vrtulníků W-3A Sokol
2022 - končí životnost vrtulníků Mi-8/17
2026 - končí životnost vrtulníků Mi-24V
2028 - končí životnost vrtulníků Mi-171š
Tak pri tomto, tendrovať čokoľvek iné ako balík, je šialenstvo... :shock:
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Smutná krabice »

arten:
Těm 171Š nekončí životnost, ale je nutné udělat prohlídku a ta když dopadne dobře tak se jim protáhne životnost o dalších 1000 letových hodin. Teď zrovna něčím takovým prošlo tuším Rumunsko? které takto protáhlo resurs své druhé letuschopné Mi-24V.

U těchto čísel musí každý dávat strašně pozor, protože lobbisté vytváří účelové tlaky na "nutnost" vyměnit něco, co není třeba měnit.

rase:
Airbus Defence kategoricky odmítal podobný "bonus" i pro Polsko, a to je pane větší kšeft.

Navíc je dobré si uvědomovat, že jak říkají i lidi z NATO, jakákoli vojenská akvizice je stejně tak geostrategická a politická záležitost jako technicko-taktická. A pokud v ČR sílí euroskeptické tendence, to poslední co by bylo rozumné by bylo existenciálně svázat bojeschopnost AČR s dobrou vůlí Německa a Francie.

Dle mého názoru jsou nejrozumnější Bell a Agusta podle toho, co chceme prioritně: pokud náhradu Sokolů pro SAR, nic jiného než Agusta 159 nepřipadá v úvahu, protože jedině Agusta má odmrazování rotoru a může létat i v mlze v zimě. Plus A-129 je asi nejlevnější "skutečný bitevník" na světě, a pokud by se jednou z Turecka stala restaurovaná osmanská říše, naše A-129 by mohly simulovat T-129 na cvičeních NATO a u případných bran Vídně 2.0 by protivníku splývaly jeho a naše bitevníky.

Oproti tomu pokud chceme vysazovat vojáky pod palbou a počítáme s tím, že vrtulník inkasuje celou řadu zásahů, potom je lepší robustnější UH-1Y případně doplněná AH-1Z.
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

S. Krabice :up:
Asi nejrozumnější názor, který jsem tu zatím četl.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Pátrač »

U vrtulníků jsem sloužil poctivých 9 let. U všech možných od MI-2 po Mi-24V a Mi-17 několika verzí. Problém je v tom, že tyto stroje pokud ještě vůbec u nás létají jsou obětí politických a lobistických hrátek.

Oba stroje ve všech modifikacích jsou velmi robustní, velmi výkonné a při plném naládování jsou ničicvým zbraňovým systémem.

Je logické že jejich čas vypršel anebo vypeší ale jejich negace za každou cenu je hloupostí. Jejich náhrada je složitá a v naší zemi nemožná- nikdo na to nemá odvahu. Tedy koupit něco dobrého v počtu aby to mělo smysl i pro možnou válku a ne jen pro udržení nejmenší možné kondice rozlétanosti pilotů a palubních operátorů.

Nejde o to koupit bitevní či výceúčelový vrtulník. Jde o mnohaletý servis, velké mmnožství výzbroje - tedy minimálně 20 palebných průměrů na stroj a boj a dva až tři palebné průměry pro výcvik na každý jeden výcvikový rok.

To je stav, který u nás není dosažitelný.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

Smutná krabice píše:arten:
Těm 171Š nekončí životnost, ale je nutné udělat prohlídku a ta když dopadne dobře tak se jim protáhne životnost o dalších 1000 letových hodin.
Ahoj, som rád že "žiješ." :up:

Pri relatívne nových 171š beriem, ale pri ostatných tá rezerva životnosti asi nebude nejako veľká. v každom prípade:
Rase píše: 2021 - končí životnost vrtulníků W-3A Sokol
2022 - končí životnost vrtulníků Mi-8/17
2026 - končí životnost vrtulníků Mi-24V
toto sú tri kategórie vrtuľníkov, aj Airbus, aj Leonardo (a s istou výhradou aj americké firmy) vedia ponúknuť kompletný "balíček." iste je výhodnejšie tendrovať ten, ako každú kategóriu samostatne.

"Airbus Defence kategoricky odmítal podobný "bonus" i pro Polsko, a to je pane větší kšeft." - neviem či odmietol servisné centrum, ale priamo ponúkol továreň v Poľsku a to teda je "pane kšeft." :wink:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Mi-24V byly dodány ve stejné době, takže i tam bude životnost podobná.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

skelet píše:Mi-24V byly dodány ve stejné době, takže i tam bude životnost podobná.
ok, dobre vedieť. Len tam by som povedal, že morálne zastaranie bude veľmi rýchle a modernizačný potenciál na plnohodnotný "západný" útočný vrtuľník dosť nízky.

Kedysi som tu dal takúto myšlienku - čo tak z Mi-24 urobiť ultimatívny CSAR stroj? Ani by nebolo treba veľa investovať a neviem si predstaviť lepší vrtuľník. České Mi-24 by potom mohli v tejto úlohe slúžiť aj v rámci NATO/EU pre spojencov a tí by naoplátku mohli dodať plnohodnotnú "bitevnú" (slovenčina žiaľ nemá ekvivalentný výraz) podporu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13192
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

arten:
zdá se že co mělo být v Polsku, bude v Rumunsku. Tam jde o větší vrtulníky - vlastně obnovení výroby, která tam už byla. Pro nás by plně stačilo něco k lehkým vrtulníkům - servis nebo výrobu některých komponentů (což umíme a děláme). Umím si představit jako náhradu Milů třeba v Rumunsku vyrobený AS532 Cougar. Případně NH-90 (ideální mašinka), ale ty by byly asi o dost dražší. Zrovna ty vrtulníky bych se ale snažil omezit na dva typy + třeba bitevník, pokud je opravdu chceme. ideálně od jednoho výrobce.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“