Bojové vozidlo pěchoty WOLFDOG

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Pro porovnání, se mi podařilo nalézt podobný počítačový model, ale tentokrát nejmodernějšího britského vozidla AJAX, ve variantě PMRS, tedy v podstatě obdobu WOLFDOGa. Oba modely vypadají, jako už výrobní modely a řekl bych, že i u výrobku od ZETORu, se jedná o modely určené k výrobě, nebo rozvržení jednotlivých systémů. Patrně nejsou určené veřejnosti, což odpovídá i tomu, jak jsou u Zetoru skoupí na informace. V podstatě se dá říct, že se zatím na veřejnost dostalo jen to, že nějaké BVP vytvářejí a že do konce roku (2016) má vzniknout prototyp pro firemní zkoušky (snad se dostanou ven nějaké fotografie). Zda se počítačový model dostal ven oficiálně, nebo se jednalo o únik informací, netuším.

Obrázek

Více o vozidle AJAX naleznete zde:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=324&t=6981
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Pátrač »

Lidi já jsem proti tomu zaujatý od první řádky. Nějak mi, asi zcela iracionálně vadí, že tomu jakože českému výrobku nedokáží dát český název.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od klingy »

No ono to blbo pre zahranicneho zakaznika znie, ze Zetor Vlciak :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Tak zrovna ten název je věc, která mi na tomhle vozidle vadí asi nejmíň. Přeci jen po ŠAKALovi, je WOLFDOG (=vlčák) další psovitá šelma, což se mi líbí. Navíc název evokuje "československého vlčáka", což taky není špatné. Přeci jen je to jediná "šelma" pocházející od "nás". Jasně, taky by se mi asi víc líbil název Dragoun (kvůli historické tradici a vztahu k českým zemím), byť AČR se snaží navazovat spíš na tradici legionářskou nebo prvorepublikovou (byť i tehdy byli dragouni).
Přejmenovat si můžeme jakýkoliv stroj - BVP, které armáda zavede - ať je to Lynx, Puma, ASCOD, nebo CV90.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Pátrač »

ŠAKAL - JE ČESKÉ SLOVO. WOLFDOG NENÍ A PŘITOM ČESKÝ EKVIVALENT - VLČÁK MÁME. TAK MI VYSVĚTLI V ČEM JE PROBLÉM.

Já vím že je to kravina, ale nemohu si pomoci.

Jinak ideově se mi to celkově líbí a proč ne. Desítky let jsme OT a BVP bez potíží vyvíjeli i vyráběli. Nikdy nepochopím, proč se touto cestou nešlo zase.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Zemakt »

Mno, on ten Vlčák by na zahraničních trzích zní poněkud blbě. Jméno na doma v pohodě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od klingy »

Inak ja Vlciakovi prajem vela uspechov, je dobre, ze dalsia firma sa pustila do vyvoja a vyroby vojesnej techniky, aspon CSG ma konkurenciu, myslim, ze pokial Zetor chce mat uspech, tak musi vyrobit vozidlo z porvnatelnymi parametrami a este aj za dobru cenu, ale kludne moze konkurovat napr. polskemu Borsuku, co som pozeral na jeho predbezne parametre, tak nic moc...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Na stránce výrobce - Zetor Engineering, není o jménu jejich projektu ani zmínka:
Prvotním plánovaným krokem společnosti Zetor Engineering v oblasti vojenského průmyslu je vyvinout speciální mobilní podvozek – nosič MMBS (mobile military base station) schopný v třídě IFV (Infantry fighting vehicle) bojových vozidel pěchoty splnit nové nároky vyplývající ze souhrnu zkušeností...
http://www.zetorengineering.com/cz/o-nas
Dá se říct, že by i mě zajimalo, kde se vzal název Woldog - Vlčák. Zda se jedná jen o pracovní název, nebo vznikl někde u lidí od tisku.

Nevím, jak je na tom Zetor s výrobou základních součástek a dílů - zda třeba nakupují ocelové plechy a řežou si je na frézách, nebo jen montují nakoupené díly, ale stejně by probíhala licenční výroba/montáž CV90 ve VOP CZ. Nemůžu se zbavit dojmu, že jediný podnik v ČR, schopný většiny dílů pro BVP v tuzemsku, je CSG a to ještě jen proto, že Pan Strnad koupil na slovensku ocelárku ZTS + myslím že nedávno i nějakou v čechách. Tedy zvládnou odlít a opracovat bloky podvozku, kola atd. Elektroniku a systémy může dodat Meopta (provázané jsou hodně), Retia atd. Kdyby byl zájem tak u CSG zvládnou i ty hlavně + zbytek věcí se dá v pohodě koupit na trhu, nebo i licenci. Sice nejsem zastáncem těchto "českých řešení" ale obejdou se tak bez většiny subdodavatelů, tedy dost ušetří. Tak jsem zvědavý, s čím u Zetoru přijdou, s kým budou spolupracovat, kde chtějí vyrábět ocelové/hliníkové díly nebo bloky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od klingy »

Myslim, ze rezanie a zvaranie Armoxovych plechov nieje pre Zetor problem (technologicky to nieje o nic zlozite ako zvaranie komercneho Hardoxu), rovnako ako odlievanie a kovanie vlastnych suciastok...

HTC Holding, okrem toho vlasti este Kinex Bytca
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

klingy:
Tak to pak jo, vypadá to na slušně vyrovnaný souboj mezi CSG a HTC Holdingem. Přeci jen je to tak trochu vyšší liga, než kompletování dílů, které nabízí BAE ve spolupráci s VOP CZ.
Přeci jen náročností je to zhruba srovnatelné s přestavbou Marderů na vozidlo Lynx, kterou by zvládl i samotný Excalibur. Nevím jestli pořád MO lpí na spolupráci s poláky, ale zdá se, že máme lepší potenciál, pokud si vyrobíme vozidlo od CSG nebo HTC Holdingu. My na nové BVP nepotřebujeme jejich firmy a oni ty naše, navíc každý má trochu jiné požadavky.
Právě Woldog chápu jako takovou českou obdobu Borsuku, taky se o nich v podstatě nic moc neví (nikdo je ještě neviděl).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od klingy »

Rase, asi tak Poliaci musia kupit v zahranici tie iste suciastky alebo licencie, co nase firmy, nevidim dovod aby sme davali zarabat ich firmam na veciach, ktore zvladnu nase...

Okrem toho je vacsia pravdepodobnost, ze sa dohodne CR/SR na nejakych poziadavkach (cene) a naslednom spolocnom obstarani, pri participacii CR SR firiem nez CR-PL resp. SR-PL
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Docela mě překvapilo, že IFV Šakal, bylo k vidění na Eurosatory 2016, ale překvapivě ve stánku izraelské firmy RAFAEL (0:28).

Naposledy upravil(a) Rase dne 1/11/2016, 12:18, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Smutná krabice
praporčík
praporčík
Příspěvky: 348
Registrován: 26/12/2014, 21:40
Bydliště: Outsourcovaný logistický sklad

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Smutná krabice »

Rase:
Není to kvůli věži? Mohli si Šakala půjčit...
Inženýři ví, že vše má klady a zápory a musíte si vybrat něco za něco. Propagandisté a obchodníci vynášejí pouze klady a zápory zamlčují. Tvrdí-li kdo, že je něco univerzálně nejlepší na světě nebo nemá žádné slabé stránky, patří do druhé skupiny.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Taaak, pardon, pořádně jsem koukal na to video a ten záběr na stánek, je z Eurosatory 2014, tehdy byl Šakal vystavován jak u stánku Rafaelu tak i Excaliburu.
Společnosti asi měly nějakou dohodu nebo tak něco - zajimavé.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Tak bych řekl, že nedojde ani k výrobě onoho zkušebního vozidla. Stavbu demonstrátoru k testování zatím neschválili. Dle jednatelky firmy Zetor Engineering, Isabely Vrškové, je předně potřeba získat zájemce. Zda budou bojové stroje montovat v brněnských závodech, je podle jednatelky zatím předčasné určit. Nyní jsou údajně ve fázi vývoje a příprav. Mám obavu že u Zetoru by chtěli získat zakázku za desítky miliard, ale nechtějí zainvestovat ani výrobu prototypu. Raději než kupovat koncept (počítačový model) bude asi lepší zahájit spolupráci se zahraničním výrobcem. Přeci jen bojové vozidlo pěchoty není útočná puška, aby se dalo postupně vychytávat mouchy. přijde mi to celé v rozporu se starší zprávou:
Existenci projektu potvrdila Isabela Vršková, jednatelka firmy Zetor Engineering. "Aktuálně prochází revizí a společně s partnery finalizujeme jeho dvě varianty" upřesňuje Vršková. Zdá se tedy, že si s partnery upřesnili jak mají vypadat obě varianty vozidla, ale to je všechno...

http://www.denik.cz/z_domova/wolfdog-br ... 60726.html
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od skelet »

SPíše vyjednávají o podpoře ze strany ministerstva průmyslu..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Jistě, ale mě se ten přístup nelíbí. Zkrátka se chtějí svést na vlně "vše pro armádu musí být made in czechoslovakia". Najít si sponzora, ideálně stát, za peníze postavit maketu a vozit ji po světových veletrzích. Ve výsledku to dopadne nevalně jako SVOS VEGA a zase vznikne jen průměrné vozidlo, drahé, ale naše. V tomto případě vidím spíš potenciál v dronech nebo dálkově řízených robotech. Ne tam kde nemají české firmy žádnou praxi.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od skelet »

Co je na Vega nevalného?
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od klingy »

Nemyslim si, ze Vega je horsia nez ine vozidla kategorie MRAP/MRAV
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Bojové vozidlo pěchoty Wolfdog

Příspěvek od Rase »

Tak neříkám že je to špatné vozidlo, určitě bude funkční, ale dle mého nepřínáší nic zajimavého oproti konkurenci. Bude to znít blbě, ale pokud vzhled prodává, tak VEGU čeká ještě spousta faceliftů, než se nějakou vůbec podaří prodat. Zkrátka vůbec se nedá porovnat s Titusem, který nabízí netradiční řešení podvozku (oproti jiným vozidlům této kategorie), tak i vzhled je mnohem dál. V něčem mi přijde zajimavější i než francouzský Griffon VBMR 6x6, který je hodně cool. U Vegy zvítězila funkce nad formou, což není zrovna ideální, proto píšu "nevalné".
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“