What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od skelet »

Není proč se toho obávat.. Gepard nebo Tunguska mají instalované rovněž zbraně po bocích věže, a přece jen tam dostane věž větší záhul, než u LT, který vypálí jen pár nábojů za sebou.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Rase »

Hodně se mi líbí nahrazení klasického kanónu kombinací řízených střel (které obstarají ničení protivníka na větší vzdálenost) a rychlopalného kanonu ráže 40 mm (který dokáže efektivně ničit různorodou techniku na menší vzdálenost). Oproti CV9040 BILL, je nápad se zabudováním raket do věže, velké plus. Jasně, Golem je někde mezi raketovým tankem Pereh (Izrael) a těžkým IFV, ale zaškatulkování dnes není důležité a hranice se stírají.
Ještě mě napadá že věž s municí, by mohla být konstruována tak, aby byla snadno osaditelná i na podvozky z T-72 (na BVP je patrně moc těžká) - bez zásahů do korby podvozku. Moderní podvozek samotného Golema, by měl být totožný jako budoucí transportér pěchoty (APC). Přeci jen by bylo vhodné mít unifikovaný pásový podvozek (APC, Golem, podpůrné vozidlo třeba s minometem NEMO, opravárenské, zdravotnické a ženyjní vozidlo atd.) IFV a lehký tank nahradí Golem
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Skelet: Domnívám se že Rase měl na mysli spíš tu asymetrii namáhání. Já osobně na jednu stranu uznávám že by to mohla být komplikace,na druhé straně souhlasím s tebou že to není nic v principu neřešitelného.

Rase: Děkuji za inspirativní návrhy. Ten nápad posadit věž Golema na podvozek T-72 mě velmi zaujal a tak jsem to rovnou načrtl. Myslím že výsledek vypadá a rozměrově vychází skvěle.
Obrázek

Sice takováto úprava vyžaduje relativně značné zásahy do přední části korby, já však lepší řešení nevidím. Jen mne napadá - technicky je to určitě výborný nápad - mělo by to však smysl v době kdy se vláda chce T-72 zbavit(či už zbavila)?

Nebo jsem to špatně pochopil a jde ti o modularitu - tedy možnost osadit T-72 M4CZ buď klasickou tankovou věží či věží z Golema?
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Rase »

Poslední dobou uvažuju o zbraních které by bylo možné vyrábět s co možná nějnižšími náklady (třeba tělo BRENu z plasů - vstřikolisů máme dost). Pokud by se Golem vyráběl v ČR, bylo by asi vhodné kdyby průměr věže (a výška zásobníku munice), byla upravená pro osazení na T-72. Inspirovala mě k tomu Jordánská bezosádková věž Falcon, kterou má být možno osadit jak na Challenger 1, Centurion, Chieftain a M60 (atd.) Pokud by tedy byla věž z Golemu jakýmsi samostatným modulem, ke kterému by stačilo připojit ovládací panel (tablet :)), byl by to bonus. Myslím že i věž AGM (houfnice), jde používat bez nosiče.
Z dnešního pohledu kdy se starých T-72 zbavujeme, je asi podobné řešení zbytečné, ale z globálního hlediska je ve světě stále dost těchto tanků. Samotná věž by byla asi také hodně drahá, ale potencionálních zákazníků je stále dost.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od klingy »

Rase, utocna puska z plastu?, co tak Chorvatska VHS-2, Steyr AUG alebo Izrealsky Tavor, ono totiz vyrobit "zbran s celoplastovym" telom nieje ziadna sranda, najma usadenie oceloveho hranolo uzamykania zavornika v plastovom tele, vid. problemy s nepresnosnostou G36, s ktorou su tak velke problemy, ze nemci zacali hladat nahradu za G 36...

Kazdopadne prestavanie Brena z hlinika na plast by bol asi rovnaky porod, ako jeho sfunkcnenie...
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Rase: Chápu asi o co ti jde a jeví se mi to jako dobrý nápad. Napadají mne dvě alternativy.

a) věž s osádkou jež by šla osadit na tanky T-72(bez nutnosti úpravy korby) a dala se případně ovládat i dálkově. To by šlo nicméně takovouto věž nelze použít na podvozek Golema.(tam jsem velmi limitován rozměry )
b) věž bez osádky ovládaná pouze na dálku (a osaditelná opět na korbu T-72 bez její úpravy). Zde se nabízí možnost umístit osádku pod věž (jako u věže Falcon),avšak v tom případě by bylo nutné vyřešit únikové(a vstupní) poklopy osádky (zejména v případě osazení na podvozek T-72)

Případ a) tedy řešení čistě pro T-72 ukazuje obrázek níže.
V případě b)tedy řešení jak pro Golema tak pro T-72 ,zde se obávám že by bylo nutné celou věž od základu předělat. No úplně se mi do toho nechce,ale zkusím o tom popřemýšlet.

Obrázek
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Rase »

To už je opravdu dost komplikované řešení.
Myslel jsem že se do tanku vejdou dva lidé vedle sebe (řidič a zbraňový operátor/velitel). Tuším ale že prostor je hodně stísněný, navíc s množstvím elektroniky která by se musela do prostoru vměstnat, asi není tohle řešení možné - zbytečně komplikované (cenová úspora nebude moc znatelná).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
[/url]



Předkládám k posouzení koncept modernizace tanku T-72M4CZ, jež jsem nazval jednoduše T-72 M5.



Jádrem modernizace je nová věž s modifikovanýmn nabíjecím systémem.(kanón i munice jsou zachovány). Ten se skládá z otočného karuselu, kde jsou umístěny pouze přední části dělené munice(40 kusů projektillů ráže 125mm), dodatečné prachové slože jsou umístěny v zadním batohu věže. (opět v počtu 40 ti kusů)

Detailněji celé schéma a postup nabíjení ukazuje obrázek níže.

Obrázek

Výhodou tohoto sytému je zejména (téměř) bezkonkurenční pohotovostní zásoba 40 ti kusů munice, jež má osádka k okamžitě dispozici bez nutnosti manuálně dobíjet karusel.
Druhá výhoda – v porovnání s T-72M4 rychlejší cyklus nabíjení – plyne z mechanismu nabíjení ,kdy jsou granát i prachová slož zasouvány do kanónu "na jeden zátah".

Oproti T-72M4CZ (a většině západních a východních tanků) tak umožňuje T-72 M5 osádce pálit rychleji a déle.

Vedle výrazného zvýšení ofenzivních možností se, separací nábojů do zadní části věže, zvýšili i šance přežití osádky (a tanku) v případě probití korby.

Druhým cílem modernizace je zlepšení pancéřové ochrany tanku. Toho je docíleno použitím vrstveného a dynamického pancíře na čele a bocích věže a integrací palivových nádrží v přední části korby do pancéřování (v řidičově prostoru).

Dle mého názoru stoupla těmito úpravami bojová hodnota T-72 M4CZ dvoj až trojnásobně.

Na závěr zdůrazňuji fakt, že jsem se v konkrétním způsobu nabíjení prachových složí z velké části inspiroval touto stránkou : http://nik191-1.ucoz.ru/publ/voennaja_t ... 6-1-0-4781 . Přesto jsem celý systém do značné míry upravil (nyní je kompaktnější a jednodušší). Samotná myšlenka dát do batohu věže nábojnice a v karuselu ponechat jen granáty, mne napadla už kdysi dávno – jestli jsem však podobné řešení již předtím někde viděl a nevědomě ho reprodukoval nedokáži říci.
Naposledy upravil(a) cover72 dne 1/4/2016, 16:03, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Na široké obrázky používat OBR, aby neroztahoval okno. Chlapi, dávejte si na to pozor!
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Stíhač tanků Devastator 120


Jedná se o takový moderní eklvivalent Marderu III či SU-76 ,tedy o stíhač tanků s velmi účinnou výzbrojí, postaveném na levném a lehce pancéřovaném podvozku a který je určen zejména pro obranný boj. Přitom stejně jako u druhoválečného Marderu III má devastator neotočnou nástavbu, v níž je umístěn pohyblivý štít s výzbrojí. (náměr je možné udílet v rozmezí cca.+-20°)
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Podobně jako u Marderu III je jeho primárním úkolem zacelit díry v obraně a bojovat s útočícími tanky. K tomu je vybaven kanónem ráže 120mm Rheinmetall a automatickým nabíjecímu systémem ALS (princip nabíjení viz. animace). Sytém ALS je schopen nabíjet rychlostí do 20 ran/minuta,takže jediným limitujícm faktorem rychlosti palby je tepelné a tlakové namáhání děla a systém řízení palby.

Přirozeně že by palebnou sílu limitovala i nutnost otáčet celým strojem, pokud by se cíl nacházel mimo odměr kanónu. Avšak vzhledem k velmi nízké ceně, kdy za jeden tank T-72M4CZ, jsme schopni pořídit odhadem 5 takovýchto strojů, by se Devestator ani natáčet příliš nemusel. 5 stíhačů (i s omezným odměrem) je schopno pokrýt větší výseč než jede tank, aniž by se natáčeli.

Také by tím částečně odpadla nutnost zavést systém Hunter – Killer, resp. stroji by stačil jeden termovizní zaměřovač, neb osádka každého stroje by hlídala je svůj vymezený úsek.

Je zřejmé že schopnost odolávat nepřátelské palbě je u Devastatoru (stejně jako u druhoválečného Marderu III) minimální (v porovnání s tankem), stejně tak je velmi omezena schopnost pálit za jízdy. Proto předpokládám výhradně obranný boj z dobře maskované pozice, kde se tyto nedostatky až tak neprojeví.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od klingy »

Petr pri tej M5 by bolo lepsie ked uz chces nechat karusel, aby nabojky boli v karusely, a projektily do batohu, takto bude mozne pouzivat aj dlhe penetratory...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Rase »

Cenu tak razantně nesrazíš (věž je vždycky nejdražší). Za cenu modernizace jednoho T-72M4CZ, pořídíš tak 1 (2) kus téhle věže i se systémy + repase podvozku BMPčka, pohon, překopání vnitřku atd.
Pořád musíš vyrobit 5x víc kanónů, elektroniky, systémů - byť horších atd. navíc vycvičit 5x víc lidí osádky atd. náhradní díly, palivo, motory atd.
Víc se mi líbí bezvěžový tank (něco krabicového, ve stylu Hetzeru nebo S-tanku). Malý, pohyblivý pěchotní tank, s 2-1 členou osádkou, pevně usazeným kanónem (s hladkým vývrtem), ráže 105 mm - s možností střílet PTŘS. Podvozek BMP bych radši zavrhl. Sice jsou na skladech, ale když armáda nemá zájem provozovat BMP, tak to nemá smysl
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

klingy: Díky. Zkusím nad tím pouvažovat. Mojí hlavní motivací k tomu dát projektily do karuselu a nábojnice do batohu ,byla snaha zvýšit palebnou sílu T-72 bez nutnosti modifikovat stávající či zavádět novou munici. Což jsem dosáhl zdvojnásobením kapacity automatu(na 40 ks) a podstatným zvýšení rychlosti nabíjení.

Zvětšení kapacity nábojů v automatu(bez nutnosti manuálního dobíjení) výrazně zvyšuje akceschopnost tanků.

Říkám si co asi udělá osádka T-72M4 když jí uprostřed boje dochází/dojde munice v karuselu(22ks) a nebude se moci snadno odpoutat? Myslím že nabíjet automat pod palbou je dost i pro otrlé tankisty.
Mne osobně by vědomí toho že mám k dispozici 40ks nábojů, bez nutnosti udělat "si pauzu na dobíjení", dost uklidňovalo.

Rase: Díky za názor, byť kritický.

Nechceš mi napsat podrobněji dle čeho soudíš že za cenu jedné modernizace T-72M4, pořídíš jen dva kanóny ráže 120mm s dvěmi termovizemi + munice + úprava podvozku stroje jež máme skladem.

Přece jen T-72M4CZ = zcela nový motor a převodovka,prodloužená korba, zcela nový systém palby se dvěmi termovizemi,reaktivní pancéřování,nová munice, počítačová diagnostika .

Jinak tohle je bezvěžový stroj :wink: Ta věž je jen pevná nástavba, otáčí se jen štít děla.
Rase píše:Pořád musíš vyrobit 5x víc kanónů, elektroniky, systémů
Tak termovizí by bylo 5ks(nepočítám se systémem Hunter-Killer) u T-72M4 2ks. Stabilizace kanónu by mohla být také jen minimální či žádná(počítám s palbou v 99% ze statické pozice). Motor bych taky zachoval.
Rase píše:Víc se mi líbí bezvěžový tank (něco krabicového, ve stylu Hetzeru nebo S-tanku). Malý, pohyblivý pěchotní tank, s 2-1 členou osádkou, pevně usazeným kanónem (s hladkým vývrtem), ráže 105 mm - s možností střílet PTŘS.
Mne jde o levný a v blízké době dostupný stroj. Něco jako S-tank jen tak nevyvinem. nevím však jaká je tvá konkrétnější představa.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od skelet »

Tak jistěže naše armáda nepočítá s BMP, když používáme BVP :-? :razz:

Jinak v poslední době si hraju s touto myšlenkou: podvozky BVP-1 upravit a lá AMB-S (VOV-1p, MPP 40M1p atd.). Ale s tím rozdílem, že by byla korba zvýšena i na místě řidiče, nad standardní podlahu umístit ještě jednu podlahu, která by zvýšila odolnost proti minám. Vzadu bude pochopitelně sklopná rampa namísto otočných dveří. Kvůli nárustu hmotnosti odstranit vše související s plavbou (obojživelnost u nás budou mít na starosti stejně Pandury, nikoliv pásáky), a palebná síla by byla omezena maximálně na dálkově ovládanou stanici s kulometem ráže 12,7mm. Motorpřevodový systém a lá Šakal. S použitím jako BVP nepočítám, to bych přenechal typům jako ASCOD. Tato úprava by sloužila čistě jako obrněný transportér, vozidlo pro spojaře, ženisty, zdravotníky apod. Tedy podpora oněm Ascodům.
btw. prodloužený podvozek umožňuje bojovou hmotnost 17tun (např. u Sněžky), takže by nemělo dojít k problémům jaké měl Šakal.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Rase »

skelet:
což je BMP :razz:
to se mi líbí. Taky by neměl být problém udělat facelift, aby byl výsledek podobný těžkému IFV (jinak usazená světla, nějaký ten přídavný pancíř) - kvůli propagaci. K budoucímu těžkému vozidlu bude potřeba lehké (levné) vozidlo pro transport pěšáků (záloh). Osekaná výzbroj a systémy (nějaké ty kamery kolem vozidla a noční vidění), by cenu srazily hodně dolů a využily by se podvozky, kterých máme pořád dost.

Petrz:
pokud by se daly sehnat třeba ojeté kanóny z druhé ruky (třeba po polánované německé modernizaci Leopardů 2), tak by to bylo super vozidlo palebné podpory. Zkrátka sehnat je za cenu železa a ušetřené finance investovat do toho nabíjecího automatu. Nepohrdl bych ani kanónem ráže 105 mm z druhé ruky - potenciál má taky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od kozlustechnykus »

Podvozek BVP: v jakem jsou stavu? Je to jeste vubec pouzitelny? Te zelezne vane se nejspis nic nestalo, ale kdyz uz se to bude stejne prekopavat kvuli protiminove odolnosti, komplet menit motoprevodove ustroji, sundavat vez, prekopavat haseni, klima a vlastne elektronika celkove, nebude lepsi to kompletne navrhnout znovu? Vzdyt z puvodniho BVP-1 toho stejne moc nezustane, tak proc to rovnou nenavrhnout poradne.

Jasne, udelat takovejhle modernizacni balicek pro BVP-1 i 2, tak to ma zajimavej exportni potencional, ale v CR? To by bylo prvne od predani vlady, co se tady neco takovyhodle povedlo.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Rase píše:Petrz:
pokud by se daly sehnat třeba ojeté kanóny z druhé ruky (třeba po polánované německé modernizaci Leopardů 2), tak by to bylo super vozidlo palebné podpory. Zkrátka sehnat je za cenu železa a ušetřené finance investovat do toho nabíjecího automatu. Nepohrdl bych ani kanónem ráže 105 mm z druhé ruky - potenciál má taky.


Díky. Tak nějak počítám že v případě ohrožení by nám západ pomohl - třeba darem přebytečných kanónů (a munice) jak píšeš. Máš pravdu že to je takový nutný předpoklad tohoto stroje - vyrábět nové děla by moc smysl nemělo.
105mm kanón by určitě stačil - v tom případ by nebylo potřeba použití prodlouženého podvozku.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Lubomir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/2/2016, 08:40

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Lubomir »

Teď se vyjadřuji od Devastatoru 120 níže.
Než začnete s návrhem něčeho podobného, tak by jste měli nejdříve nadefinovat požadavky ( proti čemu to má být, co to má umět, co to má zvládnout atd.).
Na základě nadefinovaných požadavků, také musíte navrhnout taktiku nasazení takového prostředku (mementem je Pandur) nebo jak bude kooperovat, doplňovat se ve spojitosti s dalšími bojovými prostředky v prostoru operace a co bude přínosem takového prostředku a jak moc to pocítí útočící nebo bránící se nepřítel. Pak je to už na projekční kanceláři, aby na základě nadefinovaných parametrů navrhla vozidlo, které bude požadavkům odpovídat.

Příklady:
1) Byl zmíněn obranný boj hlavně proti tankům...,ale proti jakým tankům? Jaké kategorie (myšleno např. podle balistické odolnosti útočících nepřátelských tanků) ? T-55, T-62, M48, M60, Leopard 1 nebo T-72, T-80, Leopard 2, Abrams, Leclerc nebo proti nejposlednějším verzím Abramse, T-90, Leopardu 2 atd. ? V Evropě je tolik různých obrněných prostředků od poválečné produkce až nejnovější modely.

2) Neotáčivá věž s minimálním pohybem kanonu do stran = nemáte palebný manévr = cesta do pekel. Nepříteli to umožňuje krásně takovou techniku objet ze stran nebo stačí zničit jeden, dva takové prostředky a máte velkou díru v obraně což způsobí, že zbylá 3 vozidla nebudou schopná pokrýt úhel zničených vozidel. Byť třeba krásně zamaskovaná, budou muset tuto díru nějak uzavřít (neotočí si věž více doprava, doleva). Budou muset vyjet ze zamaskovaných postavení a zaujmout novou pozici i z toho důvodu, že nemají otáčivou věž, dochází k jejich prozrazení a ztrácí svojí jedinou výhodu.

3) Ze začátku byl zmiňován kanon ráže 120 mm ke konci diskuze je návrh na kanon ráže 105 mm. A já se teda např. ptám... viz. odrážka 1)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od skelet »

Kozlustechnykus: začít od nuly by tě určitě nevyšlo levněji, protože u toho BVP to máš zmáknuté. Jednak ty přestavby děláme nebo nabízíme modernizaci, takže veškeré know-how máš, plus máš skladem mnoho podvozků. Takže jediné co "zbývá" je vymyslet podlahovou vložku, která zvýší odolnost proti minám. (pochopitelně to není tak jednoduché).
ObrázekObrázekObrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Petrz »

Lubomir:

Bod:1) 3) Samozřejmě ideál je 120mm kanón. Pokud by však nebyl k dispozici 105mm by též vykonal své. :wink:

Bod: 2)Když to přirovnám k DSV ,bral bys v obraně raději jeden Panzer IV H, nebo 5 Marderů III ? :wink:
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Lubomir
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/2/2016, 08:40

Re: What if: Obrněná technika AČR (ad Pátračův sen)

Příspěvek od Lubomir »

Petrz:

Nemám tucha co zmůže 105 mm kanon (kolik mm je schopný probít). Někdy kolem +- r. 1984 na školeních říkali, že tehdejší T-72 (nevím ke které to bylo vztaženo) je čelním pancířem imunní na 105 mm kanony NATO (vůči kterému druhu munice si už nepamatuji) od vzdálenosti a teď už přesně nevím jestli to bylo od 700 m a dál nebo od 1 700 m a dál. NATO už před hodně lety přešlo ze 105 mm na 120 mm.

No a kdybych si mohl vybrat co bych raději bral v obraně, tak 1x PzKpfw IV Ausf. H než 5x Marder III. Dělostřelci by docela dobře zmastili osádky Marderů ještě před samotným bojem... :sad:
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“