Jak námořníci za Bonaparta na souši sloužili...

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Inconnu
desátník
desátník
Příspěvky: 48
Registrován: 23/3/2010, 14:43

odkaz

Příspěvek od Inconnu »

Odkaz na další napoleonské stránky, kde se dá zjistit dost o výstroji (ovšem pěchota - garda) na http://www.gardeausterlitz.cz/index.htm.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bleu »

poměrně zajímavý článek o bitvě u Wagramu, http://www.primaplana.cz/news/bitva-u-w ... teoretika/
Já momentálně chystám kratší článek o samotné stavbě pontonových mostů a přechodu přes řeku, kde právě námořní jednotky sehrály jednu z hlavních rolí.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

I když je to poněkud mimo téma, přesto tu uveřejním dobové líčení francouzského kapitána z bitvy u Trafalgaru (1805), které tak nějak syrově srovnává rozdíl mezi britským a francouzským námořníkem.

"Nejvíce jsem se divil, když všechno skončilo. Nastala vichřice a angličtí námořníci se okamžitě dali do práce, zkracovali plachty a podkasávali košovky, a to vše v takovém rytmu a pořádku, jako kdyby jejich loď vůbec neprošla před chvílí tvrdou bitvou. Všichni jsme s úžasem pozorovali tyto anglické námořníky a přemýšleli o tom, co je to vlastě za lidi. Vždyť všichni naši námořníci byli buď opilí, nebo neschopní, a my, důstojníci, jsme nebyli s to přimět je k žádné práci. Nikdy předtím jsem něco takového neviděl a nikdy na to nezapomenu."
(Zdroj: The Oxford Illustrated History of the Royal Navy - J.R.Hill - Oxford 1995)
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“