L-159 a jeho prodej

Myslíte si že prodají L-159-ky

Ano
16
44%
Ne
20
56%
 
Celkem hlasů: 36

Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

L-159 a jeho prodej

Příspěvek od Blážík92 »

V poslední době se objevují články, že zástupci některé země přiletěli prohlédnout si L-159 Alca. Ministerstvo s jejich nákupem příliš nespěchá, ale jak uvedlo spousty odborníků, do dvou let klesne cena letounů na tak nízkou hranici, že se vyplatí nechat letouny na náhradní díly. A proto přináším informace o několika posledních zájemců:
(Armáda jich chce prodat 47)

Gruzie (13.5. 2007)
Její zástupci o ně projevili zájem a nyní zváží technické parametry i to, zda si je jejich země může dovolit. Několik týdnů po první schůzce dorazily Gruzínští experti prohlédnout si Alcu. Možnost, že se gruzínské partnery nakonec podaří přesvědčit k nákupu, se pohybuje někdo pod 50 procenty. Gruzie by prý mohla mít zájem alespoň o jednu letku, tedy přibližně tak o deset až 12 letounů. Jestli gruzínská vláda přijde s nabídkou, mohlo být jasné tak do července.

Bolívie (17.7. 2007)
Ještě před půl rokem ministerstvo obrany popisovalo výměnu nepotřebných bitevníků L-159 za dopravní letadla C-295M španělské firmy CASA jako nevýhodnou, ale s postupujícím časem změnilo názor. O směně deseti českých bitevníků, které by měly létat v Bolívii, za dvě transportní letadla, se v poslední době intenzívně jedná. Náměstek ministryně obrany Martin Barták na konci června o prodeji letounů oficiálně mluvil s bolivijským ministrem obrany. Vedou se i rozhovory s firmou CASA, která je součástí koncernu EADS a která by výměnu zprostředkovala. To, že ministerstvo obrany začalo upřednostňovat barterový obchod a jedná o něm se španělskou firmou, potvrdil jeho mluvčí Andrej Čírtek. "Vzhledem ke stavu rozpočtu ministerstva obrany je těžké si představit dostatek finančních prostředků na nákup nových transportních letadel. Daleko reálnější je výměna za nepotřebnou techniku. Musím ale dodat, že s nabídkou výměny může přijít jakákoli firma," Čírtek Právu. Připravovaná směna se ale nelíbí konkurenci, která počítala, že se zúčastní výběrového řízení na dodávku čtyř až šesti dopravních letadel pro českou armádu, které se ministerstvo obrany chystalo vypsat příští rok. Italská firma Alenia, jež vyrábí stroj Spartan C-27J, kvůli chystanému barteru na 17.7 ohlásila protestní tiskovou konferenci.

Nigérie (26.3. 2007)
Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka by Česko mohlo do této africké země dodat přibližně 10 až 15 letounů a hodnota obchodu by se pohybovala v miliónech dolarů.

Polsko (13.7.2007)
Polsko má vážný zájem spolupracovat s Českou republikou při budování nového výcvikové vojenského střediska v Deblinu. Centrum by mělo sloužit k výcviku armádních pilotů z Polska, Česka i dalších zemí. Polské ministerstvo obrany nyní zvažuje, že by při výcviku piloti používali letouny L-159. Polské ministerstvo obrany už od roku 2005 uvažuje o vybudování společného výcvikového střediska armádních pilotů v Deblinu. Polské ministerstvo národní obrany přitom projevilo vážný zájem o využití letounů L-159, informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zda česká strana letouny L-159 do centra vloží, nebo zda je Polsko koupí a čeští piloti budou moci v centru cvičit, zatím není jasné. Variant je podle ministerstva obrany několik. Oba náměstci ministerstev se během schůzky ve Varšavě dohodli, že experti nyní zpracují k projektu podklady a na přelomu srpna a září obě strany možnosti vyhodnotí. Ještě v létě má kvůli tomu do České republiky přicestovat zvláštní komise polského ministerstva obrany, která mimo jiné navštíví výrobce letounů, společnost Aero Vodochody.

Pobaltské státy (6.4. 2001)
Státy projevily zájem a jejich vojenští zástupci se v letounech proletěli, avšak nebyla provedena další jednání.

Řecko
Řecko bude v blízké budoucnosti vypisovat výběrové řízení. Ministerstvo obrany řecka již počítá s uvolnením financí, Náčelník generálního štábu řecké armády řekl, že by byl rád kdyby viděl letouny v řecké armádě.
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Výměna 10 bitevníků za 2 dopravní letadla? :shock:
válka je vůl
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No proč ne...furt lepší, než aby rezly v hangáru, ne?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

lol

Příspěvek od Blážík92 »

Akorát je zajímaví že když nedávno oslovovali výrobce ať daj nabýtky na ten dopravní letou, CASE na tenhle typ napsali že jim nevyhovuje jak tim kolik toho přeraví, tak i tim jak dlouho vydrží ve vzduchu a najednou by to šlo... :razz:
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Blážík..nedokážu pochopit jednu věc, která se vůbec netýká tématu, ale přesto mi přijde zarážející - jaktože původní článek máš víceméně bez gramatických chyb a tento poslední příspěvek se skoro nedá číst?
Obrázek
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

Příspěvek od Blážík92 »

Hans S. píše:Blážík..nedokážu pochopit jednu věc, která se vůbec netýká tématu, ale přesto mi přijde zarážející - jaktože původní článek máš víceméně bez gramatických chyb a tento poslední příspěvek se skoro nedá číst?
Protože při psaní toho posledního jsem chvátal... gramatika nejni moje silná stránka
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

Nebo je ten první odněkud obšlehlej? 8-)
válka je vůl
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

YAMATO píše:No proč ne...furt lepší, než aby rezly v hangáru, ne?
Netvrdím že ne, jen mi to přijde docela nepoměr. Ale o těch dopravácích vím na druhou stranu prd...
válka je vůl
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

Příspěvek od Blážík92 »

fatale píše:Nebo je ten první odněkud obšlehlej? 8-)
Nejni, klidně hledej na netu nikde ho nenajdeš....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Článek o Varšavské smlouvě je obšlehnutý z Wiki...

Pokud odněkud čerpáš informace (viz. tento tvůj příspěvek) tak uveď zdroje.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Je to tak je nutné uvádět zdroje ... je možné zkopírovat i některé pasáže za předpokladu uvedení zdroje, ale není dobré zkopírovat vše ... článek by měl mít také "přidanou hodnotu" vámi, můžete použít citace, ale okomentujte to a vytvořte pak závěry sami. Je nepřípustné kopírovat celé články, natož ještě bez uvedení zdroje.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Odkud že Blážík92 "čerpal"?

Příspěvek od Dancer »

Dotázal jsem se pana Googla s následujícím výsledkem:

Blážík92 píše:V poslední době se objevují články, že zástupci některé země přiletěli prohlédnout si L-159 Alca. Ministerstvo s jejich nákupem příliš nespěchá, ale jak uvedlo spousty odborníků, do dvou let klesne cena letounů na tak nízkou hranici, že se vyplatí nechat letouny na náhradní díly. A proto přináším informace o několika posledních zájemců:
(Armáda jich chce prodat 47)
Asi vlastní tvorba - pravopisná chyba (jak uvedlo spousty odborníků.
Blážík92 píše: Gruzie (13.5. 2007)
Její zástupci o ně projevili zájem a nyní zváží technické parametry i to, zda si je jejich země může dovolit. Několik týdnů po první schůzce dorazily Gruzínští experti prohlédnout si Alcu. Možnost, že se gruzínské partnery nakonec podaří přesvědčit k nákupu, se pohybuje někdo pod 50 procenty. Gruzie by prý mohla mít zájem alespoň o jednu letku, tedy přibližně tak o deset až 12 letounů. Jestli gruzínská vláda přijde s nabídkou, mohlo být jasné tak do července.
Zřejmě vlastní tvorba - pravopisné chyby (experti dorazily).
Blážík92 píše: Bolívie (17.7. 2007)
Ještě před půl rokem ministerstvo obrany popisovalo výměnu nepotřebných bitevníků L-159 za dopravní letadla C-295M španělské firmy CASA jako nevýhodnou, ale s postupujícím časem změnilo názor. O směně deseti českých bitevníků, které by měly létat v Bolívii, za dvě transportní letadla, se v poslední době intenzívně jedná. Náměstek ministryně obrany Martin Barták na konci června o prodeji letounů oficiálně mluvil s bolivijským ministrem obrany. Vedou se i rozhovory s firmou CASA, která je součástí koncernu EADS a která by výměnu zprostředkovala. To, že ministerstvo obrany začalo upřednostňovat barterový obchod a jedná o něm se španělskou firmou, potvrdil jeho mluvčí Andrej Čírtek. "Vzhledem ke stavu rozpočtu ministerstva obrany je těžké si představit dostatek finančních prostředků na nákup nových transportních letadel. Daleko reálnější je výměna za nepotřebnou techniku. Musím ale dodat, že s nabídkou výměny může přijít jakákoli firma," Čírtek Právu. Připravovaná směna se ale nelíbí konkurenci, která počítala, že se zúčastní výběrového řízení na dodávku čtyř až šesti dopravních letadel pro českou armádu, které se ministerstvo obrany chystalo vypsat příští rok. Italská firma Alenia, jež vyrábí stroj Spartan C-27J, kvůli chystanému barteru na 17.7 ohlásila protestní tiskovou konferenci.
Okopírováno ze serveru Novinky.cz (viz. http://www.novinky.cz/ekonomika/cesko-mozna-vymeni-l-159-s-bolivii-za-dopravni-letadla_119005_neula.html)
Blážík92 píše: Nigérie (26.3. 2007)
Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka by Česko mohlo do této africké země dodat přibližně 10 až 15 letounů a hodnota obchodu by se pohybovala v miliónech dolarů.
Opět Novinky.cz (Google najde jen článek převzatý na serveru Sběrnice.net). - viz.: http://www.sbernice.net/3955/zpravodajstvi/aeru-svitla-nadeje-letouny-l-159-mozna-koupi-nigerie.html

Blážík92 píše: Polsko (13.7.2007)
Polsko má vážný zájem spolupracovat s Českou republikou při budování nového výcvikové vojenského střediska v Deblinu. Centrum by mělo sloužit k výcviku armádních pilotů z Polska, Česka i dalších zemí. Polské ministerstvo obrany nyní zvažuje, že by při výcviku piloti používali letouny L-159. Polské ministerstvo obrany už od roku 2005 uvažuje o vybudování společného výcvikového střediska armádních pilotů v Deblinu. Polské ministerstvo národní obrany přitom projevilo vážný zájem o využití letounů L-159, informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zda česká strana letouny L-159 do centra vloží, nebo zda je Polsko koupí a čeští piloti budou moci v centru cvičit, zatím není jasné. Variant je podle ministerstva obrany několik. Oba náměstci ministerstev se během schůzky ve Varšavě dohodli, že experti nyní zpracují k projektu podklady a na přelomu srpna a září obě strany možnosti vyhodnotí. Ještě v létě má kvůli tomu do České republiky přicestovat zvláštní komise polského ministerstva obrany, která mimo jiné navštíví výrobce letounů, společnost Aero Vodochody.
Totožný text, jako tento odstavec, je k nalezení na adrese http://www.natoaktual.cz/polske-letectvo-ma-zajem-o-letouny-l-159-dhi-/na_cr.asp?c=A070713_124912_na_cr_m02.
Blážík92 píše: Pobaltské státy (6.4. 2001)
Státy projevily zájem a jejich vojenští zástupci se v letounech proletěli, avšak nebyla provedena další jednání.
Zřejmě vlastní tvorba - bez chyby.
Blážík92 píše: Řecko
Řecko bude v blízké budoucnosti vypisovat výběrové řízení. Ministerstvo obrany řecka již počítá s uvolnením financí, Náčelník generálního štábu řecké armády řekl, že by byl rád kdyby viděl letouny v řecké armádě.
Vlastní tvorba - pravopisná chyba (Ministerstvo obrany řecka).

Co dodat. Snad jen že práce s clipboardem Ti jde, rád čteš Novinky.cz, ale než se začneš prsit jak to nikde nenajdeme, tak projev alespoň trochu slušnosti k původním autorům a uveď zdroj.
Díky! :wink:

PS: Neoznačil jsem všechny chyby - těch je k nalezení více. Jen jsem chtěl dokázat to, na co upozornil Hans S.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

No..zase ho klučinu nepranýřujme..
Blážík, jen prostě příště uveď zdroje, nebo to popiš vlastními slovy. Za pravopisné chyby ti hlavu samozřejmě nikdo neutrhne, koneckonců i já sám se občas divím, co dokážu napsat za prasárny - ale kopírování článků..to je takové nahouby a částečně i nepovolené zákony. Buďme kreativní.

sorry za OT
Obrázek
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

Příspěvek od Blážík92 »

sa58 píše:Článek o Varšavské smlouvě je obšlehnutý z Wiki...

Pokud odněkud čerpáš informace (viz. tento tvůj příspěvek) tak uveď zdroje.
jj, o té varšavské smlouvě to je z wiki, ale ten horní jsem psal sám
Milda
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 8/5/2007, 20:03
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od Milda »

Odpověď na otázku,prodají, neprodají:prodají!!! Ty mašiny se neměly dělat. Byly zbytečné už jako nové. Bylo by dobré, kdyby aspoň jejich prodej proběhl bez ,,obvyklých" peněžních průšvihů!
Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Rozhodně se mi moc nelíbí výměna za C-295M. Já favorizuji C-27J...

Jinak je zajímavé, že o to najednou stojí tolik států když doteď je nikdo nechtěl. Tedy kromě Iránu a Venezuely, kterým v nich ale (logicky) vadí americká avionika...

Pokud by se prodaly Polsku, bylo by to docela fajn. Pokud by se prodaly Gruzii, také. Ale chtělo by to prodat všechno (nebo alespoň skoro všechno) jednomu zájemci - prodat 3 támhle, 5 támhle a 12 támhle mi přijde poněkud hloupé...
I z důvodu prestiže - údržba nebude při tak malém počtu nijak na výši a v případě poruchy to daleko snáze rozmáznou a třeba i vyřadí, čímž způsobí ostudu. Což by byla škoda - L-159 je vynikající stroj.


A pak mě napadl ještě jeden potenciální kandidát - adversary squadrons USN. Ty tam teď létají mj. 2*L-39(ZA?) a L-159, navíc přecpaná US. komponenty by mohly být pro výcvik dobré... Třeba pro simulaci modernizovaných Su-25
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

Příspěvek od Blážík92 »

cover72 píše:Rozhodně se mi moc nelíbí výměna za C-295M. Já favorizuji C-27J...

Jinak je zajímavé, že o to najednou stojí tolik států když doteď je nikdo nechtěl. Tedy kromě Iránu a Venezuely, kterým v nich ale (logicky) vadí americká avionika...

Pokud by se prodaly Polsku, bylo by to docela fajn. Pokud by se prodaly Gruzii, také. Ale chtělo by to prodat všechno (nebo alespoň skoro všechno) jednomu zájemci - prodat 3 támhle, 5 támhle a 12 támhle mi přijde poněkud hloupé...
I z důvodu prestiže - údržba nebude při tak malém počtu nijak na výši a v případě poruchy to daleko snáze rozmáznou a třeba i vyřadí, čímž způsobí ostudu. Což by byla škoda - L-159 je vynikající stroj.


A pak mě napadl ještě jeden potenciální kandidát - adversary squadrons USN. Ty tam teď létají mj. 2*L-39(ZA?) a L-159, navíc přecpaná US. komponenty by mohly být pro výcvik dobré... Třeba pro simulaci modernizovaných Su-25
Já osobně bych byl taky pro C-27J už z důvodu, že střední část křídel vyrábí Aero, takže by to byla i podpora domácího průmyslu a navíc když teďka tento letou si vybrala i americká armáda tak něco do sebe mít musí. Jinak prodej L-159 na ten výcvik kde by simulovalo Rusy nějak moc nevěřím, američani než se rozhoupaj na koupi, to už bude zastaralí letadlo....
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Blážík92 píše:(...)
Jinak prodej L-159 na ten výcvik kde by simulovalo Rusy nějak moc nevěřím, američani než se rozhoupaj na koupi, to už bude zastaralí letadlo....
To je fakt - připomíná mi to tu historku s počítačem od HP: HP dal USA army počítač, ať to otestujou a poř. koupí.
Tak armáda testovala, rok dva - a dobrý. No tak šli za Hp že to chtějí koupit. HP na to co že blbnou, že už se to rok nevyrábí. Ale je novější model.
Tak armáda vzala novější model, testoval rok, dva...
Chtěli koupit, zase se nevyrábí.
tak dostali třetí a ten testují dodnes :D
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Armády si žijí svým tempem, nějaký ten rok nehraje žádnou roli.

Já ten prodej vidím zatím černě, díky avionice je L-159 neprodejný do třetího světa a na západ můžeme zapomenout, tam si staví svoje letadla.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

sa58 píše:Armády si žijí svým tempem, nějaký ten rok nehraje žádnou roli.

Já ten prodej vidím zatím černě, díky avionice je L-159 neprodejný do třetího světa a na západ můžeme zapomenout, tam si staví svoje letadla.
Ta druhá věta mi připomíná citát, s jakým Lmartin potopil izraelský Lavi: "svět potřebuje dalšího výrobce letadel asi tak, jako díru do hlavy"
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“