Stránka 1 z 1

Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 9/10/2018, 08:43
od Rase
Obrázek

Jean-Louis Michel

Jeden z nejlepších šermířů 19. století, byl bezpochyby Jean-Louis Michel (1785-1865) ze Saint-Domingue, dnešní Haiti. Tehdy byla jeho domovina nejbohatší francouzskou kolonií v celé Americe, odkud se vyváželo velké množství cukrové třtiny, tabáku, rumu a kávy. Žilo zde zhruba 35 000 Kreolů, tedy potomků bílých osadníků, kteří ovládali 240 000 černých otroků. Po Velké francouzské revoluci, roku 1793 došlo k obrovskému povstání černochů a mulatů, které vedl otrok Toussaint Louverture. Podařilo se mu porazit francouzské expediční síly pod velením generála Leclerca a po sérii incidentů vyhlásil ostrov roku 1804 samostatnost. V obavách o svůj život, uprchla velká část Kreolů z ostrova a snažila se najít lepší podmínky na starém kontinentu. Mezi nimi byl i Jean-Louis Michel, který odcestoval již v roce 1795. V desíti letech byl sám ve Francii a přihlásil se na tamní vojenské škole. Vedoucí plukovník sice o jeho schopnostech pochyboval, ale dovolil mu zůstat a oslovoval jej pouze křestním jménem. Pro svůj vzhled se chlapec stal terčem posměšků, kterým čelil se stoickým klidem. Každou volnou chvíli navštěvoval místní školu šermu a poté v soukromí opakoval vše co viděl. Učitel šermu D'Erapes si povšiml mladíkova zájmu a začal jej trénovat. Z hubeného a nemotorného dítěte se postupně stal silný mladý muž. Stal se jedním z nejlepších šermířů v pluku a byl dokonce vybrán k veřejné ukázce, což byla velká čest. Po několika letech, před komisí úspěšně porazil šermířského mistra, za čež si sám vysloužil titul "Maitre d'Armes" a nejvyšší chválu. Stal se tak nejmladším šermířským mistrem.
Za války sloužil v Napoleonově armádě, u 32. pluku 3. divize, s níž se účastnil více než třiceti bitev. Zde si vysloužil pověst vojáka, který je vždy v čele útoku a proslavil se jako skvělý šermíř. Jednou se stal terčem opakovaných urážek, což vedlo k dalšímu souboji. Byť byl malého vzrůstu, pouze 158 cm, stál proti mnohem vyššímu soupeři vyzbrojenému rapírem. On sám trval na tom, že bude bojovat pouze tupým cvičebním fleretem - nechtíc soupeře zabít. Urážky se totiž týkaly, krom vzhledu, i nemožnosti využít lehký fleret v opravdové bitvě. Když duel začal, nejprve obratně ustupoval a nechal soupeře unavit sérií nemotorných úderů, načež bleskurychle přešel k divokému výpadu a bolestivě jej posekal ve tváři. Později opakovaný duel dopadl stejně.
Do dějin se Jean-Louis zapsal sérií soubojů poblíž Madridu, v roce 1814. Morálka vojska byla tehdy velmi špatnou a spory mezi Francouzi 32. pluku a Italy z 1. pluku gradovaly a téměř došlo k boji obou pluků 3. divize. Generál rozhodl, že spory budou vyřešeny soubojem patnácti šermířských mistrů z každého pluku. Souboj byl na život a na smrt a za městem jej sledovalo 2 000 vojáků. Jako první se střel Jean-Louis s impozantním italským mistrem z Florencie, jménem Giacomo Ferrari. Nejprve francouz odrazil zuřivý útok a zranil soka na rameni, ten trvá na pokrčování duelu a po chvíli klesá mrtev k zemi s probodlým srdcem. Během 40 minut a 27 údery, Jean-Louis Michel zlikvidoval 13 italských šermířů, jednoho po druhém. Tři z nich zabil a 10 dalších zranil, masakr zastavil samotný generál. Tehdy mu bylo 28 let. O rok později získal nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie (Ordre national de la Légion d'honneur) a po válce pak Svatohelenskou medaili (La Médaille de Sainte-Hélène), kterou Napoleon, držený v exilu, uděloval svým nejspolehlivějším vojákům. Roku 1816 byl rozhodčím nejvelkolepějšího zápasu své doby - mezi hrabětem de Bondy a šermířským mistrem Justinem Lafaugèrem. Vždy se snažil nejprve spor vyřešit smírně, za což si získal další respekt a často se mu dařilo zabránit smrti duelantů. Roku 1830 se usazuje v Montpellier, kde zakládá šermířskou školu. Výukou šermu se živil až do své smrti. V roce 1865 zemřela jeho milovaná žena Josephine Montes, načež ujistil své přátele že než skončí rok, opět se s ní shledá. Šermířský mistr, který neměl sobě rovného, následoval svou ženu v listopadu 1865.

Zdroj:
http://faculty.webster.edu/corbetre/hai ... 14715.html
https://blackthen.com/jean-louis-michel ... swordsman/
http://military.wikia.com/wiki/Jean-Louis_Michel

Obrázek

Obrázek

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 9/10/2018, 11:25
od Vlastimil Čech
Haiti: Nejbohatší kdysi, nejubožejší dnes... Co způsobilo takovou karastrofu? Když se podíváte na letecké fotografie Google maps, tak průběh hranice mezi Dominikánou a Haiti je patrný... V Dominikáně se mluví španělsky, v Haiti jakousi zpotvořenou francouštinou... že by to bylo tím? Jeden ostrov, jedno klima...
Jedna část dovolenkový eden, druhá- darmomluvit.

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 9/10/2018, 11:56
od Rase
Španělská část byla už v době revoluce dost zanedbaná, mnohem chudší než francouzská západní část ostrova. Postupem času upadá poptávka po tradičních vývozních komoditách (cukr atd.), výroba se nedokázala pořádně transformovat na něco smysluplnějšího. Do toho diktátoři, přírodní katastrofy, nezaměstnanost a hlavně bídná úroveň vzdělání obyvatelstva. Je to taková spirála co brzdí sebelepší rozvoj.

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 14/10/2018, 21:45
od strojmir
A vyhrál De Bondy nebo Lafauger?

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 15/10/2018, 06:57
od Rase
tak to je velmi záludná otázka. Zatím jsem našel jen obraz hrabě de Bondy vlevo a Jean-Louis-Laurent-Justin Lafaugère (1782-1856) vpravo. Ten hrabě je patrně významný politik Pierre-Marie Taillepied, comte de Bondy (1766-1847). Výsledek jsem ale nikde nenašel - podle obrazu to vypadá, že soka zasáhl právě Lafaugère, ale nemám potvrzeno. Ta snědší postava mězi nimi by mohl být rozhodčí Jean-Louis Michel

Obrázek
hrabě de Bondy (vlevo) a Louis Justin Lafaugère (vpravo)

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 15/10/2018, 21:27
od Zemakt
Protože to není ve článku zmíněno, nicméně některé indície naznačují,.....byl “Žán” míšenec, nebo ne?

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 15/10/2018, 21:38
od Vlastimil Čech
Podle vzhledu soudím, že byl křížencem- mulatem. (stejně tak jako třeba Barack Hussein Obama).

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 16/10/2018, 08:24
od Rase
stačí zůstat ve Francii, snědý byl i generál revoluční armády Thomas-Alexandre Dumas (1762-1806), otec zmámého spisovatele a významný vojenský veliel. Celým jménem Thomas-Alexandre Dumas Davy de la Pailleterie, pocházel z Jérémie na Saint-Domingue (později Haiti), jeho otec by urozený šlechtic Antoine Davy de la Pailleterie a matkou otrokyně jménem Marie-Cessette, kterou koupil za "přehnanou" cenu a žil s ní jako s konkubínou. Všechny zdroje ji označují jako černou afričanku - négresse" nikoliv "mulâtresse" (mulatka). Z tohoto svazku se roku 1762 narodil míšenec Thomas-Alexandre a dvě dcery. Zde je tedy původ snědosti Thomas-Alexandre Dumase, jeho kůže je popisována jako velmi tmavá - spíš ebenová než bronzová. V roce 1797 se o něm mluvilo jako o nejkrásnějším muži kterého bylo možno potkat.

Obrázek
generál revoluční armády Thomas-Alexandre Dumas (1762-1806)

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 16/10/2018, 12:54
od Vlastimil Čech
černoch x běloch = KŘÍŽENEC, mulat
mulat x cokoliv = MÍŠENEC (např. děti Baracka Husseina O.)
běloch x asiat (indián) = KŘÍŽENEC,mestic (např. Okamura)
mestic x cokoliv = MÍŠENEC
asiat x černoch = KŘÍŽENEC, zambo (např. Chaves)
zambo x cokoliv = MÍŠENEC
--------------------
ještě se prý uznává za KŘÍŽENCE vyjímka: kajot, tedy mulat x mestic. Ale toho obhajovati nebudu, jen jsem to slyšel. Stejně tak jsem slyšel, že KŘÍŽENEC mezi bělochem a australským aborigincem se řekne "yelloo", česky asi "žluták"...
--------------------
V USA mají systém pojmenování velice propracovaný, zahrnující všemožné varianty a stupně míšení... totéž třeba Kubánci, to je skoro věda, ta terminologie. Má to ale jednu vadu. Vážnou. Nepamatuju si to. :oops:
--------------------

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 17/10/2018, 10:39
od Alfik
Sranda je, že jsme stejně všichni potomky jediného páru, který žil někdy před 7 - 8 tis. lety.
Potomci jiných párů vymřeli někdy před 2 - 2,5 tis. let :)
Takže, černí, žlutí, bílí, červení, 4 krevní skupiny, "haplo hafotypů" neboli hafo haplotypů :D to všecko vzniklo zhruba asi tak rychle jako všechny odrůdy obilí, dom. zvířat, a sdělovací techniky od písma po internet.
Špatná zpráva pro všecky -isty... i s jejich "propracovaným systémem" :rotuj:

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 17/10/2018, 13:27
od Vlastimil Čech
Bible? Adam s Evou? 8-)

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 19/10/2018, 10:03
od Alfik
Vlastimil Čech píše:Bible? Adam s Evou? 8-)

Nee :D "Adam" žil před cca 250 tis. lety a "Eva" před cca 150 tis. za časů tzv. "úzkého hrdla", takže se nikdy nemohli setkat - leda že by se "Adam" dožil v bujarosti a plodnosti sta tisíc let a to se pokud vím ani v Bibli nepíše :razz:
Plus, jak jsem napsal, potomci jiných "Adamů" a jiných "Ev" tady s námi žili ještě před dvěma až dvěma a půl tisíciletími.
Podle jazykového rozboru (podle biblistiky) navíc ta jména z Bible neoznačují biologicky první lidi, ale první souvěrce - tedy první lidi, kteří věřili v jediného boha. Tím se samozřejmě vysvětliuje např. i to, s kým se spojil Kain když byl vyhnán za svůj hřích a jiné nesrovnalosti :)
Ovšem do náboženství bych nezabrušoval když se bavíme o genetice :D Věda a výmysly (ať už v dobrém či ve zlém motivu) moc dohromady nejdou :D

PS: Aby to bylo jasnější (asi jsem to nenapsal dost jasně). Prapotomek Adama se s prapotomkyní Evy setkal před cca 7-8 tis. lety. Ale všichni (dnes žijící) chlapi jsou prapotomky Adama z doby před cca 250 tis. let, zatímco všechny ženy jsou potomkyněmi Evy z před cca 150 tis. let. Už i v době Adama žily pravděpodobně už jen ženy, které měly jen asi čtyři pramatky - ještě Evovatější Evy :) takže se v průběhu posledních čtvrt milionu fakt rádo a často vymíralo...

Takže - časová osa je tato:
-250 000+- xy let, PraAdam, asi 4 kusy PraEv. Ne ovšem spolu.
-150 000+- xy let, v době úzkého hrdla, kdy žilo jen cca 500 rozmnožujících se párů, a tudíž něco mezi 501 a 1000 rozmnožujících se lidí :D vymřely potomkyně tří PraEv. Ale z těch 500 párů ani jeden nebyl složen z těch našich prapředků - z potomka PraAdama a potomkyně PraEvy :)
-7500+-500 let, se setkal prapotomek PraAdama s prapotomkyní PraEvy, ta počala a porodila prapředka všech dnes žijících lidí, všech barev, bydliště, náboženství a politického názoru :D Ovšem prapotomci těch jiných ještě žili.
-2250+-250 let, vymřeli poslední prapotomci jiných prapředků, a od té doby žijí jen prapotomci dítěte/dětí, které vzešly se spojení prapotomka PraAdama a prapotomkyně PraEvy :)

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 19/10/2018, 15:47
od KOLT
Alfik, mohu poprosit o zdroj? Protože zatímco ty první dva údaje jsou reálné (netvrdím, že to tak je), druhé dva se mi pozdávají méně než málo. Ještě tak by mohly platit pro bělochy/indoevropany. Ale těžko, když dáte dohromady třeba Křováky a jihoamerické indiány. Jejich poslední společný předek se rozhodně nemohl narodit před cca 10 tisíci lety...

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 20/10/2018, 10:34
od Alfik
Já to mám z přednášky o genetice zveřejněné na youtube, ale mám problém pamatovat si jména (nejen) vědců, takže už to hledám :)
Mě se to taky nezdá, protože by mezi touto událostí a např. začátkem expanze Indoevropanů ("synů Áreových" jak psával autor Conana :) ) bylo jen málo času, plus musely by vymřít např. právě linie Indiánů přišedší do Ameriky před cca 35 000 lety a být nahrazeny novými liniemi.
Jakmile to najdu, dám sem odkaz.
No ale i kdybych se pletl a bylo to třeba desetkrát déle, tak na neopodstatněnost takových věcí jako je rasismus či šlechtictví by to vliv nemělo :)

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 22/10/2018, 16:28
od Vlastimil Čech
Rasismus = druh předsudku
předsudek = zobecněná zkušenost

Re: Jean-Louis Michel

PříspěvekNapsal: 25/10/2018, 17:48
od Ataman
Vlastimil Čech píše:Rasismus = druh předsudku
předsudek = zobecněná zkušenost

A mě se chce něco říct. Ale musel bych bejt sprostej, tak radši jen :sad:

Alfik píše:Špatná zpráva pro všecky -isty... i s jejich "propracovaným systémem"

Šeredně se pleteš, -isty fakta a logika nezajímají, oni mají "propracovaný systém". Blbost je zkrátka neporazitelná.