PL system SAMOTA

Odpovědět
pm22
Příspěvky: 8
Registrován: 12/11/2007, 18:43

Příspěvek od pm22 »

Mam otazku, cili dotaz.
Nevi snad, nahodou, nekdo o protiletadlove zbrani vyvyjene v CSR, v letech asi 50 jmenem Samota ?
Mel to byt dvojkanon 57 mm, lokator . Snad na pasovem podvozku. Kanon asi plk (pldvk) 57 mm cs. jeden kus snad byl ci je v Martine, v kasarnach SNP a neco si odvezli Rusi. Snad na zkousky, ale potom bylo ticho.Misto toho se ale zavedl rusky (sovetsly) 57 mm s-60, kterych meli miliony a dostali je vsechny vychodni armady VS.
Diky za pripadnou informaci.
O existenci tohoto projektu jsem dozvedel od strycka, delal nejakeho sefa v plzenske Skodovce, v delovce.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

SAMOTA

Příspěvek od komisař »

Tebou uváděný PL systém dvojkanón r. 57 mm měl označení JIŘINA.

PL systém SAMOTA byl vyvíjený samohybný 30 mm čtyřkanón SAMOTA s řídícím radiolokátorem a velitelským stanovištěm. Pod označením STOJKA byla vyvíjena i automatizovaná baterie s tímto systémem. Jediný obrázek mám ze zkoušek, kde byl umístěn na pivotové lafetě.
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nemáš k tomu více informací?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Bohužel ne, není uvedeno ani který závod se podílel na jejím vývoji, takže ani nevím, jaký archiv mám oslovit. Zkusím to přes pana Minaříka.
Obrázek
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Našel jsem další informace : Řešitel byl VVÚ ZVS Brno pod vedením Ing. Miroslava Kotíka a Ing. Josefa Kocha. Kanóny 30 mm vycházely z kanónů umístěných na vz. 53/59. Největší problémy byly se zabezpečením vhodných radiolokátorů a ostatních zařízení řízení palby z domácích zdrojů. Konečný hřebík byl zatlučen po zavední PL prostředku ŠILKA se čtyřmi K 23 mm naváděných RL do Sovětské armády.
Výsledky výzkumu byly využity při vývoji československého BVP s 30 mm kanónem na OT 62 a BVP 1, projekt VYDRA I a II. Po zavedení BVP 2 také zrušeno. O VYDŘE už mám podklady, tak to dám dohromady a umístím sem.

Zdroj : Československé automatické zbraně a jejich tvůrci, Naše Vojsko 1999, Lubomír Popelínský, ISBN 978-80-206-0567-3. Doporučuji !!!!
pm22
Příspěvky: 8
Registrován: 12/11/2007, 18:43

Re:

Příspěvek od pm22 »

skelet píše:Nemáš k tomu více informací?
Tak po mnoha letech prvni stopa. O projektu Samota vim od sveho strejdy, ktery delal nejakeho sefa v Plzenske Skodovce, v delovce. Uz jsem se na to ptal ruzne a najednou jsem nalezl stopu. Myslel jsem, ze je to dvouhlavnovy 57 mm kanon, s radiolokatorem a palubnim pocitacem.
Udajne jeden kanon je nekde v martine v kasarnach SNP a druhy si udajne odvezli Rusove, triskalo se to pry s vyvojem jejich 57 mm s 60.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: PL system SAMOTA

Příspěvek od skelet »

většina našich programů byla testována Sověty, kteří pak buď doporučovali nebo nedoporučovali pokračovat ve vývoji.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“