Polemika: Pandur, Patria, nebo vlastní vývoj?

Odpovědět
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Julesak:Když máš lepší zbraň než všichni okolo, tak první co tě napadne je jí prodat?
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Pokud jde o servis,se mě to do toho prvního příspěvku nevešlo, nechtěl jsem jít moc do hloubky. Zbraň musí fungovat jinak nejsi voják, ale opravář. Dnešní automobilky už umí téměř bezporuchová auta. Tak proč by moderní OT muselo být servisováno častěji než osobní vůz? Nemluvím o poškození v boji a při nehodách, to jde omezit, ale ne zcela eliminovat.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

A ty ju máš? Ináč pri tejto kategórii (BVP/OT) sa to robí bežne.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Prepáč, celkom som nepochopil čo si chcel povedať.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Měl jsem to napsat lépe :oops: . Pokud lepší zbraň nebudu chtít, tak ji nikdy mít nebudu(řečeno z pozice státu). A ani ji nemůžu prodat :D . Před druhou světovou válkou vyráběly Československé firmy spoustu zbraní pro export, no a v osmatřicátém roce ty zbraně prostě chyběly a sokromý sektor plynule přešel na dodávky Wehrmachtu :oops: . Nevím jestli objem exportu a výroby pro českou armádu někdy někdo porovnával, ale veselá čísla pro generály před mnichovem to asi nebyla. Třeba u tanků byly zavedeny Lt34 a 35, kdežto lepší LT 38 se vyvíjel pro export.
P.S. ten horní příspěvek se pokusím smazat :oops:
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Co to je za blbost? LT.34 a 35 byly prostě vyvinuty dříve a LT.38 nebyl zdaleka vyvinut jen pro vývoz (respektive LT.38 jako takový byl primárně vyvinut pro nás), prostě už se jen nestačil dostat do výzbroje.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

CZ 97 píše:Měl jsem to napsat lépe :oops: . Pokud lepší zbraň nebudu chtít, tak ji nikdy mít nebudu(řečeno z pozice státu). A ani ji nemůžu prodat :D . Před druhou světovou válkou vyráběly Československé firmy spoustu zbraní pro export, no a v osmatřicátém roce ty zbraně prostě chyběly a sokromý sektor plynule přešel na dodávky Wehrmachtu :oops: . Nevím jestli objem exportu a výroby pro českou armádu někdy někdo porovnával, ale veselá čísla pro generály před mnichovem to asi nebyla. Třeba u tanků byly zavedeny Lt34 a 35, kdežto lepší LT 38 se vyvíjel pro export.
P.S. ten horní příspěvek se pokusím smazat :oops:
To jsou velmi zajímavé názory asi je budeš nějak doložit. To slyším poprvé. I když všechno je poprvé................
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Tak jak jsem to napsal to vyznělo trošku jinak než jsem zamýšlel :oops: . V kritickém okamžiku jsme měli starší tanky a jak píšeš v článku o LT38 napřed jsme vyrobili 50 ks pro Irán. A teprve potom na základě vojenských a politických rozhodnutí se uvažovalo s produkcí pro vlastní armádu. Prostě vojáci museli počkat. V hlubokém míru zajisté akceptovatelný a prostředky šetřící postup. V době ohrožení státu už to taková pohoda nebyla.
Nevím jakou vytíženost výroby měla v té době ČKD a jestli by byla schopna tanky dodávat v dostatečných počtech, pokud by armáda trvala na přednostní výrobě. Jisté je že si v té době české podniky hodně konkurovaly a prosadit se s novým typem určitě nebylo snadné.
P.S.Tohle se mě bude špatně dokládat, je to spekulace :D
Asi jsem moc odbočil brzy budu OT :D
Naposledy upravil(a) CZ 97 dne 6/1/2009, 10:11, celkem upraveno 2 x.
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Teď už budu asi opravdu OT, prosím admina ať to případně smaže :D .
Nedávno jsem četl knihu Oldřicha Meduny Utajené projekty Škoda. V jedné kapitole popisuje i vývoj tanků. Píše tam i o odstraňování závady na tanku přímo při zkouškách, tenkrát si konkurovali Škoda a Praga. Je to pěkná ukázka jak tenkrát probíhalo zavádění techniky do armády. :D
Zde je odkaz na knihu: http://www.grada.cz/katalog/kniha/utaje ... ?det=17010
Na straně 5 ukázky je zrovna popis té závady. Ty ukázky nejsou moc kvalitní co do grafické úpravy.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Na tom nic není. Zkoušky se dělají proto, aby se našlo co nejvíce závad. A opravy přímo na místě jsou žádoucí. Tak totiž vznikají pracovní postupy. Konkurence je spíše ku prospěchu.

Na ten odkaz se podíván večer. Myslím že tu knihu už tu někdo prezentoval
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

CZ 97: Tak tos podle mě hodně přeťápl. Projekt lehkého tanku TNH vznikl až po přijetí tanku Š-II-a do výzbroje jako LT vz.35, který se vyráběl i ve firmě ČKD. TNH vznikl jen na export, protože armádní zakázky byly na tu dobu prostě naplněny. ČKD zkusila export a tam slavila úspěchy. Následně se s tímto upraveným typem ucházela v naší armádě.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Přeťápl, ale jak má Yamato v článku o LT 38, mezi ukončením zakázky pro Irán a objednávkou pro českou armádu je dost velká časová rezerva. No a vysvětluj vojákům za mobilizace že tanků je málo, nebo se nestihli zavést do výzbroje, protože je někdo včas neobjednal.
V současné době někdo včas a v dostatečné míře neobjednal moderní OT pro účast našich vojáků v zahraničních misích. :D Jak tenkrát tak i dnes se zapojení armády(vojáků) do případného konfliktu jaksi předpokládalo.
Prostě něco máte(tak neotravujte) a to vám musí stačit. A až časem se ukáže že třeba nestačilo. No a vojáky tam stejně pošlete...
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Ano vysvětluj vojákům, že si vojáci včas neobjednali tanky. Nesmíš zapomínat na to, že prostě v této kategorii byly vybrány tanky Š-II-a, tedy LT vz. 35, které byly právě ve výrobě. S dalším doplněním tanky tohoto druhu se počítalo až později. Proto nemohly být vyráběny tanky typu TNH už tehdy. A proč se nevyráběly tanky jiných kategorií? Protože neexistovaly. A tuto polemiku dejme pod téma o LT vz. 38 nabo o TNH nabo o LT vz. 35...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Prostě něco máte(tak neotravujte) a to vám musí stačit.

Jako bych to viděl dnes....................
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Abychom to vrátili blíže k tématu: mě osobně připadá dost absurdní, že se zde řeší především výzbroj pro naše koloniální poskoky...teda sory, pro mírové jednotky...teda, hm...no nic :lol:...tedy výzbroj určená pro dost specifické nasazení, konkrétně teď hlavně Afghanistán.

Ale základním úkolem armády má být obrana vlastního území! A ta je v našem případě tak zanedbaná, že by nám pomalu mohlo válku vyhlásit i Lichtenšteinsko! A uvědomme si, že jsme sice v NATO, ale i tak máme povinnost (ať si to každý ve stanovách najde) mít obranu schopnou se bránit...ta doba je myslím přímo určena, za jakou mají povinnost nám pomoci, teď si nevzpomenu.

A to, že nyní není zřejmý nepřítel není omluvou.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
CZ 97
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2007, 11:51

Příspěvek od CZ 97 »

Yamato, souhlasím, zatáhl jsem debatu moc jinam :oops: .
Myslím si, že vojáci chtějí nové transportéry(pandur, patria) hlavně proto, aby vůbec mohli někde v republice zasáhnout. Vzhledem k jejich malému počtu(vojáků), to budou mít v i v naší malé republice skoro pokaždé daleko.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Ale základním úkolem armády má být obrana vlastního území! A ta je v našem případě tak zanedbaná, že by nám pomalu mohlo válku vyhlásit i Lichtenšteinsko!
Yamato, já být tebou, tak bych to Lichtenšteinsko moc nedráždil :mrgreen:
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

YAMATO - co se dá dělat. Naše armáda je v nebetyčném bordelu. Ono to tak nevypadá ale asi to tak bude. Rád bych se dověděl jaká je skutečná bojová hodnota našich mechanizovaných sil.

- kolik tanků a jakých skutečně je na nějaké úrovni aby vůbec mohli bojovat
- jak to vypadá s BVP, OT a taky jaký je jejich skutečný stav
- jak to vlastně vypadá s dělostřelectvem? Cvičí vůbec a pokud ano na čem či lépe s čím.

Takto je vidět pouze jakási výkladní skříň - pár stovek vojáků v misích a jinak ticho.

Vlastní výroba nebo koaliční výroba zbraňového multifunčního systému by mohla udělat pořádek a dostat armádu na potřebnou úroveň.

A souhlasím -lichnštejni si vzpomenou na to že jsme jim po válce zabavili Bučovský zámek a obsadí nám z pomsty Pražskej a ukradnou v rámci rabování i Smrtku z orloje. Jsou to ranaři.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Protože máme v současné době armádu na evropském poli zřejmě nejslabší , tak by tomohlo dopadnout i takhle.
A nebo si nás rozeberou poláci , němci a rakousko.
Slovensko si rozeberou poláci a maďaři.
A bude po ptákách ,armáda bude příchozím vojákům mávat násadama od lopat.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Chlapi, vždyť my přece žádnou armádu nemáme! Tedy máme, pokud by jsme počítali důstojníky od plukovníka výše. To by jsme se mohli dopočítat zajímavých statistických průměrů (kolik vojáků na jednoho důstojníka).....nebo možný český ekvivalent (kolik důstojníků na jednoho vojáka). Ovšem pokud jsme schopni "postavit" Mantrou zmíněných 12 000 vojáků (bojových jednotek), tak to není ani jedna divize na plném bojovém stavu. Tomu přeci nemůžu říkat armáda. Ježkovo voko, kdybych to říkal někde nahlas, tak by mě mohli sebrat řidičák a zbroják, kvůli duševní nezpůsobilosti. Jedné krávě s teletem pasoucí se na louce, přeci také neříkáte stádo že jo.............
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“