What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Odpovědět
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Na základě podnětu Skeleta (a s pomocí jeho připomínek) jsem vypracoval návrh stroje BVP-72, což je - jak název napovídá- BVP postavené na podvozku tanku T-72- tedy určitá obdoba Nameru či Achzaritu. Oproti Nameru je ale výrazně menší ,lehčí a levnější,oproti Achzaritu zase mnohem lépe pancéřován. Návrh je přitom "šitý na míru" naší armádě.

Základní schéma a informace ukazuje obrázek.

Obrázek

Hlavním odlišovacím znakem od většiny BVP je přirozeně pancéřová ochrana osádky - tu jsem nakonec volil jako nekompromisní. Bočně i čelně odolává trup RPG-29 (probíjí 750mm za ERA), čelně je navíc schopen trup BVP-72 odolat PTŘS Kornet (probíjí 1200mm za ERA).

V rámci co největší unifikace s ostatní naší výzbrojí využívá BVP-72 bezosádkovou věž Rafaele Samson 30 MK2 (což je druhá- plně pancéřovaná -verze věže Samson 30 na našich pandurech)
Hlavní výzbroj je též shodná s Pandury - konkrétně 30mm Bushmaster MK44 a minimálně dvě PT střely spike s dosahem 4-8km.

Jako pohonou jednotku jsem použil motor CV-12 Condor a převodovku Allison - tedy stejnou jako vlastní T-72M4 CZ.


Pozn.

Použití takové- i v měřítkách moderních tanků mohutné- pancéřové ochrany mi umožnila absence věže -jejím sundáním jsem získal 12-14 tun hmotnosti. (Věž Rafael Samson 30 i s mřížovým pancéřováním neváží s velkou pravděpodbností více jak 3 tuny)

Věž Samson 30 odolává průbojné munici ráže 14,5mm a fragmentům granátů ráže 152mm. Mřížové pancéřování jí ale dává poměrně velkou šanci ustát zásah HEAT granátů střední ráže (např.RPG 29 ).

Aktivní ochrana Zaslon by měla poskytnou věži i určitou ochranu proti APFSDS munici ,jak je ale účinná netuším.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Obrněné vozidlo budoucnosti, část I., těžký podvozek

Příspěvek od Zemakt »

Paráda, neměl bys hrubé rozměry prostoru pro desant?

Ještě bych to doplnil otázkou. Možnost plavby není pro současné a plánované využití čs. bojových vozidel pěchoty, až tak podstatná a klidně se na ní může rezignovat? Já osobně s tím nemám problém, ale je tomu tak?
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 13/12/2014, 18:44, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Děkuji. Rozměry jsou přibližně- Výška 1 metr, délka 1,7 -1,8 metru,šířka kolem 1,6 metru. Přiznám se ale že počet členů jsem napůl odhadoval-vycházeje z toho že na můj gauč se čtyři lidi vejdou (a ten měří 1,8metru)
Takže je množné že počet členů desantu je menší než osm.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Zemakt »

Hmm, výška jeden metr, to se mi zdá dost málo a jak bys řešil výsadek? Poklopy na stropu korby nebo něco na způsob Achzaritu?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od skelet »

Pokud jsem dobře pochopil dobře nákres Petrz, tak motor je umístěn "uprostřed", takže výsadek by měl vyskakovat skrze rampu v zádi BVP. Mám lehké obavy z toho jestli se střelec a velitel vlezou vedle toho motoru, ale předpokládám, že Petrz to má spočtené.

Jinak díky Petrz za rychlou reakci a snad Pátračovi nebude vadit, že jsem zneužil jeho jméno v názvu vlákna. Další "zakázka" pro Petrz už následovala :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Skeptik »

Výška 1 metr???
Není to málo?
Kolik má třeba Merkava? Známý (3 roky na libanonské hranici a občas i o kousek dál) mi na otázku, že mi to připadá dost stísněné odpověděl, že na věci je to OK. Dovnitř by prý ani on ani nikdo koho zná nevlezl. Zvláště pak na bojišti.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Dzin »

Namer má rozměry
-délka: 7,45m
-šířka: 3,7m
-výška: 1,9m
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Vocko »

Nejen výška, ale i délka je mizerná. 1,8 m je 45cm na člověka a jen když si změřim ramena, je to určitě víc. A vojáci nejsou žádní chcípáčci. K tomu ještě počítej s tím, že voják od mechny bude mít celotělovou balistku, díky které trošku naroste. Na hrudníku bude mít SAPI plát (min. 320x240mm), přes který se prostě do klubíčka neschoulí a to nepočítám sumky, které budou "všude". Samozřejmě má na hlavě ještě přilbu, v cestovní poloze může být i pár hodin a během toho času musí být schopen i například komunikovat s ostatními ve výsadku nebo zpracovávat nové informace od velení. No a nakonec musí být schopný během pár vteřit sesednout a co je horší, i nasednout (v rukách pušky, RPG, SVD,...).
Nečekám, že se tam bude sedět jako na předním sedadle auta, ale trošku pohodlí tam být musí.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Děkuji všem za názory - byť kritické. Budu si muset vše ještě ověřit - s tou délkou je to asi pravda-je možné že se do BVP-72 vejde jen šesti( možná i sedmi)členný výsadek plně vybavených vojáků.
Poku jde o výšku tam se domnívám že je dostatečná i když-uznávám- je to na hranici únosnosti - např. korba BVP-1 má podle mých informací výšku též pouze 1,1 -1,15 metru. V případě mého návrhu je výška v zadní vyvýšené části cca. 1,15-1,2metru(1 metr je v přední části u motoru).

Jinak jak napsal Skelet vojáci výsadku vystupují zadní částí kde je rampa.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od klingy »

No ked sa mozem pridat k projektu BMP 72 toto je moja jedna starsia "praca" v google sketch UP ospravedlnujem sa troska nevyslo kotovanie, patri medzi moje prvotiny...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Vocko »

Petrz píše: Poku jde o výšku tam se domnívám že je dostatečná i když-uznávám- je to na hranici únosnosti - např. korba BVP-1 má podle mých informací výšku též pouze 1,1 -1,15 metru. V případě mého návrhu je výška v zadní vyvýšené části cca. 1,15-1,2metru(1 metr je v přední části u motoru).
Nesrovnávej prosím s BVP-1. Bylo konstruované v době, kdy vojáci měli o 5 cm méně a jejich standartní výstroj byl opasek se sumkou na 4 zásobníky, blembák a čutora.
Když jsem si teď sednul na 20cm vysokou stoličku navlečený do nosiče plátů (jedna z těch lehčích balistických vest), s prázdnými sumkami a helmou, tak abych se při svých 180cm (a jsem spíš z těch menších z našeho družstva) vešel do jednoho metru, musel jsem bradou tlačit na přední plát a ten mě nepříjemně tlačil do kyčlí. Kdybych měl v téhle chvíli sesednou nebo by to trošku drnclo... Nechci si ani představit najetí na minu.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Vocko píše: Nesrovnávej prosím s BVP-1. Bylo konstruované v době, kdy vojáci měli o 5 cm méně a jejich standartní výstroj byl opasek se sumkou na 4 zásobníky, blembák a čutora.
Když jsem si teď sednul na 20cm vysokou stoličku navlečený do nosiče plátů (jedna z těch lehčích balistických vest), s prázdnými sumkami a helmou, tak abych se při svých 180cm (a jsem spíš z těch menších z našeho družstva) vešel do jednoho metru, musel jsem bradou tlačit na přední plát a ten mě nepříjemně tlačil do kyčlí. Kdybych měl v téhle chvíli sesednou nebo by to trošku drnclo... Nechci si ani představit najetí na minu.
Ok aby debata byla konstruktivní ,jaká minimální výška by byla vyhovující ? Rád se nechám poučit od evidentně zkušeného.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od skelet »

uff.. narychlo jsem si nainstaloval autocad a stáhnul z cadforum proporční figurku.. minimální rozměr by měl být 1,3metru a výše.. takže 1,4 až 1,5metru by mělo být optimum?
ObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od klingy »

No vyska 1,5m pri vrchnom pancieri cca 10cm by mohla by O.K.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Klingy:ten 3D model se mi velmi líbí. Takhle nějak bych chtěl aby moje návrhy z hlediska zpracování vypadali(leč v 3D programu zatím neumím). Mohl bys prosím konktŕetizovat rozložení a charakter jednotlivých komponent? Motor je dle obrázku vpředu-máš nějakou-přibližnou- představu jak bys to realizoval? Zachoval bys zadní kola jako hnací?Nebo bys volil pohon předních kol? A jaký motor bys-vzhledem k tvaru přední části- použil?
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Lord »

Ten motor by právě mohl být vpředu, Ukrajinci to tak také dělají.
Program si můžeš stáhnout třeba tady, pokud máš zkušenosti s obdobnými programy, tak se naučíš.
http://www.slunecnice.cz/sw/sketchup/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od klingy »

No inspiraciou mi boli Ukrajinske projekty BMPT na podvzozkoch T-55, T-64 a T-80, o ktorom sme sa s najma s Lordom bavili http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=170&t=6459&start=60 a http://palba.cz/viewtopic.php?f=230&t=3 ... &start=720

Aj ked ide o velmi vseobecnu vizualizaciu
-tak vpredu je motor, ktory by bol umiestneny bud v strede, alebo v pravej casti obdobne ako pri tomto Ukrajinsko Iranskom projekte RAAD-2 (hufnica na podvozku T-72 osobne som radsej volil moznost na pravej strane) vid http://andrei-bt.livejournal.com/155941.html..
- v tom pripade vedla motora by bol priestor vodica mechanika pripadne este aj velitela, zial bohu neviem robit v Cade takze nejake ergonomicke riesenie interieru neviem urobit
- hnacie kolesa v predu napinacie v zadu..

Problem je, ze som sa nikde nedocital nikde ako Ukrajinci riesili samotnu prerabku korby, resp. odpruzenia, ci otacali len korbu, alebo prerabali aj zavesenie kolies...
- v povodnej korbe by potom bola vyrobena pancierova kapsula pre osadku, nad pasy na miesto, povodnych blatnikov, by isli nadrze, baterie, pomocna elektrocenstrala klimatizacia, a to by bolo kryte nasledne, este doplnkovou balistickou ochranou v podobe ERA alebo nejakeho modularneho systemu pancierovania...

Toto je vykres prestavby T-80 na BMPT-80 realizovany 115. opravaranskym zavodom v Charkove
Obrázek

pre tuto chvilu len takyto kratky popis, cez vikend popis doplnim...
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Lord »

Ano, nad pásy právě umístit nádrže a ostatní věci, tím by se ušetřilo místo, oproti návrhu Petra s nádrží vpředu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Ahoj zasílám třetí prototyp BVP-72. Na základě oprávněné kritiky jsem pojal celý stroj jinak.

Jádro změny spočívá v umístění motoru i s převodovky do středu korby přičemž jsou uloženy napříč (jako v původním T-72M4CZ).Z převodovky je přenášena síla motoru na zadní kola prostřednictvým dvou hřídelů, jež jsou vedeny podél bočních stěn korby tak aby zbyl prostor pro výsadek. Ten je šesti členný a vysedá a nasedá do stroje zadní rampou.

Obrázek

Druhá důležitá změna v koncepci vozidla – stanoviště velitele i střelce jsem umístil do přední části korby - místo palivových nádrží. Nejsou sice čelně chráněny nádržemi-nicméně stále sedí v ve velmi dobře opancéřovaném prostoru.

Nádrže jsou pak společně s ,bateriemi ,eklektronikou a jinými komponenety opět umístěny v převisech korby nad pásy.

Hmotnost i tedy i pohyblivost vozidla by měla být stejná-rozměry BVP- 72 M2 však značně narostly (oproti předcházejícímu modelu)-takže si nejsem jistý zdali by se s mnou deklarovanou odolností do limitu 48tun vešel.

Na stranu druhou velikostí odpovídá BVP-72 německé Pumě - oproti ní ale váží stále o cca. 5 tun více – Puma přitom má odolávat-v nejvyším levelu-(čelně i bočně )i moderním RPG.

Ta úprava T-80 se mi velmi líbí-posunutí motoru dopředu by ale vyžadovalo prakticky zcela předělat čelní pancíř čemuž jsem se chtěl vyhnout. Nicméně nyní se mi to nejeví jako až tak nerealizovatelné a neekonomické (pro náš průmysl). Můj další návrh se bude ubírat tímto směrem.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Lehký obrněný transportér OT-2015

Příspěvek od Petrz »

Představuji lehký obrněný transportér - OT-2015 - jehož primární úlohou je v případě mobilizace dislokovat neprofesionální vojáky(záložáky, dobrovolníky)a jejich výzbroj a výstroj do výchozích bojových postavení.

(Další využití já osobně vidím v zajištění rychlých přesunů vojáků z jednoho bojiště na druhé, které umožní pružné vedení boje.)

Jako takový má být OT-2015 především levný, ale zároveň i rychlý a to na silnici i v terénu schopný přepravit co nejvíc vojáků (popř. výzbroje a výstroje a jiného materiálu) a svým pancéřováním jim zajistit základní ochranu proti útočným puškám a lehkým kulometům. Pro zlevnění výroby by bylo vhodné použít v maximální míře již vyvinuté a používané skupiny, aniž by to mělo nepříznivý vliv na užitné vlastnosti OT.

Též by měl disponovat palebnou silou dostatečnou např. pro odražení útoku nepřátelských výsadkových a diverzních sil.(předpokládá se působení převážně mimo první linii boje )

Zkrátka se jedná o takový novodobý OT-64.

Toť základní požadavky jež formulovali Sklelet a Knezdub. Jak jsem návrh pojal a rozpracoval ukazuje obrázek níže.
Obrázek
Na podvozku Tatry 815-7 ( viz.proč Tatra? ) je postavena jednoduchá, ale přesto promyšlená a efektivní pancéřová nástavba.V ní sedí až osmnáctičlenný výsadek a střelec. Díky svému tvaru by měla poskytovat relativně dobrou ochranu proti minám, pěchotním zbraním a lehkým fragmentům(optimálně Stanag level 2).Tvar nástavby současně umožňuje aby všechny nápravy byly řiditelné, všechny kola jsou pneumaticky odpružené, takže je možná plynulá regulace světlé/celkové výšky vozidla a to i za jízdy. Samozřejmostí je i ovládání tlaku v pneumatikách, též plynula a za jízdy.

Dalším prostředekem pro ochranu výsadku (resp.osádky) a vozidla je dálkově ovládaná věž Samson Dual s automatickým 40mm granátometem a těžkým 12,7mm kulometem. Výsadek se též může bránit sám palbou skrz střílny v bocích korby.

Senzorové vybavení též korepsponduje s požadavkem co nejnižší ceny – střelec i velitel mají k dispozici zesilovač zbytkového jasu třetí generace.

Díky možnostem stavebnicového provedení podvozku Tatra bude možno vyrábět i lehčí verze OT, jak 4x4, tak 6x6 (v provedení náprav 1+2, 2+1 nebo 1+1+1). Současně by bylo možné použít tuto koncepci pro stavbu účelových nástaveb (raketomety, kolové samohybné dělostřelectvo, muniční a zásobovací vozidla, ženijní speciály atd) s použitím některých komponentů, nevyráběných sériově, hlavně kabiny.



Proč Tatra?
- Knezdub a Skelet také navrhli využít za základ OT-2015 podvozek Tatry 815-7-a mě osobně to přijde jako logický nápad. Tatrovácký podvozek totiž nabízí zejména vynikající průchodnost terénem – neb poskytuje v oblasti teréních civilních nákladních aut jako jediný nezávislé zavěšení a odpružení kol. Zároveň splňuje základní kritérium nízké ceny-nejedná se o vojenský speciál. Kombinace těchto vlastností z něj dělá mimo jiné ideální platformu pro levný OT.
- Podvozky Tatra jsou v AČR již provozovány a je předpoklad, že postupnou obměnou vozového parku bude zaveden model T 815-7, takže bude společná součástková základna pro zjednodušení logistiky oprav
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“