Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Ta fotka na 100 procent prošla nějakou grafickou úpravou. A s 99 procentní pravděpodobností si dovolím prohlásit, že takovou, jakou popisuje mafky.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

už to vidím taky. Na snímku vypadá mnohem méně blbě než ve skutečnosti (na IDET) :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Bavil jsem se nedavno s vojákem od Panduru, byť je krátce. Moc chvály na ně nepěl, především říkal, že je tam poměrně dost nedomyšlených detailů. Kupříkladu řidič musí vozidlo opouštět vrchním poklopem, nemůže prolézt k výsadku a vypadnout zadními dveřmi. Teoreticky by to šlo, ale jeho sedadlo k tomu není nijak uzpůsobené a kolem něj se neprotahne. Velmi vtipné ve světle toho, že v případě potopení se plavajícího vozidla je to oficiální úniková cesta... V terénu prý také nic moc. Myšlenka za nějakých 10 let místo modernizací přesunout Pandury k podpůrným jednotkám (včetně třeba chemiků, logistiků ap.) a bojovým koupit nová KBVP, mi tak nepřijde moc od věci... Čímž pozdravuji skeleta ;-)

Omlouvám se, pokud už to tu bylo. Celých třicet stránek jsem zatím nepřelouskal.
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Pokud by to bylo potřeba, tak velitel vozidla odsune sedačku dozadu a dolu a opustí vozidlo, následně sklopí opěradlo VČ, posune sedadlo úplně dopředu a se svým PC opouští vozidlo, pak si sklopí opěradlo řidič a může ven. Kdybych mohl já jmenovat jeden zásadní problém, vybral bych si poněkud nešťastné řešení podběhů první nápravy, neboť neumožňuje osazení pneumatikami 14 R20 tak, jako je tomu u bratrance LAV III a jeho vylepšené verze LAV 6.0
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Prodávám, jak jsem koupil. Možná tím jenom myslel, že je to tak složité, že to v praxi nepůjde udělat (nebude na to čas, nebude to mít kdo udělat...). Nicméně tvářil se, že to je naprosto nedořešené. Pochopil jsem to tak, že sedačka řidiče se sklápí dopředu, což při sezení na ní dost dobře nejde. Ale možná jsem tohle pochopil špatně.
drakenYs
četař
četař
Příspěvky: 71
Registrován: 21/6/2016, 21:56

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od drakenYs »

KOLT píše:Bavil jsem se nedavno s vojákem od Panduru, byť je krátce. Moc chvály na ně nepěl, především říkal, že je tam poměrně dost nedomyšlených detailů. Kupříkladu řidič musí vozidlo opouštět vrchním poklopem, nemůže prolézt k výsadku a vypadnout zadními dveřmi. Teoreticky by to šlo, ale jeho sedadlo k tomu není nijak uzpůsobené a kolem něj se neprotahne. Velmi vtipné ve světle toho, že v případě potopení se plavajícího vozidla je to oficiální úniková cesta... V terénu prý také nic moc. Myšlenka za nějakých 10 let místo modernizací přesunout Pandury k podpůrným jednotkám (včetně třeba chemiků, logistiků ap.) a bojovým koupit nová KBVP, mi tak nepřijde moc od věci... Čímž pozdravuji skeleta ;-)

Omlouvám se, pokud už to tu bylo. Celých třicet stránek jsem zatím nepřelouskal.
KOLT, a co říkají vojáci na bezosádkovou věž(RCWS 30) u Pandura? Je lepší osádková nebo bezosádková? Jejich názor možná bude mít vliv i při nákupu BVP pro 7.mb.
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Na to jsem se už přeptat nestihl. On byl kolem docela šrumec (byla to akce pro veřejnost).
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Bohužel letos do toho přišlo cvičení, tak byl jiný program než normálně, a tak bylo méně času na drby. Ten postup, jak se dostat k řidiči je primárně pro evakuaci raněného, aby ho mohl VČ nebo VV vytáhnout za límec.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Dzin »

Co vím, u nové věže si pochvalují hlavně to, jaký je z ní dobrý "výhled". Tedy že přes ní skvěle přehlížejí okolí a výborně se s ní zaměřuje na různé objekty. Také přístroje pro noční vidění (termokamera) je dobrý a mají na něj jen chválu. Podle mě ale to vychází z toho, že to mají možnost porovnat pouze z věží z BVP-1/2. Potom u ní také chválí kanon, hlavně jeho výkony, která mají být výrazně větší, než u 2A42.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Docela zajímavá smlouva dokládající časovou náročnost údržby jednotlivých variant vozidel Pandur II a jejich podsystémů zavedených v AČR

http://www.osmap-ssm-mo.army.cz/vz2012d ... 2_5888.pdf
segal7
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 26/11/2014, 18:21
Bydliště: Vysočina

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od segal7 »

Tak těch zajímavých věcí je tam mnohem víc 27 milionů + 27 milionů = 540 milionů :D
Nejhorší je nebýt...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Na IDET 2019 se už chystá fungl nový Pandur ve verzi velitelsko-štábní nebo spojovací, nevím:

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Flader »

Takže tieto "špeciály" budú už neplavci?
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Jj ta váha je už moc. To samé ten Pandur se skříňovým minometem, rovněž neměl vlnolam na přídi. Stejně je docela sranda, jak moc se lpělo na plavbyschopnosti a stejně o ni vozidla přijdou (minimálně část). Tak nějak očekávám, že po plánované modernizaci nebudou plavat ani KBVP.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
I-maxCZ
desátník
desátník
Příspěvky: 49
Registrován: 25/12/2017, 20:55

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od I-maxCZ »

Měl bych 2 otázky.
1. Kdy má proběhnout modernizace KBVP?
2. Co se bude modernizovat?
Díky za odpoveď,
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13120
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Rase »

Nu berme to oficiálně, a že v roce 2020 budou vrtulníky, BVP a radary. Pak tedy v roce 2025 mají být tanky, letadla a modernizované Pandury. Konkrétně se má jednat o zvýšení balistické ochrany (snad i APS), lepší elektroniku a lepší balistickou ochranu věže (?) takhle si to pamatuju, kdyžtak mě opravte
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od mikojan29 »

"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od KOLT »

Dlouhodobý problém AČR s Pandury – podceněné náklady na servis :-/
Uživatelský avatar
Padouch
praporčík
praporčík
Příspěvky: 365
Registrován: 12/9/2008, 22:07
Bydliště: Bystřec City

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Padouch »

nevím jak ostatním, ale provozuschopnost přes 80% mi připadá jako skvělé číslo.
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Obrněný transportér PANDUR II 8x8 pro AČR

Příspěvek od Skeptik »

No, u letectva určitě, ale u pozemního vojska?
Nedovedu si představit, že bych měl permanentně 20% autobusů nebo 20% zametačů-odfukovačů pro úklid runwaye mimo provoz.
Ale třeba to má AČR nastavena jinak - přiznám se, že nevím.

Navíc je otázka, jak je to myšleno.
Píše se tam o problémech s izraelskou firmou Rafael Advanced Defense Systems, která je dodavatelem věží RCWS 30. Ale ty nejsou na všech Pandurech, jen na 72 z nich.
Pokud je to tedy nefunkčnost 21 KBVP ze 72 … pak by to bylo už 30% … a to už by bylo na pováženou.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“