OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Certifikaty su vecny problem v LOTN.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:Certifikaty su vecny problem v LOTN.
Priznam sa, moc tomu nerozumiem, kedze pre NATO opravuju Mi17, ale hadam to doriesia.

No mam pocit, kym tam nebude vlastnit aspon 30% a manazerske pravomoci nejaky sukromnik, bude tam dalej vladnut socializmus vo vedeni. Viem si predstavit, ze su tam stale teple miestecka pre kamaratshaft politikov, ktori su k nicomu.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Suhlasim. Ako, asi pojde o ruhacsku myslienku, no vobec by som nenadaval, ak by tych 30 % v LOTN kupil Lockheed Martin. Stuka by aspon rozvirila rybnik plny kaprov.

Tak ci onak, na certifikatoch v LOTN visi aj MI-17 verzie LPZS II 8008, na certifikatoch visia Black Hawky, kde sa teraz uvazuje, ako urbia nadchadzajuce prehliadky a na certifikatoch visia teraz uz aj F-16. Ocividne je niekde asi aj nejaky managersky problem v tomto.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Informacia z relacii V politike na TA3:
Pri vycviku novych pilotov na nove F-16 sa so sucasnymi pilotmi Mig-29 nepocita. Vyberu sa a uz sa aj vyberaju komplet novi ludia. Piloti Mig-29 uz len dolietaju stare lietadla do vyradenia.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3893
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od HONZIK11 »

Krapet nespravedlive reseni. To vsichni jsou jiz v duchodovem ci rentierskem veku a ani jejich zkusenosti na,, druhem sedadle,, neni treba?Anebo opravdu ty navyky z Migú jsou tak zasadni,ze vynulovat je je takovy problem? A v Americe taky pilot F15 nemuze prejit na F16? Podivne rozhodnuti, jako po nejake revoluci.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Kedysi to spomínal veliteľ VzS, že vekový priemer pilotov 1. taktickej letky je pomerne vysoký. Pilotov sa zbavovať nebudú, ale mali by práve kariérne postupovať vyššie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Podla tych informacii, co tam zazneli je vek pilotov uz vyssi. Taktiez OSSR nebolo odporucene preskolenie z dvovodu rozdielnost strojov. Ked som to dobre pochopil. Piloti pojdu na ine funkcie, pripadne stroje (vrtulniky, dopravaky atd.).
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Mozno nespravodlive, ale uplne logicke. Investovat obrovske peniaze do vycviku pilota, aby o tri roky isiel do vysluhoveho dochodku by bolo v skutku nerozumne.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Julesak »

To je pravda. Na nové stroje sa musia vyberať piloti aj podľa perspektívy.
Koniec koncov - tak sa to robí všade na svete. Vek sa nedá oklamať.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

V debate sa spominal vekovy priemer pilotov 35 rokov. F-16 pridu o necelych 5 rokov a to by bol priemer 40 rokov. To mi fakt pride uz dost neperspektivne. Taktiez sa, aspon co ja mam take info, niektori chystaju dobrovolne do civilu. Ono zase podla mna po 2023 tiez asi neskoncia vsetci. Su veci, ktore ti mladi chlapci nemozu robit. Bude urcite potrebne preskolit velitela letky, aj zastupcu velitela atd., atd.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:V debate sa spominal vekovy priemer pilotov 35 rokov. F-16 pridu o necelych 5 rokov a to by bol priemer 40 rokov. To mi fakt pride uz dost neperspektivne. Taktiez sa, aspon co ja mam take info, niektori chystaju dobrovolne do civilu. Ono zase podla mna po 2023 tiez asi neskoncia vsetci. Su veci, ktore ti mladi chlapci nemozu robit. Bude urcite potrebne preskolit velitela letky, aj zastupcu velitela atd., atd.
A aj nasa "generalita", by sa uz pomaly mala zacat poberat. Je to prilezitost obmenit to cele, poslat pilotov Migov na staze do zahranicia a priniest novy vietor na letecke zakladne s novymi sposobmi riadenia.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Osobne si myslim, ze by hlavne bolo treba zmenit submisivitu generalov.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Suvisi to s temou, aj sme to tu uz rozoberali, tak hadam niekoho tato informacia zaujme. Predstavitelia Lockheed Martin a Helenic Air Force oficialne oznamili zacatie praci na prestavbe 85 greckych F-16 na verziu Block 70/72. Prve dva roky sa planuje faza vyvoja prototypu a nasledne, po skonceni testovania, sa rozbehne seriova prestavba.
https://defence-blog.com/news/lockheed- ... grade.html
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 155
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Suger »

Tak ako som predpokladal, Bulharsko dostalo 19.9.2018 od Lockheed Martin ponuku na nové F-16 blok 70/72 , v podobnej konfigurácii, vybavením a výzbrojou ako Slovensko, Za 8ks by mali Bulhari s výcvikom a 3 rokmi záruky zaplatiť 1,08 miliardy dolárov (oproti našim 14x F-16 blok 70/72, za 2 roky záruky cca 1,59 mld.US dolárov) . Nedávno bol Bulharský prezident Rumen Radev (inak bývalý vojenský pilot) na oficiálnej návšteve na Slovensku 19.7.2018, tak asi vtedy aj padla reč ohľadom nášho obstarávania nových stíhačiek... Bulharsko v tej dobe zrušilo tender na Gripen C/D, rovnako ako Chorvátsko, ktoré dalo prednosť pred Gripenom, Izraelským repasom F-16 Barak. Správu priniesol poľský https://www.defence24.pl/najnowsze-f-16 ... -komentarz Píše sa tam napríklad v jednej vete, že Rumunsko, ktoré si obstaralo olietané Portugalské F-16 A/B, má yvýšené náklady na ich modernizáciu, a asi preto Bulharsko uprednostní investíciu do nových strojov... Uvidíme, čo nakoniec Bulharsko vyberie. Predpokladám, že dajú uprednostnia túto ponuku a Američania im k ponuke ešte ponúknu aj vojenskú pomoc vo forme modernizácie nejakej NATO základne, prípadne prístavu...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ak by Bulhari vybrali F-16 blok 70/72 znamenalo by to aj úsporu pre SR. Aspoň podľa vyjadrení Američanov, že ak nove F-16 objednajú aj ďalšie krajiny, jednotková cena za lietadla pôjde dole.
Som zvedavý ako to dopadne.
Suger
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 155
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Suger »

Ano, to by bolo fajn, ak by tá cena ešte klesla, F-16 blok 70/72 by sa stala ešte atraktívnejšou pre viaceré štáty. Ako píše niko, prvú väčšiu EU zákazku na F-16 Viper dá Grécko, ktoré bude modernizovať svojích 85 F-16 na F-16 blok 70/72. Slovensko 14ks, Bulharsko 8ks. V Poľsku sa už dlhšie špekuluje o nákupe 2 nových letiek (alebo modernizácia straších poľských F-16 Block52+) . Predpokladám, že aj Rumunsko časom doplní svoju flotilu repasov F-16 A/B, kúpou nových strojov. Ako zareagujú ostatné členské štáty NATO, ktoré používajú staršie F-16, či všetky svoje stroje zamenia za F-35, ťažko odhadnúť...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Ja som takmer presvedceny, ze Bulhari vyberu F-16. Pri porovnani ostatnych konkurentov v tendry ma F-16 proste technicky nos vpredu, ekonomicky su ponuky vyrovnane. Okrem toho tu vznika dojem, ze Slovensko a Bulharsko pri vybere stihacov komunikuje. Bulhari teda uz vedia do coho idu. Tiez si nemyslim, ze Bulharsko objedna len 8 strojov. Bulharsko potrebuje nahradit 15 Migov-29. 8 strojov bolo pred par rokmi stanovene ako absolutne minimum na zabezpecenie Air Policingu. Predpokladam, ze toto sa tiez zmeni.
Suger: Rumunsko uz flotilu F-16 rozsiruje. Tento rok objednali dalsie 4 F-16 AM a chystaju sa na akviziciu dalsich 34 lietadiel z prebytkov USAF. Portugalske F-16 uz dosli. :wink:
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše:Tento rok objednali dalsie 4 F-16 AM a chystajú sa na akviziciu dalsich 34 lietadiel z prebytkov USAF. Portugalske F-16 uz dosli. :wink:
To to je jedna zo silných výhod F-16. V prípade ďalšieho zhoršovania situácie, či nebodaj skutočného stretu NATO s Ruskom, budú všetky tie F-16 u AMARG v Arizone k dispozícii pre nákup.
Nahrádzanie Gripenov by šlo veľmi z ťažka. Ak vôbec a museli by sme školiť aj tak na F-16.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Juraj suhlasim. Inak uz som to tu raz pisal. Do 5 rokov bude mat vychodne kridlo NATO minimalne 200 modernych stihacov, z ktorych bude drviva väcsina F-16. Co je velmi slusna bojova sila.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Skeptik »

Netušíte, co mají ti Bulhaři v nabídce oproti Slovensku navíc?
Přeci jen rozdíl 21 milionů USD na jednom kusu letadla nemůže být ten jeden rok servisu navíc.
Ve slovenské objednávce musí "něco chybět".
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“