Deklarace nezávislosti USA (1776)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od kacermiroslav »

Deklarace nezávislosti
Thomas Jefferson
4. 7. 1776


Obrázek

Když se v běhu lidských životů stane pro některý národ nezbytným rozvázat politické svazky, které jej poutaly k jinému národu, a zaujmout mezi mocnostmi světa oddělené a rovnocenné postavení, k jakému jej opravňují zákony přírody a boha přírody, pak prostá úcta k názorům lidstva vyžaduje, aby vyhlásil příčiny, které jej vedou k odtržení.

Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustavují mezi lidmi vlády, odvozující svou oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou. Že kdykoli počne být některá vláda těmto cílům na překážku, má lid právo ji změnit nebo zrušit a ustavit vládu novou, která by byla založena na takových zásadách a měla svou pravomoc upravenu takovým způsobem, jak uzná lid za vhodné pro zajištění své bezpečnosti a svého štěstí. Je pravda, že prozíravost velí, aby se vlády již ustanovené neměnily z příčin nepatrných ani přechodných, a i všechna zkušenost ukázala, že lidé, je-li zlo snesitelné, jsou spíše nakloněni je snášet, než aby se domohli svých práv tím, že zruší životní formy, na něž si zvykli. Avšak, když dlouhá řada případů zneužití moci a skutků bezpráví, sledujících neustále tentýž cíl, svědčí o úmyslu podrobit je naprostou krutovládou, pak je jejich právem, a přímo povinností, takovou vládu svrhnout a postarat se o nové strážce své příští bezpečnosti. Takové bylo trpělivé utrpení těchto kolonií; a taková je nyní nutnost, která od nich vyžaduje, aby změnily své dřívější systémy vlády. Dějiny opakovaných bezpráví a uchvacování mají všechny za přímý cíl ustavení absolutní nadvlády tyrana nad těmito státy. Na důkaz toho nechť jsou upřímnému světu předloženy skutečnosti.
Odmítal schválit zákony nejprospěšnější a nejnutnější pro obecné blaho.

Zakazoval svým guvernérům schválit zákony neodkladného a naléhavého významu, nebo když bylo jejich provádění pozastaveno, pokud nebude získán jeho souhlas, úplně opomíjel se jim věnovat.

Odmítl schválit jiné zákony pro zaopatření velkých lidmi obývaných oblastí, pokud by se tito lidé nevzdali práva na zastoupení v zákonodárných sborech, což je právo pro lid neocenitelné a nebezpečné jenom pro tyrany.

Svolával zákonodárná tělesa na neobvyklých, nepohodlných místech, vzdálených od veřejných archívů, jenom proto, aby je unavil a učinil povolnými ke svým opatřením.
Opětovně rozpouštěl zákonodárné sbory, protože se mužně a pevně stavěly proti jeho zásahům do práv lidu. Po takových rozpuštěních odnmítal po dlouhou dobu povolit, aby byly zvoleny jiné a aby se tak zákonodárná moc, jíž nelze zničit, vrátila k lidu a mohla být jím svobodně vykonávána. Stát zůstával mezitím vystaven nebezpečím zásahů zvenčí a zvratů zevnitř.

Usiloval o zabránění zalidňování těchto států; za tím účelem vytvářel překážky pro zákony na podporu přistěhovalectví a ztěžoval podmínky pro nová přisvojení pozemků.
Překážel výkonu spravedlnosti tím, že odpíral svůj souhlas zákonům pro zřízení soudních orgánů.

Vytvořil závislost soudců pouze na své vůli, pokud jde o držení jejich úřadů a výši placení jejich platů.
Zřídil množství nových úřadů a poslal sem houfy úředníků, aby sekýrovali náš lid a ujídali z jeho majetku.

Udržoval mezi námi v době míru stálá vojska bez souhlasu naší legislativy.
Učinil vojenskou moc nezávislou na občanské moci a jí nadřazenou.

(…)

Vyvolal mezi námi vnitřní vzpoury a snažil se poštvat proti obyvatelům našich hranic kruté indiánské divochy, jejichž známým válečným pravidlem je ničení všech pokolení bez rozdílu věku, pohlaví a postavení.

V každé etapě těchto útisků jsme nejpokornějšími slovy žádali o nápravu: naše opětované prosby měly za následek jenom opětované křivdy. Panovník, jehož charakter je tak poznamenaný činy, jimiž se vyznačuje tyran, je nezpůsobilý býti vládcem svobodného lidu.
Ani vůči našim britským bratřím jsme nebyli nepozornými. Upozorňovali jsme je čas od času na pokusy jejich legislativy postihovat nás nespravedlivou jurisdikcí. Připomínali jsme jim okolnosti naší emigrace a našeho společného příbuzenství, aby odmítli tyto neoprávněné zásahy, které by nevyhnutelně přervaly naše svazky a styky. Proto se musíme podřídit nutnosti, jež vyžaduje naše odtržení, a musíme je považovat, tak jako ostatní část lidstva, za nepřátele ve válce a za přátele v míru.

Proto my, představitelé Spojených států amerických, shromáždění ve Všeobecném Kongresu, dovolávajíce se u nejvyššího soudce světa správnosti svých úmyslů, jménem a z moci dobrého lidu těchto kolonií, slavnostně zveřejňujeme a prohlašujeme, že tyto kolonie jsou a po právu mají býti svobodnými a nezávislými státy, že jsou zproštěny veškeré poddanosti britské koruně, a že politické svazky mezi nimi a státem Velké Británie jsou a mají býti úplně rozvázány. A že jako svobodné a nezávislé státy mají plnou moc vypovídat válku, uzavírat mír, sjednávat spojenectví, zřizovat obchod a provádět všechny ostatní úkony a věci, jež nezávislé státy mohou po právu činit. A na podporu tohoto prohlášení, pevně spoléhajíce na ochranu božské prozřetelnosti, navzájem a jeden druhému zaručujeme své životy, své statky a svou nedotknutelnou čest.

Předpokládám, že většina z Vás zná film „Lovci pokladů“ v hlavní roli s Nicolasem Cagem, který byl okolnostmi donucen ukrást nejcennější americký dokument „Deklaraci nezávislosti“. To co film ohledně bezmezné úcty k tomuto dokumentu ukazuje, není daleko od skutečné posedlosti snad každého, který si s prominutím před tímto ani ne 250 let starým dokumentem doslova posadí na zadek. Pro nás Evropany, kteří máme tisíce let staré dějiny, plné dokumentů s více či méně závažnými historickými dokumenty, je tato posedlost asi těžko pochopitelná, ale nicméně je reálná a já to potvrzuji na základě vlastních zkušeností z dlouhodobého pobytu v USA.

A jaké bylo vlastně pozadí vzniku této listiny? Předpokládám, že většina z vás to zná a tak jen okrajově. Poté, co se mezi třináctkou severoamerických kolonií a Velkou Británii vztahy v šedesátých a sedmdesátých let vyostřily v podobě válečných akcí, které vypukly v roce 1775 v Lexingtonu a Concordu, vydal Thomas Paine brožurku „Common Sense“ s textem nabádajícím k úplné nezávislosti tehdy ještě anglických kolonií. Dne 11.června 1776 byla za přítomnosti Johna Adamse, Benjemina Franklina, Thomase Jeffersona, Roberta R.Livingstona a Rogera Shermana vytvořená komise, která měla za úkol připravit návrh prohlášení nezávislosti. Autorem většiny textu byl Thomas Jefferson a tento návrh byl následně přednesen na Kontinentálním kongresu 1.7.1776. Text byl následně přepsán na generálním zasedání dne 4. července 1776 ve vládním domě v Pensylvanii, ale byl podepsán pouze Johnem Hancockem a jeho sekretářem Charlesem Thomsonem, čímž se oficiálně stali prvními občany kolonií, které by Velká Británie mohla označit za vlasti zrádce. Ovšem jen za předpokladu, že by se nezávislost nevydařila. Jenomže válečná štěstěna stála na straně kolonií a tak již 2. srpna 1776 mohla být uskutečněná slavnostní ceremonie přijetí Deklarace nezávislosti. Již při prvním podepsání Deklarace byl tento dokument odeslán do tiskárny Johna Dunlapa, který přes noc vytiskl více jak 150 kopií. Do dnešní dní se zachovalo 25 kusů. Jedna z kopií byla odeslána 6.7.1776 do ležení Georgu Washingtonovi, který ji o tři dny později přečetl svým jednotkám.

Možná si teď někdo položí otázku, jak to, že Deklarace byla podepsána jen dvojicí politiků, přestože běžně je zobrazována fotokopie s celou řadou dalších signatářů. Až osmnáctého ledna 1777 Kontinentální kongres usoudil, že by Deklarace měla šířená ve větším měřítku, aby se tím získala podpora širokých mas pro tuto myšlenku. Druhý tisk, zajištěný Mary Kathrine Goddardovou, tak již obsahoval podpisy všech dnes všeobecně známých signatářů. Jen pro zajímavost, do Velké Británie se první zprávy o Deklaraci dostali 10. srpna 1776. Nicméně to se pořád bavíme o kopiích Deklarace.

Originál ručně psaného prohlášení byl podepsán 19.července 1776 s tím, že tuto verzi vytvořil Timothy Matlack, což byl asistent sekretariátu Kongresu. Většina vyslanců tuto verzi podepsala během slavnostní ceremonie 2. srpna 1776 a to v zeměpisném pořadí jednotlivých kolonií ve směru od severu k jihu. Nicméně někteří z vyslanců nebyli na této ceremonii přítomní a tak Deklaraci podepisovali dodatečně. Dva z účastníků pak dokument z různých důvodů nepodepsali nikdy. Nakonec byla Deklarace nezávislosti podepsáno 56 poslanci.

Zdroje:
http://www.wikipedia.org
http://www.dejepis.com
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od Bleu »

Já na oné "posedlostí" nic nepochopitelného nevidím, je to úplně stejně jako si sednout na zadek před českými korunovačními klenoty nebo třeba před maršálskou holí Evžena Savojského.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od Sholva »

Asi tím bylo myšleno, že zatímco v Evropě máme dokumentů starších půl tisíciletí pěknou hromadu - ustanovujících to nebo ono, amíci mají velký kulový. A taky - amíci jsou doslova sebranka ze všech koutů světa, tak je tohle pro ně národotvornou záležitostí. Zatímco u nás je to spíš o historickém území a dějinách na něm - když my měli nebožku Libuši, tak kdo byl v Americe?
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od palo satko »

na HBO davali fanozny serial http://en.wikipedia.org/wiki/John_Adams_(miniseries) s množstvom detailov tu je hlasovanie https://www.youtube.com/watch?v=13jLQ_-3c8o
Obrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od kacermiroslav »

Sholva píše:Asi tím bylo myšleno, že zatímco v Evropě máme dokumentů starších půl tisíciletí pěknou hromadu - ustanovujících to nebo ono, amíci mají velký kulový. A taky - amíci jsou doslova sebranka ze všech koutů světa, tak je tohle pro ně národotvornou záležitostí. Zatímco u nás je to spíš o historickém území a dějinách na něm - když my měli nebožku Libuši, tak kdo byl v Americe?
Přesně tak jsem to myslel. Prostě naše dějiny jsou 100x zajímavější a máme základní povědomí i o našich sousedech i těch zemí za oceánem, zatímco Amíci začínají s dějinami v roce 1776 a zůstávají jen s rozhledem na svém severoamerickém kontinentu. Nicméně to nemělo být nosnou částí úvodního článku. Prostě jsem chtěl jen seznámit s bezprostředním děním kolem Deklarace.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od Bleu »

No... o tom který dějiny jsou nebo nejsou zajimavější bych si dovolil polemizovat. A Amíci dějinami fakt rokem 1776 nezačínají - minimálně rokem 1607 případně osadou Roanoke (1585).
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od kacermiroslav »

S tím si dovolím nesouhlasit. To jsou dějiny kolonizace, nikoliv Američanů jako takových. To se už rovnou můžeme bavit o Kolumbovi, nebo o Indiánech a jejich předkolumbovských kulturách. K tomuto ale diskusi směrovat nechci.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od Bleu »

Sholva píše:. Zatímco u nás je to spíš o historickém území a dějinách na něm - když my měli nebožku Libuši, tak kdo byl v Americe?
Což mi připomnělo takovej ten citát o předcích - "Lidé, kteří se příliš často ohánějí svými předky, jsou jako brambory - jejich lepší část je pod zemí."
kacermiroslav píše:S tím si dovolím nesouhlasit. To jsou dějiny kolonizace, nikoliv Američanů jako takových. To se už rovnou můžeme bavit o Kolumbovi, nebo o Indiánech a jejich předkolumbovských kulturách. K tomuto ale diskusi směrovat nechci.
No pokud se na to budeš takhle národovecky tak máš samozřejmě pravdu a i tak se klidně můžeš dostat k roku 1754...

Nicméně zajímavost nebo nezajímavost je čistě subjektivní záležitost, mě třeba nezajímá českej ranej a v podstatě i vrcholnej středovek...
palo satko píše:na HBO davali fanozny serial http://en.wikipedia.org/wiki/John_Adams_(miniseries) s množstvom detailov tu je hlasovanie https://www.youtube.com/watch?v=13jLQ_-3c8o
musím souhlasit, ten seriál je super a kniha podle které je napsán je ještě lepší. http://www.databazeknih.cz/knihy/statni ... dams-75282
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Deklarace nezávislosti USA (1776)

Příspěvek od palo satko »

Bleu "musím souhlasit, ten seriál je super a kniha podle které je napsán je ještě lepší" to je tak skoro vždy, lebo knihy stimuluju predstavivosť preto sú lepšie.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“