Polemika: Pandur, Patria, nebo vlastní vývoj?

Odpovědět
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Polemika: Pandur, Patria, nebo vlastní vývoj?

Příspěvek od YAMATO »

Je všeobecně známo, že AČR hodlá zakoupit 234 nových kolových obrněných transportérů za celkovou částku 25 miliard KČ. V tendru jsou dva typy: Pandur II společnosti SSF a Patria společnosti PVO. Oba jsou víceméně srovnatelné, jedná se o špičku v dané kategorii. Např. Pandur II byl již vybrán polskou armádou, jež jich požaduje 690. Ať již bude vybrán kterýkoli, bude kvalita zaručena.

Je zde však jiná otázka. Totiž zda by nebylo lepší vyvinout vlastní OT. Bohužel zdá se, že je již pozdě. Přitom by bylo na co navazovat. Současný OT, používaný naší a dalšími armádami, OT-64 Skot, byl vyvinut ve spolupráci Československa a Polska. Ač je v současné době zapsán u většiny veřejnosti jako "krám", není tomu tak. V době zavedení se jednalo o naprostou špičku.

Bohužel se zřejmě nenaváže na úspěšnou spolupráci. Investice do vývoje vlastního OT by přitom měla řadu výhod. Došlo by k oživení vývoje, získání nových technologií, velkého množství nových pracovních míst, většina peněz by zůstala v zemi, byla by i případná možnost exportu do dalších zemí...

Co si o tom myslíte, neudělala vláda opět další chybu?

Obrázek
Pandur II 8x8

Obrázek
Patria 8x8

Obrázek
OT-64[/align]
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Chlape a kdes nechal ten třetí kousek? Co vím tak v nabídce je ještě švýcarská Piranha.

A s tou domácí produkcí, no nevím. Byli jsme sice strojařská a zbrojní velmoc ale to už je dávno. Navíc, aby ten samotný vývoj nebyl dražší než nákup hotového modelu z ciziny.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

K tomu vlastnímu vývoji, kdo by to vyvíjel ? Novodobí politici už všechno rozkulačili. Lepší by to bylo, ale to by po pádu komančů nesměl Havel blbě kydat o zbrojním průmyslu. Co se týče korby, tedy železa, asi by problém nebyl, pokud by šlo o keramické desky ... tak nevím ... elektronika by se taky musela kupovat. Ano zázemí tady kdysi bylo, ale asi už není ...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak to se pleteš, Piranha v tendru nakonec není. General Dynamic Land System, který vlastní Steyr (Pandur) i MOWAG (Piranha) se rozhodl, že do konkurzu vyšle jen jeden stroj a nebude tak zbytečně konkurovat sám sobě dvěma plně srovnatelnými stroji.

A co se týče ceny vývoje...možná by byla vyšší, ale peníze by zůstali u nás...naopak cena OT by byla nižší (cena práce...). Např. Tatra (podvozek), VOP 025 (velice zkušený v bojové technice, viz. vynikající modernizace...). Jistě, řada komponentů by byla z ciziny, ale to platí již u většiny techniky...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Jestli tam ta Piranha nakonec není tak se omlouvám, nějak mi to uteklo.

A ta výroba by možná byla levnější, u vývoje bych dost pochyboval ale ani si netroufám odhadnout jak dlouho by trval. Navíc při počtu 234 kousků si myslím, že by se ten vývoj ani nezaplatil. To by bylo potřeba vyrobit mnohem víc transportérů, jenže u nás by je nedokázal nikdo prodat (viz L-159 Alca).
Stejně jako Lord si ale myslím, že elektronické a zbraňové systémy by se musely kupovat v zahraničí.
Naposledy upravil(a) Nelson dne 3/7/2005, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No ona to je sakra nová informace z IDETu :wink:

K tomu vývoji: mám na mysli spolupráci se Slovenskem (teoreticky ještě možné) a Polskem (bohužel asi už pozdě). To už by bylo hodně přes 1000 kusů, což už by se vyplatilo. A co se týče elektroniky a tak, to z velké části ano...ale pořád to není celý OT. Většina peněz by zůstala tady.

Ale je to už nejspíš jedno, politici by museli myslet víc dopředu...nemluvě o lobbingu a pod. :(
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

vem si Aero Vodochody ... myslí se to dobře a když má dojít k nečemu tak se to prodá Boeingu ... komedie
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

YAMATO píše: Ale je to už nejspíš jedno, politici by museli myslet víc dopředu...nemluvě o lobbingu a pod. :(
Ale naši politici přece myslí dopředu - jak si přidat peníze; jak se nepřipravit o různé výhody; jak se co nejdýl udržet u koryta; mám pokračovat??

Když někdy zahlídnu v TV o čem jednají, je mi z nich na blití.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Cha, máš pravdu...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Myslíte že by vývojáři ČR dokázali vytvořit a pak zkonstruovat OT který by se rovnal "velmocem" ve tvoření a stavění tohoto druhu zbraní??A taky jestli by se výsledné OT dalo srovnávat s moderními - čímž by si pak vysloužilo pověst a dalo se vyvážet?Toť otázka.

Jo ta Piranha na první fotce vypadá hodně dobře :wink:
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

OT není zas tak složitý jako třeba stíhačka. Vem si, že Piranha je původně švýcarská, Pandur rakouský a Patria finská.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já beru třeba rakousko jako zemi která je v tomhle zběhlá,já vím že čr taky ale to už i nějaký rok a dokázali bysme tohle "rozjet" na novo aby ten výsledek mohl konkurovat atd. Je jasný že to není jako stíhačka,ale taky to má určitě řadu vědcí které jsou těžký vymslet a zkonstruovat, nevím asi bych nakoupil ze zadané nabídky a nepouštěl se do vývoje.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No podle mě je to škoda, kdyby se domluvila spolupráce Česka, Polska a Slovenska, tak už by se to vyplatilo. To by bylo hodně přes 1000 OT, což je v dnešní době už hodně. Bohužel je už pozdě...

A nemysli si, že ty Patrie, Pandury a pod. mají vše ze země výrobce, mnoho komponentů je odjinud...ostatně to platí pro většinu zbraní.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

No ono s tím vývojem to je ošemetný ... díval jsem se třeba na ČT1 na reportáž o vývojí vlastní třífázové lokomotivy Škoda. No vrazily se tam miliardy a ještě není toho moc hotovo, snad jen prý šasi, ale vnitřnosti zatím ne. Takže je pravda, že je někdy lepší koupit něco už prověřené, v této oblasti je navíc konkurence a dokázali by jsme potom uspět i na jiných trzích?

Dneska je ve všem bordel, konkurence, lobby, politický tlaky ... a i kdyby se to nakonec povedlo může to skončit nějakým vytunelováním. V ČR není moc která by to dokázala kontrolovat. Stát je u nás prostě invalida a podniky rozkulačený.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ao, tak bych to taky viděl, problém není ani tak v technice, jako v politice.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
mato
desátník
desátník
Příspěvky: 48
Registrován: 7/10/2004, 22:14
Bydliště: divoky vychod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mato »

neviem ci kupujete ATM(armady,technika...)ale tam bol velmy pekny clanok na jednoduchu prestavbu bvp1/2 s jednoduchov ale ucinnou vezou z izraelu.podla mna to je cesta pre nas a nie kupovat prvotriednu techniku ktoru aj tak nikdy naplno nepouzijete.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Nebyla to ta modernizace z VOP 25? S jednomístnou věží s 30 mm kanonem? Ale ta je myslím německá od firmy KUKA, ne? Nebo to je jiná modernizace? Pokud to je ona, tak souhlasím, spolu s některými dalšími úpravami dost stoupla bojavá hodnota BVP-1 při nepříliš velkých nákladech.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Celkově jsou úpravy BVP hodně známé a myslím že i dobré třeba ta radarová úprava (nevzpomenu si název) a to ve spolupráci s jinými firmami které dokáží tomhle "základu" přidat na kvalitě.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Blisty ...doporučuji přečíst, přes některé nepřesnosti, ostatně marginální povahy, velmi zajímavé!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Izrael předělává staré tanky na OT, protože nový kolový OT je sice rychlý, ale stačí stará RPG-7 a je z něj kupa trosek (pěkně drahá)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“