Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Možná.

A možná taky zpět u původního "výherce", Airbusu s jeho 12-ti kusy H145M, které výhledově doplní 6 Tigerů :wink:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Starlight
Hodně zajímavé. Myslím si, že to sem patří, protože to může naznačovat i směr, jakým by se mohla (měla?) ubírat AČR. Jinak neměl bys i něco k těm Holanďanům, když si to tak pěkně na závěr nakousl? ;-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

80% zaměnitelnost vs nedostatečná velikost/výkonnost H145M + provozování de facto dvou typů.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Rase, jj, souhlasím. Nicméně k tomu, aby vojáci správně definovali, co chtějí, musí mít jasno, kolik jim na to politici dají. Podle mě by bylo dobré říci, co do budoucna s bitevníky. Pokud se neplánují nebo se modernizují Mi-35, tak OK, můžeme vybírat z čeho chceme a Bell je s ohledem na cenu a poněkud velkou velikost (vojáci chtěli původně menší stroj) v nevýhodě. Pokud je ale v plánu bitevníky provozovat (a jiné než Mily), tak bych LUH rovnou vybíral s ohledem na budoucí pořízení bitevníků. V tu chvíli má samozřejmě Bell velkou výhodu. Klidně bychom mohli rovnou pořizovat 12+6 s tím, že bitevní by přišly na řadu až po LUH, tedy ve chvíli, kdy bude potřeba Mily buď generálkovat nebo vyřadit.

Jinak nejsem moc příznivcem pořízení všech vrtulníků od jednoho výrobce. Minimálně dva by to dle mého chtělo.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13118
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Osobně bych ideálně vybíral u Airbusu a Augusty. Přeci jen jsou to evropské společnosti. Pokud chceme mašiny ověřené v žáru bitev, tak bych se opět koukal co je používáno v Evropě. Tedy pokud se plácneme přes kapsu, tak klidně UH-60 a AH-64. Pokud na to nemáme, nákup a provoz, tak pořád máme spoustu strojů na výběr. Nejsem si jistý, ale MO onu cenu udává - pokud si vzpomínám, tak jsem tam zahlédl 6 mld. ale nevím zda to tam nešoupli jen novináři. Problém je v tom, že vojáci se s MO nejspíš nedomluvili na tom, ma mají nové stroje nahradit. Nákup nové kategorie strojů mi přijde zbytečný luxus - tedy pokud nejde o lehčí stroj než Sokol, nebo těžší stroj než Mi-17. Všechno mezi by mělo nahrazovat nějaký již zavedený typ.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Myslím, že otázka LUH je již pár let u ledu. Na stole byla před Ukrajinou a Krymem. Ovšem u nás je vše možné, takže....
Problém je v tom, že vojáci se s MO nejspíš nedomluvili na tom, ma mají nové stroje nahradit.
Mi 8/17 viz toto vlákno, opakovaně zmíněné! Ke kategoriím: musíme nutně setrvávat na koncepci vrtulníkového letectva z dob CSLA?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Problém onoho tendru je v tom, že vznikal před "Ukrajinou", kdy byly bitevní vrtulníky zcela zbytečné (viz. vondro-marhoulovská Bílá kniha) a kůl byly zrovna speciální jednotky. Jenže pak se "stala" Ukrajina a najednou bylo fajn, kdyby vrtulník nevypadal jen kůůůl, ale aby i něco uměl. A rázem tu byl tendr, kde vedle sebe byly nabídky ultralightů H145m až po mastodonty UH-60Cz.
No a do toho ještě vnesl zmatek GO Sokolů..

Zemakt: původně ten tendr měl smysl, i když se s ním dalo v mnohém nesouhlasit. Nové mašiny měly nahradit W-3, Mi-24 a Mi-17. A pak měly sloužit po boku Mi-171š. Ale postupně ten tendr přestal dávat smysl díky tomu, že se nechaly opravit Sokoly a zjistilo se, že je potřeba i ozbrojených vrtulníků.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Tak ona ta GO byla zřejmě nutností. Nebot, než se něco vybere a než se to koupí, uplyne v řece hóódně vody
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13118
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Zemakt:
Jako o náhradě za Mi 8/17 se o nových strojích mluví teprve nedávno, už měly nahrazovat i Mi-24 a kdysi i Sokoly. Proto se ptám. Rovnou dám i otázku, zda armáda ty staré Mi 8/17 vůbec používala ? Tím chci říct, zda vůbec má smysl pořizovat těžší stroj na jejich náhradu, nebo stačí lehčí mašina než Sokol (pro každodenní létání) a s nákupem těžké mašiny počkat až na náhradu Mi-171š. Osobně jsem si myslel, že reálně létají už jen s Mi-171š, Mi-24 a Sokoly.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Mi-8 jsou salonní, takže jedna letěla včera, druhá dnes, Mi-17 létají méně, protože nemají rampu, tak se do nich blbě nakládá a raději se posílá CASA, což bude problém, až se na nich bude dělat velká údržba ve Španělsku.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Rase: nikoliv o náhradě za Mi-17 se mluví celou dobu. A ano, jak salónní Mi-8S, tak přepravní Mi-17 se používají. Mi-17 se používají mimojiné i pro přepravu specializovaných lékařských týmů po celé republice.
ObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Pokiaľ už teraz lietadlá CASA "suplujú" Mi-17, nebolo by pre AČR teda rozumnejšie ako náhradu dopravných kapacít týchto vrtuľníkov, rozšíriť flotilu dopravných lietadiel? Stále by zostali Mi-171 tam kde je treba vrtuľník. Na vozenie "papalášov" stačí aj menší stroj, prípadne sa môžu rozvážať L-410.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Flader: Papaláše (prezidenta a vládu) přepravují Mi-8S, a ty Papaláše občas musí vozit i objemnější stroje. Ostatně tomu tak je všude ve světě.
Co vím, tak C295 suplují Mi-17 u speciálních zdravotnických letů, kdy se vybavení nevejde do Mi-17 nebo potřebují rychlejší přepravu, viz. nedávný případ
skelet píše:
Ve středu 10. ledna armáda přepravila specializovaný lékařský ECMO tým i s unikátním vybavením za ohroženým dítětem do Ostravy. Armáda letos poprvé zprostředkovala rychlou přepravu šestičlenného ECMO týmu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze transportním letounem CASA C-295M, který odstartoval z letiště Praha Kbely ve 13.40 hodin a s dětskou pacientkou na palubě přistál zpět ve Kbelích v 19.00 hodin.
http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... vy-140106/

("standardně" mi nad hlavou létají armádní Mi-17, které přepravují transplantační týmy a jiné specializované lékařské vybavení)
A ano, Mi-17 měly být nahrazeny menším strojem.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13118
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nj. to ale nákup UH-1Y s kulometem a cool vybavením neřeší. Vlastně ani nákup Augusty s kulometem a PTŘS. Tohle tedy mělo nahradit vrtulníky pro přepravu papalášů, lékařů a lékařského vybavení ? Co je tedy adekvátně malý stroj, s dostatečnou rezervou místa, co ještě tohle všechno dokáže ? Nemusí být čistě vojenský, ale měl by mít protinámrazový systém a schopnost provozu i za špatného počasí. Cenou ideálně 6-9 mld za 12 strojů. Žádná výzbroj, nic takového. Pokud bude mít militarizovanou verzi která by se dala později místo něčeho jiného (sokola, nebo Mi-171š) tak ideální, ale nevázal bych se na to.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17761
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

žiši.. nečtete.. původně se měly nahradit Mi-24, W-3 a Mi-17. Mi-8 měly být řešeny samostatně. Mi-17 nejsou vybaveny nijak specializovaně, prostě se do nich naloží lékařské vybavení dle situace (tu na transplantace, tu na okysličování krve atd.). A to můžou narvat jak do C295, tak do Mi-171š.
A ano, to měly udělat vrtulníky velikosti Bell 407, respektive 145m.. tedy vrtulníky pro LZS, SAR, SOF a kurýr. Postupně se k tomu začaly nabalovat další funkce až se de facto nevědělo co chtělo.
ObrázekObrázekObrázek
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Tak se můžeme začít hádat do krve. :twisted:

Obrázek
Prosím nezapomenout, že mariňácké kusy jsou počítané dle mariňáckých podmínek. Pochybuji, že bude mít policejní bell stejné provozní náklady jako mariňácký UH-1N

Tady je to komplet: http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=262536#p262536
Možná by se podle toho nechaly dopočítat i evropské kusy.

Edit: Ještě jsem dal do porovnání MH-60S, který US Navy a USMC stále ještě přebírá, a UH-60L, ze kterého MH-60S konstrukčně vychází. Tím je možné aspoň trochu získat porovnání náročnosti námořního provozu.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Trochu mě překvapuje, že nerozlišují UH a AH...
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Starlight zde uvedl čísla z roku 2016
Starlight píše:UH-1Y Venom – nová výroba, Weapon System Cost 26,1 mil USD (Flyaway Cost 24,5 mil USD) pro FY2016 při výrobní dávce 13 strojů za rok. FY2016 byl poslední rok objednání UH-1Y Pentagonem. Celkem nakoupeno 160 kusů verze UH-1Y.
AH-1Z Viper – nová výroba, Weapon System Cost 34,0 mil USD (Flyaway Cost 30,2 mil USD) pro FY2017 při výrobní dávce 24 strojů za rok.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13118
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Rase »

Armádní požadavky do konce ledna 2018

Před rozhodnutím je také zakázka na nákup víceúčelových vrtulníků. Šlechtová má pochybnosti, zda je nutné, aby měli všechny schopnosti, které generálové požadují. Chce, aby se v zakázce uvedly reálné potřeby vrtulníků. "Nebudu zadávat nějaké fantasy vrtulníky, které na trhu nejsou. Ztratíme s tím mnoho let," řekla. Do 18. ledna chtěla dostat výsledky nového marketingového průzkumu, zatím je ale od úředníků na ministerstvu neobdržela. Do 31. ledna 2018 chce od náčelníka Generálního štábu Josefu Bečvářovi konečnou verzi specifikace zakázky, kterou by ministerstvo mohlo následně vyhlásit. Poměrně brzy tedy budeme vědět, co Armáda vlastně chce a budeme moudřejší. Podle toho také uvidíme, zda jsou specifikace ušité na míru HU-1Y nebo budou obecné, aby se tendru mohly účastnit i jiné stroje. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/slecht ... le/1575982
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Smutná krabice »

Ad NL: to jsem zde již psal. Nizozemci létají výsadky s Chinooky krytými palbou Apachů Longbow. Předvádí to ostatně co tři roky na svém ekvivalentu "DOD letectva".
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“