Československé prototypy – STROP I a II

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Československé prototypy – STROP I a II

Příspěvek od sa58 »

Československé prototypy – STROP I a II

V dějinách vývoje československých zbraní od roku 1918 lze najít velké množství zbraní které skončily jen v prototypu, popřípadě pouze jako projekty. Bohužel v dnešní době asi není náš průmysl schopen vyvíjet a produkovat zbraně jako tomu bylo například v 30. letech minulého století. Asi se již nesetkáme se špičkovým čs. kulometem ve výzbroji Velké Británie jako tomu bylo u kulometů BREN a BESA.

Logický příklon k sovětské technice začátkem 50. let sice sebral některé předválečné trhy, nicméně se objevily nové. I v tomto období vznikají zajímavé konstrukce, bohužel ne všechny se dostávají do výroby. Tradiční výrobci zbraní ustupují do pozadí, na Slovensku se buduje mohutný těžký průmysl zaměřený na výrobu zbraní. Těžké zbraně jsou vyráběny v licenci (T-72, BVP), některé jsou vyvinuty a vyráběny ve spolupráci s jinými státy Varšavské smlouvy (např OT-64 s PLR). Značná samostatnost zůstala ve výrobě lehkých pěchotních zbraní jednotlivce, Holečkův samopal vz. 23 doslova změnil dějiny této zbraně. I jeho následovníka, samopal vz. 58 lze označit za úspěšnou konstrukci. Na palbě jsem již psal o některých prototypech z nichž zejména URZ také předběhl svou dobu...

Přesto vzniklo několik zajímavých prototypů které se budu v snažit v následujících článcích trochu přiblížit. Zde je první z nich.

Protiletadlový komplet STROP

Obrázek

ČSLA byla vyzbrojena již od 50. let PL Dvojkanonem vz. 53, respektive jeho samohybnou verzí vz. 53/59 „Ješterka“, Tento komplet již nevyhovoval novým nárokům na samohybný PL komplet, modernější sovětský systém ZSU-23-4 „Šilka“ byl prý kvůli malé ráži kanonů naší armádou odmítnut.

Prvním pokusem o moderní PL prostředek měla být úprava PLDvK vz. 53/59, spočívající v jeho umístění na podvozek BVP-1 a doplnění o moderní systém řízení palby. Jeho označení bylo STOP I a jednalo se pouze výzkumnou studii.
STROP I měl mít na podvozku BVP-1 umístěn otočnou věž vyzbrojenou PLDvK vz.53/59 a zaměřovací věž se systémy řízení palby. Ty měly obsahovat pasivní radiolokační prostředky - PRUS I a II. Dále měl systém obsahovat laserový dálkoměr, televizní zaměřovač a optický zaměřovač. Vše bylo stále jen ve stavu vzorku pro přezkoušení systému řízení palby když se při návštěvě u ministra národní obrany model dostal na jeho stůl jako malá pozornost. Ministr Dzůr však nařídil pokračovat ve vývoji, nikdo mu však nebyl schopen oponovat a tak se rozběhl projekt.

Obrázek

Bylo rozpracováno několik variant možného vývoje, poslední varianta z roku 1984 počítala s následujícími subdodavateli pro vývoj – TATRA (podvozek), MEOPTA (optika), TESLA Kolín (laserový zaměřovač), TESLA Pardubice (radiolokace), TESLA Orava (TV zaměřovač), VÚAP Praha (serva), ZVT Banská Bystrica (počítač). Zbraně měla vyvinout ZVS-VVÚ Brno. K realizaci této verze nedošlo, SSSR nabídl pro projekt 30 mm kanon se sdruženými hlavněmi 2A38. Ten je použit i v ruském kompletu 2S6 „Tunguska“. Bylo proto zahájena příprava vývoje hybridní verze s tímto kanonem. Vývoj byl převeden na Slovensko do podniku KONŠTRUKTA Trenčín a začíná v lednu 1986. Tato verze bývá označována jako STROP II.

Podvozek je upraven podobně jako u samohybné houfnice DANA. Je to pancéřovaná TATRA 815 8x8. Jelikož byl na požadavek výrobce použit podvozek skoro beze změn, bylo třeba vytvořit poměrně velkou věž pro zbraňový systém. Ten tvoří kanon 2A38, kulomet PKT ráže 7,62 mm a dvě PL řízené střely STRELA 2M. Kanon a kulomet jsou lafetovány v ose věže, rakety jsou umístěny po stranách věže.

Prototyp byl postaven až po roce 1989, a vývoj pokračoval i po rozdělení Československa. Armáda ČR posléze od projektu ustoupila a tím byl prakticky ukončen vývoj tohoto hybridního kompletu. Slovenská strana pokračovala dále ve vývoji a došlo k vývoji PL kompletu BRAMS. To už je ale jiná kapitola...


takticko-technická data STROP II:
vozidlo TATRA 8x8:
délka – 9,9 m
šířka – 2,95 m
výška – 3,3 m
výška se senzory – 4,2 m
celková hmotnost – 27,1 t
výkon motoru – 265 kW
max. rychlost - 100 km/h
dojezd – 700 km
posádka – 3

kanon 2A38:
náboj – 30x165 mm
úsťová rychlost střely – 960 m/s
hmotnost střely – 385 – 389 g
hmotnost – 210 kg
kadence – 1950 - 2400 ran/min
palebný průměr – 1400 nábojů



----------------------------------------------------------------
Použité zdroje:
Popelínský - československé automatické zbraně a jejich tvůrci
Popelínský - Hřmící dvacítky
Naposledy upravil(a) sa58 dne 5/8/2006, 23:04, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

STROP II

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) sa58 dne 5/8/2006, 23:07, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jo, jak ty hlavně dnes nenavádí radar, je to jak házení šutrem.
A bez kombinace s nějakou raketkou to prostě na konkurenční projekty nestačí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Dovolím si doplnit něco málo o projektu STROP. Bohužel nemám scanner, jinak bych přidal i několik fotek.
Finálním řešitelem byl Výzkumný ústav 010, středisko 01 Slavičín, se kterým spolupracovaly Výzkumný ústav 060 Praha a některá pracoviště Výzkumného ústavu 010 ve Vyškově. Samotný úkol zněl: "Navrhnout koncepci moderního protiletadlového kompletu vyrobitelného výhradně ze součástek a dílů čs. průmyslu a do konce roku 1984 postavit jeho funkční vzor a podrobit jej zkouškám."
Klíčovým prvkem celého kompletu měl být systém řízení palby. Jeho koncepce vycházela z těchto základních požadavků:
- zjišťování cílů o rychlostech do 300 m.s-1 pasivním způsobem na dálkách 15-20 km
- identifikace cílů v dílkách min. 10 km
- přesné zaměření a sledování cílů tak, aby na přilétávající síle mohla být zahájena palba již v dílce 4000 m
- možnost přesné palby na pozemní stacionární i pohybující se cíle

Systém řízení palby
Průzkumným prostředkem byl PRÚS (pasivní radiolokační úhloměrný systém), který na základě příjmu signálů od palubních radiolokátorů zjišťoval jejich polohu a analýzou těchto signálů prováděl identifikaci letounů. Systém byl dvoustupňový:
- První stupeň měl větší citlivost, působil všesměrově a zjišťoval cíle a jejich azimut. Jeho anténní systém byl umístěn an stožáru na lafetě kanónu.
- Druhý stupeň upřesňoval azimut vybraného cíle, určil jeho polohový úhel, provedl jeho identifikaci a navedl na něj zaměřovací přístroje. Antenní systém měl uložen na zaměřovací věžičce společně s kamerou TV zaměřovače a laserovým dálkoměrem.
Zaměřovací systém byl složen z TV kamery a pomocného optického zaměřovače. Počítalo se pozdějšími výměnami kamery za výkonnější, příp. za kamery, které pracují v různých spektrech (noční apod.). Záznam z kamery byl zaznamenáván na video.
Výpočetní prostředek byl tvořen dvěma počítači a dalšími pomocnými prostředky. Na základě předpokladu přímočarého rovnoměrného pohybu cíle vypočítával jeho předpokládanou pozici a naváděl na ni zaměřovací věžičku. Operátor potom korigoval odchylku této vypočítané polohy od skutečné. Tzn. že SŘP umožňoval poloautomatické sledování cíle. Současně byl zahájen výzkum na problematice automatického sledování cíle zpracováním digitalizovaného signálu z televizní kamery. Další počítače byly integrovány do PRÚS, laserové dálkoměru a servosystémů. Střelecké věž byla řízena počítačem a na cíl byla naváděna podle vypočítaných prvků pro střelbu. Pracoviště operátora bylo v pravé zadní části BVP-1.
Celý komplet byl důkladně přezkoušen jak v imitovaných situacích, tak i při sledování reálných pozemních i vzdušných cílů. byly prováděny fiktivní i ostré střelby na pozemní i tažené vzdušné terče. Celkem bylo provedeno přez 450 zkoušek, pro než letouny a vrtulníky provedly více než 300 průletů. Rozbory zkoušek ukázaly:
- Nedostatečný výkon kanonů, přičemž bylo vyhodnoceno, že nejefetivnější bude jejich výměna za jiný typ
- Rozsah náměru (-5 až +80 stupňů) a odměru (180 stupňů na obě strany) střelecké věže byl dostatečný. Zaměřovací věžička se mimo to mohla pohybovat o 25 stupňů na obě strany od polohy střelecké věže.
- Maximální úhlové rychlosti byly 100/s v odměru a 60/s v náměru.
- Dosah TV zaměřovače i dálkoměru byl 7 km. Za ideálních podmínek byl TV zaměřovačem sledován MIG-21 až na vzdálenosti 11 km.
- Palbu bylo možno zahájit již 6 sekund od zachycení cíle a to na požadovanou vzdálenost 4000 m. Vzhledem k použitým kanonům však byla efektivní až na vzdálenost 1500 - 2000 m.
Po prvních zkouškách v roce 1984 byly provedeny úpravy a v roce 1985 byly provedeny další zkoušky. Při nich se mimo zjistilo, že podvozek BVP-1 má nedostatečnou nosnost a bude potřeba buď použít jeho verzi se sedmi pojezdovými koly nebo jej nahradit kolovým podvozkem.

Použité zdroje: ATM 2/1997, 3/1997 (ISSN 1210-2849)
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Martane díky za doplnění článku, dost těžko se o STROPu zhánějí informace :( V roce 1997 jsem ATM bohužel nekupoval....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Kamarád si koupil scanner, tak jsem mu udělal přejímací kontrolu :)

Všechny fotky jsou z již zmíněných ATM

Obrázek

Obrázek

Pohled na střeleckou věž zezadu. Vlevo nahoře je vidět anténní systém 1. stupně PRÚS
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Díky za obrázky, takové se velmi těžko získávají.

A scanner není tak špatná investice, už nestojí pár desítek tisíc jako před 10 a více lety. Ale ten byl pověšený na SCSI a byl dost rychlý....
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Další tři...

Jedna z verzí zaměřovací věžičky
Obrázek

Pracoviště operátora
Obrázek


Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Jo, jo, má takovou tu trojkombinaci - tiskárna, kopírka, skener za asi 2500. Probíral jsem se teď staršími ročníky ATM a myslím, že by se mi taky hodil. Asi si ho po výplatě koupím.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Je to sice pěkné, ale provoz tiskárny na takové trojkombinaci je většinou dost drahý :( - problémem je ta INKJET tiskárna

Já jsem se radši inkoustu zbavil a nahradil ji laserem. Při mé frekvenci tisknutí mi aspoň nezasychá inkoust.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

ja len trpnem kedy mi moja Lexmarka vypluvne posledny fliacik cierneho atramentu..laser je laser...ale ked sa tolko veci da kupit..to si ozaj treba robit strategicky plan do coho davat peniaze..chcem si po novom kupit RC vrtulnik ale drtia ma necakane vydavky kuknite na www.rcmodel.sk

ta nadstavba Stropu mi nieco hovori...PLDVK 30MM :)
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

To Foxbat: Samozřejmě, že to je starý známý pldvk, o tom psal už sapík v uvodním článku. Bylo odstraněno ruční řízení, které nahradily servomotory. V tomto projektu byl použit, protože u nás tehdy nebylo nic lepšího k dispozici. V další etapě se počítalo se jeho náhradou za jiný typ - viz STROP II. Našel jsem nějaká ATM z roku 1997 a tak se ještě pokusím sapíka doplnit i v tomto projektu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Slibované fotky projektu STROP II
Všechny jsou z ATM 7/1997, 8/1997 a 9/1997 (ISSN 1210-2849)

Celkový pohled
Obrázek

Detaily uchycení PLRK 9M313 (IGLA-1)
Obrázek

Detaily části zaměřovací věžičky a pracoviště střelce
Obrázek
Naposledy upravil(a) Martan dne 22/5/2006, 23:17, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Další tři...

Vlevo - pracoviště velitele ve věži, vpravo pohled do věže a detail vedení náboju ke kanónům
Obrázek

Přední kabina - vlevo pracoviště řidiče, vpravo velitele
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Nevím proč, ale celkově mi přijde takový...nemoderní.
Tamara je přitom mladší jen o pár let a je to pro mě o něčem úplně jiném...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Atlantis píše:Nevím proč, ale celkově mi přijde takový...nemoderní.
Tamara je přitom mladší jen o pár let a je to pro mě o něčem úplně jiném...
Náhodou vzhledem k našim podmínkám a vývojovým kapacitám to vypadalo docela dobře.

Pege tu sice psal něco o radaru, podle mě je to ale zase jedna z možností jak zaměřit a zničit protivníka. Dobrý optický systém, pasivní prvky a solidní PLŘS z toho udělají zabijáka vrtulníků a nízko letících letadel.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Já netvrdím vybavením, ale...vzhledem. Asi je to těmi zakulacenými boky a jak tady všude na palbě vídám současná bojová vozidla, která mají tak nějak jiný tvar (něco jakoby z prvků stealth-prostě ostré hrany atd.)
Nic, jsem už mimo téma.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Asi jsem tě nepochopil, ale vždyť právě STROP II je celý hranatý, samé rovné plochy, obliny skoro žádné. Srovnej s F117A :wink:
Ale teď vážně: Celý projekt byl velmi náročný a drahý. Hlavní zaměření bylo na systém řízení palby a výzbroj, kde se používalo to nejmodernější, co bylo k dispozici. A pokud to k dispozici nebylo, tak se to vyvinulo - PRÚS, dálkoměr, kamera, ale hlavně počítače řízení palby a ovládání zbraní. Na všech ostatních součástech se šetřilo. Dva postřehy:
V tehdejší Varšavské smlouvě platil striktní zákaz používat ve vojenské technice "západní" součástky. Ale v laserovém dálkoměru jedna taková součástka použita byla, protože jinde se nic podobného sehnat nedalo.
Průzkumný systém PRÚS vycházel z teoretických základů a výzkumného projektu, na jehož základě byl vyvinut jeden z podsystémů TAMARY.
Obrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A která, smím-li se zeptat.
btw:Už vím, je to světly. Ty mi automaticky asociovaly škodu 1000MB. Prostě kulatá.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Součástková základna byla u nás problém č. 1 - sice RVHP dokázalo okopírovat kde co, dokonce i procesor Z-80, ale kvalita a cena.... Samozřejmě to nejlepší šlo pro armádu.

Ale když jsem potom na vojně viděl pojítko mezi radarem a naváděcím stanovištěm tak jsem musel smeknout - fungovalo to. I když to byl vlastně příjímač na 11GHz (snad), nemusel tam být konvertor jako na klasickém satelitu - byl tam přesný vlnovod a směšovací diody (snad jsem si to zapamatoval správně...)
Naposledy upravil(a) sa58 dne 24/5/2006, 21:45, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“