Československé prototypy – STROP I a II

Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

To Atlantis: Přesně která součástka to byla bohužel nevím, ale chybu tam mám: nebyla v dálkoměru, ale v CCD kameře. Holt mi ta paměť už tolik neslouží.
Obrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

CCD kameře??? To zírám, myslel jsem, že je to technologie až 90. tých let. A to ještě na západě.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

On taky celý ten systém řízení palby byl na svou dobu špičkový i v celosvětovém měřítku. Když si uvědomíš takové skutečnosti jako, že průzkumný systém byl pasivní, hlavní počítač byl multiprocesorový (v 80tých letech!), všechno bylo postaveno z našich součástek (teda kromě té jedné) apod. tak alespoň já mám pouze jednu reakci - kloubouk dolů a hlubokosklon před konstruktéry.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

STROP II si pamtuji z prvního Idetu. Nebo něco takového tam bylo. Na pohled to nevypadalo špatně.

Ten STROP I jsem viděl v tomto článku poprvé. Po prostudování mám jediný pocit - to jako by na trup torpédoborce třídy Arleig Burke upevnily babarbetu a kanóny ládované ze předu.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Vývoj STROPU nezastal. Na jeho základe a na základe požiadavky MO SR z roku 1994, bol vyvinutý Konštruktov-Defence systém BRAMS, tvorený bojovým vozidlom a muničným vozidlom.

Tento systém prešiel v roku 1998-99 továrenskými a vojiskové skúšky. Zatiaľ nebol do výzbroje prijatý ani jeden kus, ale do roku 2010 by mal byť zavedený v počte 9ks.

Vizuálne je skoro identický zo STROPom II. Má iné umiestnenie 4 rakiet "Igla" / v zadnej časti veže / a iný systém riadenia palby, kde základnou pozorovacou, vyhľadávacou a sledovacou jednotkou je stabilizovaný zameriavač OEZ, osadený termokamerou a laserovým diaľkomerom.

Tým, že vývoj a výroba zariadenia PRÚS bola za hranicami, tak to to zariadenie na ňom absentuje.

V tejto podobe sa jedná o lacnú náhradu "Jašterky"

Na výstave IDEE bol svojho času tento systém predstavený v kombinácii s veľmi zaujímavým projektom PL systému blízkeho dosahu. Na identickom podvozku Tatra, bola "krabica" obsahujúca 8 vertikálne odpaľovaných Izraelských rakiet z námorného systému - Barak. V prednej časti sa nachádzal malý vyhľadávací a navádzací radar. Tento projekt však skončil. Škoda. Išlo by o zaujímavú kombináciu hlavňového a raketového systému, vojiskovej PVO.
Uživatelský avatar
perco11
Příspěvky: 6
Registrován: 29/8/2007, 00:00
Bydliště: Skalité
Kontaktovat uživatele:

STROP-II na výstavách

Příspěvek od perco11 »

prikladám zopár obrázkov z "vlastní zahrádky"

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mám rád prácu, dokážem sa na ňu dívať celé hodiny.
Uživatelský avatar
Spandau
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 123
Registrován: 17/10/2009, 19:49

Příspěvek od Spandau »

tiež pridávam jednu foto z "vlastnej záhradky" :)

Obrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Československé prototypy – STROP I a II

Příspěvek od Flader »

Ďalší z projektov, kde už bolo aj naplánované zavedenie a nakoniec nič.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“