Třicetileté válčení

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Náboženství jsme, jak se zdá, zdárně vyřešili. Zkusím tedy přejít k tématu pro palbu poněkud bližšímu.

Nemáte někdo nějaké informace kolik které státy měli lidí ve zbrani?
Slušné informace mám pouze pro Francii. Ta měla jen v pěchotě podle historika Belhoma a jeho Histoire d'indanteri Francaise:
V roce 1633, 102 000 mužů v 72 francouzských a 7 cizineckých regimentech.

V roce 1635 už 210 000 mužů v 149 francouzských a 26 cizineckých regimentech.

V roce 1636 219 000 mužů v 151 francouzských a 26 cizineckých regimentech.

V roce 1637 232 000 mužů v 166 francouzských a 16 cizineckých regimentech.

V listopadu 1637 238 000 mužů pěšáků, 185 francouzských, 16 cizineckých regimentů.

V listopadu 1638 231 000 mužů , 180 francouzských a 24 cizineckých regimentů.

V únoru 1642 227 000 mužů , 174 regimentů francouzských, 25 cizineckých regimentů.

k 15. květnu 1643, 218 000 mužů , 166 francouzských, 26 cizineckých regimentů.

Dle mého soudu se Francie naprosto vymyká jakémukoliv evropskému státu, (možná s výjimkou Ruska).Znovu upozrňuji, že jde jen o pěchotu takže je potřeba připočítat nějakých dalších 10-15%. Už jen početní stavy vpodstatě dávají tušit, Francii ve chvíli kdy vstoupili do Třicetileté války stala vedoucí evropskou velmocí, a tou zůstala prakticky až do Sedmileté války.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Tak bohužel ty počty u sebe teď nemám, ale zkusím je někde dohledat, pokud mě tedy někdo nepředběhne:-) Jen pro zajímavost sem dám ztráty civilního obyvatelstva a porovnání ztrát vojáků v třicetileté válce s dalšími konflikty.

Obrázek
Ztráty civilního obyvatelstva za třicetileté války

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

"Náboženství jsme, jak se zdá, zdárně vyřešili. Zkusím tedy přejít k tématu pro palbu poněkud bližšímu."

To jsem myslel, že se děje doposud :-D

Koukal jsem se, ale mám spíše až po 30ti leté válce. Ale zkusím něco najít...
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

Protože se mi do spárů dostala konečně publikace "Nepokojná léta" od Petera Englunda uvedu i jeho hodnocení počátků Třicetileté války. Troufám si tvrdit, že je to velmi pregnantně vyjádřeno.

"Konflikt se netýkal jen teologie, nicméně to byla doba veskrze nábožensky založená, ateismus byl z logiky věci nemožností, protože na světě působil sám ďábel a jen málo věcí mělo větší váhu než spasení duše. A třebaže konflikt nevyrostl pouze z náboženských sporů, náboženství dodávalo boji žhavost a podmanivý náboj."

Pokud jde o charakteristiku jedné z hlavních postav a sice Ferdinada II Englud píše následující: "Jako člověk byl Ferdinand milý chlap, šarmantní, veselý a šlechetný, ale neoblomný, plamenný a fanatický ve víře, zaslepený vlastní spravedlností, očarovaný subtilní lehkostí jezuitské teologie a kromě toho silně nahlodaný myšlenkou jednou provždy vyhladit protestantské kacířství."
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Lukáš z Č.k.
Příspěvky: 1
Registrován: 11/9/2011, 00:15
Bydliště: Dubí u Teplic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukáš z Č.k. »

Peter Englung napsal Nepokojná léta hodně dobře. Osobně se dovnímám, že třicítka byla náboženská válka pouze pro vrstvu lidí, kterých se citelně nedotkla. Katolický farář musel vždy podporovat papeže a císaře, protestanský šlechtic podporoval a stavěl vojska bojující pro protestanskou stranu.
Ovšem pro obyčejného člověka, rolníka nebo vojáka to bylo celkem fuk. Voják byl nástroj pro boj, tedy mu bylo většinou šumák, na které straně byl. Ráno bojoval za Valdštejna, odpoledne za Gustava II. Adolfa (příklad!). Záleželo na tom, kdo mu zaplatil za službu. Možná by se na tom mohla postavit diskuse na téma: ,,Proč ,,jsme" projeli Bílou Horu".
Rolníkovi to bylo, zejména po pár letech války, zhruba v oblasti středního Saska, úplně jedno, jestli se blíží ,,císařskej" nebo ,,švéd". Tak či onak to pro něj znamenalo rabování, ohrožení života a cti manželky či dcery.
Víra hrála podle mě důležitou roli ve všedním dni, ale nějaké naprosté náboženské zanícení... nevím, myslím si, že často šlo o úplně něco jiného. Ale záleží na tom, koho se na to zeptáte, nebo byste se zeptali. Voják by vás asi s takovou otázkou poslal někam, protože mu zase nevyplatili žold a zase dostal hnusnej žvanec.
Pokud se zeptáte nějakého měšťana, řekne vám své vyznání a že pro to plane.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“