TVP – Tank všeobecného použití

Odpovědět
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To jo, škoda určitě, zajímalo by mě kam by vývoj zašel...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Voľba T-34/85, bola naozaj v danom čase tá najlepšia možnosť. Nielenže sa zaviedol v boji odskúšaný tank, ale s určitosťou sa na našom území nachádzali aj ľudia ktorí vedeli ten tank obsluhovať a mohli školiť "nováčikov".

V prípade novej konštrukcie, by sa najprv musela vyskúšať a potom na ňu pripraviť ľudí, čo budú cvičiť ďalších ľudí, ktorí ju budú používať a opravovať atď . To znamená, že reálne by sa začal zavádzať k jednotkám možno súbežne s T-54.
Okrem toho, licenčne vyrábaná T-34/85 v Stalinových závodoch v Martine bola na inej úrovni ako pôvodné, počas vojny vyrábané stroje - pracovalo a opracúvalo sa ďaleko presnejšie, čo sa zákonite prejavovalo počas prevádzky . Nikde som zachytil info, že zatiaľ čo v ZSSR sa pracovalo počas výroby T-34/85 s cm až dm / to sa mi však zdá prehnané / tak u nás s mm.

Ale pravdou je, že niektoré veľmi zaujímavé projekty z obdobia 60. rokov a viacej, skončili len z dôvodu "čo na to súdruhovia v ZSSR", konkrétne sa to týkalo 152,2mm mínometu "Klokan". Treba však povedať, to čo uviedol "sa58" bola naozaj pravda, súdruhom v ZSSR nevadil vývoj voj. techniky v ďalších krajinách VS.
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Tak tak a proto jsme měli naše super Skoty.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

rabo píše:...
Nikde som zachytil info, že zatiaľ čo v ZSSR sa pracovalo počas výroby T-34/85 s cm až dm / to sa mi však zdá prehnané / tak u nás s mm.
...
Můj děda byl na vojně v době mobilizace a pak ho povolali znovu po válce. Byl zařazen jako řidič = účastnil se oprav (byl vyučen jako nástrojař a před válkou dělal v Jawě u Janečka). Když se prý rozbila kardanka na sovětském náklaďáku a přistoupilo se ke "kanibalizační" výměně kusem z jiného vozu stejného typu stávalo se, že se nový kus lišil i o několik centimetrů.
Takže zdroje asi nelžou.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Příteli tady tato situace byla ještě v 90.-tých letech. Proto se říkalo co UAZ to originál. A o ZILech nemluvě.

Prostě je to škoda pro českého človíčka, ale z vojenského pohledu to byla nutnost.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Ano pokud budou vyrábět američani, japonci a rusove stejnou součástku.
tak to bude vypadat asi takhle.
Rus. - funkční plochy +-mm a ostatní +- cm
Jap. - funkční plochy a ostatní na desetinu mm přesne.
Amer. - funkční plochy na setinu mm přesne a ostatní +- milimetr
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

reddog - a nakonec ji všichni koupí v Číně.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Jo jo v číně. Ale zase jen to co zvládne čína okopírovat.
i když některé kopie jsou vcelku zdařilé!!
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Kdyby neexistovaly kopírky (myslím tím ty strojní, např. kopírovací frézky), tak Čína to kopírování tak dobře nezvládá.
Je to třeba dobře vidět na kvalitě odlitků. Formy na odlévání je vcelku věda, takže často vidíme, jak se snaží např. hliník nahradit plasty, kde nároky na formy nejsou tak velké.
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

No ono to není jen o těch kopírkách ,docela zvládají reverzní inženýring.
Docela dobře to předvedly na J-11 , podařilo se jim zdokonalit Su 27.
A to docela podstatně. A další případy.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nevyráběli část Suček původně v licenci? Pak tam udělali pár vlastních udělátek a prohlašují to celé za vlastní konstrukci.. Nicméně to pod TVP rozhodně nepatří
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak když nad tím tak přemýšlím, tak mi připadá že je to mix Československé ( podvozek ala LT.38 ), Sovětské ( tvar korby, věže a použitá technologie ) konstrukční školy. Německou mi připomíná štít kanónu...
Když ale probírám dostupné TTD, tak největší spojitost bych viděl s teprve vznikající Západní školou. Je to jen spekulace, ale těch několik TTD totiž velice dobře sedí k dvojci tanků AMX-30 a Leopard 1 .
Pro porovnání : TVP - AMX-30 - Leo 1
pancéřovaní : 20 až 100 mm - max.80 mm - max.75mm
výkon motoru : 750/1000 HP - 720 HP - 830 HP
maximální rychlost : 50 km/h - 65 km/h - 65 km/h
osádka : 4 - 4 - 4
hmotnost : ??? - 36 t - 40 t

Když vezmu T-54, tak ten vychází o něco menší, při takřka stejné hmotnosti a silnějším pancéřování ( max 203 mm ). Prostě, západní tanky byly přece jen "pohodlnější" s větší pohyblivostí. TVP mi připadá blíž tomu Západnímu schématu, tedy pokud pomineme Americké, u kterých jsou střední tanky spíš v oblasti těžkých...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Ano vyráběly některé části např trup a elektroniku v licenci.
Motory , elektroniku a radary dodávaly rusové. a pak asi v půlce zakázky řekly rusům že už nemají zájem.Jednoduše to zatím stačily okopírovat mimo licenci. a nahradit motory , radar , elektroniku a díly trupu svojí technikou.A vznikl nový typ J-11
nutno podotknout že některé části např motor, radar, přilbový zaměřovač a díly trupu ,jsou podstatně lepší než ruský originál. A čínský výsledek je asi i celkově lepší než ruský základ.
Ale to jsme odbočily od tématu TVP
Myslím že pokud by se TVP realizoval , mohl se rovnat světové špičce.
a po modernizaci nebo dalším vývoji by z něho byla ikona moderní konstrukce tanků.
A celej svět by se od nás učil. tak "poděkujme" bolševikovi že nám tak pomohl.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sice se mi líbí diskuse u mého článku, zkuste se ale prosím alespoň okrajově držet tématu - obrněné techniky :D Díky
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17790
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Protože v této oblasti jsem více než analfabet. Onen 100mm kanón je totožný s taženým protitankovým kanónem?
ObrázekObrázekObrázek
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

sa58 - omlouvám se a už mlčím. :wink:
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

reddog píše:sa58 - omlouvám se a už mlčím. :wink:
Omlouvat se nemusíš, já jsem raději, když je u článku diskuse.

Add Skelet - totožný asi nebude, dnes už nám ale asi nikdo pravdivou odpověď nedá. Základ by ale mohl být stejný, kanon v tanku by ale měl mít trochu lepší vlastnosti, například menší zákluz.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Ekolog
rotný
rotný
Příspěvky: 86
Registrován: 13/2/2007, 21:12
Bydliště: Náchodsko

Příspěvek od Ekolog »

K příspěvku reddog 2/12/2008, 17:49.
"Ano pokud budou vyrábět američani, japonci a rusove stejnou součástku. Tak to bude vypadat asi takhle.
Rus. - funkční plochy +-mm a ostatní +- cm
Jap. - funkční plochy a ostatní na desetinu mm přesne.
Amer. - funkční plochy na setinu mm přesne a ostatní +- milimetr"

Nemohu souhlasit. Pracoval jsem kdysi v dílně kde se vyráběla jemná mechanika - kamery. Měli jsme tam sovětské obráběcí stroje. Že by funkční plochy byly lícovány na 1 mm jsem si nevšiml. Všiml jsem si skutečnosti, že veškeré funkční plochy byly ručně zaškrabávány. A precizně. Strojaři ví o čem mluvím. Na vojně jsem jeden čas působil v PADce a tam jsem si na sovětské technice nevšiml tolerancích v mm - cm. A v zemědělské výrobě, kde jsem čas hostoval, mám se sovětskými stroji podobné zkušenosti. Co bylo nutno vyrobit přesně to dokázali udělat přesně. Je fakt, že američani uměli. Známý dělal na leteckých motorech a říkal mi, že těsnící plochy motorů dokázali strojně udělat tak přesně a s takovou drsností povrchu, že nepropouštěly olej bez těsnění. A to už je něco!
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

ty tolerance jsou jen pro obraznost. Nebrat doslovně.
Samozřejmě že to udělají rusové také ale mají větší tolerance !!!!. Jsou to ivani.vím o čem mluvím jsem také strojař a pracoval jsem jak s rusem , američanem i japoncem.

Američani umí opravdu pěkné věci.Viz motory válečná výroba.
Plochy byly lapované Tzn. že nepoužívaly těsnění.
když to vyděli němci " inženíři " tak nechápaly jak mohou proti takovému státu vést válku a pochopily že to nevyhrají.

a už jsme zase pryč od TVP
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

reddog píše:když to vyděli němci " inženíři " tak nechápaly jak mohou proti takovému státu vést válku a pochopily že to nevyhrají.
No to je tedy pořádně zavádějící věta :)
Snad veškeré strojařské velmoci byly schopné za druhé světové dosáhnout dostatečných tolerancí pro daná odvětví. To, že roste zmetkovost a tedy náklady je věc jiná. Ale jemnou mechaniku uměli vyrobit jak v USA, tak v Británii, nebo v Říši. A abychom to mohli porovnat, tak bychom museli znát konkrétní počty konkrétních součástech u konkrétních továren. Takhle bagatelizovat cokoliv, to mi přijde nešťastné.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“