Stabilisátor tankového kanonu

RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od RAYTHEON »

Může někdo znalý popsat jak funguje stabilisátor tankového kanonu? Mám na mysli T-55 a T-72.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Kanón je většinou stabilizovaný pomocí gyroskopů ... více o gyroskoupu, třeba tady
http://sk.wikipedia.org/wiki/Gyroskop
http://www.maritime.org/fleetsub/elect/chap17.htm

Kanón tanku T-55 a T-72 je stabilizován ve dvou rovinách horizontálně a vertikálně a to tedy dvěma gyroskopy s 30 tisíci otáčkami za minutu ...
Detaily tanku
http://de.wikipedia.org/wiki/T-55
http://ipmslondon.tripod.com/t54t55special/id17.html

Gyroskopy se točí a pomocí dalších zařízení se přenáší stabilizace na kanón.
www.kotsch88.de/stabi-stp-2.htm
Je to poměrně složitý mechanismus využívající elektromotory a hydrauliku. Samotná hydraulika pak pohybuje kanónem, elektromotory otevírají na základě povelů hydraulické ventily.

Toto je vůbec zajímavá stránka, třeba jak pracuje automatické nabíjení, nebo prototypy tanků
www.kotsch88.de/prototypen.htm

Video - ládovací automat tanku T-80 v akci
www.kotsch88.de/lader/t-64/t-80-lader.wmv
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

Díky, zvědavost je ukojena. Pro radistu to jsou věci, se kterými do styku jen tak nepřijde.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Doplnění …

Když se podíváš konkrétně na tuto stránku, tak tam je schéma
www.kotsch88.de/stabi-grundlagen.htm
Je z toho vidět, že kanónem hybe oboustranná hydraulická pístnice.
Pro tanky T-54, T-55, T-62, stabilizátor STP-2 "Zyklon"
www.kotsch88.de/stabi-stp-2.htm
Pro tanky T-64 a T-72, stabilizátor 2E28M "Siren"
www.kotsch88.de/stabi-2e28m.htm

Díky dvouosému stabilizátoru kanónu je možná účinná střelba tanku také za jízdy v terénu, avšak asi jen do max. rychlosti 20 km/h. Je zřejmé, že možnost vést přesnou palbu za jízdy poskytuje tanku výhodu. Dnes je již většina tanků stabilizací děla vybavena.

Avšak za druhé světové války tomu tak nebylo. Německé a ruské tanky stabilizaci neměly, ale americké tanky ano. Např. masově vyráběný typ M4 Sherman. Sherman měl také elektrický nebo hydraulický pohon věže, který mu umožňoval rychlejší zacílení. Ovšem další vlastnosti tento tank deklasovaly. Jako např. slabé pancéřování, vysoká silueta, slabší kanón. Spojenci se postupem času snažili tyto vlastnosti vylepšit např. verzí Sherman Firefly s kanónem ráže 76,2 mm. Nebo zesílením pancíře u verze Sherman Jumbo. Ale to už je jiná kapitola …
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Jak funguje stabilizátor tu je vysvětleno perfektně. Ale jak to vypadá, když se ( asi ) nedovře závěr u tankového kanonu, to je vidět tady : http://www.youtube.com/watch?v=evXKHuq6LwU
Ještě že to bylo jen jako, jinak by bylo po tanku.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Bohosudov

V úterý 23. května 1989 byl z této posádky zahájen přesun prvních 23 tanků T-72 tankového praporu zpět do SSSR. V lednu 1991 došlo v Bohosudově k výbuchu ostrého střeliva tanku T-72A, přičemž zahynulo 17 sovětských vojáků.
V tehdejším Československu bylo podle parlamentní zprávy 1220 tanků.
V době, kdy se sovětská armáda začala stahovat z republiky, došlo k tomuto incidentu.
O něm se zmiňuje i zpráva Michaela Kocába, předsedy Komise pro dohled na odsun Sovětské armády. - http://www.psp.cz/eknih/1990fs/tisky/t0736_00.htm
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

jaromír dolanský píše:Jak funguje stabilizátor tu je vysvětleno perfektně. Ale jak to vypadá, když se ( asi ) nedovře závěr u tankového kanonu, to je vidět tady : http://www.youtube.com/watch?v=evXKHuq6LwU
Ještě že to bylo jen jako, jinak by bylo po tanku.
Ale z tama uzenáč vyletěl jak čert. Kdyby to bylo naostro tak by ho maximálně mohli cpát do klobás. I tak měli štěstí, že část spalin šlehla hlavní ven.
A co teprv když se to stane ve větším měřítku a v neuzavřené hlavni vybuchne 300 kilo prachu a foukne to jenom zpátky.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

len kde bola záchranka to asi mali vsetko fuk?!? :???:
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Jo, tak přesně tohle mě napadlo, když jsem to video viděl poprvé. Více než jedenapůl minuty se nedělo nic a pak se vrátil do tanku. A co ostatní ?
Trochu nezajištěná akce, co ? :(
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pro Jaromíra Dolanského k ukázce http://www.youtube.com/watch?v=evXKHuq6LwU chci jako tankista který sloužil na T-55A,jen říci,že při nabijení plnou ráži,se závěrový klín zavíral sám,a pokud došlo k nedovření,nešlo kanon odpálit,neboť pokud si ještě dobře pamatuji,musel nabiječ na pravé straně kanonu zapinat elektrický obvod a tím spustit funkci stabilizátoru a elektrický obvod kanonu.Při nedovření toto nefungovalo.
Jinak jsem osobně u své roty zažil při BOS (bojové ostré střelby) roty,že dva tanky neopatrnosti střelců nabrali do kanonu hlínu.Při výstřelu plnou ráži se roztrhly jen hlavně a osádce se nic nestalo.

T-72 už jsem nezažil,a pokud se nemýlím má už automatické nabijení,takže nevěřím,že by se závěr kanonu nedovřel a došlo k vstřelu,neboť úterník nemohl udeřit nazapalku a tudíž ani nemohlo dojít k výstřelu.


____________________________________

Spravna žena ma vypadat jako divka.vystupovat jako dama ,uvažovat jako muž a dřit jako kůn
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pravičák: s tím automatem máš pravdu.
Tady za to údajně nemohl tank, ale pyrotechnik...
Prostě se náložkou dělal efekt výstřelu a někdo zapomněl dovřít závěr.
Já to říkám furt, konstrukce může být sebevíc blbovzdorná, ale stejně se najde blb který všechny ochrany překoná :D

Ale to jsem jen zaslechl, takže jak to bylo dovopravdy...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

http://char.rajce.idnes.cz/Bohosudov_-_ ... eho_tanku/
Tady je okaz na fotky z výbuchu tanku v Bohosudově.
Jelikož jsem z Teplic a to je hned vedle tak to dobře pamatuju.Byl to masakr.
šteští že to nebylo větší a nezasáhlo to civilisty.Hned kolem jezdí po silnici běžná doprava.Lítalo to všude kolem až do vzdálenosti 700 metrů. Místo výbuchu jde poznat ještě dnes.
Pravičák
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 9/7/2010, 00:00

Příspěvek od Pravičák »

Pro Kopapaka,včera jsem se bavil s kmarádem dělal technika u tankového pluku na T-72,a říkal mi, proto že je to automat tak k výstřelu bez uzavření závěrového klínu nemůže dojít.A tudíž že tam uvnitř tanku muselo bouchnut úplně něco jiného.A pokud vyšel dým s ejektoru,a ten vyšel,musel být závěrový klín uzavřen.

________________________________________________________

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od Argonantus »

Tady jsem zahlédl jednu nejasnost:

Kolegové mají pravdu, že prakticky nejde střílet s nedovřeným klínem.

Nicméně Murphy nikdy nespí a k podobným nehodám občas prý docházelo jiným mechanismem; kousl se náboj v hlavni a osádka se ho pokoušela uvolnit různými drsnými prostředky, například šťoucháním železnou tyčí, a trefila se do zápalky granátu.

Osobně jsem zažil jednou zaseklý granát T72 při ostrých střelbých na T72, nicméně nějak uvolňovat jsme ho prostě odmítli a předali to nějakým machrům z ROTe nebo kdovíodkud. Velitel pluku s tím sice do rádia hlasitěl nesouhlasil, ale ono do tanku na dálku nebylo vidět.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od josefg »

Argonantus píše: Nicméně Murphy nikdy nespí a k podobným nehodám občas prý docházelo jiným mechanismem; kousl se náboj v hlavni a osádka se ho pokoušela uvolnit různými drsnými prostředky, například šťoucháním železnou tyčí, a trefila se do zápalky granátu. .

Osobně jsem zažil jednou zaseklý KPVT při ostrých nočních střelbách na Libavě, dokonce při střelbě vojáků důstojníků z povolání, kteří ten kulomet neuměli ani nabít, tak se zasekl. Velitel roty npor.Ing. nebudu jmenovat se zbrojířem to šel opravit, ale použil na místo příslušného kladiva ostrý náboj 14,5. Výsledek na sebe nechal dlouho čekat.
Scéna byla jak z hororu, mrazivá noc, všude sníh, slabý měsíční svit, rachot motorů ve volnoběhu, pak tlumená, ale přeto dost silná rána a dvojhlasný zoufalý křik (hodně podobný nepodařené domácí z.... :( , po několika vteřinách se otevřírají dvěře OT-64 a dvě postavy s nářkem utíkají do tmy. Jedna se drží za hlavu a po chvíli zastavuje, druhá ruku na břiše vrávorá a po asi deseti metrech padá do sněhu za ní je na sněhu vidět stopa, každému dochází, že je to krev.
Výsledek, težké zranění důstojníka velitele roty, který přišel o prsty na ruce a poškození sluchu (s prasklým bubínkem) zbrojíře, vojáka základní služby.
Mimořádná událost zaviněná nekázní. Při šetření pak dotyční vypověděli, že zaseklé kulomety celé roty opravují pouze sami, že náboje místo kladiva používají běžně, ale výhradně vystřelené, protože brašnu s nástroji k ošetřování KPVT z důvodů ochrany před ztrátou a krádeží do vozidel nedávají. (obyčejné železné kladivo se na zbraně obvykle nepoužívá) Zároveń prohlásili, že nechápou jak se jim do rukou dostal ostrý náboj a že zápalu snahy rychle odstranit závadu si nevšimli ...
Komise pro jistotu dalších otázek neměla a MU byla zametena pod koberec bez dalších závěrů.
Obrázek

read between lines, read between lies
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od Vallun »

Co je to "kladivo příslušné na odsekávání kulometu"? :shock:
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od josefg »

Vallun píše:Co je to "kladivo příslušné na odsekávání kulometu"? :shock:
Myslím, že jsem psal o nářadí k ošetřování kulometu, ale nevadí. Vysvětlím a snad nebudu kamenován, protože je to už hodně OT :D . Na ošetřování zbraně jako je rozebírání a skládání je výrobcem předepsáno speciální nářadí a ja to jediné se smí používat. Toto nářadí bývá v soupravě u zbraně a odpovídá kvalifikaci obsluhy. Zbrojíř má oprávnění rozbírat i opravovat a má k dispozici i širší paletu nástrojů než obsluha. Obecne platí že na zbraň se používá gumová palice (kladivo) nebo v některých případech bronzová nebo hliníková hlava, prostě měkká a nejiskřivá.
Obrázek

read between lines, read between lies
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od kenavf »

josefg píše:
Vallun píše:Co je to "kladivo příslušné na odsekávání kulometu"? :shock:
Myslím, že jsem psal o nářadí k ošetřování kulometu, ale nevadí. Vysvětlím a snad nebudu kamenován, protože je to už hodně OT :D . Na ošetřování zbraně jako je rozebírání a skládání je výrobcem předepsáno speciální nářadí a ja to jediné se smí používat. Toto nářadí bývá v soupravě u zbraně a odpovídá kvalifikaci obsluhy. Zbrojíř má oprávnění rozbírat i opravovat a má k dispozici i širší paletu nástrojů než obsluha. Obecne platí že na zbraň se používá gumová palice (kladivo) nebo v některých případech bronzová nebo hliníková hlava, prostě měkká a nejiskřivá.
Myslím že kvôli detailu nie je potreba zakladať nové vlákno.Moja otázka je:ako sa vyráža zaseknutý(nevystrelený) náboj z gulometu alebo dela?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Argonantus
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 417
Registrován: 13/12/2013, 15:13

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od Argonantus »

kenavf:
Popravdě řečeno, nemám nejmenší tušení.
Když jsem k tomu měl životní příležitost, odmítl jsem to zjišťovat.
Prstíčkama to rozhodně vyndat nejde.
Zřejmě to bude nějaký násilný proces, související s užitím nějakých páčidel a jiných vercajků nějakým vysokolevelovým machrem od pyrotechniky.
Uživatelský avatar
josefg
poručík
poručík
Příspěvky: 713
Registrován: 16/5/2009, 16:04

Re: Stabilisátor tankového kanonu

Příspěvek od josefg »

kenavf píše: Myslím že kvôli detailu nie je potreba zakladať nové vlákno.Moja otázka je:ako sa vyráža zaseknutý(nevystrelený) náboj z gulometu alebo dela?
Omlouvám se, pochopil jsem tě až teď. Ke každé zbrani je daný postup vybíjení. U bežných zbraní jako je samopal kulomet a puška se náboj z hlavně vytahuje pomocí závěru, obvkle není problém. Pokud dojde k zaražení střely až za přechodový kužel, kde se zařízne do drážek hlavně, pak je problém. Pokud to jde, tak se prostě vystřelí, u malých zbraní s nevýbušnou střelou se tato, pokud uvázne v hlavní a nejde vystřelit prostě vytluče, měl by to dělat zbrojíř, ale troufal si na to leckdo. Pokud jse jedná o dělostřelecké zbraně tak se řídí podle manuálu konkrétní zbraně, ty se liší podle typu zbraně ale obsluha je musí znát, ale já je ne, preferuje se výstřel to vím, právě o 30mm Pldvk nám například řekli, že se vybíjí pouze výstřelem.
Otravnou zbraní motostřelců byl AGS 17. Pokud byl náboj v hlavni musel se vždy vystřelit. Pokus vytáhnout ho závěrem byl zakázán, protože končil vždy oddělením nábojnice od granátu, který pak zůstal v hlavni, :shock: viděl jsem to jednou, plukovní zbrojíř, který to dostal do ruky měl vrásky na čele hodně hluboké a na adresu obsluhy i velitele roty používal poněkud nevstřícná slovní spojení :D , ale dopadlo to dobře, vzal si brašnu a šel za OT-64, když se vracel byl o poznání lépe naladěn, on ale své práci rozuměl :) .
V případě který jsem popisoval, šlo u náboj uváznutý v nabíjecím systému KPVT, nikoliv v hlavni a tím nábojem tloukli do bůhví čeho, snad do nějakého zajišťovacího kolíku :-x , .
Obrázek

read between lines, read between lies
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“