Nové vrtulníky pro AČR

Odpovědět
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1724
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Nesher »

johnytapia píše:Tak teď již záleží jenom na nás.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/cz ... elicopters
Pro případ, že se někdo zcela nekamarádí s angličtinou (z google translatoru lezou občas pěkné nesmysly) přikládám popis americké nabídky v polštině (mohlo by to být pro někoho srozumitelnější)
http://www.defence24.pl/686732,12-smigl ... i-czeskiej
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Mno, 48 milionů USD za jeden vrtulník ....
Dobrá darda :shock:

Kolikpak Mi-171, které umíme opravovat i provozovat, a na které máme vycvičený personál, by se za to dalo koupit a provozovat???

Případně těch AW139 ?
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Četl jsi to celé, vč. čeho všeho se to týká?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

A sme doma... Systemová cena na úrovni 48 mil USD.
Pričom, neviem z textu posúdiť, či sú to už plne vybavené "fullky" (divné je napr. aj, že kým pri 7,62 je špecifikovaný počet, pri minigune a M3 nie).
A aj keď toto je od kongresu žiadaný strop a je predpoklad, že finálny kontrakt bude lacnejší, tak len pripomínam, že toto je už cena blížiaca sa zrušenému Tuniskému tendru na Battlehawky, ktoré ale "fullky" boli a súčasťou kalkulácie bola aj munícia vrátane Hellfirov a pod.
Čo len potvrdzuje tu už niekoľkokrát spomínanú tézu, že Venomy sú ešte drahšie ako Blackhawky.

Ale tak ČR sú asi taká bohatá, že si môže dovoliť kupovať najdrahšie veci na svete a byť plne závislá na jedinom užívateľovi na svete :D
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

tak len pripomínam, že toto je už cena blížiaca sa zrušenému Tuniskému tendru na Battlehawky, ktoré ale "fullky" boli a súčasťou kalkulácie bola aj munícia vrátane Hellfirov a pod.
Můžeš tohlento nějak odlinkovat, či dodat bližší info?

Edit:
Jestli vycházíš z údajů z níže uvedených, tak systémová cena UH 60 vychází na 58,33 milionů, tedy o deset a něco více jak u UH 1, pravda kromě raket, ale zase je tam disproporce u vybavení, či se mi to ztratilo v překladu.

http://www.defenceweb.co.za/index.php?o ... Itemid=282
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od arten »

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/tu ... elicopters
ano, ma pravdu. vychadza to 58. Vratane schopnosti odpalovat rakety, laseroveho navadzania, Hydier, Hellfire, dalsej municie...
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Hodnota zakázky je podle tiskové zprávy DSCA odhadována na 575 milionů dolarů (12,6 miliardy korun). Konečná částka, za kterou vláda USA stroje k odkupu nabídnou, by ale měla být nižší. Vyšší částka podle člověka obeznámeného s detaily procesu byla zvolena kvůli tomu, aby Kongres prodej nemusel znovu posuzovat, pokud by se při domlouvání tendru cena změnila.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-zah ... domaci_nub

tož uvidíme
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Zemakt píše:Četl jsi to celé, vč. čeho všeho se to týká?
Ano, proto jsem tu část o Mi-17 napsal, jak jsem ji napsal :)

Vím, že to porovnání s typem, co se provozuje není úplně fér, ale při jakékoliv investici musíš počítat i "transition fee" (náklady přechodu, nebo jak to přeložit, neznám český termín) a teprve pak posuzovat, zda se to vyplatí.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Jo v pohodě. Akorát si myslím, že tebou neustále zmiňovaný a kladený důraz na Mi 17, či cokoliv z Ruska, je vzhledem k všeobecně známé mezinárodní politické situaci zcela irelevantní a mimo mísu. A myslím, že to víš zrovna tak dobře jako já,.... prostě ti to nedá co? :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Kašlu na politiky a jimi uměle vytvářené problémy.

Jsem manager, a tak vždy hledám optimální řešení. Chápu proč USA vyvolává konfrontaci s Ruskem a ostatními státy ... Co jiného by prodávali? Nic kromě výroby zbraní už nemají. To ale ještě neznamená, že jim musím skákat na špek.

A proč Mi-17?
Protože ji pro naše účely považuji za dostatečně dobré řešení. Protože na ni máme vycvičený personál, protože je umíme udržovat a modifikovat ...

Dtto platí pro T-72 a pro Danu. U těch tanků je to ještě podtrženo jejich minimálním počtem.

Ale například u PLŘS bych žádný problém s náhradou KUBů Patriotem nebo třeba i Arrows 2 (ideální by samozřejmě bylo, pokud by se mohly utkat v soutěži i s S-400 nebo třeba i HQ-10 ... Řecko a Turecko může, tak proč ne Česko?)

Zbytek raději do spoileru.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Tady se zas vytváří umělý problém.. české Mi-17 jsou staré a olétané a jejich vyřazení se avizuje pomalu deset let. Onen tabulkový nástupce měl být menší, než Mi-171 (tím odpadá UH-60/S-70i) a postupem času i větší, než původně zamýšlený Bell 407. Z tohoto spektra vrtulníků se nakonec vyprofilovaly dva potencionální vrtulníky - AW139 a UH-1Y. Přičemž vojáci logicky preferují čistě vojenský, byť dražší typ (blíže rozepsal Starlight). Aby mohl Bell blíže jednat s českou vládou, tak potřeboval souhlas administrativy USA k prodeji těchto vrtulníků do ČR, což se v těchto dnech stalo. Ale to neznamená, že tyto vrtulníky kupujeme, respektive musíme nakoupit. Vše bude záležet čistě na nové vládě, kde to může dopadnout tak, že se i přes požadavek armády koupí jiný typ (viz C295 vs C-27J).
Politiku od toho oddělit nemůžeme, protože pokud bychom od toho oddělili politiku, tak ještě výhodnější, než Mi-171 by byl Z-20 nebo jiný čínský vrtulník..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

Tady se zas vytváří umělý problém.. české Mi-17 jsou staré a olétané a jejich vyřazení se avizuje pomalu deset let.
S tím nelze než souhlasit.
A ono nelze koupit nové? Američané to dokázali.
Jinak já neřeším, zda se UH-1Y hodí či nehodí AČR lépe. Navíc to hlavně záleží na tom, jak se napíše specifikace ... A ta jde určitě napsat i tak, že nejlepší vyjde EC-145 ale i tak, že nejlepší bude Mi-17 (ostatně sám jsi uvedl příklad ... CASA versus Spartan). Podstatou mého příspěvku je, že Mi-17 není úplný shit a je plně zavedená. Prostě nevidím důvod v tom platit tak extra náklady pro přechod na vrtulník na konci životního cyklu. Nebo myslíš, že se UH-1 bude vyrábět i v roce 2040 až budeme nahrazovat to, co koupíme teď? Kdybychom teď koupili Mi-17, budeme je měnit taky, ale transition fee bychom platili jen jednou.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od jarl »

Pokud někdo na Palbě dospěl k názoru, že pomocí spoilerů může obcházet zdejší pravidla, žije v omylu a příště to budu rovnou mazat. Kdo má potřebu seznamovat ostatní se svým viděním světa, musí tak činit v hospodě.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Zemakt »

Dobrá, pominu li politiku, které se prostě zbavit nelze, a to všude na světě vč. země krále Miroslava, tak problém Mi 17 je takový, že je to vyšší váhová kategorie a o rozšiřování počtu strojů v této třídě u nás nikdo nestojí. Né že nikdo, ale naše vojsko zejména. A o tom, že na prvním místě by do toho měli kafrat vojáci snad vést polemiku nemusíme. Relevantní otázka akvizice nových vrtulníků AČR je tak podle mého názoru omezena pouze na amerikánce či taliány.

Co se týče onoho seznamu výzbroje a výstroje schváleného k nabídce, tak bych si dovolil tipnout, že toto je právě důvod, proč UH a ne Augusta a zrovna tak onen na první pohled nemalý rozdíl v ceně.
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 24/10/2017, 17:32, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Kupovat nové Mi-171? Vojáci řvou potom, že jim chybí víc vrtulníků o velikosti "Sokola" a my budeme nakupovat další autobusy s rotorem o průměru 21metrů? Co to je za logiku?
ObrázekObrázekObrázek
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 642
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Když jsme u toho využití vrtulníků Mi-8/17, tak dnes dolétala Mi-8 0001 a probíhá přestavba nového do salonní verze.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

skelet píše:Kupovat nové Mi-171? Vojáci řvou potom, že jim chybí víc vrtulníků o velikosti "Sokola" a my budeme nakupovat další autobusy s rotorem o průměru 21metrů? Co to je za logiku?
Opravdu Sokola?
Když jsem se zástupci armády mluvil naposledy (tak rok 2011) tvrdili, že Sokoly jsou danajský dar a že nevědí co s nimi.
Tak s nimi lítali Kryštofa, a to přes to, že to nebylo tak úplně košer, co se civilních leteckých předpisů týče.
Jinak, zatím to nevypadá, že by AČR neměla pro ty "autobusy" využití. Zatím odřou kde co.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od skelet »

Jo Skeptiku opravdu..
Máš pravdu v tom, že Sokoly byly pro armádu danajský dar, respektive celá LZS je danajský dar. Z deseti Sokolů bylo pro LZS určeno 6kusů, zbývající čtyři byly určeny pro transport osob (2ks) a nákladu (2ks). Vzhledem k podfinancování armády a ceně za GO bylo rozhodnuto o dolétání resursu a jeho dalším neprodloužení, takže právě okolo roku 2011 začalo odstavování Sokolů dle náletových hodin. A to dospělo do takového stádia, že nakonec byly letuschopné jen tři Sokoly, které byly určeny pro Plzeň-Líně (LZS + záloha + servis). No a nakonec se v téže době začíná hovořit o nahrazení typu Sokol, Mi-17 a Mi-24 novým lehkým typem (tehdy se uvažovalo i o Bell 407). Takže světe div se vrtulníky Mi-8, Mi-17 a Mi-171 musely a de facto stále musejí lítat s každým "prdem", ono nic jiného taky ani nezbývá.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

No, ony ty Sokoly začaly lítat LZS, protože pro vrtulník této kategorie neměla AČR využití.
A hlavně to byla pro vrtulníkáře záchrana, protože jinak by nelétali vůbec. Nebylo na palivo.
Souhlasím, že dnes létají Mi-17 "s každým prdem" jak píšeš, ale je potřeba vidět, že dojde-li k výměně za Venomy, budou s každým prdem létat ony. A za vyšších nákladů, protože jejich letová hodina bude určitě dražší než letová hodina Mi-17.

Shrnuto a podtrženo.
1) Venomy budou mít o něco vyšší bojovou hodnotu než Mi-17
2) Bojové lety, kdy tuto bojovou hodnotu uplatní, budou tvořit minimální až nulovou část jejich využití (nevyužijou je vždy, většina armádních letů bude taková, jaké v pohodě zvládají i Mi-17)
3) Veškerá infrastruktura pro Mi-17 půjde "do kopru" a bude se budovat nová - pro Venomy
4) Venomy jsou stará konstrukce, která se s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude dále rozvíjet = do dvaceti let nás čeká další totální změna (a náklady s ní spojené). Pokud bychom teď pokračovali v linii Mi-17, přišla by změna též - ale jen jedna.
5) Venomy budou v 99% létat to, co Mi-17, jen podstatně dráž. Nakupovat se budou za cca trojnásobek ceny Mi-17 plus ty transformační náklady plus vyšší ceny náhradních dílů.

Pokud by se ČR nacházela v v období hrozící vojenské krize (= měli bychom zásadní rozpory s některým z našich sousedů) tak bych byl jednoznačně pro. V současné době mi to připadá jako nesmyslné plýtvání již tak nedostatečnými financemi.
Ale je to můj osobní názor.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nové vrtulníky pro AČR

Příspěvek od Flader »

Skeptik, máš nejaké konkrétne čísla na porovnanie nákladov na letovú hodinu Mi-17 a Venona?
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“