Pád císaře Napoleona Bonaparta

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Pád císaře Napoleona Bonaparta

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Pád císaře Napoleona Bonaparta
rok 1813-1814



ze zápisků rakouského kancléře knížete Metternicha
před bitvou u Lipska (1813)

Napoleon mě očekával, stoje uprostřed pracovny, šavli po boku, klobouk pod paží. Vyšel mi vstříc s předstíraným klidem a tázal se mne na zdraví císaře. Záhy se jeho rysy zachmuřily, postavil se přede mne a hovořil těmito slovy: Tak vy chcete válku; budiž, budete ji mít. Zničil jsem pruskou armádu u Lutzenu, porazil jsem Rusy u Budyšína; vy se chcete dostat na řadu. Dám si s vámi schůzku ve Vídni. Lidé jsou nenapravitelní, poučení ze zkušenosti je pro ně ztraceno. Třikrát jsem znovu instaloval císaře Františka na jeho trůně; slíbil jsem mu, že zůstanu s ním v míru dokud budu žít; oženil jsem se s jeho dcerou; říkal jsem si tenkrát: „Děláš blbost!“. Ale udělal jsem ji; dnes toho lituji…- Tento důvod mi dal ještě lépe pocítit, nakolik je má pozice silná. V tomto rozhodném okamžiku jsem se považoval za představitele celého evropského společenství… Mír a válka, odpověděl jsem, je v rukou Vašeho Veličenstva. Osud Evropy, její i vaše budoucnost závisí pouze na vás samotném. Dnes ještě můžete uzavřít mír, zítra by možná bylo pozdě… - Nuže, co se vlastně ode mne chce? – přerušil mne prudce Napoleon: Abych se vzdal své cti? Nikdy. Umím umřít…



abdikace císaře Napoleona
11.dubna 1814

Neboť spojenecké mocnosti vyhlásily, že císař Napoleon je jedinou překážkou obnovení míru v Evropě, prohlašuje císař Napoleon, věren své přísaze, že se zříká ve jménu svém i svých dědiců trůnu francouzského a italského a že není žádné osobní oběti, ani oběti vlastního života, již by nebyl hotov přinést v zájmu Francie.

Fontainebleau
11.dubna 1814



ze zápisků rakouského kancléře knížete Metternicha
březen 1815

Jedna konference mezi zmocněnci pěti velmocí se konala v noci ze 6. na 7.března 1815v mém bytě a trvala až do tří hodin ráno. Dal jsem komorníkovi příkaz, aby mne nevyrušoval ze spánku, kdyby později přišli nějací kurýři. Přes tento zákaz vyburcoval mě asi v šest hodin ráno kvůli depeši doručené štafetou a označené jako naléhavé. Když jsem si na obálce přečetl slova „od c.k. generálního konzulátu v Janově“ a byl jsem sotva dvě hodiny v posteli, odložil jsem neotevřenou depeši na vedlejší noční stolek. Ale už jsem byl vyrušen a nemohl jsem znovu usnout. Asi v půl osmé jsem se odhodlal dopis otevřít. V šesti větách obsahoval zprávu: „Anglický komisař se právě dostavil do přístavu, aby zjistil, zda se Napoleon neobjevil v Janově, neboť zmizel z ostrova Elby…“ (…) „Ten se vylodí někde na italském pobřeží a pokusí se usadit ve Švýcarsku (Tallerand) – „Nikoli, ten bude v jednom tahu pochodovat na Paříž.“ (Metternich)


Zdroje:
Evropa do roku 1914, Historie v dokumentech – Jan Kvirenc – Dialog 2005

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poměrně zajímavé detaily o odstoupení císaře Napoleona najdeme v pamětech rakouského kancléře knížete Metternicha (1773 – 1859). Ten dokázal svou diplomacii přivést rakousko po porážce u Slavkova (1805) do spojenectví s Francii a poté co Napolen špatně dopadl na svém tažení do Ruska, opět z Rakousko vytvořil jednu z hlavních zemí protifrancouzského odporu.

První zápisek pochází z doby před bitvou i Lipska, která je jinak v dějinách známá jako bitva národů. V této bitvě z roku 1813 zvítězila nad Francii spojenecká vojska Rakousko, Ruska, Pruska a Švédska. V dalším příspěvku je Napoleonova abdikace z dubna 1814, kterou byl nucen vzdát se francouzského trůnu a následně byl internován na italský ostrov Elba. V třetím příspěvku pak je období mírového jednání ve Vídni, která přerušila zpráva o Napoleonově útěku z Elby. Poté následovalo jeho stodenní císařství, které v červnu 1815 ukončila anglická a pruská vojska v bitvě u Waterloo. Z následné intervence na ostrově Sv.Helena se Napoleon již nikdy živý nevrátil.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ostatní“